پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

رئیس اداره بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان:

تنها از 10درصد قابلیت‌ بیابان‌های اصفهان استفاده کرده‌ایم اقتصادي

تنها از 10درصد قابلیت‌ بیابان‌های اصفهان استفاده کرده‌ایم

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - رئیس اداره بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه تنها از 10درصد قابلیت بیابان های استان استفاده شده است، گفت: برای توسعه این قابلیت بهتر است از سوی سرمایه گذاران در مناطق بیابانی، سرمایه گذاری مناسبی انجام شود.
حسینعلی نریمانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، با اشاره به وجود برخی بیابان های دست ساز نوع بشر که در نزدیک اصفهان وجود دارد، اظهار کرد: دشت سگزی با واقع شدن در 25 کیلومتری اصفهان به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی مراکز استراتژیک همچون فرودگاه، راه آهن، راه های مواصلاتی و ... از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 
وی افزود: کوره های گچ، معادن خاک رس و خاک و شن موجود این منطقه در طول30 تا 40 سال گذشته به طور مرتب رسوبات را وارد دشت سگزی کرده و سپس این ذرات با حرکت از طریق باد، گرد و غبار ایجاد می کند.
رئیس اداره بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه از سال 58 تا به امروز بیش از 10هزار هکتار عملیات بیایان زدایی در دشت سگزی انجام و جنگل دست کاشت ایجاد شده است، گفت: با انجام عملیات بیابان زدایی بخش عمده ای از رسوبات و فرسایش بادی این منطقه را کنترل کرده ایم.
نیازمند مطالعات زیست محیطی هستیم
وی با بیان اینکه یکی از محاسن مناطق بیابانی وجود رسوبات و ریزدانه هایی از جمله گچ است، اظهار کرد: در دشت سگزی برخی کوره های گچ و آجر از این رسوبات برای پخت آجر و گچ استفاده می کردند، در این شرایط کمترین ذرات رسوبات نیز با کمترین سرعت باد جابجا و منجر به ایجاد گرد و غبار می شوند، بنابراین اگر بخواهیم برای یک کار اقتصادی برنامه ریزی کنیم نیازمند مطالعات زیست محیطی آن هستیم.
نریمانی تاکید کرد: دشت سگزی به دلیل وجود این رسوبات با توجه به نزدیکی به شهر اصفهان، فرودگاه، راه آهن و ... مکان مناسبی برای انجام کارهای صنعتی نیست، چرا که با کمترین سرعت باد ذرات رسوب جابجا و منجر به شکل گیری طوفان گرد و غبار می شود که به بخش های مختلف آسیب می زند.
وی با بیان اینکه ذرات ریز منجر به شکل گیری گرد وغبار و آسیب به صنایع آسیب و همچنین مسدود شدن جاده ها می شود، گفت: در سال 94 به دستور فرمانداری کارگروهی تشکیل شد تا به عنوان متولی بیابان زدایی کشور اقدامات مربوط به نهال کاری را در منطقه انجام دهد، همچنین محیط زیست و صنعت و معدن موضوع تعطیلی معادن و کوره های گچ و آجر را باید پیگیری کنند. 
رئیس اداره بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهار کرد: از 94 تاکنون از سوی منابع طبیعی حدود یک هزار نهال کاری در پایگاه برای ایمن سازی فرودگاه اصفهان و حدود 2 هزار و 400 هکتار نهال کاری نیز در دشت سگزی انجام شده است تا بخش عمده ای از مناطق گردوغبارخیز را کنترل کنیم.
وی در خصوص اینکه از چند درصد ظرفیت و پتانسیل بیابان ها درآمدزایی می شود، اضافه کرد: به صورت کلی بیابان ها قابلیت گردشگری دارند و بخشی از عناصری که می توانیم از کویر استخراج کنیم مربوط به انرژی خورشیدی است، همچنین در اصفهان به صورت پراکنده بحث های گردشگری و اکوتوریست وجود دارد.
نریمانی با بیان اینکه تنها از 10درصد قابلیت بیابان های استان استفاده شده، اما باید به 90 درصد این قابلیت توجه و نسبت به بهره برداری از آن برنامه ریزی درستی انجام دهیم، گفت: برای توسعه این قابلیت بهتر است از سوی سرمایه گذاران در مناطق بیابانی، سرمایه گذاری مناسبی انجام شود و خوشبختانه بهره برداری از 10 درصد قابلیت های بیابان های استان تاکنون نتایج خوبی به لحاظ جذب گردشگر داخلی و خارجی و اشتغالزایی به همراه داشته است.
وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت و پتانسیل بخش انرژی خورشیدی به وزارت نیرو مربوط می شود، افزود: برای این موضوع در سال 96 متقاضی وجود داشت که باید پیگیر آن باشیم. 
اصفهان می تواند قطب انرژی خورشیدی کشور باشد
رئیس اداره بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با تاکید بر اینکه اصفهان می تواند قطب انرژی خورشیدی کشور باشد، اما نیازمند سرمایه گذاری از سوی وزارت نیرو است، تصریح کرد: بهره گیری از انرژی خورشیدی موجب حفظ مناطق کویری و درآمدزایی خواهد شد.
وی در خصوص اینکه چند درصد گرد و غبار استان مربوط به بیایان ها می شود، ادامه داد: هر طوفان و گرد و غبار از مناطق بیابانی حاصل می شود که پوشش گیاهی ندارد، اما یکی از سه طوفان اخیر اصفهان، داخل استانی بوده که گرد و غبار از مناطق بیابانی نایین، اردستان و دشت سگزی به سمت شهر اصفهان حرکت کرد.
نریمانی خاطر نشان کرد: 60 درصد سه طوفان اخیر خارج از استان بود و 40 درصد دیگر در داخل استان رخ داد که لازم است در این زمینه براساس اعتبارات موجود برنامه ریزی کنیم و جهت تهیه نسخه اجرایی، مطالعاتی در منشاء یابی آن انجام شود.
وی افزود: محیط زیست موظف است مطالعات منشایابی داخلی و خارجی را انجام دهد و در این زمینه به منابع طبیعی اطلاعات لازم را برای طراحی انواع منشا مدل ها ارائه دهد.
رئیس اداره بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه با اجرای طرح بیابان زدایی اصفهان طی 45 سال گذشته 307 هزار هکتار از شن های روان در شمال و شرق استان کنترل شد، تصریح کرد: استان اصفهان از لحاظ تجربه کافی در خاورمیانه و آسیا حرف نخست را می زند که البته نیازمند مطالعات و منشاء یابی دقیق برای مقابله با بیابان زایی هستیم.
کدخبرنگار: 13025
انتهای پیام





