پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

به مناسبت روز جهانی اهدای خون؛

اهدای خون قدرت شما را کاهش نمی‌دهد علمي

اهدای خون قدرت شما را کاهش نمی‌دهد

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - خون و محصولات خونی بخش جدایی ناپذیراز پوشش بهداشت جهانی و عنصر کلیدی در سیستم‌های بهداشتی موثر در جوامع است. انتقال خون موجب صرفه جویی در زندگی و بهبود سلامت می‌شود، با این حال، بسیاری از بیماران به هنگام نیاز به خون ایمن دسترسی ندارند. تهیه خون ایمن و مناسب باید جزء جدایی ناپذیر سیاست و زیرساخت‌های بهداشتی ملی کشورها باشد.
به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان و به نقل از سازمان جهانی بهداشت، سلامت حق طبیعی انسان است؛ هر کس در جهان باید به خون ایمن دسترسی داشته باشد. هر چند ثانیه، کسی، جایی به خون نیاز پیدا می‌کند و همواره خون کافی برای همه در دسترس نیست. 
انتقال خون و محصولات خون هر سال جان میلیون‌ها انسان را نجات می‌دهد. خون و محصولاتش اجزای ضروری در نجات زنان مبتلا به خونریزی مرتبط با حاملگی و زایمان است، کودکان مبتلا به کم خونی شدید به علت مالاریا و سوء تغذیه با این مایع حیاتی درمان می‌شوند، بیماران مبتلا به اختلالات خون و مغز استخوان، اختلالات ارثی هموگلوبین و شرایط کمبود ایمنی، قربانیان تروما، تصادفات اضطراری، بلایای طبیعی و حوادث و همچنین بیماران تحت درمان‌های پیشرفته پزشکی و جراحی از جمله کسانی هستند که به خون احتیاج پیدا می‌کنند.
تفاوت قابل توجهی در میزان دسترسی به خون و محصولات خونی در داخل و خارج هر کشوری وجود دارد. کشورها با چالش‌های بسیاری برای تولید کافی خون و محصولات خون مواجه هستند، همچنین کیفیت و ایمنی آن همیشه تضمین نمی‌شود.
در ماه مه سال 2005، در پنجاه و هشتمین مجمع بهداشت جهانی، وزرای بهداشت از سراسر جهان اعلامیه ای در تعهد و حمایت از اهدای داوطلبانه خون اعلام کردند و روز جهانی اهدا کنندگان خون هر ساله در 14 ژوئن برگزار می‌شود. این قطعنامه علاوه بر این، کشورهای عضو را ملزم به اجرای برنامه‌های ساماندهی شده، ملی و هماهنگ با برنامه‌های نظارتی می‌کند. در سال 2009، متخصصین، سیاستگذاران و نمایندگان غیردولتی 40 کشور، اعلامیه ملبورن را تصویب کردند که هدف آن برای تمام کشورها به دست آوردن تمام منابع خون خود از اهدا کنندگان داوطلبانه تا سال 2020 است.
خون امن برای همه
شعار امسال روز جهانی اهدای خون دسترسی جهانی به خون امن است. "خون امن برای همه" به منظور بالا بردن آگاهی جامعه جهانی به خون ایمن و نقش حیاتی که اهدای کمک‌های داوطلبانه در دستیابی به پوشش سلامت جهانی دارد، انتخاب شده است. جامعه جهانی در پی یافتن راهی برای اهدای خون مستمر افراد است. کشور میزبان برای روز جهانی اهدا خون در سال 2019، رواندا است. رویداد جهانی در تاریخ 14 ژوئن 2019 در کیگالی، رواندا برگزار خواهد شد.
اکثر مردم در صورتی که از سلامت جسمانی برخوردار باشند، قادر به اهدای خون هستند. با این وجود برخی الزامات اساسی وجود دارد که باید به منظور اهدای خون در نظر گرفته شود. سن اهدا کننده خون باید بین 18 تا 65 سال باشد. اهدا کننده خون باید از نظر وزن د ارای حداقل 50 کیلوگرم باشد. داشتن سلامت کامل در زمان اهدا خون ضروری است. اگر دچار سرماخوردگی، آنفلوآنزا، گلو درد، درد خفیف، اشکال در معده یا هر گونه عفونت دیگری باشید، نمی‌توانید خون اهدا کنید.
