پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

غمی نهان، پشت تابلوهای میخ شده در گالری ها فرهنگي

غمی نهان، پشت تابلوهای میخ شده در گالری ها

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - در هر خیابان اصفهان که قدم بزنید بیش از چهار گالری را می بینید که از ابتدا حضورشان باعث دلگرمی بود، اما حالا گویی غم پنهان شده، در نگاه هنرمندان است که بر دیوارهای رنگی شان به نمایش می گذارند، نه کسی امید به حمایت و نه هنرمندی توان ارائه هنر دارد. فقط ایستاده اند تا دیوارها هر روز کرایه شان بیشتر شوند و به این فکر می کنند که آیا برای گوشه خیابان هم باید اجاره پرداخت کنند؟
به گزارش ایسنا_ منطقه اصفهان، هر روز بر شمار گالری های اصفهان افزوده می شود و در این میان، اما هنر به پویایی لازم نمی رسد و کم کم هنرمندان جوان امید خود را برای رشد و پرورش از دست می دهند، همان هایی که نه تنها هزینه اجاره دیوار ندارند، بلکه در این فضا جایی برای مطرح شدن هم پیدا نمی کنند و روزی از راه خواهد رسید که یادآوری هنرمندان خیلی دیر شده است، دیرتر از آنی که تصورش را می کردیم.
مدیر گالری گُمان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، با بیان اینکه افزایش کمیت گالری ها تاثیری بر کیفیت آن ها ندارد، اظهار کرد: افزایش گالری ها نمی تواند بر فضای هنری تاثیرگذار باشد چون فضای هنر اصفهان فضای حرفه ای نیست و شاید در ایران فضای حرفه ای را در تعداد معدودی از گالری ها فقط در تهران بتوان مشاهده کرد و به واسطه اینکه در فضای اصفهان به هنر و هنرمند بها داده نمی شود هنرمندان به لحاظ اقتصادی در جایگاه مناسبی قرار ندارند.
سید علی میرعمادی ادامه داد: در اصفهان گالری ها نمی توانند به سمتی حرکت کنند که یک فضای هنری را پرورش دهند، عمده آن ها به کرایه دادن فضای گالری امورات می گذرانند که این کار درستی نیست، چرا که فضای گالری باید به سمتی حرکت کند که محیطی را در اختیار هنرمندان برای دیده شدن قرار داده و برای رشد هنر و هنرمندان فضاسازی کند.
وی با بیان اینکه آثار هنرمندان گمنام پس از مرگ در معرض دید گذاشته می شود، گفت: متاسفانه در حال حاضر فقط هنرمندانی در عرصه هنر حضور دارند که به نوعی می توانند هزینه ارائه کارهای خود را پرداخت کنند و چه بسیار هنرمندانی که با آثاری فاخر، گمنام مانده اند و فضایی برای آن ها نیست که آثارشان را ارائه دهند و پس از مرگ تازه پی به آثارشان می برند و این جای بسی تفکر دارد.
مدیر گالری گمان افزود: بسیاری از گالری دارها که در بدنه کار حضور دارند درکی از شرایط هنرمندان ندارند و فضای غالب بر گالری ها، فضای اقتصادی است و مخاطبی که در گالری خرید می کند بیشتر قشر ثروتمند است که به دنبال امضا خواهد بود و آدم مشهوری پشت قاب خریداری شده باشد و این همان چرخه بیمار این فضای حاکم بر گالری ها اصفهان است.
اجاره دادن دیوارها به دلیل به فروش نرسیدن آثار
همه اتفاقات گالری در اصفهان سیاه هم نیست. هرچند که چرخ گالری داری به سختی می چرخد و گالری ها در یک چرخه بیمارگونه افتاده اند. در پس دیوارهایی که نقاشی های رنگی بر آنها میخ می شوند، غم هایی نهفته است، غم هایی که شاید در ظاهر، عکس یک لبخند باشند. هرچند که مدیر گالری نگاه نو معتقد است در گالری های اصفهان زد و بندی وجود دارد و اجاره دادن دیوار در گالری های اصفهان به این دلیل است که آثار به فروش نمی رسند، مثلا در تهران یک گالری با هنرمندان خاص کار می کند و کارها را به فروش می رساند و روی آثار فروش دارد.
بابک شکرانی ادامه داد: ممکن است که یک نفر اثرش ضعیف باشد و یک گالری دار ترجیح ندهد که این اثر را به نمایش بگذارد و این هنرمند ترجیح می دهد که از فروش و اجاره دیوار صحبت به میان بیاورد، اما حضور باند بازی در این فضای هنری را تایید نمی کنم.
وی با بیان اینکه افزایش گالری ها هم نکته مثبت و هم نکته منفی دارد، گفت: هر چیزی یک گنجایشی دارد و افزایش گالری ها شاید باعث پویایی هنر در فضای هنری شهر شده باشد، اما باعث کاهش کار بعضی از گالری های دیگر شده است. برای نمونه در خیابان خاقانی مجوز چهار گالری اخذ شده است و مطلع هستم که باز هم در این خیابان مجوز می دهند و این موضوع می تواند نکته مثبت هم داشته باشد و با همکاری هم به پویایی هنر کمک کنند.
مدیر گالری نگاه نو افزود: همه گالری ها برای فروش تلاش می کنند، اما فروش در اصفهان بسیار ناچیز است و اگر خرید هم داشته باشیم صرفا در کارهای کلاسیک است و گالری هایی که مدرن کار می کنند باید با تهران در ارتباط باشند که آن هم مشکلات خاص خود را دارد و تمام این مشکلات دست در دست هم می دهند که فروش به حداقل برسد.
به گزارش ایسنا، باید کاری کرد برای هنر این شهر، کاری که تا پیش از دست رفتن هنرمندان جوان، به وضع نامناسب امروز هنر به خصوص گالری های اصفهان سر و سامانی ببخشد. اجاره دیوارها هنرمندان تازه نفس را روز به روز از میدان به در می کند و کم کم تبدیل می شوند به همان هایی که مدرک تحصیلی دارند، هنر می دانند و برای هنرشان ارزش قائل اند، اما جبر اقتصادی با آنها کاری می کند که مجبور می شوند گوشه خیابان بایستند فریاد بزنند مستقیم دو نفر...
کد خبرنگار: 13019
1445953973591_telisna3.jpg
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

