آخرين مطالب

مادر، زیر تیغ طبابت اجتماعي

مادر، زیر تیغ طبابت

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - قصور و یا تقصیر فرقی نمی کند، نامش را هرچه بگذاری صحبت در مورد از بین رفتن جان آدمی است.
به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، قصور پزشکی موضوع جدیدی نیست که برای درک آن بخواهیم سطری را به توضیح بپردازیم. از خطای پزشکی می‌توان به جا ماندن ادوات پزشکی در بدن بیمار و یا نادرست عمل کردن عضو سالم به جای عضو بیمار اشاره کرد.
درمیان تمام رشته‌های پزشکی، رشته‌ای که بیشترین رشد قصور را به خود اختصاص داده است، در زنان و زایمان مربوط تولد نوزاد است. خطایی که گاهی جان مادر را هم می گیرد و یا بعد از 9 ماه بارداری نوزادی مرده به دنیا می‌آورد.
مسلما یکی از لذت بخش ترین تجربه های زندگی هر فردی تجربه پدر و مادر شدن است. حال تلخی این اتفاق را تصور کنید، نوزادی را که مادر 9 ماه تحمل کرده تا به سلامت به دنیا آید ممکن است زنده نمانده و یا با آسیبی به مادر و فرزند متولد شود.
محبوبه والیانی‌ـ رییس انجمن علمی مامایی استان اصفهان ضمن تائید اینکه بیشترین قصور پزشکی در رشته زنان و زایمان رخ می دهد، ادامه داد: به دلیل اورژانسی بودن این رشته و همچنین به دلیل اینکه به جان دو نفر مربوط می‌شود دقت در این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی تصریح می کند: البته اسم این اقدام را نباید قصور پزشکی عنوان کنیم. بلکه باید گفت احتمال خطا در این رشته افزایش پیدا می‌کند و این گونه شاید بتوان پذیرفت که احتمال خطا در رشته زنان و زایمان بیشتر از رشته‌های دیگر است زیرا با دو جان در ارتباط است.
عضو هیئت علمی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه در بسیاری موارد زایمان‌ها حالت اورژانسی پیدا می کنند و اگر به موقع و درست تصمیم گرفته نشود می‌تواند منجر به خطا و مشکلات جدی شود، افزود: فعلا آماری در دسترس نیست که چه درصدی از زنان از سزارین یا زایمان طبیعی استقبال می‌کنند اما طبق تحقیقاتی که در سال‌های قبل انجام شده است، استقبال مادران از سزارین نسبت به زایمان طبیعی بیشتر بوده است.
والیانی خاطرنشان کرد: دلایل مختلفی وجود دارد تا مادر از حق طبیعی خود و جنین که همان زایمان طبیعی است فاصله می گیرد و به سزارین روی می‌آورد.
وی ادامه داد: گروه‌های مختلفی از جمله خانواده، همسایه‌ها، برخی از متخصصین و ماماها، مادر را به سمت سزارین هدایت می کنند. یعنی در واقع مادران باید خودشان به درستی تصمیم بگیرند نه اینکه تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گرفته و آنها را به سمت سزارین بکشاند. به همین دلیل باید به مادران مشاوره دهیم تا انتخاب خوبی برای نوع و مدل زایمان داشته باشند.
رییس انجمن علمی مامایی استان اصفهان با اشاره به اینکه در پی این زایمان طبیعی، تکامل جنین از یکسو و تکامل روحیات مادری در نقش والدی برای مادر بودن صورت می گیرد، ادامه داد: باید بدانیم که حق همه مادران و جنین‌ها است که زایمان طبیعی را تجربه کنند. به این معنا که اگر مادر را بدون علت به سمت سزارین ببریم درواقع یک فرصت استثنایی را از مادر گرفتیم.
والیانی با اشاره به اینکه مادرانی که وضعیت زایمان طبیعی آنها خطر بالایی دارد در اولویت سزارین هستند، تصریح کرد: در این حالت وظیفه ماما است که او را هدایت کند اما با این وجود بیش از 80 درصد مادران که قابلیت انجام زایمان طبیعی را دارند باید از این فرصت استفاده کنند.
وی افزود: بر اساس گزارشات 80 تا 85 درصد مادران توانایی و قابلیت انجام زایمان طبیعی را دارند. اگر این فرصت از آنها گرفته شود آنها در نقش والدی شان دچار مشکل می شوند و کودک در حین تولد بسیاری از موارد از جمله مغز و سیستم تنفسی‌اش می تواند متکامل شود.
رییس انجمن علمی مامایی استان اصفهان تصریح کرد: بنابراین اگر این فرصت طلایی از مادران گرفته شود خطایی بزرگ است که در هیچ کجا نیز ثبت نمی‌شود. در نظام سلامت موضوع رایگان بودن زایمان طبیعی هنوز باقی است و در بیمارستان‌های خصوصی نیز طبق تعرفه‌ای که قبلا بوده است ادامه دارد.
هم چنین، علی سلیمان پور- مدیر کل پزشکی قانونی استان اصفهان با بیان اینکه یکی از علت‌های قصور و یا خطای پزشکی در رشته زنان و زایمان به دلیل ماهیت اقدام درمانی است، خاطر نشان کرد: هر گونه اقدامی در این زمینه یک موضوع کاملا فوریتی است زیرا این اقدام منجر به خلقت یک نوزاد می‌شود.
وی ادامه داد: ماهیت عمل و اقدام درمانی متولد شدن نوزاد یک موضوع کاملا پیچیده است و موضوعی توام با خطر است. زیرا در مواردی نوزاد در رحم مادر مشکلاتی از جمله اینکه بند ناف دور گردن جنین پیچیده است و یا زایمان بچه غیر عادی است، دارد.
مدیر کل پزشکی قانونی اصفهان تصریح کرد: بدین معنا که جنین به صورت طبیعی وارد کانال زایمان نشده است و موضوعات زمینه‌ای مانند اینکه لگن مادر متناسب نباشد و یا مادر همکاری مناسبی برای زایمان نداشته باشد. 
سلیمان پور با اشاره به اینکه ممکن است حتی بیماری‌های زمینه ای در بروز این اختلال تاثیر گذار باشد، گفت: می توان این گونه عنوان کرد که ذاتا یک مجموعه ای از شرایطی در مقطع زمانی تولد نوزاد از مادر توام با خطر کرده است. در این صورت طبیعی است که کوچک ترین غفلتی نیز در این موضوع مهم اتفاق افتد که نتایج آن فاجعه آمیز است.
وی تصریح کرد: زمانی که شاهد خطا در سایر رشته‌ها توسط کادر درمانی هستیم که در روند درمان اتفاق می‌افتد به آنها برای جبرانش فرصت داده می‌شود اما در موضوع زنان و مامایی به دلیل ماهیت عمل معمولا کوچک ترین خطاها نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیش از 9 تُن علوفه نذر وحوش پناهگاه کلاه قاضی اصفهان شد