اگر اخیرا خال کوبی یا سوراخ کردن بدن داشته اید، مدت 6 ماه بعد از این تاریخ می‌توانید به اهدای خون اقدام کنید . در صورت مراجعه به دندانپزشکی، 24 ساعت برای اهدای خون باید صبر کنید. اگر حداقل سطح هموگلوبین برای اهدای خون را ندارید نمی توانید خون بدهید. در بسیاری از کشورها سطح هموگلوبین در زنان کمتر از 12.0 گرم در دسی لیتر و در مردان به اندازه آستانه کمتر از 13.0 گرم در دسیلیتر است. و در نهایت اینکه اگر در 12 ماه گذشته فعالیت جنسی پرخطر داشته و یا آزمایش مثبت برای HIV داشته باشید، هرگز نباید خون اهدا کنید.
واقیت‌هایی از اهدای خون در جهان
هر دو ثانیه یک نفر در دنیا به خون نیاز دارد. حدود 1 نفر از 7 نفری که وارد بیمارستان می شود به خون نیاز دارد. 
یک پک خون می تواند سه زندگی را نجات دهد
محصولات خونی نیز هر یک جان میلیون ها انسان را نجات می دهد. گلبول های قرمز حدود 120 روز در سیستم گردش خون زندگی می کنند. پلاکتها باعث تشدید لخته شدن خون می شوند و افرادی که مبتلا به سرطان خون و سرطان های دیگر هستند، فرصت زندگی می دهد. خون اهدا شده را تا 42 روز می توان ذخیره کرد. پلاکت های اهدا شده تا 5 روز ذخیره می شوند و مدت زمان نگهداری پلاسمای یخ زده یک سال است.
سیزده آزمایش (11 مورد برای بیماری های عفونی) بر روی هر واحد خون اهدا شده انجام می شود.
خون حدود 7 درصد وزن بدن شما را تشکیل می دهد.
هیچ ماده ای در دنیا جایگزین خون انسان نیست. یک نوزاد تازه متولد حدود یک فنجان خون در بدن دارد.
اگر تمام اهدا کنندگان خون سه بار در سال خون بدهند، کمبود خون یک رویداد نادر می شود (میانگین کنونی تقریبا دو برابر است).
خون دادن قدرت شما را کاهش نخواهد داد.
از مجموع 117.4 میلیون کمک خونی جمع آوری شده در سراسر جهان، 42 درصد از آن کشورهای با درآمد بالا است که 16 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. در کشورهای کم درآمد، تا 52 درصد انتقال خون به کودکان زیر 5 سال داده می شود؛ در حالی که در کشورهای با درآمد بالا، گروه بیمارانی که اغلب خون دریافت می کنند، بیش از 65 سال سن دارند.
تفاوت قابل توجهی در میزان دسترسی به خون بین کشورهای کم درآمد و با درآمد بالا وجود دارد. میزان اهدای کل خون نشان دهنده دسترسی عمومی خون در یک کشور است. میزان اهدای خون در کشورهای با درآمد بالا، 32.6 اهدای در هر هزار نفر است. این در مقایسه با 15.1 اهدای هر هزار نفر در کشورهای با درآمد متوسط، 8.1 کمک مالی به ازای هر هزار نفر در کشورهای با درآمد پایین و 4/1 اهدا در هر هزار نفر در کشورهای کم درآمد است.
از سال 2008 تا 2015 میزان اهدا داوطلبانه از 11.6 میلیون مورد افزایش یافته است. در کل، 78 کشور 90 درصد خون خود را از طریق اهداکنندگان خون داوطلبانه جمع آوری می کنند؛ با این حال، 58 کشور بیش از 50 درصد از خون خود را از خانواده، خون جایگزین یا اهدا کنندگان در ازای پرداخت هزینه دریافت می کنند.
