آخرين مطالب

نوای آلبوم "کنت کنزا" در خانه صفوی پیچید

اصفهان، شهر نت ها و ملودی های جذاب فرهنگي

اصفهان، شهر نت ها و ملودی های جذاب

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - نوای موسیقی و آوای مصباح قمصری و هانیه کیان در آیین رونمایی و امضای آلبوم "کنت کنزا" در خانه صفوی به گوش می‌رسد و روح انسان را صیقل می‌دهد...
  با ورود به راهروی قدیمی و با پرسپکتیو خاص خانه صفوی نوایی تازه به گوش می‌رسد. نوایی با زمزمه‌های که با دل و جان می‌خواندند. روبه روی ایوان طاق چشمه ای علاقه مندان جوان با آلبوم هایی به دست بر صندلی‌های قرمز رنگ چیده شده در سرای خانه صفوی در انتظار نشسته‌اند. در انتظار دیداری، سخنی، امضایی و عکسی... هر کدام در حیرت از صدای مردی هستند که گویی سال‌ها است در سبکی جدید می‌خواند و می‌نوازد. سبکی از ته دل و نه شبیه به هزاران سبک دیگر.
انتظارها به پایان می‌رسد. مصباح قمصری به همراه همخوان خود در آلبوم موسیقی "کنت کنزا" هانیه کیان و همچنین سرپرست گروه هامین وارد می‌شوند و در جایگاه قرار می‌گیرند. سرپرست گروه هامین از خرسندی خود برای آغاز رونمایی در شهر اصفهان، مهد هنر و معماری می‌گوید و تاکید دارد که معماری موسیقی مکان است. بافت شهر اصفهان، شهر نت ها و ملودی های جذاب است و بهترین شروع برای رونمایی خواهد بود.
قمصری می‌گوید "اگر هانیه کیان پیشنهاد همکاری را نمی‌داد، شاید این آلبوم هرگز به وجود نمی‌آمد. من درونی به موسیقی نگاه می‌کنم و به ارائه آن فکر نمی‌کنم. هنر برای من فرار از دلایل همیشگی رسیدن به چیزهای گوناگون است که شاید بتوان به آن بی هدفی گفت. اما این بی هدفی، خود هدفی با امید و قدرت تمام و برای لذت بردن از آن است".
قمصری فضای کلی آلبوم را در ادامه آلبوم های قبلی خود و لمس و بازگشت به آتش می‌داند و می‌گوید "تلاش‌های بسیار کرده‌ام تا هرچه آموخته بودم، فراموش کرده و موسیقی را خود دوباره کشف کنم" و تصریح می‌کند که برای خود شعرهایی را می‌خواند و وقتی برخی از آن شعرها بر جانش می‌نشیند تبدیل به ملودی می‌شود. موسیقی‌های این آلبوم را نیز حدود شش سال قبل در تنهایی خود خوانده بوده است و با آزمون و خطاهایی فراوان آن‌ها را برای همخوانی با هانیه کیان آماده کرده است.
می‌گوید نام آلبوم "کنت کنزا" در مورد حدیثی است که برداشتش از آن، این جمله است: "گنجی بودم، هستم و خواهم بود" و ادامه می‌دهد "انسان به سه بخش جنس، روح و ذات تقسیم شده که تنها ذات انسان، غیر قابل تغییر است. آن گنج، گنجی است که در ذات انسان و در عالم جبروت پنهان شده است و از شناخت بیشتر خود شاید به آن دسترسی پیدا کنیم. کنت کنزا شاید به ذات درونمان باز گردد".
آلبوم "کنت کنزا"، اولین آلبوم رسمی هانیه کیان است. خودش می‌گوید "به دنبال آن بودم تا اولین کار خود را با نشان دادن ژانر مستقل در کنار هنرمندی چون مصباح قمصری تجربه کنم و در شرایط کنونی خوانندگان خانم ترجیح داده‌ام که حضوری هرچند کم رنگ، اما تاثیرگذار داشته باشم."
کیان تاکید دارد که همیشه مخالف همخوانی خواننده مرد با زن بوده است، زیرا در پیشنهادهایی که به او می‌کردند، توانایی‌اش در خواندن شنیده نمی‌شده است و در این شرایط نمی‌توانسته خود را نشان دهد. می‌گوید قبل از اینکه وارد این ژانر شود، ایرانی می‌خوانده و اکثر خانم‌ها در این ژانر، با همان گام صدای خواننده آقا می‌خوانند و در این صورت صدای درهمی به گوش خواهد رسید. می‌گوید "در این آلبوم سعی شده است از رنگ بندی صدا در نشان دادن کلام استفاده شود و تنها کسی که در سال‌های فعالیت خود توانسته در ایران آن را به بهترین شکل به انجام برسانند، مصباح قمصری است و ایشان به کلام و تاثیرگذاری رنگ‌های صدا بسیار اهمیت می‌دهند".
مصباح قمصری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، از کودکی خود می‌گوید. از زمانی که در تئاترها تنبک و در کارناوال ها قره نی می‌زده تاکنون 20 سال است که موسیقی را ارائه می‌کند. می‌گوید "برای خلق، باید مغز را از دانش و سواد پاک کنی. بار سنگین دانش که پاک شود، می‌توان از آنچه بر جان نشسته است، بهره برد و هنری خلق کرد".
هانیه کیان از 18 سالگی خوانندگی را شروع کرده است و از کودکی در کنج تاریکی ذهن خود، به دنبال آن می‌گشته است، اما شرایط را نداشته تا خواندن را از پی بگیرد. وی سولیست ارکستر سمفونیک تهران در اپرا عاشورا بوده است و می‌گوید "شرایط رفتن از ایران نیز برایم فراهم بوده است تا در خارج از ایران فعالیت کنم، اما احساس می‌کنم رسالتی بر گردنم است که باید آن را انجام دهم. رسالت این نیست که بخوانم و دیگران بگویند چه صدای قشنگی داری و لذت ببرند. دنبال این بودم که بتوانم تاثیرگذار باشم."
می‌گوید اولین نفر است که در زمینه آواز ایران، به صورت پیشرو عمل می‌کند، زیرا معمولا معلمان آواز در ژانر خاصی کار می‌کنند، در حالی که او در همه ژانرها فعالیت داشته است. هم چنین هنرجویان مختلفی در زمینه‌های موسیقی، دوبلاژ، تئاتر و سینما برای به کارگیری صدایشان به او مراجعه می‌کنند. تاکید دارد که محدودیت‌ها بسیار است، اما تا جایی که می‌تواند سعی دارد تاثیرگذار باشد. البته از بسیاری چیزها گذشته است و مسائل گوناگونی را رعایت کند.
اکنون در آیین رونمایی و امضای آلبوم "کنت کنزا" از برآورده شدن آرزوهایش می‌گوید و از اینکه همیشه از کودکی جمعیتی را تصور می‌کرده است که در مقابلش نشسته‌اند و او برایشان می‌خوانده. از اینکه تمام چیزهایی که از کودکی در ذهن خود آرزو داشته است، کم کم دارد برایش اتفاق می‌افتد و هیچ چیز ذاتی نیست و با انرژی و توانمندی اکتسابی خواهند بود.
در پایان مصباح قمصری و هانیه کیان در پاسخ به همکاری مجدد در ساخت آلبوم های دیگر لبخند می‌زنند و آری می‌گویند. همچنان نوای موسیقی و آوای مصباح قمصری و هانیه کیان در خانه صفوی به گوش می‌رسد و روح انسان را صیقل می‌دهد.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اکران و نقد و بررسی مستند "ایکاروس"