قوای مسلح درگیر جناح بندی های سیاسی نیستند

شکارچیان میش وحشی در اصفهان دستگیر شدند

نیروهای مسلح مستقر درشهرستان شهرضا رژه رفتند

دو معلم فیزیک، قاصد علم ذرات بنیادین در ایران/ هنوز تنها فیزیک زمان گالیله در کتب درسی وجود دارد

کلسترول، احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد

تصادف در اتوبان شهید کاظمی 6 مصدوم برجا گذاشت

استاندار اصفهان : ملت ایران از تهدیدها فرصت می سازد

مراسم رژه نیروهای مسلح در اصفهان برگزار شد

تصادف 2 سواری در آزادراه اصفهان- کاشان 6 مصدوم داشت

اجساد حادثه اتوبوس نطنز شناسایی شدند +اسامی

تصادف زنجیره ای در سجزی هشت مصدوم داشت

شام غریبان شهیدان کربلا در اصفهان برگزار شد

ریزش دیوار در جوزدان اصفهان جان کودک هشت ساله را گرفت

استقرار کد اورژانس سیار در اصفهان در روز عاشورا

تردد در جاده های استان اصفهان جز محور مبارکه روان است

وزش طوفان خساراتی در اصفهان برجا گذاشت

نماز جماعت ظهر عاشورا در گلپایگان برگزار شد

نماز ظهر عاشورا در میدان امام (ره) اصفهان اقامه شد

مراسم عزاداری محرم در شهرستان خوانسار1

نماز ظهر عاشورا اقامه شد

زندگی در جبهه حق و زمان شناسی از پیام های عاشورا

نگاهی به آیین های محرم در اصفهان

واژگونی خودرو در جاده قلعه شور اصفهان 6 مصدوم برجاگذاشت

محرم در کهن دیار فریدن

واحدهای امدادی اورژانس اصفهان به حالت آماده باش در آمد

هیات های مذهبی ظرفیتی مهم برای ارایه خدمات اجتماعی

بازدیدهای ایمنی از هیات های مذهبی اصفهان انجام می شود

اتوبوس حادثه تهران- کرمان متعلق به شرکت همسفر نبود

اطلاعات داروسازان اصفهانی در باره اسپری تنفسی، ضعیف است

جشن شکوفه‌ها عاشورایی می شود

کمک 56 میلیاردی مردم اصفهان به کمیته امداد

دستگیری دو شکارچی یک میش

پایگاه سیار نذر خون در خمینی‌شهر

پیکر شهید نبی الله محسنی در شهرضا تشییع شد

دستور جهانگیری برای بررسی دقیق حادثه تصادف اتوبوس

روحانی تلاش مسئولان اصفهان برای مداوای مجروحان را خواستار شد

انارک لرزید

رییس پلیس اصفهان : حمل ونقل عمومی جایگزین سرویس مدارس شود

تغییر مسیر تانکر یکی از علت های حادثه تصادف کاشان- نطنز بود

پیکر جان باختگان سانحه آزادراه کاشان به اصفهان منتقل شد

شناسایی نشدن هویت هیچ جسدی از حادثه اتوبوس نطنز-کاشان

علت اولیه تصادف مرگبار اتوبوس با تریلی در نطنز اعلام شد

افزایش معنادار تصادفات در شهریورماه

تعداد قطعی کشته شدگان 19 نفر است/انتقال دو مصدوم به اصفهان

10 نفر از مصدومان حادثه رانندگی آزادراه کاشان مرخص شدند

سانحه رانندگی در جاده خور به چوپانان چهارکشته برجا گذاشت

حادثه رانندگی آزاد راه کاشان ، نطنز 19 کشته داشت

جمعیت حیات وحش استان بالغ بر 32 هزار راس انواع سم داران است

عیادت فرماندار کاشان از آسیب دیدگان حادثه تصادف اتوبوس