پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

کاهش بدعت‌ در عزاداری‌ها نیازمند فرهنگ‌سازی سياسي

کاهش بدعت‌ در عزاداری‌ها نیازمند فرهنگ‌سازی

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - فرهنگ‌سازی و آموزش، مهمترین شاخص‌هایی است که می‌توان با اتکا به آن خرافات و بدعت‌های وارد شده به مراسم عزاداری بویژه در ایام محرم و صفر را کاست و شاهد اصالت هرچه بیشتر سوگواری‌ها بود.

کارشناسان دینی و مذهبی تاکید می‌کنند که افزایش کیفیت مجالس عزاداری محرم بویژه در وعظ و مداحی، امری ضروری به شمار می‌رود و در مجموع و در هدف نهایی، عزاداری‌های محرم و صفر باید به معرفت افزایی سوگواران بینجامد.
برای افزایش هرچه بیشتر کیفیت مجالس عزای امام حسین(ع) باید بیش از گذشته کوشید تا کارکرد فرهنگی و اثربخشی آن برای مخاطبان، بیشتر و تاثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی فرد مشاهده شود.
مداحان، روحانیان و واعظان نیز باید در راستای تاثیرگذاری سودمند و بهبود وضعیت فرهنگی و اعتقادی جامعه گام بردارند و بر همین اساس دوری از خرافات، شُبهات و بیان افزون‌تر معارف و واقعیات، بهترین راهکار است.
از سوی دیگر، هیات‌های مذهبی و دینی با توجه به حضور اعضایی از طیف‌های مختلف، می‌توانند در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و ایجاد جریانی برای افزایش سجایای اخلاقی نقش شایانی ایفا کنند، وجود این مجموعه‌های انسانی در شهرهای بزرگ و کوچک، روستاها و در بیشتر محله‌ها فرصتی مناسب برای رصد مشکلات و حل آنها با کمک خرد جمعی و هم‌افزایی خود کانون‌ها و هیات‌های مذهبی است.
استان اصفهان از دیرباز با آداب و آیین‌های اصیل و ریشه‌دار برآمده از فرهنگی کهن از پیشگامان اصلی سوگواری در ماه‌های محرم و صفر در کشور به شمار می رود، در این استان پنج هزار و 400 هیات مذهبی فعالیت دارند که بیش از یکهزار و 400 مورد از آنها مربوط به کلانشهر اصفهان است.
در کشور نیز از مجموع افزون بر90 هزار هیات مذهبی فعال، 54 هزار هیات برنامه‌های ماه مبارک رمضان و مراسم سوگواری ماه محرم و صفر را برگزار می‌کنند.
اگرچه آیین‌های محرم همچون سایر نقاط کشورمان، در استان اصفهان هنوز با شکوه خاصی برگزار می‌شود، اما برخی بدعت‌ها، مداحی‌هایی بی پایه و فاقد هویت خرافات، مطالب غیر واقع و مضُر و اعمالی ناشایست مانند قمه زدن و استفاده از زنجیر تیغی به‌ویژه در چند سال اخیر باعث وارد شدن زیان به فرهنگ راستین محرم و عزاداری های واقعی و اصیل شده است.
در زمانه ای که شاهد فعالیت گسترده شبکه‌های اجتماعی هستیم، انتشار این چنین وقایعی آسیبی جدی بر پیکره دین و اعتقادها وارد می کند و باعث بدبینی پیروان سایر ادیان به مذهب تشیع خواهد شد.
باید پذیرفت که هرگونه افراط، تفریط و تحریف عزاداری‌های ایام محرم نه تنها بیانگر عظمت سیره ائمه اطهار(ع) نیست بلکه آسیب و ضربه سنگینی به دین مبین اسلام وارد می‌کند.
با توجه به اینکه فلسفه عاشورا زنده نگهداشتن مکتب اسلام، مبارزه با حکومت فاسد و سردمداران بی دین، نشر فرهنگ عاشورا و تجدید بیعت با اهل البیت است، نباید گذاشت آسیب‌های مختلف در بُعد اندیشه و مبانی فکری، گفتار، نوشتار و رفتار به این واقعه مهم تاریخ دینی اثر سو و نامطلوب بگذارد.
مجالس عزاداری امام سوم شیعیان باید مجلس تحول روحی و مرکز تربیت و تزکیه نفس و مکتبی برای آموزش درس عزت، آزادگی، ایثار، فداکاری، تقوا و اخلاق به انسان‌ها باشد، بخصوص‌اینکه تحریف واقعه عاشورا و انحراف ذهن‌ها از اصل و هدف‌های آن همواره در طول تاریخ هدف دشمن بوده است.
بر همین اساس شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان با هدف بررسی چالش‌های فرارو و کاهش بدعت‌ها بویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا، روز یکشنبه به ریاست استاندار اصفهان و با حضور اعضای نهادها و دستگاه‌های متولی در سالن اجتماعات استانداری اصفهان برگزار شد.
استاندار اصفهان در این شورا با تاکید براینکه در مباحث دینی و اعتقادی مردم با هدف کاهش بدعت‌ها باید با ظرافتی خاص و هوشمندانه پیش رفت، گفت: توده مردم عشق و ارادت خود به اهل بیت و بویژه امام حسین(ع) را نشان می‌دهند که البته نباید منکر بدعت‌ها و خرافات نیز شد و باید با برنامه‌ریزی اصولی و با استفاده از خرد جمعی بر این مسایل فائق آمد.
عباس رضایی با بیان اینکه عزاداری و برپایی مجالس مختلف، یک کار مردمی و متکی به فعالان این زمینه است، تصریح کرد: نباید اینگونه فعالیت‌های خودجوش مردمی را به فعالیت های حکومتی و دولتی تبدیل کرد.