تنها 50 از 173 کشور گزارش کننده محصولات پلاسمایی از طریق تجزیه پلاسما جمع آوری شده تولید می کنند. در مجموع 83 کشور گزارش دادند که تمام پلاسمای آنها وارداتی است، 24 کشور گزارش دادند که در طی دوره گزارش، پلاسمایی استفاده نکرده اند و 16 کشور به این سوال پاسخ نداده اند.
در سال 2015 اعلام شد که از 173 کشور جهان 123 کشور دارای سیاست ملی خون هستند. به طور کلی، 60 درصد از کشورهای گزارش شده یا 104 کشور، دارای قوانین خاصی هستند که ایمنی و کیفیت انتقال خون را شامل می شود.
داده های مربوط به مشخصات اهدا کنندگان خون نشان می دهد که در سراسر جهان 32 درصد از اهدای خون توسط زنان داده می شود، هرچند این میزان به طور گسترده ای افزایش یافته است. در 14 کشور از 119 کشور گزارش دهنده، اهدا کنندگان زن کمتر از 10 درصد کمک مالی دریافت می کنند.
مشخصات سن اهداکنندگان خون نشان می دهد که به نسبت بیشتر جوانان خون را در کشورهای کم درآمد و متوسط در مقایسه با کشورهای با درآمد بالا اهدا می کنند.
سه نوع اهداکنندگان خون وجود دارد. داوطلبانه و بدون پرداخت هزینه، خانواده و خون جایگزین و اهدای خون در ازای پرداخت مالی. داده های گزارش شده به سازمان بهداشت جهانی نشان دهنده افزایش قابل توجهی از اهدا خون داوطلبانه در کشورهای کم درآمد و متوسط است.
میزان اهدای خون داوطلبانه در مناطق آسیای جنوب شرقی (83درصد) و آمریکا (70درصد) است. حداکثر افزایش تعداد در منطقه جنوب شرقی آسیا (5.9 میلیون اهدا)، پس از آن منطقه غرب غرب آسیا (2.7 میلیون اهدا) و منطقه آفریقا (1.1 میلیون) گزارش شد. 78 کشور بیش از 90 درصد از خون خود را از اهدا خون داوطلبانه به دست می آورند. (35 کشور با درآمد بالا، 32 کشور با درآمد متوسط و 11 کشور با درآمد پایین). 56 کشور 100 (یا بیش از 99درصد) خون خود را از اهدا کنندگان خون داوطلبانه بدون هزینه دریافت می کنند. در 58 کشور بیش از 50 درصد از خون هنوز وابسته به خانواده و خون جایگزین (8 کشور با درآمد بالا، 36 کشور با درآمد متوسط و 14 کشور با درآمد پایین) است. 19 کشور نیز خون را در ازای پرداخت هزینه تامین می‌کنند.
سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که تمام اهدای خون قبل از استفاده بررسی شود. غربالگری HIV، هپاتیت B، هپاتیت C و سیفلیس باید اجباری باشد. غربالگری خون باید با توجه به نیازهای سیستم کیفیت انجام شود. انتقال خون به روش سالم و ایمن باید انجام شود. برای این کار مراقبت های بهداشتی ضروری است. کمیته های انتقال خون در 45 درصد از بیمارستان های انتقال خون حضور دارند: 12 درصد از بیمارستان های انتقال خون در منطقه آفریقا دارای کمیته انتقال خون هستند، 17 درصد در آمریکا، 57 درصد در مدیترانه شرقی، 68 درصد در اروپا، 79 درصد در جنوب شرق آسیا و 40 درصد در غرب اقیانوس آرام.
به گزارش ایسنا، خطر انتقال عفونت‌های جدی، از جمله اچ آی وی و هپاتیت، از طریق خون ناامن و کمبود خون مزمن، توجه جهانیان را به اهمیت امنیت و دسترسی به خون جلب کرده است. با هدف تضمین دسترسی جهانی به محصولات خون ایمن، سازمان بهداشت جهانی شعار امسال را دسترسی به خون سالم و امن تعیین کرده است.
کد خبرنگار:13037
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شرکت 2563 نفر در آزمون جامع استانداردهای مهارتی فرهنگ‌وهنر در اصفهان

