آخرين مطالب

تقلای شهرداری برای مشروب کردن فضای سبز اجتماعي

تقلای شهرداری برای مشروب کردن فضای سبز

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: نه تنها آبی در اختیار شهرداری قرار نگرفته است بلکه مسئولین تقاضای در اختیار قرار دادن 50 حلقه چاه برای تامین آب شرب اصفهان را دارند.
فروغ مرتضائی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، پیرامون مشکل بی آبی در شهر اصفهان و آبیاری فضای سبز گسترده شهر، اظهار کرد: از فضای سبز اصفهان سه هزار و 700 هکتار در اختیار شهرداری است و شهرداری مبلغ بسیار سنگینی را در حد چند صد میلیارد تومان برای آبیاری آن هزینه کند.
وی با بیان اینکه اصفهان تنها شهری است که در آن شیخ بهائی، آب زاینده رود را با کمک مادی‌ها در شهر پخش می‌کند، ادامه داد: اطراف مادی‌ها درختان چند ساله‌ای وجود دارد که جزئی از هویت شهر است. در اصفهان درخت چنار 700 ساله داشتیم که به دلیل بی توجهی کاملا خشکیده است. در حالی که آن چنار هویت شهر بوده.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با تاکید بر حقابه فضای سبز از زاینده رود، گفت: مسئولین هیچ آبی در اختیارمان قرار ندادند، و درخواست واگذاری 50 حلقه چاه برای تامین آب شرب را دارند. گزینه دیگرمان برای تامین آب مورد نیاز، پساب بود، اما پسابی که خریداری کردیم هم به دلیل اینکه در اختیار بخش صنعت و کشاورزی است، به ما تعلق نگرفت.
مرتضائی نژاد تصریح کرد: برای تامین آب فضای سبز صفه، منطقه 5 و 6 از تصفیه خانه سپاهان شهر و مناطق شمالی شهر از تصفیه خانه شاهین شهر بهره گیری می‌شود. همچنین با کشاورزانی که در ناژوان چاه خصوصی دارند، صحبت‌هایی مبنی بر در اختیار گذاشتن آب چاه‌ها برای حفظ درختان کهن و دریافت درآمد حاصل از کشت، صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه در شرق اصفهان به دلیل پتانسیل وزش باد و ایجاد ریزگردها گونه‌های گیاهی خاص مانند بادام وحشی و گونه‌های گیاهی زاگرس که 3 تا 5 نوبت آبیاری در سال لازم دارند کاشته شده است.
 مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان تاکید کرد: درختان کهن در اولویت آبیاری فضای سبز اصفهان هستند و برای چمن‌ها برنامه زمان بندی برای حذف آنها در نظر گرفته شده است. به جای چمن‌ها بوته‌های مقاوم، نسترن‌های سفید، رزماری، بومادران و بذرهای مقاوم جایگزین خواهد شد.
مرتضائی نژاد با اشاره به برنامه‌های منظم در شهر برای تولید و کاشت گونه‌های مقاوم، اظهار کرد: از گونه‌های وحشی و مقاوم تنها در کمربند سبز شهر می‌توان استفاده کرد، اما در پارک‌های محلی نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در راستای شناسایی گونه‌های مناسب، گیاهانی به عنوان نمونه و برای شناخت مردم در باغ گلها کاشته شده است.
وی در ادامه صحبت‌های خود گفت: با وجود رودخانه خشک زاینده رود، اگر فضای سبزی هم در شهر وجود نداشته باشد محیط زیست و زندگی انسان به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، پس فضای سبز شهر را با وجود بی آبی نمی‌خشکانیم و وظیفه داریم تفرجگاه‌ها را برای شهروندان حفظ کنیم.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با ذکر آمار 30 درصدی از عرصه فضای سبز در شهر که در اختیار سازمان نیست، افزود: آبیاری منازل، مدارس، دانشگاه‌ها و باغ‌های شخصی در اختیار ما نیست. منازل و باغ‌های شخصی به هر شکل ممکن و حتی با آب شرب آبیاری می‌شوند، اما مکانی مانند دانشگاه اصفهان توسط چاه‌های خود دانشگاه آبیاری می‌شوند.
مرتضائی نژاد معتقد است، با این میزان آلودگی هوای اصفهان، سرانه مطلوب اکولوژک شهر با در نظر گرفتن بی آبی، باید 49 مترمربع باشد، اما درحال حاضر سرانه اکولوژیک اصفهان 25 مترمربع است. و آنچه از سرانه تفرجگاهی شهر در اختیار سازمان پارکها و فضای سبز قرار دارد 3 متر مربع است. در حالیکه سرانه مطلوب کشور 8 متر مربع است. باید به این وضعیت رسیدگی شود تا شهر قابل سکونت شود.
وی با بیان اینکه یکی از پتانسیل‌های گردشگری شهر مادی‌ها و درختان اطراف مادی‌ها هستند، افزود: با این وجود می‌گویند اولویت اول نیست، چرا پس از شرب تنفس مردم اولویت اول نباشد؟ یک اکوسیستم شهری به روح و روان، تنفس، بهداشتی، فرهنگی و سایر موارد وابسته است. در صورت بروز مشکلات تنفسی و روحی روانی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان از آبیاری هوشمند فضای سبز در منطقه 6 خبر داد. و گفت این سیستم بر اساس نیاز گیاهان در طول ساعاتی از شبانه روز که کمترین درصد تبخیر را داریم، آبیاری را انجام خواهد داد.
مرتضائی نژاد در پاسخ به میزان بالای هدر رفت آب هنگام آبیاری غرقابی، گفت: درختان کهن به دلیل اینکه ریشه‌هایشان تا عمق چند ده متری زمین نفوذ کرده است، آبیاری قطره‌ای جوابگوی آن نیست. اما با این وجود 50 درصد از سیستم آبیاری فعلی فضای سبز اصفهان، از نوع آبیاری تحت فشار است.
وی خاطرنشان کرد: در بحران فعلی آب، فضای سبز باید با پساب آبیاری شود و چمن‌های مقاوم جایگزین چمن‌های فعلی شوند. اما نباید این نکته را فراموش کنیم که فراهم کردن محیطی سالم و مفرح برای شهروندان اهمیت بسیاری دارد.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان در اولویت شهرداری است/چالش تامین مالی