وی به کسب و دریافت راهکارها از سوی کارشناسان فرهنگی صاحبان ایده و کارشناسان برای کاهش مشکلات و بدعت‌های عزاداری‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: در این موضوع استفاده از دانش روانشناسان، جامعه شناسان و متولیان امر ضروری است.
استاندار اصفهان با تاکید براینکه مباحثی همچون قمه‌زنی و عزاداری با زنجیر تیغی با دستورالعمل حل نمی شود، اظهار داشت: این مقوله نیازمند فرهنگ‌سازی و افزایش مباحث آموزشی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز در این نشست بر ضرورت آموزش به عنوان رکن اساسی مقوله‌های اجتماعی یاد کرد و افزود: برای این امر باید تمام نهادها و دستگاه‌های متولی با افزایش همکاری به دنبال هم افزایی باشند تا در نهایت شاهد عزاداری‌هایی با کیفیت بهتر و بدعت‌هایی کمتر باشیم.
حجت الاسلام والسلمین محمدعلی انصاری افزود: تشکیل متداوم شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان به‌منظور افزایش کیفی فعالیت‌های فرهنگی است و در همین راستا در زمینه ایام محرم و سوگواری‌ها باید بیش از گذشته از پیشنهادات و نظرات کارشناسی این عرصه استفاده کرد.
مجالس عزاداری نباید مداح محور باشند
مدیرکل تبلیغات اسلامی اصفهان در این جلسه گفت: تشکیل ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی استان اصفهان با هدف ارتقای کیفی عزاداری‌ها و کاهش بدعت‌ها عملیاتی شده است و چنان چه بتوان این ستاد را تقویت کرد می‌توانیم شاهد اهداف مذکور باشیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین رحمت‌الله اروجی با تاکید بر فعالیت‌های ترویجی و ایجابی برای کاهش برخی اقدامات همچون قمه زدن، ادامه داد: واعظان و خطبا نیز در راستای فرهنگ‌سازی باید بیش از گذشته فعالیت کنند تا مباحثی از این دست کمتر شود.
وی اضافه کرد: حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی و متولی امور فرهنگی، قضایی، دینی و امنیتی و جمع‌بندی نظرات برای آسیب شناسی عزاداری‌ها با اهمیت است.
فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان در این جلسه با بیان اینکه برخی سوگواری‌ها، کاروان‌ها، تصاویر و آیین‌ها نه تنها اصیل نیست، بلکه به اصل دین ضربه می‌زند، اظهارداشت: تمام این موارد آفتی هستند که باید برای متوقف شدن آنها بطور اصولی چاره‌اندیشی کرد.
سوگواران سبب سلب آرامش مردم نشوند
سردار مجتبی فدا افزود: بی شک قمه‌زنی و استفاده از زنجیر تیغی و پخش تصاویر آن در فضای مجازی، اثرات ناخوشایندی در پی دارد و بهترین راهکار برای کاهش آن آموزش و فرهنگ‌سازی است.
وی به ضرورت توجه به حقوق مردم اشاره و خاطرنشان کرد: ساعات و مکان عزاداری‌ها باید مشخص باشد و نباید این مراسم ناخرسندی و سلب آرامش مردم را رقم بزند، در عین حال نباید بخش عمده روزهای سال به عزا ختم شود و روحیه شادی و نشاط نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل صدا و سیمای استان اصفهان نیز در این نشست بر ضرورت ارائه یک خط مشی واحد برای کاهش بدعت‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: رسانه ها در این زمینه و برای انتشار و انعکاس نقش اساسی ایفا می کنند.
بهرام عبدالحسینی اضافه کرد: باید بر مداحی‌ها و سخنرانی‌ها بطور جدی نظارت صورت گیرد تا از انحراف و اشکال به دور باشد.
6020/6027


