پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

جای خالی آموزش کنترل خشم در آموزش و پرورش اجتماعي

جای خالی آموزش کنترل خشم در آموزش و پرورش

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - یک جامعه شناس گفت: برنامه‌ریزی برای آموزش‌های فرهنگی، توسعه آموزش‌ مهارت‌های کنترل خشم و اصلاح سبک زندگی می‌تواند در کاهش نزاع‌های خیابانی موثر باشد.
کوروش محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، با بیان اینکه همخو نبودن با شرایط آب و هوایی یک منطقه می‌تواند بر روی خلق و خوی افراد در تجربه شرایط جدید تاثیر داشته باشد، اظهار کرد: نوسانات آب و هوایی در فصول مختلف بر روی سیستم اعصاب و روان افراد تاثیر دارد و حتی می‌تواند آستانه تحمل افراد را تغییر دهد.
وی افزود: تغییرات خاص بر روی سیستم عصبی و آستانه تحمل افراد در زمانی اتفاق می افتد که افراد در شرایط جدیدی قرار گرفتند که با آن شرایط جدید خود را وفق ندادند.
این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به گرم شدن هوای اصفهان، اضافه کرد: ما در کشور استان‌های گرمی داریم که دمای هوای گرم برای افراد بومی آن استانها شرایط غیر طبیعی ایجاد نمی‌کند، زیرا با شرایط آن انطباق و سازگاری دارند و بدن و سیستم بدنی آنها با آب وهوا سازگار است.
محمدی تصریح کرد: اما ممکن است فردی که در یک منطقه بسیار گرم زندگی می‌کرده، در یک منطقه بسیار سرد دچار بی‌تعادلی شود و تا بخواهد خود را به تعادل برساند نتواند خشم خود را مدیریت کند و اثراتی از نظر تغییر در سیستم عصبی تجربه کند.
وی ادامه داد: علت و ریشه افزایش درگیری‌ها و نزاع‌های خیابانی در گرما و سرما نیست. موضوع نزاع‌های خیابانی از مصادیق خشونت، عدم کنترل خشم، نبود مهارت‌های رفتاری، عدم مهارت‌های کنترلی در افراد و حل مساله که عمدتا در جامعه مان بسیار پایین است مربوط می‌شود.
این عضو شورای اسلامی شهر تصریح کرد: به هر حال خشم به عنوان یک هیجان منفی در همه افراد وجود دارد اما آن خشمی که تبدیل به رفتار پرخاشگر می‌شود خشمی است که مدیریت نمی‌شود و این مدیریت خشم نیازمند برخی مهارت‌ها است. این مهارت‌ها در زمره مسایل تربیتی جامعه باید نهفته و نهادینه شود و در نظام تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش و در زندگی مردم ورود پیدا کند.
محمدی با بیان اینکه باید این آموزش‌ها در نسل‌های آینده نهادینه شود تا از چالش‌ها و بحران‌هایی که تولید خشم می‌کند عبور کند، خاطر نشان کرد: شاهدیم که این اتفاق عملا در جامعه نمی‌افتد و علاوه بر درون خانواده که والدین با تبعیض و روش‌های غلط، دیکتاتور مهابانه با کودکان رفتار می‌کنند، در فضای آموزشی چیزی برای عبور از بحران‌های عصبی آموزش نمی‌دهیم.
وی ادامه داد: مجموعه این شرایط به همراه زمینه های اجتماعی از جمله فقر، بیکاری و اعتیاد در کنار مجموعه‌ای از آسیب‌ها مانند طلاق، ناکامی‌ها، افزایش سن ازدواج و مسایل معیشتی و در عین حال عدم توزیع عادلانه فرصت‌ها و منابع درجامعه، بر روی افراد تاثیر می گذارد و زمانی که تمام این موارد را در کنارهم می گذاریم منجر به تولید خشم می‌شود.
این آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه در ارتباط با خشم باید بپذیریم که این هیجان الزاما بد نیست تصریح کرد: هر فردی با این هیجان منفی روبرو می‌شود و شرایطی است که همه ما را خشمگین می‌کند. اما زمانی خشم آسیب محسوب می‌شود که ما نتوانیم خشم را مدیریت کنیم و این مستلزم یک برنامه ریزی دراز مدت و موثر است.
محمدی خاطر نشان کرد: البته با برگزاری تعدادی همایش، کلاس، کارهای نمایشی و سمبلیک مشکل خشم جامعه حل نمی شود زیرا زمینه بروز خشم ریشه در یک مورد یا دو عامل ندارد و مجموعه ای از عوامل به صورت زنجیره وار دست در دست هم می دهند تا یک جامعه به سمت خشن شدن برود یا اینکه شاهد افزایش نزاع‌های خیابانی باشیم.
وی ادامه داد: ممکن است که ریشه این نزاع‌های خیابانی در نوع نگاه مردم به درخواست‌های مسئولین و متولیان قانون‌گذاری ربط داشته باشد. به گونه‌ای که اگر مردم متوجه شوند که قانون به درستی اجرا نمی‌شود تلاش می‌کنند که خودشان مجری قانون باشند. در اینجا خشم تبدیل به‌ خشونت و پرخاشگری اجتماعی می‌شود و این امر زمانی رخ می‌دهد که مردم نسبت به برخورد قانون‌گذار و مجری قانون نا امید شوند.
محمدی ادامه داد: مسایلی که باعث شده امروز جامعه به سمت مجموعه‌ای از التهاب‌های روانی مانند افسردگی و اضطراب پیش رود نیز منجر به بروز خشم می‌شود. بدین معنا که فردی که افسردگی دارد معمولا یا دچار انزوا و گوشه گیر می‌شود و یا دچار پرخاشگری. هر دو صورت چندان نتایج خوبی به همراه ندارد.
وی با اشاره به اینکه در اصفهان نیز آمار افسردگی و اضطراب بالا است گفت: جامعه ایرانی، جامعه خشنی نیست و اصفهان نیز با وجود اینکه آمار افسردگی بالایی دارد، شهر خشنی نیست. بارندگی های اخیر در سطح شهر و استان اصفهان و جاری شدن زاینده رود می‌تواند بر میزان افسردگی شهروندان اثر گذار باشد،
محمدی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم خشم و نفرت را در جامعه از بین ببریم باید شرایط جامعه را به درستی رصد کنیم و به طیف های مختلف بها بدهیم و از توزیع عادلانه فرصت‌ها و منابع در سطح جامعه اطمینان حاصل کنیم زیرا در غیر این صورت باعث ایجاد ناکامی در جوانان شده و خشم اجتماعی را موجب می‌شود.
کدخبرنگار:13025
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش سن ازدواج،تغییر سبک زندگی یا تخریب بنیان خانواده

