پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

به مناسبت روز جهانی اهدای خون؛

اهدای خون قدرت شما را کاهش نمی‌دهد علمي

اهدای خون قدرت شما را کاهش نمی‌دهد

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - خون و محصولات خونی بخش جدایی ناپذیراز پوشش بهداشت جهانی و عنصر کلیدی در سیستم‌های بهداشتی موثر در جوامع است. انتقال خون موجب صرفه جویی در زندگی و بهبود سلامت می‌شود، با این حال، بسیاری از بیماران به هنگام نیاز به خون ایمن دسترسی ندارند. تهیه خون ایمن و مناسب باید جزء جدایی ناپذیر سیاست و زیرساخت‌های بهداشتی ملی کشورها باشد.
به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان و به نقل از سازمان جهانی بهداشت، سلامت حق طبیعی انسان است؛ هر کس در جهان باید به خون ایمن دسترسی داشته باشد. هر چند ثانیه، کسی، جایی به خون نیاز پیدا می‌کند و همواره خون کافی برای همه در دسترس نیست. 
انتقال خون و محصولات خون هر سال جان میلیون‌ها انسان را نجات می‌دهد. خون و محصولاتش اجزای ضروری در نجات زنان مبتلا به خونریزی مرتبط با حاملگی و زایمان است، کودکان مبتلا به کم خونی شدید به علت مالاریا و سوء تغذیه با این مایع حیاتی درمان می‌شوند، بیماران مبتلا به اختلالات خون و مغز استخوان، اختلالات ارثی هموگلوبین و شرایط کمبود ایمنی، قربانیان تروما، تصادفات اضطراری، بلایای طبیعی و حوادث و همچنین بیماران تحت درمان‌های پیشرفته پزشکی و جراحی از جمله کسانی هستند که به خون احتیاج پیدا می‌کنند.
تفاوت قابل توجهی در میزان دسترسی به خون و محصولات خونی در داخل و خارج هر کشوری وجود دارد. کشورها با چالش‌های بسیاری برای تولید کافی خون و محصولات خون مواجه هستند، همچنین کیفیت و ایمنی آن همیشه تضمین نمی‌شود.
در ماه مه سال 2005، در پنجاه و هشتمین مجمع بهداشت جهانی، وزرای بهداشت از سراسر جهان اعلامیه ای در تعهد و حمایت از اهدای داوطلبانه خون اعلام کردند و روز جهانی اهدا کنندگان خون هر ساله در 14 ژوئن برگزار می‌شود. این قطعنامه علاوه بر این، کشورهای عضو را ملزم به اجرای برنامه‌های ساماندهی شده، ملی و هماهنگ با برنامه‌های نظارتی می‌کند. در سال 2009، متخصصین، سیاستگذاران و نمایندگان غیردولتی 40 کشور، اعلامیه ملبورن را تصویب کردند که هدف آن برای تمام کشورها به دست آوردن تمام منابع خون خود از اهدا کنندگان داوطلبانه تا سال 2020 است.
خون امن برای همه
شعار امسال روز جهانی اهدای خون دسترسی جهانی به خون امن است. "خون امن برای همه" به منظور بالا بردن آگاهی جامعه جهانی به خون ایمن و نقش حیاتی که اهدای کمک‌های داوطلبانه در دستیابی به پوشش سلامت جهانی دارد، انتخاب شده است. جامعه جهانی در پی یافتن راهی برای اهدای خون مستمر افراد است. کشور میزبان برای روز جهانی اهدا خون در سال 2019، رواندا است. رویداد جهانی در تاریخ 14 ژوئن 2019 در کیگالی، رواندا برگزار خواهد شد.
اکثر مردم در صورتی که از سلامت جسمانی برخوردار باشند، قادر به اهدای خون هستند. با این وجود برخی الزامات اساسی وجود دارد که باید به منظور اهدای خون در نظر گرفته شود. سن اهدا کننده خون باید بین 18 تا 65 سال باشد. اهدا کننده خون باید از نظر وزن د ارای حداقل 50 کیلوگرم باشد. داشتن سلامت کامل در زمان اهدا خون ضروری است. اگر دچار سرماخوردگی، آنفلوآنزا، گلو درد، درد خفیف، اشکال در معده یا هر گونه عفونت دیگری باشید، نمی‌توانید خون اهدا کنید.