کاروان زیرسایه خورشید در 15 کشور خارجی برنامه اجرا می‌کند

نگاهی به عنوان مطبوعات محلی استان اصفهان - چهارشنبه 27تیر 97

نسیم فرهنگ و هنر همواره می وزد

اجرای طرح نشاط معنوی در بقاع متبرکه تیران و کرون

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان - چهارشنبه 27 تیر97

نگاهی به عنوان مطبوعات محلی استان اصفهان - سه شنبه 26تیر 97

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان- سه شنبه 26 تیر 97

کتابی برای شناخت بیشتر اصفهان

کارتون در خدمت «ام اس»

شریعتی خلأ چپ‌گرایی دینی را پر کرد

با «جهان‌نما» چهارباغ را هم زیرسوال بردند!

عملیات نقشه برداری میدان امام اصفهان انجام شد

ساخت پروژه‌ای سه منظوره در دل سینما همایون

34 باب واحد آموزشی در سمیرم تخریبی است

تبلیغات غرب مبنی بر نقض حقوق زن در اسلام دروغ است

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان-دوشنبه 25 تیر 97

خمینی شهر با کمبود سالن تئاتر مواجه است/ تلخند کمدی «قلعه سبزی» به معضلات فرهنگی

فرهنگسرای شهرداری نایین افتتاح شد

اجتماع بزرگ حافظان حریم خانواده در گلپایگان برگزار شد

پروازهای حج در اصفهان از هشتم مرداد انجام می شود

پنج هزار و 800 اصفهانی به سرزمین وحی سفر می کنند

همایش نقش هتلداری در صنعت گردشگری در اصفهان برگزار می شود

مروری بر مطالب مطبوعات اصفهان - یکشنبه 24 تیر

شاید و بایدهای هیات انتخاب جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان -یکشنبه 24 تیر 97

محمود نیکبخت از «شعر چیست» می‌گوید

برپایی اقامتگاههای بوم گردی راه تحول گردشگری منطقه

"کوران" در عصر حاضر

زواید تحمیلی موجب فشار عصبی به دانش آموزان می شود

معاون وزیر آموزش و پرورش خواستار پیگیری سهمیه کنکور عشایر شد

مسیر تربیت در آموزش ابتدایی بشدت منحرف شده است

فیلم‌های جشنواره مهر سلامت در سینما اکران می‌شود

خلاقیت و هوش اجتماعی داوطلبان سنجیده می شود

جشنواره فیلم کوتاه «مهر سلامت » در اصفهان برگزار می شود

امیدوارم بتوانیم با ابزار هنر نیکی را ترویج کنیم

به دنبال جریان سازی برای سلامت مردم هستیم

قانون مجاز بودن خروج 5 کیلو نقره به منظور کنترل بازار است

برگزاری الکترونیک مسابقات معارف

/‌مسئولان شاید مشغله دارند که به هنرمند بها نمی‎‌دهند/ کشانی: مسئولان برای مکتب تئاتر اصفهان احترام قائل باشند

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان- شنبه 23 تیر97

زائران حج حافظ سربلندی شیعه باشند

فعالیت های خانه حکمت، اساس ساختن جامعه است

مسابقه نمایشنامه نویسی کودک و نوجوان در اصفهان برگزار می شود

کبوترخانه طالخونچه مرمت شد

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان- پنجشنبه 21 تیر 97

اصفهان رتبه نخست کانون‌های فرهنگی - تبلیغی کشور را دارد

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان- چهارشنبه 20 تیر 97

انتشار فراخوان دومین جشنواره استانی تئاتر «روح‌الله»

اصفهان چشمه دیگری از هنر را رونمایی می‌کند