پذیرش سرباز در آستان قدس رضوی

تحقیق و تفحص از بانک شهر تصویب شد

تخصیص یک هزار میلیارد تومان برای آموزش دانش آموزان استثنایی

48 مرکز آموزشی اوتیسم در کشور وجود دارد

6 کلاس درسی در کاشان به مبتلایان اوتیسم اختصاص یافت

موزه‌های شهدا در اردستان باید در قالب یک موزه تجمیع شوند

توسعه هوشمند فضای سبز اصفهان در دستور کار شهرداری قرار گرفت

هیئت احیای زاینده رود و کارون به مجموعه اجرایی کشور اضافه شد

قاچاقیان مواد مخدر در دام پلیس کاشان گرفتار شدند

اصول ابتدایی شهرهای تاب آور در اصفهان ایجاد شود‎

بنیاد مسکن اصفهان در حوزه طرحهای هادی شفاف سازی مالی انجام دهد

حمایت از تعاونی روستاها از عوامل مهم توسعه این مناطق است

اصفهان در حوزه نوسازی روستایی از دیگر استانها عقب مانده است

کارشناسان از وجود قارچ های سمی در میوه ها هشدار دادند

هدف اورژانس اجتماعی کاهش و رفع آسیب های اجتماعی است

قتل زن 36 ساله توسط شوهر ورشکسته

مادر باردار گرفتار در برف نجات یافت

جوان ایرانی که آبرویمان را در ترکیه برد!

مادر قاتل: چاره‌ای جز راحت کردن او نبود!

اینترنت سال آینده گران می‌شود؟

بهزیستی: آموزش رقص در مهدکودک ممنوع است

وقوع برف و کولاک در 22 استان

محیط زیست: پیگیر تعطیلات زمستانی هستیم

فائزه هاشمی: چادر حجاب است اما نه حجاب برتر

منوی باز قلیان سرا‌ها از دو سیب تا گل و شیشه!

مشترکان پرمصرف آب و برق جریمه می‌شوند

واکنش نایب رییس شورا به انتشار فیش‌های حقوقی شهرداری

دهه پیش‌رو دهه روستاها است

طی 60 سال سهم درآمدهای دولت بیشتر به توسعه شهرها اختصاص یافته است

دور بعدی بارندگی‌ها از دوشنبه

عضو شورای شهر: آب‌های سطحی می‌تواند به ابنیه تاریخی نیز آسیب برساند

اصفهان درگیر آلودگی شیمیایی و خاک است

پرش پلک معمولا نیازی به درمان ندارد

70 درصد واحد‌های صنعتی به پساب متصل شده‌اند

کمبود واکسن فلج اطفال تزریقی در اصفهان برطرف شد

بیش از40 درصد کودکان اصفهانی به استرس مبتلا هستند

80 تصادف خسارتی در جاده های برون شهری اصفهان رخ داد

لایحه بودجه 1398 شهرداری اصفهان تقدیم شورا شد

ترافیک گره کور جاذبه های برفی فریدونشهر

برای داشتن هوای پاک باید کیفیت صنایع بهبود پیدا کند

مهمترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

برف و کولاک در 19 استان کشور

پلمب 110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران

آخرین اخبار از بازگشت مجدد کارت سوخت

همه مشکلات کشور به واسطه تحریمها نیست

سه تن بر اثر استنشاق منوکسیدکربن در داران جان باختند

مدارس اصفهان 2 هزار مشاور تربیتی نیاز دارد

ملاعلی: گیتی پسند با تمام وجود بازی کرد

در 30 سال گذشته اقلیم اکثر مناطق کشور تغییر کرده است