آخرين مطالب

تقلای شهرداری برای مشروب کردن فضای سبز اجتماعي

تقلای شهرداری برای مشروب کردن فضای سبز

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: نه تنها آبی در اختیار شهرداری قرار نگرفته است بلکه مسئولین تقاضای در اختیار قرار دادن 50 حلقه چاه برای تامین آب شرب اصفهان را دارند.
فروغ مرتضائی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، پیرامون مشکل بی آبی در شهر اصفهان و آبیاری فضای سبز گسترده شهر، اظهار کرد: از فضای سبز اصفهان سه هزار و 700 هکتار در اختیار شهرداری است و شهرداری مبلغ بسیار سنگینی را در حد چند صد میلیارد تومان برای آبیاری آن هزینه کند.
وی با بیان اینکه اصفهان تنها شهری است که در آن شیخ بهائی، آب زاینده رود را با کمک مادی‌ها در شهر پخش می‌کند، ادامه داد: اطراف مادی‌ها درختان چند ساله‌ای وجود دارد که جزئی از هویت شهر است. در اصفهان درخت چنار 700 ساله داشتیم که به دلیل بی توجهی کاملا خشکیده است. در حالی که آن چنار هویت شهر بوده.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با تاکید بر حقابه فضای سبز از زاینده رود، گفت: مسئولین هیچ آبی در اختیارمان قرار ندادند، و درخواست واگذاری 50 حلقه چاه برای تامین آب شرب را دارند. گزینه دیگرمان برای تامین آب مورد نیاز، پساب بود، اما پسابی که خریداری کردیم هم به دلیل اینکه در اختیار بخش صنعت و کشاورزی است، به ما تعلق نگرفت.
مرتضائی نژاد تصریح کرد: برای تامین آب فضای سبز صفه، منطقه 5 و 6 از تصفیه خانه سپاهان شهر و مناطق شمالی شهر از تصفیه خانه شاهین شهر بهره گیری می‌شود. همچنین با کشاورزانی که در ناژوان چاه خصوصی دارند، صحبت‌هایی مبنی بر در اختیار گذاشتن آب چاه‌ها برای حفظ درختان کهن و دریافت درآمد حاصل از کشت، صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه در شرق اصفهان به دلیل پتانسیل وزش باد و ایجاد ریزگردها گونه‌های گیاهی خاص مانند بادام وحشی و گونه‌های گیاهی زاگرس که 3 تا 5 نوبت آبیاری در سال لازم دارند کاشته شده است.
 مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان تاکید کرد: درختان کهن در اولویت آبیاری فضای سبز اصفهان هستند و برای چمن‌ها برنامه زمان بندی برای حذف آنها در نظر گرفته شده است. به جای چمن‌ها بوته‌های مقاوم، نسترن‌های سفید، رزماری، بومادران و بذرهای مقاوم جایگزین خواهد شد.
مرتضائی نژاد با اشاره به برنامه‌های منظم در شهر برای تولید و کاشت گونه‌های مقاوم، اظهار کرد: از گونه‌های وحشی و مقاوم تنها در کمربند سبز شهر می‌توان استفاده کرد، اما در پارک‌های محلی نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در راستای شناسایی گونه‌های مناسب، گیاهانی به عنوان نمونه و برای شناخت مردم در باغ گلها کاشته شده است.
وی در ادامه صحبت‌های خود گفت: با وجود رودخانه خشک زاینده رود، اگر فضای سبزی هم در شهر وجود نداشته باشد محیط زیست و زندگی انسان به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، پس فضای سبز شهر را با وجود بی آبی نمی‌خشکانیم و وظیفه داریم تفرجگاه‌ها را برای شهروندان حفظ کنیم.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با ذکر آمار 30 درصدی از عرصه فضای سبز در شهر که در اختیار سازمان نیست، افزود: آبیاری منازل، مدارس، دانشگاه‌ها و باغ‌های شخصی در اختیار ما نیست. منازل و باغ‌های شخصی به هر شکل ممکن و حتی با آب شرب آبیاری می‌شوند، اما مکانی مانند دانشگاه اصفهان توسط چاه‌های خود دانشگاه آبیاری می‌شوند.
مرتضائی نژاد معتقد است، با این میزان آلودگی هوای اصفهان، سرانه مطلوب اکولوژک شهر با در نظر گرفتن بی آبی، باید 49 مترمربع باشد، اما درحال حاضر سرانه اکولوژیک اصفهان 25 مترمربع است. و آنچه از سرانه تفرجگاهی شهر در اختیار سازمان پارکها و فضای سبز قرار دارد 3 متر مربع است. در حالیکه سرانه مطلوب کشور 8 متر مربع است. باید به این وضعیت رسیدگی شود تا شهر قابل سکونت شود.
وی با بیان اینکه یکی از پتانسیل‌های گردشگری شهر مادی‌ها و درختان اطراف مادی‌ها هستند، افزود: با این وجود می‌گویند اولویت اول نیست، چرا پس از شرب تنفس مردم اولویت اول نباشد؟ یک اکوسیستم شهری به روح و روان، تنفس، بهداشتی، فرهنگی و سایر موارد وابسته است. در صورت بروز مشکلات تنفسی و روحی روانی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان از آبیاری هوشمند فضای سبز در منطقه 6 خبر داد. و گفت این سیستم بر اساس نیاز گیاهان در طول ساعاتی از شبانه روز که کمترین درصد تبخیر را داریم، آبیاری را انجام خواهد داد.
مرتضائی نژاد در پاسخ به میزان بالای هدر رفت آب هنگام آبیاری غرقابی، گفت: درختان کهن به دلیل اینکه ریشه‌هایشان تا عمق چند ده متری زمین نفوذ کرده است، آبیاری قطره‌ای جوابگوی آن نیست. اما با این وجود 50 درصد از سیستم آبیاری فعلی فضای سبز اصفهان، از نوع آبیاری تحت فشار است.
وی خاطرنشان کرد: در بحران فعلی آب، فضای سبز باید با پساب آبیاری شود و چمن‌های مقاوم جایگزین چمن‌های فعلی شوند. اما نباید این نکته را فراموش کنیم که فراهم کردن محیطی سالم و مفرح برای شهروندان اهمیت بسیاری دارد.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لزوم تبدیل عوارض به مالیات سبز

