پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

رنگ‌ها، زبان گویای شهر اجتماعي

رنگ‌ها، زبان گویای شهر

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - گاهی درک روحیات مردم یک شهر به مطالعات اجتماعی طویل و دراز نیاز ندارد و زبان بی زبان شهر خود گویای همه چیز است.
به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، رنگ‌هایی که در شهر می‌بینیم حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. شهری که مردمی شاد و با نشاط داشته باشد بی شک رنگ‌هایی شاد و با نشاط نیز در آن به چشم خواهد آمد.
به تصاویر اصفهان قدیم که نگاه کنید رنگ‌ها در شهر موج می‌زنند. از لباس‌های به تن مردم شهر گرفته تا رنگ خودروها، دیوارها، تجهیزات شهری و هرآنچه در شهر می‌بینید رنگ‌هایی پرفام و زیبا دارند.
اما اصفهان امروز، مردم فقط رنگ‌های تیره و بی فام می‌پوشند. تا آنجایی که رنگ‌هایی همچون نارنجی و قرمز تنها به کودکان محدود شده و بزرگ‌ترها پوشیدن این رنگ‌ها را زشت می‌دانند. خودروها به رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری خلاصه می‌شوند و به زحمت می‌توان رنگی دیگر را در میان آنها مشاهده کرد.
نیما مرادی- روانشناس، ضمن تایید تغییر علایق عمومی در انتخاب رنگ طی چند دهه گذشته این اتفاق را ناشی از فرهنگ دانسته و ادامه می‌دهد: گرچه انتخاب رنگ‌ها در گام اول ناشی از نبود نشاط در جامعه نیست و با فرهنگ ارتباطی روشن دارد اما خیلی زود بر نشاط شهروندان نیز تاثیر می‌گذارد.
وی ادامه می‌دهد: انتخاب رنگ‌ها در شهر، به اقلیم و حافظه تاریخی مردم شهر نیز ارتباط دارد اما آنچه غیر قابل انکار است این که، در طولانی مدت نبود رنگ‌های شاد در شهر بر نشاط در محیط شهری سایه می‌افکند.
این روانشناس با اشاره به فرهنگ انتخاب رنگ در کشورهای با نشاط می‌گوید: اگر توجه کنید خواهید دید در کشورهایی که نشاط بالایی دارند پوشیدن رنگ‌هایی همچون صورتی، زرد و نارنجی توسط افراد مسن و بازنشسته بسیار دیده می‌شود اما جامعه ایرانی نسبت به این مساله نوعی تقابل اجتماعی دارد.
همچنین کوروش محمدی- جامعه شناس و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در این رابطه به خبرنگار ایسنا می‌گوید: در همه دنیا از رنگ‌های متنوع و شاد در محیط شهری استفاده می‌کنند تا موجب افزایش محیط شهری شود.
وی با بیان اینکه رنگ‌ها همانند شعر در خود فضا سازی و آهنگ دارند، اظهار کرد: رنگ‌هایی که در شهر وجود دارند سطح نشاط و بالندگی مردم شهر را نشان می‌دهند. اینکه نشاطی که با رنگها پیوند دارد نشاطی است که مملو از سرزندگی توانایی و مهربانی است.
این جامعه شناس ادامه داد: در سال‌های اخیر در برخی شهرها و بهتر است بگوییم کلانشهرهایمان عمدتا رنگ‌ها آن حالت نشاط و سرزندگی را باختند و دیگر چندان شاهد رنگ پر نشاطی در جامعه نیستیم.
این عضو شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه به غیر از فضای سبز طبیعت که شاهد آن هستیم آن چیزی که مورد انتخاب مردم و شهروندان است که متاسفانه از آن استقبال بیشتری نیز می‌کنند رنگ های تیره و کدر است، ادامه داد: این سلیقه علاوه در پوشاک، خودرو و وسایل خانه حتی به نقاشی‌های داخل ساختمان نیز سرایت کرده است.
محمدی خاطر نشان کرد: یکی از عوارض مدرنیته که در جوامع در حال گذار ایجاد می‌شود همان تغییرات سطحی و ظاهری و حتی بنیادین در نوع نگاه و نگرش افراداست. تصورم این است که نسبت به رنگ‌ها دچار نوعی تغییر نگرش شده‌ایم و آن نگرش و نشاطی که به زندگی اجتماعی داریم تغییر کرده و دچار انحراف شده است و اینجاست که خیلی از رنگ های شاد استفاده نمی‌کنیم.
وی با بیان اینکه در برخی از استان‌ها که لباس‌های شاد و رنگی دارند و مردم با لباس‌های مختلف سرکار دارند وقتی وارد این استان‌ها می‌شویم درصد و میزان افسردگی آنها پایین تراست، گفت: حتی نشاط و ارتباطات سالم آنها بیشتر است که این وسیله در روان شناسی رنگ‌ها نیز مطرح شده است. در بحث روان شناسی رنگ‌ها و تاثیری که رنگ‌ها می‌توانند در روح و روان آدمی و در آن سرشت جاری جامعه از خودشان بر جای بگذارند.
این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به میزان اضطراب و افسردگی که امروزه در جامعه افزایش یافته است اشاره کرد و افزود: متاسفانه علاوه بر اتفاقاتی که ممکن است در خانواده وجود داشته باشد باید به ارتباطات جامعه و روابط اجتماعی که اتفاقات خوشایندی نیست نیز اشاره کرد.
محمدی تصریح کرد: البته این بدین معنا نیست که گفته شود امروزه رنگ‌ها عامل افسردگی و یا نشاط جامعه به تنهایی هستند اما معتقدیم رنگ‌ها می‌توانند تسهیل‌گر باشند و شرایط را به سمتی که اهداف مد‌نظر فرد است نزدیک کند. برای نمونه اتاق خواب را به یک رنگی آمیخته می‌کنند که در شب منجر به آرامش شود.
وی ادامه داد: زمانی که وارد فضای یک شهری که می‌شویم اگر آن فضای سبز و میادین بلوارها درست رنگ آمیزی و تلفیق شده باشند آنوقت می‌بینیم فضای سبزی که وارد آن می‌شویم و یا تفرجگاه اثرات مثبت تری در فرد می‌گذارد. بنابراین حتی فضای سبز نیز تحت تاثیر رنگ‌های اطرافش است که با رنگ‌های بهتر و شادتر دلچسب تر در وجود انسان می‌شود.
محمدی گفت: انتخاب رنگ نیز مهم است زیرا برخی رنگ‌های تند برروی اعصاب اثر منفی می‌گذارند و همچنین آستانه تحمل افراد را پایین می‌آورند و حتی به نوعی افراد را دچار خستگی می‌کنند.
این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: توصیه این است که در بین رنگها چه در پوشش لباس افراد و چه در فضای خانواده از لباس های شاد استفاده کنیم . همه دنیا تمام پیکره دیوارها و مغازه ها را رنگ های شاد می کنند و از رنگهای شاد در جامعه نشاط تولید می کنند.
کدخبرنگار:13025
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پذیرش سرباز در آستان قدس رضوی