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عرضه کالاهای اقساطی در سومین نمایشگاه لیزینگ و فروش اقساطی اصفهان

تاثیر مثبت دوران پسا تحریم بر بورس

اقتصاد کشور نیازمند اقدامات کوچک موثر با تعداد زیاد است

40 هزار واحد مسکونی در اصفهان احداث می‌شود

شب گذشته کشتار مرغ در اصفهان نداشتیم

توصیه‌های 2 روزه هواشناسی کشاورزی

اعلام نوسانات قیمت سکه و ارز

اصفهان با وجود ادعای برخورداری، وضعیت خوبی در تولید ندارد

وزیر اقتصاد: اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی نیست

وضع اصفهان در شاخص کسب و کار خوب نیست

اگر هم‌افزایی باشد، دیگر نیاز به بمب هسته‌ای نداریم

فرار مالیاتی و فساد خط قرمز سازمان امور مالیاتی کشور

سوخت‌گیری با کارت سوخت در اصفهان موجب صف بنزین نشد

اجرای قانون در مطب پزشکان

لزوم اتمام پروژه‌های مسکن مهر در شهریورماه

بیش از  3 هزار شرکت به شکل مستقیم با فولادمبارکه همکاری دارند

سیاست‌های ضدتورمی پیش‌شرط حذف صفر از پول ملی است

نمایشگاه‌های تجهیزات هتل و رستوران و نوشیدنی‌ها در اصفهان برپا می‌شوند

اعلام نوسانات قیمت سکه و ارز

برقراری مسیر پرواز ازمیر-اصفهان-ازمیر

موضوع خام فروشی ارتباطی به تحریم‌ها ندارد

واقعی شدن نرخ ارزیابی صادرات عامل کاهش آمارهای صادراتی است

توصیه‌های 3 روزه هواشناسی کشاورزی

اجرای طرح بازیافت آسفالت سرد برای نخستین بار در سطح راه‌های اصفهان

سه مرکز مستقل کیفیت و سلامت آب آشامیدنی اصفهان را می‌سنجند

شناسایی بزرگترین فرار مالیاتی استان

مجری سامانه دوم آبرسانی اصفهان شرکت آب منطقه‌ای است

توصیه‌های 4 روزه هواشناسی کشاورزی

فعالان بازاریابی، تبلیغات و کسب و کار میهمان نمایشگاه اصفهان می‌شوند

اعلام نوسانات قیمت سکه و ارز

احتمال ایجاد یک تورم توهمی با حذف صفر از پول ملی

احتمال کاهش قدرت خرید مردم با حذف صفر از پول ملی

پیشرفت 85 درصدی توسعه ترمینال خارجی فرودگاه اصفهان

مبارزه با ملخ‌های بومی در 10 هزار هکتار از اراضی استان اصفهان

نرخ بیکاری اصفهان 4 درصد کاهش یافت

افزایش 10 درصدی تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی استان اصفهان

حذف صفر از پول ملی شیپور جنگ با تورم است

محیط زیست از صنعت جامانده است

پیشرفت 65 درصدی پروژه بزرگ نمایشگاه اصفهان

ارزش 28 میلیارد دلاری بورس آب در خاورمیانه

مراکز آموزشی عامل توسعه اشتغال شوند

سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ ٢٦٠٠ میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد

نحوه دسترسی به رمز کارت‌های سوخت مشخص شد

کاهش نرخ بیکاری به زیر 5 درصد تا پایان سال

یک بام و دوهوای آزادسازی بستر زاینده‌رود

توصیه‌های 2 روزه هواشناسی کشاورزی

بهره‌مندی 40 درصدی مردم اردستان از خدمات شبکه فاضلاب

توجه دستگاه های اجرایی به مهارت کسب و کار ضروری است

ارزش 28 میلیارد دلاری بورس آب در خاورمیانه

تجهیزات 400 واحد صنعتی بزرگ اصفهان نیازمند نوسازی است