اگر اخیرا خال کوبی یا سوراخ کردن بدن داشته اید، مدت 6 ماه بعد از این تاریخ می‌توانید به اهدای خون اقدام کنید . در صورت مراجعه به دندانپزشکی، 24 ساعت برای اهدای خون باید صبر کنید. اگر حداقل سطح هموگلوبین برای اهدای خون را ندارید نمی توانید خون بدهید. در بسیاری از کشورها سطح هموگلوبین در زنان کمتر از 12.0 گرم در دسی لیتر و در مردان به اندازه آستانه کمتر از 13.0 گرم در دسیلیتر است. و در نهایت اینکه اگر در 12 ماه گذشته فعالیت جنسی پرخطر داشته و یا آزمایش مثبت برای HIV داشته باشید، هرگز نباید خون اهدا کنید.
واقیت‌هایی از اهدای خون در جهان
هر دو ثانیه یک نفر در دنیا به خون نیاز دارد. حدود 1 نفر از 7 نفری که وارد بیمارستان می شود به خون نیاز دارد. 
یک پک خون می تواند سه زندگی را نجات دهد
محصولات خونی نیز هر یک جان میلیون ها انسان را نجات می دهد. گلبول های قرمز حدود 120 روز در سیستم گردش خون زندگی می کنند. پلاکتها باعث تشدید لخته شدن خون می شوند و افرادی که مبتلا به سرطان خون و سرطان های دیگر هستند، فرصت زندگی می دهد. خون اهدا شده را تا 42 روز می توان ذخیره کرد. پلاکت های اهدا شده تا 5 روز ذخیره می شوند و مدت زمان نگهداری پلاسمای یخ زده یک سال است.
سیزده آزمایش (11 مورد برای بیماری های عفونی) بر روی هر واحد خون اهدا شده انجام می شود.
خون حدود 7 درصد وزن بدن شما را تشکیل می دهد.
هیچ ماده ای در دنیا جایگزین خون انسان نیست. یک نوزاد تازه متولد حدود یک فنجان خون در بدن دارد.
اگر تمام اهدا کنندگان خون سه بار در سال خون بدهند، کمبود خون یک رویداد نادر می شود (میانگین کنونی تقریبا دو برابر است).
خون دادن قدرت شما را کاهش نخواهد داد.
از مجموع 117.4 میلیون کمک خونی جمع آوری شده در سراسر جهان، 42 درصد از آن کشورهای با درآمد بالا است که 16 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. در کشورهای کم درآمد، تا 52 درصد انتقال خون به کودکان زیر 5 سال داده می شود؛ در حالی که در کشورهای با درآمد بالا، گروه بیمارانی که اغلب خون دریافت می کنند، بیش از 65 سال سن دارند.
تفاوت قابل توجهی در میزان دسترسی به خون بین کشورهای کم درآمد و با درآمد بالا وجود دارد. میزان اهدای کل خون نشان دهنده دسترسی عمومی خون در یک کشور است. میزان اهدای خون در کشورهای با درآمد بالا، 32.6 اهدای در هر هزار نفر است. این در مقایسه با 15.1 اهدای هر هزار نفر در کشورهای با درآمد متوسط، 8.1 کمک مالی به ازای هر هزار نفر در کشورهای با درآمد پایین و 4/1 اهدا در هر هزار نفر در کشورهای کم درآمد است.
از سال 2008 تا 2015 میزان اهدا داوطلبانه از 11.6 میلیون مورد افزایش یافته است. در کل، 78 کشور 90 درصد خون خود را از طریق اهداکنندگان خون داوطلبانه جمع آوری می کنند؛ با این حال، 58 کشور بیش از 50 درصد از خون خود را از خانواده، خون جایگزین یا اهدا کنندگان در ازای پرداخت هزینه دریافت می کنند.