40 هزار نفر در مساجد اصفهان معتکف شدند

211 هزار مسافر نوروزی در کلانشهر اصفهان اسکان یافتند

کلیسای غرغن، امتداد یک قرن همزیستی

اقامت گردشگران نوروزی در اصفهان 48 درصد افزایش یافت

20124 مسافر توسط حمل و نقل عمومی اصفهان جابجا شدند

بیشترین تردد خودروها در محورهای اصفهان به کاشان و شهرضا است

دو نوروزگاه در تیران و کرون افتتاح شد

کویر مرنجاب، گوشه دنج گردشگران نوروزی

جاذبه های با شکوه اصفهان مقصد بسیاری از گردشگران

خطوط اتوبوسرانی ویژه گردشگران در اصفهان دایر شد

خرید بلیت بازدید آثار تاریخی اصفهان الکترونیکی است

سال 97 برای کاشان سرشار از رویدادهای افتخارآمیز بود

گردشگری روستایی ظرفیتی در کاشان که مغفول ماند

94 هزار مسافر نوروزی در کلانشهر اصفهان اسکان یافتند

جاری شدن آب در زاینده رود نشاط نوروزی را دوچندان کرد

شهر زیرزمینی و مهرابه سفیدشهر آران و بیدگل بهره برداری شد

گسترش مطالعه و تبیین نهج البلاغه در جامعه ضروری است

صنایع دستی، جلوه ای از گردشگری اصفهان

اسکان بیش از17هزار مسافر در خور و بیابانک فراهم شد

فرازهای بهارانه

فریدن میزبان رهگذران بهار

امکان اسکان بیش از 400 هزار مسافر نوروزی در اصفهان فراهم شد

سرمایه گذاری بیشتری برای معرفی نهج البلاغه لازم است

همراهی راهنمایان با تورهای ورودی به کویر مرنجاب ضروری است

پل های تاریخی زاینده رود چشمنواز مسافران نوروزی

تمهیدات لازم برای پذیرایی از مسافران نوروزی در نایین فراهم شد

چهارشنبه سوری در چارسوی نطنز

تئاترهای بهاری

بوم هزار رنگ گردشگری اصفهان، زیبا و پرشکوه از قله تا کویر

ظرفیت رزرو مدارس اصفهان برای اقامت نوروزی تکمیل شد

بیست و هفتم اسفندماه با فرهنگ و هنر

حضور گردشگران نوروزی به رونق بازار صنایع دستی اصفهان می انجامد

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان - دوشنبه 27 اسفند

بازگشایی زاینده رود موجب رونق گردشگری اصفهان می شود

اخبار کوتاه از استان اصفهان

سارقان کتیبه قلعه سنگی سمیرم دستگیر شدند

اصفهان شاخص ترین استان در حوزه فرهنگ کشور است

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- یکشنبه 26 اسفند

2469 فرد بازمانده از تحصیل در اصفهان شناسایی شدند

اختلاف بر سر مدیریت پیش دبستانی ها قابل حل است

آران و بیدگل آماده میزبانی مسافران نوروزی شد

هم‌زبانی در آغاز بهار

بیست و ششم اسفندماه با فرهنگ و هنر

دیدار با «پدر ژپتو»

2 هزار برنامه فرهنگی در ایام نوروز در اصفهان اجرا می شود

اجرای طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه کاشان

بیست و پنجم اسفندماه با فرهنگ و هنر

چشم تئاتر به «ارغوان» روشن شد

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- شنبه 25 اسفند

مبارزه انقلابی با مفسدان اقتصادی