آخرين مطالب

غمی نهان، پشت تابلوهای میخ شده در گالری ها فرهنگي

غمی نهان، پشت تابلوهای میخ شده در گالری ها

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - در هر خیابان اصفهان که قدم بزنید بیش از چهار گالری را می بینید که از ابتدا حضورشان باعث دلگرمی بود، اما حالا گویی غم پنهان شده، در نگاه هنرمندان است که بر دیوارهای رنگی شان به نمایش می گذارند، نه کسی امید به حمایت و نه هنرمندی توان ارائه هنر دارد. فقط ایستاده اند تا دیوارها هر روز کرایه شان بیشتر شوند و به این فکر می کنند که آیا برای گوشه خیابان هم باید اجاره پرداخت کنند؟
به گزارش ایسنا_ منطقه اصفهان، هر روز بر شمار گالری های اصفهان افزوده می شود و در این میان، اما هنر به پویایی لازم نمی رسد و کم کم هنرمندان جوان امید خود را برای رشد و پرورش از دست می دهند، همان هایی که نه تنها هزینه اجاره دیوار ندارند، بلکه در این فضا جایی برای مطرح شدن هم پیدا نمی کنند و روزی از راه خواهد رسید که یادآوری هنرمندان خیلی دیر شده است، دیرتر از آنی که تصورش را می کردیم.
مدیر گالری گُمان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، با بیان اینکه افزایش کمیت گالری ها تاثیری بر کیفیت آن ها ندارد، اظهار کرد: افزایش گالری ها نمی تواند بر فضای هنری تاثیرگذار باشد چون فضای هنر اصفهان فضای حرفه ای نیست و شاید در ایران فضای حرفه ای را در تعداد معدودی از گالری ها فقط در تهران بتوان مشاهده کرد و به واسطه اینکه در فضای اصفهان به هنر و هنرمند بها داده نمی شود هنرمندان به لحاظ اقتصادی در جایگاه مناسبی قرار ندارند.
سید علی میرعمادی ادامه داد: در اصفهان گالری ها نمی توانند به سمتی حرکت کنند که یک فضای هنری را پرورش دهند، عمده آن ها به کرایه دادن فضای گالری امورات می گذرانند که این کار درستی نیست، چرا که فضای گالری باید به سمتی حرکت کند که محیطی را در اختیار هنرمندان برای دیده شدن قرار داده و برای رشد هنر و هنرمندان فضاسازی کند.
وی با بیان اینکه آثار هنرمندان گمنام پس از مرگ در معرض دید گذاشته می شود، گفت: متاسفانه در حال حاضر فقط هنرمندانی در عرصه هنر حضور دارند که به نوعی می توانند هزینه ارائه کارهای خود را پرداخت کنند و چه بسیار هنرمندانی که با آثاری فاخر، گمنام مانده اند و فضایی برای آن ها نیست که آثارشان را ارائه دهند و پس از مرگ تازه پی به آثارشان می برند و این جای بسی تفکر دارد.
مدیر گالری گمان افزود: بسیاری از گالری دارها که در بدنه کار حضور دارند درکی از شرایط هنرمندان ندارند و فضای غالب بر گالری ها، فضای اقتصادی است و مخاطبی که در گالری خرید می کند بیشتر قشر ثروتمند است که به دنبال امضا خواهد بود و آدم مشهوری پشت قاب خریداری شده باشد و این همان چرخه بیمار این فضای حاکم بر گالری ها اصفهان است.
اجاره دادن دیوارها به دلیل به فروش نرسیدن آثار
همه اتفاقات گالری در اصفهان سیاه هم نیست. هرچند که چرخ گالری داری به سختی می چرخد و گالری ها در یک چرخه بیمارگونه افتاده اند. در پس دیوارهایی که نقاشی های رنگی بر آنها میخ می شوند، غم هایی نهفته است، غم هایی که شاید در ظاهر، عکس یک لبخند باشند. هرچند که مدیر گالری نگاه نو معتقد است در گالری های اصفهان زد و بندی وجود دارد و اجاره دادن دیوار در گالری های اصفهان به این دلیل است که آثار به فروش نمی رسند، مثلا در تهران یک گالری با هنرمندان خاص کار می کند و کارها را به فروش می رساند و روی آثار فروش دارد.
بابک شکرانی ادامه داد: ممکن است که یک نفر اثرش ضعیف باشد و یک گالری دار ترجیح ندهد که این اثر را به نمایش بگذارد و این هنرمند ترجیح می دهد که از فروش و اجاره دیوار صحبت به میان بیاورد، اما حضور باند بازی در این فضای هنری را تایید نمی کنم.
وی با بیان اینکه افزایش گالری ها هم نکته مثبت و هم نکته منفی دارد، گفت: هر چیزی یک گنجایشی دارد و افزایش گالری ها شاید باعث پویایی هنر در فضای هنری شهر شده باشد، اما باعث کاهش کار بعضی از گالری های دیگر شده است. برای نمونه در خیابان خاقانی مجوز چهار گالری اخذ شده است و مطلع هستم که باز هم در این خیابان مجوز می دهند و این موضوع می تواند نکته مثبت هم داشته باشد و با همکاری هم به پویایی هنر کمک کنند.
مدیر گالری نگاه نو افزود: همه گالری ها برای فروش تلاش می کنند، اما فروش در اصفهان بسیار ناچیز است و اگر خرید هم داشته باشیم صرفا در کارهای کلاسیک است و گالری هایی که مدرن کار می کنند باید با تهران در ارتباط باشند که آن هم مشکلات خاص خود را دارد و تمام این مشکلات دست در دست هم می دهند که فروش به حداقل برسد.
به گزارش ایسنا، باید کاری کرد برای هنر این شهر، کاری که تا پیش از دست رفتن هنرمندان جوان، به وضع نامناسب امروز هنر به خصوص گالری های اصفهان سر و سامانی ببخشد. اجاره دیوارها هنرمندان تازه نفس را روز به روز از میدان به در می کند و کم کم تبدیل می شوند به همان هایی که مدرک تحصیلی دارند، هنر می دانند و برای هنرشان ارزش قائل اند، اما جبر اقتصادی با آنها کاری می کند که مجبور می شوند گوشه خیابان بایستند فریاد بزنند مستقیم دو نفر...
کد خبرنگار: 13019
1445953973591_telisna3.jpg
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز جمعه 30 شهریورماه 97

کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز شنبه 31 شهریورماه 97

دفاع مقدس ادامه دارد

صفحه اول روزنامه های اصفهان - شنبه 31 شهریور

در سوگ سیاووشان

خبر خروج شرکت فولکس از ایران تکذیب شد

هنر تعزیه با تهدیدها و آسیب های جدی روبرو است

هند واردات نفت خام ایران را متوقف می‌کند

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز پنجشنبه 29 شهریورماه 97

افت شدید معاملات مسکن در شهریور ماه

طرح نذر کتاب در کاشان برگزار شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز چهارشنبه 28 شهریورماه 97

هشدار پلیس فتا به مالباختگان موسسه «سکه ثامن»

افزایش قیمت دلار متوقف خواهد شد یا نه؟

اصفهان در تاسوعای حسینی سیاهپوش شد

آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار+جدول

مدارس اردستان آماده میزبانی بیش از چهار هزار دانش آموز شد

اداره کل کتابخانه های استان اصفهان 30 طرح در دست ساخت دارد

حکم ثبت 'متل اشتر' سفیدشهر در فهرست میراث ملی ابلاغ شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز سه شنبه 27 شهریورماه 97

علت گرانی خودرو از زبان شریعتمداری

تا اطلاع ثانوی واردات خودرو به کشور ممنوع شد

2 خانه تاریخی کاشان در فهرست آثار ملی ثبت شده است

20 مدرسه در خور و بیابانک مرمت شد

پایان داستان آقازاده‌ها در دستگاه‌های دولتی

صفحه اول روزنامه های اصفهان - سه شنبه 27 شهریور97

چند هزار کامیون در کرمان زمین‌گیر شدند

مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

اخذ جرائم دیرکرد وام بانکی در یک استان ممنوع شد

سند ثبت کتل و سقایی نوش آباد در فهرست میراث معنوی رونمایی شد

اختلاف ارز مسافرتی در بانک و صرافی‌ 600 تومان شد

قیمت امروز خودرو در بازار/کاهش 2 تا 5 میلیون تومانی قیمت‌ها+ لیست قیمت ها

روند افزایشی قیمت سکه امروز در بازار

جمعیت دانش آموزی کاشان 58 هزار نفر می شود

نمایش های آیینی در اصفهان نیاز به حمایت مسئولان دارد

نمایشگاه خیابانی هنرهای تجسمی در آران و بیدگل برپا شد

بدخلقی آموزگاران به دانش آموزان آسیب می رساند

خبر خوش مشاوران املاک برای متقاضیان مسکن

افزایش اقامتگاه بومگردی به توسعه گردشگری اصفهان می انجامد

آیین های سنتی محرم در شرق اصفهان ، زارخاک تا شبیه سازی فرات

گردشگری می تواند راهگشای تنگنای اقتصاد اردستان باشد

پیکر 14 شهید سال های دفاع مقدس در اصفهان تشییع شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز دوشنبه 26 شهریورماه 97

همراه با هنر

در گرماگرم شور حسینی در احسان حسینی شریک شویم

عشق هر روز به تکرار تو برمی خیزد...

ابلاغ ثبت 15 اثر ناملموس به استاندار اصفهان

ما مانده‌ایم و یاد شما

صفحه اول روزنامه های اصفهان - دوشنبه 26 شهریور