پذیرش کودکان در بهزیستی با دستور مقام قضایی انجام می شود

گروگانگیران در کاشان ناکام ماندند

گرانی زیرپوستی لبنیات در بازار اصفهان

دندانپزشکی بدون مجوز در کاشان پلمب شد

حصارکشی سی‌وسه پل آغاز شد

1.2 تن مواد خوراکی فاسد در آران و بیدگل کشف شد

در ایام امتحانات صبحانه فراموش نشود

ورود سامانه ناپایدار جوی تا عصر امروز

سه نفر به دلیل بوته کنی در منطقه دالانکوه جریمه شدند

زندگی مجردی، خانواده تک عضوی

توصیه‌های 3 روزه هواشناسی کشاورزی

سیلاب به 113 چاه آب در کاشان آسیب زد

اهدا کنندگان خون نوبت اینترنتی بگیرند

حمل و نقل هوشمند از زبان نایب رئیس شورا

انتقاد عضو شورای اسلامی شهر اصفهان از ایستگاه‌های مترو

به صحنه آوردن کارآفرینان تنها راه برون‌رفت از مشکلات شهری

محمدی: حقوق کارگران را پرداخت کنید

مسیرهای تامین دارو در صورت تحریم در نظر گرفته شده است

کیفیت هوای اصفهان پاک است

خروج ترامپ از برجام "شعار مرگ بر آمریکا" را به روز کرد

معین: نیمه خرداد بر دوش شهرداری است

جوانی در یک استخر آب کشاورزی غرق شد

پنجره طلایی جمعیت اصفهان باید حفظ شود

خیران سمیرم 2 هزار متر مربع زمین اهدا کردند

افزایش 15 درصدی نرخ حلیم و کله پاچه در اصفهان

سهرابی: فاز اجرایی مرمت هتل جهان آغاز شد/ مرمت از بخش جلویی آغاز می‌شود

هوای اصفهان پاک است

پنج هزار متر مربع تور ماهیگیری در سد گلپایگان جمع آوری شد

تصادف رانندگی در آران و بیدگل چهار مصدوم داشت

واژگونی خودرو در بزرگراه شهید خرازی یک کشته داشت

اصول اعتقادی عامل تفاوت ارتش ایران با سایر ارتش هاست

تامین اعتبارات درمانی سمیرم مورد توجه قرار گیرد

آتش سوزی پاساژ ولی عصر (عج) کاشان عمدی بود

ازدواج در تیران و کرون 25 درصد کاهش یافت

نگرانی بابت تامین خواروبار ماه رمضان وجود ندارد/عدم افزایش نرخ ها

هوای اصفهان پاک شد

سه تُن اقلام غیر مجاز دارویی و الکلی در اصفهان کشف شد

4.5G به اردستان رسید

سفره افطاری در 207 امامزاده و بقعه استان

دندانپزشکی فاقد مجوز در کاشان پلمب شد

20 مبتلا به سرطان در تیران و کرون شناسایی شدند

هوای اصفهان سالم است

بازدید از موزه تنوع زیستی محیط زیست اصفهان رایگان است

رنگ‌ها، زبان گویای شهر

افتتاح سامانه هوشمند صدور روادید در فرودگاه اصفهان

تخت های بیمارستانی آران و بیدگل افزایش می یابد

واژگونی خودروی سواری در کاشان یک کشته داشت

پلیس اصفهان به دوربین البسه و کوادکوپتر مجهز شد

مثل حیاط خانه مادر بزرگ