پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

غمی نهان، پشت تابلوهای میخ شده در گالری ها فرهنگي

غمی نهان، پشت تابلوهای میخ شده در گالری ها

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - در هر خیابان اصفهان که قدم بزنید بیش از چهار گالری را می بینید که از ابتدا حضورشان باعث دلگرمی بود، اما حالا گویی غم پنهان شده، در نگاه هنرمندان است که بر دیوارهای رنگی شان به نمایش می گذارند، نه کسی امید به حمایت و نه هنرمندی توان ارائه هنر دارد. فقط ایستاده اند تا دیوارها هر روز کرایه شان بیشتر شوند و به این فکر می کنند که آیا برای گوشه خیابان هم باید اجاره پرداخت کنند؟
به گزارش ایسنا_ منطقه اصفهان، هر روز بر شمار گالری های اصفهان افزوده می شود و در این میان، اما هنر به پویایی لازم نمی رسد و کم کم هنرمندان جوان امید خود را برای رشد و پرورش از دست می دهند، همان هایی که نه تنها هزینه اجاره دیوار ندارند، بلکه در این فضا جایی برای مطرح شدن هم پیدا نمی کنند و روزی از راه خواهد رسید که یادآوری هنرمندان خیلی دیر شده است، دیرتر از آنی که تصورش را می کردیم.
مدیر گالری گُمان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، با بیان اینکه افزایش کمیت گالری ها تاثیری بر کیفیت آن ها ندارد، اظهار کرد: افزایش گالری ها نمی تواند بر فضای هنری تاثیرگذار باشد چون فضای هنر اصفهان فضای حرفه ای نیست و شاید در ایران فضای حرفه ای را در تعداد معدودی از گالری ها فقط در تهران بتوان مشاهده کرد و به واسطه اینکه در فضای اصفهان به هنر و هنرمند بها داده نمی شود هنرمندان به لحاظ اقتصادی در جایگاه مناسبی قرار ندارند.
سید علی میرعمادی ادامه داد: در اصفهان گالری ها نمی توانند به سمتی حرکت کنند که یک فضای هنری را پرورش دهند، عمده آن ها به کرایه دادن فضای گالری امورات می گذرانند که این کار درستی نیست، چرا که فضای گالری باید به سمتی حرکت کند که محیطی را در اختیار هنرمندان برای دیده شدن قرار داده و برای رشد هنر و هنرمندان فضاسازی کند.
وی با بیان اینکه آثار هنرمندان گمنام پس از مرگ در معرض دید گذاشته می شود، گفت: متاسفانه در حال حاضر فقط هنرمندانی در عرصه هنر حضور دارند که به نوعی می توانند هزینه ارائه کارهای خود را پرداخت کنند و چه بسیار هنرمندانی که با آثاری فاخر، گمنام مانده اند و فضایی برای آن ها نیست که آثارشان را ارائه دهند و پس از مرگ تازه پی به آثارشان می برند و این جای بسی تفکر دارد.
مدیر گالری گمان افزود: بسیاری از گالری دارها که در بدنه کار حضور دارند درکی از شرایط هنرمندان ندارند و فضای غالب بر گالری ها، فضای اقتصادی است و مخاطبی که در گالری خرید می کند بیشتر قشر ثروتمند است که به دنبال امضا خواهد بود و آدم مشهوری پشت قاب خریداری شده باشد و این همان چرخه بیمار این فضای حاکم بر گالری ها اصفهان است.
اجاره دادن دیوارها به دلیل به فروش نرسیدن آثار
همه اتفاقات گالری در اصفهان سیاه هم نیست. هرچند که چرخ گالری داری به سختی می چرخد و گالری ها در یک چرخه بیمارگونه افتاده اند. در پس دیوارهایی که نقاشی های رنگی بر آنها میخ می شوند، غم هایی نهفته است، غم هایی که شاید در ظاهر، عکس یک لبخند باشند. هرچند که مدیر گالری نگاه نو معتقد است در گالری های اصفهان زد و بندی وجود دارد و اجاره دادن دیوار در گالری های اصفهان به این دلیل است که آثار به فروش نمی رسند، مثلا در تهران یک گالری با هنرمندان خاص کار می کند و کارها را به فروش می رساند و روی آثار فروش دارد.
بابک شکرانی ادامه داد: ممکن است که یک نفر اثرش ضعیف باشد و یک گالری دار ترجیح ندهد که این اثر را به نمایش بگذارد و این هنرمند ترجیح می دهد که از فروش و اجاره دیوار صحبت به میان بیاورد، اما حضور باند بازی در این فضای هنری را تایید نمی کنم.
وی با بیان اینکه افزایش گالری ها هم نکته مثبت و هم نکته منفی دارد، گفت: هر چیزی یک گنجایشی دارد و افزایش گالری ها شاید باعث پویایی هنر در فضای هنری شهر شده باشد، اما باعث کاهش کار بعضی از گالری های دیگر شده است. برای نمونه در خیابان خاقانی مجوز چهار گالری اخذ شده است و مطلع هستم که باز هم در این خیابان مجوز می دهند و این موضوع می تواند نکته مثبت هم داشته باشد و با همکاری هم به پویایی هنر کمک کنند.
مدیر گالری نگاه نو افزود: همه گالری ها برای فروش تلاش می کنند، اما فروش در اصفهان بسیار ناچیز است و اگر خرید هم داشته باشیم صرفا در کارهای کلاسیک است و گالری هایی که مدرن کار می کنند باید با تهران در ارتباط باشند که آن هم مشکلات خاص خود را دارد و تمام این مشکلات دست در دست هم می دهند که فروش به حداقل برسد.
به گزارش ایسنا، باید کاری کرد برای هنر این شهر، کاری که تا پیش از دست رفتن هنرمندان جوان، به وضع نامناسب امروز هنر به خصوص گالری های اصفهان سر و سامانی ببخشد. اجاره دیوارها هنرمندان تازه نفس را روز به روز از میدان به در می کند و کم کم تبدیل می شوند به همان هایی که مدرک تحصیلی دارند، هنر می دانند و برای هنرشان ارزش قائل اند، اما جبر اقتصادی با آنها کاری می کند که مجبور می شوند گوشه خیابان بایستند فریاد بزنند مستقیم دو نفر...
کد خبرنگار: 13019
1445953973591_telisna3.jpg
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاشان باید شاهد رویدادهایی در تراز ظرفیت هایش باشد