تنها 50 از 173 کشور گزارش کننده محصولات پلاسمایی از طریق تجزیه پلاسما جمع آوری شده تولید می کنند. در مجموع 83 کشور گزارش دادند که تمام پلاسمای آنها وارداتی است، 24 کشور گزارش دادند که در طی دوره گزارش، پلاسمایی استفاده نکرده اند و 16 کشور به این سوال پاسخ نداده اند.
در سال 2015 اعلام شد که از 173 کشور جهان 123 کشور دارای سیاست ملی خون هستند. به طور کلی، 60 درصد از کشورهای گزارش شده یا 104 کشور، دارای قوانین خاصی هستند که ایمنی و کیفیت انتقال خون را شامل می شود.
داده های مربوط به مشخصات اهدا کنندگان خون نشان می دهد که در سراسر جهان 32 درصد از اهدای خون توسط زنان داده می شود، هرچند این میزان به طور گسترده ای افزایش یافته است. در 14 کشور از 119 کشور گزارش دهنده، اهدا کنندگان زن کمتر از 10 درصد کمک مالی دریافت می کنند.
مشخصات سن اهداکنندگان خون نشان می دهد که به نسبت بیشتر جوانان خون را در کشورهای کم درآمد و متوسط در مقایسه با کشورهای با درآمد بالا اهدا می کنند.
سه نوع اهداکنندگان خون وجود دارد. داوطلبانه و بدون پرداخت هزینه، خانواده و خون جایگزین و اهدای خون در ازای پرداخت مالی. داده های گزارش شده به سازمان بهداشت جهانی نشان دهنده افزایش قابل توجهی از اهدا خون داوطلبانه در کشورهای کم درآمد و متوسط است.
میزان اهدای خون داوطلبانه در مناطق آسیای جنوب شرقی (83درصد) و آمریکا (70درصد) است. حداکثر افزایش تعداد در منطقه جنوب شرقی آسیا (5.9 میلیون اهدا)، پس از آن منطقه غرب غرب آسیا (2.7 میلیون اهدا) و منطقه آفریقا (1.1 میلیون) گزارش شد. 78 کشور بیش از 90 درصد از خون خود را از اهدا خون داوطلبانه به دست می آورند. (35 کشور با درآمد بالا، 32 کشور با درآمد متوسط و 11 کشور با درآمد پایین). 56 کشور 100 (یا بیش از 99درصد) خون خود را از اهدا کنندگان خون داوطلبانه بدون هزینه دریافت می کنند. در 58 کشور بیش از 50 درصد از خون هنوز وابسته به خانواده و خون جایگزین (8 کشور با درآمد بالا، 36 کشور با درآمد متوسط و 14 کشور با درآمد پایین) است. 19 کشور نیز خون را در ازای پرداخت هزینه تامین می‌کنند.
سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که تمام اهدای خون قبل از استفاده بررسی شود. غربالگری HIV، هپاتیت B، هپاتیت C و سیفلیس باید اجباری باشد. غربالگری خون باید با توجه به نیازهای سیستم کیفیت انجام شود. انتقال خون به روش سالم و ایمن باید انجام شود. برای این کار مراقبت های بهداشتی ضروری است. کمیته های انتقال خون در 45 درصد از بیمارستان های انتقال خون حضور دارند: 12 درصد از بیمارستان های انتقال خون در منطقه آفریقا دارای کمیته انتقال خون هستند، 17 درصد در آمریکا، 57 درصد در مدیترانه شرقی، 68 درصد در اروپا، 79 درصد در جنوب شرق آسیا و 40 درصد در غرب اقیانوس آرام.
به گزارش ایسنا، خطر انتقال عفونت‌های جدی، از جمله اچ آی وی و هپاتیت، از طریق خون ناامن و کمبود خون مزمن، توجه جهانیان را به اهمیت امنیت و دسترسی به خون جلب کرده است. با هدف تضمین دسترسی جهانی به محصولات خون ایمن، سازمان بهداشت جهانی شعار امسال را دسترسی به خون سالم و امن تعیین کرده است.
کد خبرنگار:13037
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