استفاده صحیح از منابع طبیعی، فرصتی برای اشتغال پایدار

ارزیابی پتانسیل بیابان‌زایی با استفاده از چرخه حیات

آران و بیدگل ١٠٦ هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی دارد

ارائه تسهیلات ویژه به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اصفهان

مقابله با بیابان‌زایی با استفاده از پوشش گیاهی مناسب

ایران وارد مرحله تولید دانش فنی صنعت الکترونیک هوانوردی شده است

جذب 50 دانشجوی پسادکتری در دانشگاه اصفهان

تضمین سلامتی تنها با دو ساعت پیاده‌روی هفتگی در طبیعت

توسعه کسب‌وکار با سامانه‌های اینترنتی مکانمند

اثرات سوء بیابان‌زایی بر وضعیت اقتصادی دامداران

کاهش هزینه‌های اسکان در خوابگاه های دانشگاه آزاد نجف آباد

اجرای استراتژی‌های کنترل آلودگی هوا با کمک مدل مصنوعی

تیرماه، آغازگر انقلاب تابستانی خورشید

رفع چالش مدیریت آب با مذاکره و دیپلماسی

تصویر مقصد گردشگری بر نگرش مسافران تاثیر دارد

67 رشته صنایع دستی در کاشان فعال است

اهدای خون قدرت شما را کاهش نمی‌دهد

بسته‌‌بندی‌های قابل بازیافت راهکار کاهش آلودگی‌ پلاستیکی

شرکت های دانش بنیان، عملکرد خوبی در رفع نیازهای داخلی داشتند

آمارهای تکان‌دهنده از کودکان کار در دنیا

لیزر کم‌توان درمان جدید دردهای ارجاعی

رشد باکتری‌های روده کوچک، عامل ابتلا به سندرم پای بی‌قرار

اجرای برنامه درسی پنهان و کاهش گرایش نوجوانان به اعتیاد

داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در اصفهان 16 درصد کاهش یافت

کاهش 16.27درصدی داوطلبان اصفهانی کنکور ارشد 98

امضای تفاهم نامه وزارت علوم و کشاورزی برای کارورزی

اداره دانشگاه به مدیریت علمی نیاز دارد

اساتید برای دانشجویان وقت بگذارند

از دانشگاه صنعتی اصفهان حمایت کنید

دانشگاه‌ها رسالتی بین‌المللی دارند

تقویت هوش هیجانی دانش آموزان و پیشرفت تحصیلی

نخستین مزرعه تحقیقاتی گیاهان دارویی فریدن راه اندازی شد

دانشگاه نباید وارد چالش‌های سیاسی شود

تاثیر شبکه‌های اجتماعی در وضعیت بهداشتی نوجوانان

رفع چالش های 38 حوضه آبریز کشور نیازمند نقشه راه علمی

ویژگی‌های شخصیتی تاثیری بر فرسودگی شغلی ندارد

بررسی رابطه یادگیری سازمانی با فرهنگ کارآفرینانه

لزوم اصلاح قوانین مرخصی زایمان و شیردهی

ریتالین و شب امتحانات

فراخوان اول برنامه رستار به پایان رسید

رقابت 158 دانش‌آموز در مرحله دوم دهمین دوره المپیاد نانو

دانشجوی کاشان زبان برنامه‌نویسی ایرانی طراحی کرد

تقویم امتحانی نیمسال دوم دانشگاه‌های اصفهان اعلام شد

افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی علوم پزشکی اصفهان در مهرماه/تشکیل شورای مشورتی دانشجو

هلال اول ماه رمضان درست اعلام شده است

دانشگاه جامع علمی کاربردی برای کمک به طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش آمادگی دارد

برگزاری 38 دوره کوتاه مدت اسلام شناسی در مدرسه ناصریه اصفهان

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علمی کاربردی و آموزش پرورش اصفهان

رشد و بالندگی آموزش در گرو توجه به هنرستان‌ها است