تحقیق و تفحص از بانک شهر تصویب شد

تخصیص یک هزار میلیارد تومان برای آموزش دانش آموزان استثنایی

48 مرکز آموزشی اوتیسم در کشور وجود دارد

6 کلاس درسی در کاشان به مبتلایان اوتیسم اختصاص یافت

موزه‌های شهدا در اردستان باید در قالب یک موزه تجمیع شوند

توسعه هوشمند فضای سبز اصفهان در دستور کار شهرداری قرار گرفت

هیئت احیای زاینده رود و کارون به مجموعه اجرایی کشور اضافه شد

قاچاقیان مواد مخدر در دام پلیس کاشان گرفتار شدند

اصول ابتدایی شهرهای تاب آور در اصفهان ایجاد شود‎

بنیاد مسکن اصفهان در حوزه طرحهای هادی شفاف سازی مالی انجام دهد

حمایت از تعاونی روستاها از عوامل مهم توسعه این مناطق است

اصفهان در حوزه نوسازی روستایی از دیگر استانها عقب مانده است

کارشناسان از وجود قارچ های سمی در میوه ها هشدار دادند

هدف اورژانس اجتماعی کاهش و رفع آسیب های اجتماعی است

قتل زن 36 ساله توسط شوهر ورشکسته

مادر باردار گرفتار در برف نجات یافت

جوان ایرانی که آبرویمان را در ترکیه برد!

مادر قاتل: چاره‌ای جز راحت کردن او نبود!

اینترنت سال آینده گران می‌شود؟

بهزیستی: آموزش رقص در مهدکودک ممنوع است

وقوع برف و کولاک در 22 استان

محیط زیست: پیگیر تعطیلات زمستانی هستیم

فائزه هاشمی: چادر حجاب است اما نه حجاب برتر

منوی باز قلیان سرا‌ها از دو سیب تا گل و شیشه!

مشترکان پرمصرف آب و برق جریمه می‌شوند

واکنش نایب رییس شورا به انتشار فیش‌های حقوقی شهرداری

دهه پیش‌رو دهه روستاها است

طی 60 سال سهم درآمدهای دولت بیشتر به توسعه شهرها اختصاص یافته است

دور بعدی بارندگی‌ها از دوشنبه

عضو شورای شهر: آب‌های سطحی می‌تواند به ابنیه تاریخی نیز آسیب برساند

اصفهان درگیر آلودگی شیمیایی و خاک است

پرش پلک معمولا نیازی به درمان ندارد

70 درصد واحد‌های صنعتی به پساب متصل شده‌اند

کمبود واکسن فلج اطفال تزریقی در اصفهان برطرف شد

بیش از40 درصد کودکان اصفهانی به استرس مبتلا هستند

80 تصادف خسارتی در جاده های برون شهری اصفهان رخ داد

لایحه بودجه 1398 شهرداری اصفهان تقدیم شورا شد

ترافیک گره کور جاذبه های برفی فریدونشهر

برای داشتن هوای پاک باید کیفیت صنایع بهبود پیدا کند

مهمترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

برف و کولاک در 19 استان کشور

پلمب 110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران

آخرین اخبار از بازگشت مجدد کارت سوخت

همه مشکلات کشور به واسطه تحریمها نیست

سه تن بر اثر استنشاق منوکسیدکربن در داران جان باختند

مدارس اصفهان 2 هزار مشاور تربیتی نیاز دارد

ملاعلی: گیتی پسند با تمام وجود بازی کرد

در 30 سال گذشته اقلیم اکثر مناطق کشور تغییر کرده است

برخی مدیران حتی اسم روستاهای سمیرم را نمی دانند