آخرين مطالب

ضعف مدیریت عامل اصلی کمبود آب در اصفهان است اقتصادي

ضعف مدیریت عامل اصلی کمبود آب در اصفهان است

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - اصفهان- نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: ضعف مدیریت و برداشت های غیر مجاز در حوضه زاینده رود دلایل اصلی کمبود آب در این شهر است.
به گزارش ایرنا، "حیدر علی عابدی" روز یکشنبه در جلسه علنی شورای شهر اصفهان افزود: علت اصلی مشکل کمبود آب اصفهان تغییرات اقلیمی ( این مساله فقط بر کاهش آب برای سال 97 تاثیر داشته) و استفاده صنایع از آب نیست بلکه این دلایل، آدرس غلطی است که 15 سال است به مردم داده می شود.
وی اضافه کرد: ساختن سد اولین اقدامی بود که اصفهان را با مشکل آب مواجه کرد زیرا قبل از احداث آن هر زمستان سیلاب های فصلی در اصفهان اتفاق می افتاد که نه تنها تخریبی در پی نداشت بلکه منابع زیرزمینی این استان را تامین می کرد.
عابدی ادامه داد: برای حل مشکل آب اصفهان سه تونل در نظر گرفته شد اما هر کدام پیش از احداث منابع مصرفی اش مشخص و به عنوان مثال برای تونل سوم تامین آب استان های یزد و چهارمحال و بختیاری در نظر گرفته شد.
وی گفت: مشکل اساسی دیگر سوء مدیریت در مصرف آب و برداشت های غیر مجاز از حوضه زاینده رود است که همچنان ادامه دارد.
نماینده مجلس افزود: انشعاباتی (لوله هایی) که در طول این حوضه آبریز از آب زاینده رود برداشت می کرد، شناسه و دستگاه شمارنده ( کُنتر ) نداشت بنابر این کنترل و نظارتی هم بر آنها صورت نمی گرفت.
وی با اشاره به الزام ساماندهی بدنه زاینده رود از تونل اول تا تالاب گاوخونی، افزود: وزارت نیرو باید در زمینه برداشت آب از زاینده رود نظارت و کنترل خود را افزایش دهد.
عابدی اضافه کرد: زاینده رود به طور میانگین 850 میلیون مترمکعب آب دارد، میزان آب تونل اول 300 میلیون مترکعب است و این در حالیست که میزان آب مصرفی اصفهان با احتساب کشاورزی به طور میانگین سالانه 700 میلیون مترمکعب است.
نماینده مجلس ادامه داد: با این حساب متوجه می شویم برداشت های غیر مجاز در حوضه زاینده رود باعث کاهش چشمگیر و کمبود آب در این حوضه شده است.
وی با بیان اینکه این کسری آب از سفره کشاورزان اصفهانی برداشته می شود، افزود: همه حرف کشاورزان اصفهانی این است که حقابه قانونی آنها داده و زاینده رود جاری شود.
عابدی یادآور شد: اینکه برای جریان آب زاینده رود و تامین حقابه تالاب گاوخونی اصرار داریم برای زیبایی اصفهان و تالاب گاوخونی نیست بلکه برای جلوگیری از هجوم ریزگردهایی است که آینده شهر و استان و همچنین آثار باستانی این خطه به دلیل فرونشست زمین را تهدید می کند.
وی گفت: بر اساس قانون انتقال آب به هر جایی ممنوع است مگر اینکه برای شرب استفاده شود بنابراین وزارت نیرو باید نظارت خود را برای آبی که از زاینده رود به نقاط دیگر منتقل می شود را بیشتر کند.
نماینده مجلس اصفهان با بیان اینکه جهاد کشاورزی باید الگوی کشت داشته باشد، افزود: اجرای طرح های آبخیزداری جهاد کشاورزی و توسعه باغات در حاشیه زاینده رود از دیگر مشکلات اصلی کمبود آب در این شهر است.
وی اضافه کرد: اجرای این طرح ها مانع از برگشت آب مصرفی به حوضه زایند رود می شود.
عابدی ادامه داد: برای مثال فقط سه طرح جهاد کشاورزی در رابطه با توسعه باغات نیاز به 30 میلیون متر مکعب آب دارد در حالیکه کل آبی که فولاد مبارکه نیاز دارد 24 میلیون مترمکعب است.
وی گفت: این در حالیست که سال گذشته باغداران به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی حتی محصولات خود را از درختان نچیدند اما صنعت فولاد مبارکه دارای تا ثیرات اقتصادی ملی و بین المللی است و با اشتغالزایی بالا و تولید درآمد توجیه اقتصادی دارد.
سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور در سال 1349 با ظرفیت یک 1.4 میلیارد متر مکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در 110 کیلومتری غرب اصفهان بر روی رودخانه زاینده رود قرار دارد، سد قوسی، سد تنظیمی، نیروگاه، ایستگاه، پمپاژ اصلی، ایستگاه پمپاژ تکمیلی و حوضه آبریز از جمله تاسیسات این مجموعه به شمار می رود.
زاینده‌ رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران به طول 350 کیلومتر است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود 200 کیلومتر پیش می‌ رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.
حوضه آبریز زاینده رود از اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت تحت پوشش این حوضه در استان اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
مدیر سد و نیروگاه زاینده رود فروردین ماه امسال، اعلام کرده بود: میزان ورودی آب این سد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به یک چهارم کاهش پیدا کرده است.
محمود چیتیان افزود: ورودی سد زاینده رود در سال گذشته حدود 127 متر مکعب برثانیه بود که اکنون به 35.5 متر مکعب بر ثانیه کاهش یافته است و میزان خروجی آن نیز 12 متر مکعب بر ثانیه برآورد می شود.
وی میزان آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود را 156 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: پارسال در چنین روزهایی، ذخیره آب سد زاینده رود 340 میلیون متر مکعب بود.
مدیر سد و نیروگاه زاینده رود اضافه کرد: تحلیل های آماری نشان می دهد که نسبت به متوسط بلند مدت باید حدود 885 میلیون متر مکعب آب در پشت این سد وجود داشته باشد اما کاهش شدید بارش ها باعث شده تا سد زاینده رود با بیش از 700 میلیون متر مکعب کسری آب مواجه باشد.
ت/ 7153 / 2093
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

