پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

ضعف مدیریت عامل اصلی کمبود آب در اصفهان است اقتصادي

ضعف مدیریت عامل اصلی کمبود آب در اصفهان است

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - اصفهان- نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: ضعف مدیریت و برداشت های غیر مجاز در حوضه زاینده رود دلایل اصلی کمبود آب در این شهر است.
به گزارش ایرنا، "حیدر علی عابدی" روز یکشنبه در جلسه علنی شورای شهر اصفهان افزود: علت اصلی مشکل کمبود آب اصفهان تغییرات اقلیمی ( این مساله فقط بر کاهش آب برای سال 97 تاثیر داشته) و استفاده صنایع از آب نیست بلکه این دلایل، آدرس غلطی است که 15 سال است به مردم داده می شود.
وی اضافه کرد: ساختن سد اولین اقدامی بود که اصفهان را با مشکل آب مواجه کرد زیرا قبل از احداث آن هر زمستان سیلاب های فصلی در اصفهان اتفاق می افتاد که نه تنها تخریبی در پی نداشت بلکه منابع زیرزمینی این استان را تامین می کرد.
عابدی ادامه داد: برای حل مشکل آب اصفهان سه تونل در نظر گرفته شد اما هر کدام پیش از احداث منابع مصرفی اش مشخص و به عنوان مثال برای تونل سوم تامین آب استان های یزد و چهارمحال و بختیاری در نظر گرفته شد.
وی گفت: مشکل اساسی دیگر سوء مدیریت در مصرف آب و برداشت های غیر مجاز از حوضه زاینده رود است که همچنان ادامه دارد.
نماینده مجلس افزود: انشعاباتی (لوله هایی) که در طول این حوضه آبریز از آب زاینده رود برداشت می کرد، شناسه و دستگاه شمارنده ( کُنتر ) نداشت بنابر این کنترل و نظارتی هم بر آنها صورت نمی گرفت.
وی با اشاره به الزام ساماندهی بدنه زاینده رود از تونل اول تا تالاب گاوخونی، افزود: وزارت نیرو باید در زمینه برداشت آب از زاینده رود نظارت و کنترل خود را افزایش دهد.
عابدی اضافه کرد: زاینده رود به طور میانگین 850 میلیون مترمکعب آب دارد، میزان آب تونل اول 300 میلیون مترکعب است و این در حالیست که میزان آب مصرفی اصفهان با احتساب کشاورزی به طور میانگین سالانه 700 میلیون مترمکعب است.
نماینده مجلس ادامه داد: با این حساب متوجه می شویم برداشت های غیر مجاز در حوضه زاینده رود باعث کاهش چشمگیر و کمبود آب در این حوضه شده است.
وی با بیان اینکه این کسری آب از سفره کشاورزان اصفهانی برداشته می شود، افزود: همه حرف کشاورزان اصفهانی این است که حقابه قانونی آنها داده و زاینده رود جاری شود.
عابدی یادآور شد: اینکه برای جریان آب زاینده رود و تامین حقابه تالاب گاوخونی اصرار داریم برای زیبایی اصفهان و تالاب گاوخونی نیست بلکه برای جلوگیری از هجوم ریزگردهایی است که آینده شهر و استان و همچنین آثار باستانی این خطه به دلیل فرونشست زمین را تهدید می کند.
وی گفت: بر اساس قانون انتقال آب به هر جایی ممنوع است مگر اینکه برای شرب استفاده شود بنابراین وزارت نیرو باید نظارت خود را برای آبی که از زاینده رود به نقاط دیگر منتقل می شود را بیشتر کند.
نماینده مجلس اصفهان با بیان اینکه جهاد کشاورزی باید الگوی کشت داشته باشد، افزود: اجرای طرح های آبخیزداری جهاد کشاورزی و توسعه باغات در حاشیه زاینده رود از دیگر مشکلات اصلی کمبود آب در این شهر است.
وی اضافه کرد: اجرای این طرح ها مانع از برگشت آب مصرفی به حوضه زایند رود می شود.
عابدی ادامه داد: برای مثال فقط سه طرح جهاد کشاورزی در رابطه با توسعه باغات نیاز به 30 میلیون متر مکعب آب دارد در حالیکه کل آبی که فولاد مبارکه نیاز دارد 24 میلیون مترمکعب است.
وی گفت: این در حالیست که سال گذشته باغداران به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی حتی محصولات خود را از درختان نچیدند اما صنعت فولاد مبارکه دارای تا ثیرات اقتصادی ملی و بین المللی است و با اشتغالزایی بالا و تولید درآمد توجیه اقتصادی دارد.
سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور در سال 1349 با ظرفیت یک 1.4 میلیارد متر مکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در 110 کیلومتری غرب اصفهان بر روی رودخانه زاینده رود قرار دارد، سد قوسی، سد تنظیمی، نیروگاه، ایستگاه، پمپاژ اصلی، ایستگاه پمپاژ تکمیلی و حوضه آبریز از جمله تاسیسات این مجموعه به شمار می رود.
زاینده‌ رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران به طول 350 کیلومتر است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود 200 کیلومتر پیش می‌ رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.
حوضه آبریز زاینده رود از اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت تحت پوشش این حوضه در استان اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
مدیر سد و نیروگاه زاینده رود فروردین ماه امسال، اعلام کرده بود: میزان ورودی آب این سد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به یک چهارم کاهش پیدا کرده است.
محمود چیتیان افزود: ورودی سد زاینده رود در سال گذشته حدود 127 متر مکعب برثانیه بود که اکنون به 35.5 متر مکعب بر ثانیه کاهش یافته است و میزان خروجی آن نیز 12 متر مکعب بر ثانیه برآورد می شود.
وی میزان آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود را 156 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: پارسال در چنین روزهایی، ذخیره آب سد زاینده رود 340 میلیون متر مکعب بود.
مدیر سد و نیروگاه زاینده رود اضافه کرد: تحلیل های آماری نشان می دهد که نسبت به متوسط بلند مدت باید حدود 885 میلیون متر مکعب آب در پشت این سد وجود داشته باشد اما کاهش شدید بارش ها باعث شده تا سد زاینده رود با بیش از 700 میلیون متر مکعب کسری آب مواجه باشد.
ت/ 7153 / 2093