11 هزار تن کاغذ در اختیار نشریات و مطبوعات قرار می گیرد

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تعریف هنر بازنگری کند

تعزیرات: قیمت شیر خام 2000 تومان شد

سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور همواره اندک بوده است

بانک مرکزی: مراقب دلالان بازار ارز باشید

پیشگیری از آلزایمر شهرها ضروری است

کی بود؟ کی بود؟ در جستجوی مقصر ارز جهانگیری

جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان گشایش یافت

گذر فرهنگ و هنر کاشان به بهره برداری رسید

دستور روحانی برای کاهش قیمت کالاها

قیمت خودرو‌های داخلی و وارداتی در بازار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد کاشان شد

صفحه اول روزنامه های اصفهان - پنجشنبه 22 آذر

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/21

موج تحریم آجیل در آستانه شب یلدا

وزیر کشاورزی: قیمت مرغ باید 10 هزار تومان باشد

اجاره حساب بانکی شهروندان؛ ماهانه 2 میلیون!

صفحه اول روزنامه های اصفهان- چهارشنبه 21 آذر

واحدهای تجاری حریم مسجد جامع گلپایگان تخریب می شود

جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می شود

1.6 میلیارد دلار قطعه خودرو وارد کشور شد

معافیت 17 قلم محصول کشاورزی از ممنوعیت صادرات به شرط تولید در مناطق آزاد

موافقت رئیس‌جمهور با افزایش اعتبارات مددجویان در بودجه 98

موسوی لارگانی: باید نفت را در بورس عرضه کنیم

قیمت لوازم خانگی کاهش می‌یابد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/20

آغاز عرضه خودرو به قیمت 5 درصد کمتر از بازار

عرضه انار و هندوانه در شب یلدا با قیمت مصوب

بودجه دولتی تکافوی بهسازی مدارس استثنایی اصفهان را نمی دهد

مجتمع آموزشی شهید حججی نجف آباد افتتاح شد

صفحه اول روزنامه های اصفهان- سه شنبه 20 آذر

تکمیل طرح های آموزشی منطقه کاشان 600 میلیارد ریال نیاز دارد

نهادها باید حضور جدی‌تری در جشنواره مقاومت می‌داشتند

لاریجانی: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/19

افزایش حقوق برخی از بازنشستگان بیش از 20 درصد

اصلاح قیمت‌ خودرو با افزایش تولید

معاون وزیر راه: خرید هواپیمای نو دستاورد بزرگی نبود

برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد شهید در کردستان و اصفهان

اتمام مرمت بخش جنوبی سقف ایوان کاخ چهلستون پس از یکصد سال

چرا کالاها با کاهش نرخ دلار ارزان نشدند؟

نوزدهم آذرماه با فرهنگ و هنر

دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما

اخبار کوتاه از استان اصفهان

صفحه اول روزنامه های اصفهان - دوشنبه 19 آذر

مشکلات مردم در پرداخت اجاره مسکن

رقم عجیب پرداخت حقوق در سایپا و ایران خودرو

چرا مسکن در ایران گران است؟

هم واردات تلفن همراه افزایش یافت هم قیمت‌ها