داوطلبان قبولی کنکور سراسری برای ثب‌نام منتظر کارنامه سبز نباشند

نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق

مهار موفقیت آمیز بیماری لمپی اسکین در دام های فریدونشهر

گذر از تحریم‌ها با طراحی و تولید مبدل‌های حرارتی گرافیتی

مشکل پرتو درمانی بیماران سرطانی اصفهان تا آخر خرداد حل می شود

تاثیر بازی‌های رایانه‌ای بر هوش هیجانی

پیام نجفی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان شد

تولید پکیج‌های نوین تصفیه فاضلاب توسط محققان اصفهانی

پنجمین کنفرانس بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌شود

امشب؛ همنشینی ماه با «ستاره دبران» را از دست ندهید

حضور 4 دانشگاه اصفهانی در رتبه‌بندی جهانی تایمز

کوتاه قدها در معرض ابتلا به دیابت نوع 2

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معطوف به مراکز استان‌ها نشود

سیب زمینی سرخ شده، قاتل اعصاب بینایی

«به وقت نوترون» خاطراتی از شهید مصطفی احمدی روشن

آسمان امشب، میزبان مقارنه ماه و زحل

کاهش افسردگی با کمک نرم افزار تحت موبایل

نتایج تحقیقات درباره تاثیر ویتامین D بر باروری مردان

هشدار محققان در مورد مصرف نوشابه‌‍‌های رژیمی

تغییر محیط بازی رایانه‌ای با هوش مصنوعی

محققان اصفهانی موفق به ساخت لیزرهای حکاکی و پزشکی شدند

در خصوص ترانشه‌های زباله، ورود قضایی می‌کنیم

راه‌اندازی مرکز نوآوری بازی‌های رایانه‌ای در دانشگاه اصفهان

تحلیل دیدگاه‌های فلسفی فیزیکدان‌ها در خانه فیزیک اصفهان

اعتبار پژوهشی شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای رساله‌های دکتری دانشگاه تهران

بررسی افسردگی و حافظه کاری فضایی

اسامی معرفی‌شدگان‌ دانشگاه فرهنگیان 2 استان در کنکور اعلام شد

«ماده تاریک» و اسرار شگفت‌انگیز آن

ریه؛ گذرگاه حیاتی بدن

یادگیری بهتر برنامه نویسی با استفاده از ابزار بازی جدی

رصد هلال اول نخستین ماه قمری با چشم غیر مسلح

محققان اصفهانی موفق به ساخت "سیستم پردازش گندله‌های فولاد" شدند

تیشه بی‌تفاوتی بر ریشه مسجد جامع هزارساله گلپایگان

درخشش دانشجویان اصفهانی در جشنواره "تیتر 11"

جامعه القرآن چادگان افتتاح شد

تجاری‌سازی 260 دانش فنی توسط شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

3 محصول دانش بنیان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان رونمایی شد

کاربردی شدن نانوعایق‌های بومی در بزرگترین پروژه ساختمان‌سازی و هتل

برگزاری مدرسه تابستانه پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در میان برترین‌های جشنواره تیتر 11

مهارت مدیریت استرس را بیاموزید

توسعه آموزش های مهارتی دستاورد مهم دولت در حوزه فنی و حرفه ای است

راه‌اندازی رشته علوم قضایی در دانشگاه آزاداسلامی نجف آباد

جلد اول کتاب «اطلس اعصاب 12 گانه کرانیال» منتشر شد

همه آنچه از «نیوکاسل» باید بدانید!

سه اصفهانی در جمع مدال آوران المپیاد دانش‌آموزی نانو

محققان راهی برای کمک به افراد نابینا یافتند

بهبود رضایت شغلی کارمندان در گرو تصویر سازمانی بالاتر

جشنواره خوارزمی به دنبال شناسایی استعدادهای دانش آموزی است