باغداران ایتالیا از باغ های سیب سمیرم دیدن کردند

بهره برداری از مترو بهارستان تا پایان دولت دوازدهم

مشکلی برای تامین سوخت جایگاه های اصفهان وجود ندارد

17 حلقه چاه غیرمجاز در آران و بیدگل مسدود شده است

کامیونداران استان اصفهان دست از کار کشیدند

بیشترین میزان بارندگی استان اصفهان در نجف آباد ثبت شد

رفتار خودسرانه، مورد تایید نیست

خروجی چشمه لنگان اصفهان71 درصد کاهش یافت

حل مشکل کرایه کامیون ها مستلزم وحدت رویه در کشور است

اختلافات سیاسی و قومی موجب عقب افتادگی است

کامیون داران اصفهان خواستار حل مشکلات صنفی خود شدند

ذخیره سد زاینده‌رود به 281 میلیون مترمکعب رسید

کامیون داران شهرضا خواستار رسیدگی به مشکلات صنفی خود شدند

تولید کلزا در تیران و کرون 30درصد افزایش یافت

300 کیلوگرم چوب قاچاق در آران و بیدگل کشف شد

ناپایداری جوی در استان اصفهان ادامه می یابد

اصفهان باید نخستین شهر هوشمند کشور شود

گلایه آهن‌فروشان از بازار بی مشتری/مشتقات آهن گران شد

گردشگران اصفهان باید از اینترنت استاندارد برخوردار باشند

هنوز سناریویی برای جیره‌بندی آب اصفهان نداریم

انتخابات اتاق اصناف در 16 شهرستان اصفهان برگزار شد

بیشترین بارندگی اصفهان در خوانسار ثبت شد

پرکردن سد زاینده‌رود با روش‌های بار‌ش‌زا را هیچ منبعی تایید نکرده است

مشکلات اقتصاد ایران مدیریتی است نه ناشی از تحریم‌ها

رفع نقاط کور تلفن همراه در اصفهان، شاید با کدخدا منشی

بخش کشاورزی 88 درصد آب آران و بیدگل را مصرف می‌ کند

هوای اصفهان تا آخر هفته ناپایدار خواهد بود

فرار سرمایه فاجعه‌ای بزرگ برای اقتصاد ایران است

بیش از 90 هزار متر مربع از زمین های صنعتی اصفهان آزاد می شود

خسارت سیل به خطوط انتقال آب 2 میلیارد ریال براورد شد

احتمال تغییر مدیریت وجود دارد

فریدن، خطه رستنی های سود آور

قرار نیست افزایش قیمت در بازار داشته باشیم

واحد آتش گرفته در شهرضا، تذکر کتبی گرفته بود

واحدهای نمونه اصفهان در ارائه آمار تجلیل شدند

آتش سوزی در شهرک رازی شهرضا یک حادثه بود

طرح محدودیت تردد در شهر اصفهان اجرا می شود

دولت رقیب بخش خصوصی نباشد

تجهیزات کاهنده آب در اصفهان بصورت اقساطی عرضه می شود

دام های تلف شده بر اثر تغییرات جوی در سمیرم معدوم شدند

باران بیشتر مناطق استان اصفهان را فرا می‌گیرد

برنامه بخش خصوصی برای حل معضل بیکاری شرق اصفهان

استارت توزیع لوازم کاهنده مصرف آب در اصفهان زده شد

بختیار: عملکرد دولت در رابطه با بانک مرکزی، نقطه ضعف دولت دوازدهم است

احتمال کمبود 6000 مگاوات برق در اوج مصرف تابستان

برداشت گل محمدی در سمیرم آغاز شد

خط تولید یارن پلی استر پلی اکریل راه اندازی شد

واحدهای تولیدی معدن نیازمند سرمایه‌ در گردش هستند

ذخیره سد زاینده رود به 272 میلیون متر مکعب رسید

70هکتار از اراضی گلپایگان زیر کشت گل محمدی رفت