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واگذاری زمین‌های بنیاد مستضعفان به مردم شتاب می‌گیرد

نخستین یادواره شهید گنجی زاده در زواره اردستان برگزار می شود

دستگیری باند سارقان به عنف منازل منطقه راوند کاشان

مقابله با قاچاق دام دستاورد طرح پلاک کوبی دام‌هاست

وظیفه بنیاد مستضغفان فقط رسیدگی به املاک نیست

پنجمین همایش بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای در اصفهان برگزار می‌شود

تاریخی بودن میدان امام منافاتی با تجمع هیئت های مذهبی ندارد

استفاده از قالبهای هنری موجب توجه جوانان به مفاهیم قرآنی می شود

503 فقره اسناد املاک علوی به مردم استان اصفهان اهداء می شود

استاندار اصفهان: باید زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات فراهم شود

استاندار اصفهان: باید زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم شود

کشف 140 هزار نخ سیگار قاچاق در اصفهان

برگزاری رژه نیروهای مسلح و نمایشگاه دفاع مقدس در اصفهان

شماره 42 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

موافق شفافیت آرا و عملکرد نمایندگان مجلس هستم

ستاره‌شناسی به روایت ابوریحان بیرونی در باشگاه نجوم اصفهان

توسعه اشتغال زایی روستایی با تخصیص وام ارزان قیمت

عشایر شهرنشین دامداری را از سر بگیرند

5 نقطه حادثه خیز در محورهای مواصلاتی کاشان اصلاح می شود

نقد و بررسی فیلم«میرزا جواد» در کتابخانه مرکزی اصفهان

پیشرفت 35 درصدی فاز دوم پروژه سالن اجتماعات گلستان شهدای اصفهان

مدیرکل ارشاد اصفهان ارتباطی با هنرمندان تئاتر ندارد

دفاع مقدس الگوی خردورزی است

ملت ایران با مدیریت جهادی و خودباوری در جنگ اقتصادی پیروز می‌شود

والدین سطح آگاهی تربیتی خود را افزایش دهند

احیای امر به معروف از راه‌های دستیابی جامعه به حیات طیبه است

گردشگری روستایی شاه کلید توسعه روستاها است

شعار محوری هفته دفاع مقدس امسال "ما پیروزیم" است

آب انبار «دارکوب» کاشان احیا شد

کلاهبرداری زوج جوان با شگرد فروش لباس در اینستاگرام

لزوم هماهنگی بخش دفاعی با دستگاه دیپلماسی کشور

ائمه جمعه، جامعه را در تعیین نامزد شایسته در انتخابات آگاه کنند

تولید منحصر به صنعت نیست/ باب مذاکره با اروپا بسته نشده است

هدف دشمنان از اصرار بر مذاکره تغییر نقشه منطقه است

آمریکایی‌ها متوجه مخرب بودن "بولتون" شدند

واقعه عاشورا درس دلیری و جوانمردی را به سراسر جهان مخابره می کند

دستگاههای دولتی خود را به مسائل سیاسی آلوده نکنند

نقاشی تزئینات عالی قاپو مرمت و در محل اصلی بنا نصب شد

دمای هوا در اکثر مناطق اصفهان 1 تا 2 درجه افزایش خواهد داشت

هوای اصفهان در وضعیت سالم ثبت شد/شاخص کیفی 85

پدر شهیدان قاسم پور به فرزندان شهیدش پیوست

70 درصد موقوفات آران و بیدگل به روضه خوانی سیدالشهدا اختصاص دارد

دستگیری کلاهبردار 80 میلیارد ریالی در برخوار

پرونده رایگان ژنتیک برای معلولان در کشور تشکیل می‌شود

کتاب «پیاده روی به سوی بهشت» در کاشان رونمایی شد

پاسخ به شبهاتی در ارتباط با سوگواری برای امام حسین (ع)

ابطحی: تا آبان‌ماه درگیر کلاس‌های بی‌معلم هستیم

حمله به "آرامکو"، قدرت یمنی‌ها را اثبات کرد/پهپادهای یمنی ابابیل بودند

سالک: دولت برای جذب سرمایه‌گذاران تولید چادر مشکی اقدام کند

تبدیل 60 کیلومتر شبکه سیمی برق شهر خوانسار به کابل خودنگهدار