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/29

پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیاردی بودجه دفاعی

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

انتقال بین‌بانکی بزرگترین چالش تجارت ایران و سوریه

فرونشست زمین، مرگ سرزمین+ فیلم

قطعیت بازگشایی زاینده‌رود تایید شد

پیشروی آلودگی هوای کلانشهرها در نبود مدیریت و برنامه ریزی

دلیل ناکارآمدی طرح های جامع شهری نگاه بالا به پایین است

سیستم جامع مدیریت پسماند نیازمند بازنگری است

زمان رهاسازی آب زاینده رود توسط کمیته استانی تعیین می شود

طرح استفاده از خاک آلوده در تولید سیمان رونمایی شد

طرح چهار خطه شدن جاده سمیرم - یاسوج با کندی پیش می رود

معین: تشکر مردم بعد از احیا زاینده رود خواهد بود

تعیین زمان بازگشایی زاینده‌رود بعد از بررسی در کارگروه سازگاری با کم‌آبی

صادرات پرتقال باید متوقف شود

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی روزهای پایانی دی ماه

بخش اعظم مشکلات آموزش و پرورش کمبود اعتبارات است

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

حق مسکن کارگران چقدر می‌شود؟

آپارتمان‌های 10 ساله تهران چند می‌ارزند؟

خودروسازان باید ارتباط خود با قطعه سازان را تقویت کنند

صنعتگران امسال افزایش درآمد نداشتند/ضرورت حذف دریافت مالیات

بیشتر مشکلات اقتصادی کشور منشأ داخلی دارد/انتقاد از خروج نخبگان

اکنون باید روی صادرات کار کنیم

اصفهان تا 2025 خالی از سکنه می‌شود

29 درصد جوانان اصفهان بیکار هستند

تحریم‌ها، مانع ورود دارو به کشور است

اختیارات قابل تفویض به استان ها واگذار می شود

نمایشگاه تخصصی بهره وری آب و انرژی در اصفهان گشایش یافت

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

بازسازی عراق و سوریه فرصت است

وضعیت اشتغال و صنعت نگران کننده است

صادرات اصفهان 47 درصد افزایش یافت

تحریم‌های آمریکا باید در مجامع بین المللی محکوم شود

سهم ایران از واردات کشورهای همسایه 2.1 درصد است

تعدیل نیروی کار در اصفهان رشد 27 درصدی داشت

به مدیران سنگ انداز سر راه تولید اجازه کار کردن نمی دهم

شل و سفت کردن های اقتصادی

مصرف گاز اصفهان در پاییز و زمستان افزایش یافت

فرسایش خاک در سمیرم بحرانی است

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

شهرداری اصفهان با پسماندهای پلاستیکی بنزین تولید خواهد کرد

نظارت بر قیمت کالاهای مصرفی مردم افزایش یابد

سند راهبردی منابع آب آران و بیدگل تهیه می شود

سرمای هوای زمستان اصفهان بی سابقه است