واژگونی خودرو در اردستان یک کشته و پنج زخمی داشت

جذب افراد به تشکل ها موجب انسجام ملی می شود

سرپرست زندان نایین معرفی شد

سهم 27 درصدی مسکن نیازمندان از صدقه اصفهانی‌ها

500 تن آهن آلات احتکارشده در خمینی شهر کشف شد

گاز فاضلاب 12 نفر را در اصفهان مسموم کرد

احتمال بروز سکته بین 24 هزار نفر در آران و بیدگل بررسی شد

خودکشی از یک پل/ چرا چمران؟

سانحه رانندگی در مبارکه 6 مصدوم داشت

26 کیلوگرم مواد مخدر در نائین کشف شد

مسئول واحد آلاینده محیط در شهرضا به کاشت نهال محکوم شد

شکارچیان غیر مجاز پرنده در سمیرم دستگیر شدند

حیدری: آرایشگاه‌های خانگی تهدیدی بزرگ است

آهنگ رشد جمعیت در استان اصفهان رو به کاهش است

نمایشگاه های تخصصی حوزه سلامت و آرایش در اصفهان گشایش یافت

امام جمعه اصفهان: احتکار اجناس، اشکال شرعی دارد

اصفهانی‌ها بهار 6 میلیارد تومان صدقه داده‌اند

نجات ٧٨٠ نفر توسط آتش‌نشانی در ٣ ماه

یک پزشک: فلزات در بدن نقش اساسی دارند

یک معمار: اصفهان، تهران دوم نشود

حادثه رانندگی در جاده اردستان به نائین 18 مصدوم داشت

بیش از 36 کیلو گرم تریاک در نائین کشف شد

11 نفر بر اثر حادثه رانندگی در زرین شهر مصدوم شدند

اعضای بیمار مرگ مغزی در اصفهان به چهار بیمار اهدا شد

سمن ها زمینه ساز پویایی اجتماعی تیران و کَرون شد

زمان حضور آتش نشانان اصفهانی بر سر حادثه 4.16 دقیقه است

بیمارستان الزاهرای اصفهان با مشکل کمبود نقدینگی مواجه است

برخورد اتوبوس با تریلی در محور اردستان با 16 مصدوم

بدون زاینده‌رود گردشگری اصفهان از نشاط تهی است

160 طرقه وحشی در مبارکه کشف شد

بیشتر خانواده ها دیرهنگام متوجه اعتیاد فرزندان خود می شوند

مخزن پنج هزار لیتری آب به منطقه حفاظت شده قمیشلو اهدا شد

یک روز عزای عمومی در شهرضا اعلام شد

تیم پزشکی جهادی به روستاهای اردستان اعزام شد

پیکر آیت الله اسماعیل پورقمشه ای در شهرضا تشییع شد

تصادف در کمربندی نجف آباد 6 مصدوم برجا گذاشت

92.5 درصد مردم آران و بیدگل در طرح سیب شرکت کردند

دزدان 237 راس دام در کاشان دستگیر شدند

سمن ها نقش موثری در تسهیل ازدواج جوانان دارند

معین: اختلاف سلیقه در ذات دموکراسی است

یک جامعه شناس: متولیان، زیربنای جامعه را مناسب جوانان مهیا نکرده‌اند

آیت الله محمد علی اسماعیل پور قمشه ای به دیار باقی شتافت

کارگر سقوط کرده روی میلگردهای ساختمانی از مرگ رهایی یافت

یک واحد آلاینده محیط زیست در لنجان تعطیل شد

2.5 تن علوفه نذر وحوش منطقه حفاظت شده عباس آباد نائین شد

900 کیلوگرم مواد مخدر در شهرضا کشف شد

یک باب سفره خانه در آران و بیدگل پلمب شد

انتخاب نطنز به عنوان یکی از شهرهای پایلوت طرح ویژه جامع شهری

آتش چمران خاموش نیست/ خودکشی‌های متوالی ادامه دارد