آخرين مطالب

گزارش یک جشن مقالات

گزارش یک جشن

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- بیایید به 17 مرداد سال 96 برگردیم. سالی که  روز خبرنگار میزبان برگزاری مراسم اختتامیه دو جشنواره مطبوعاتی بود تا با ارزیابی تلاش یک‌ساله خبرنگاران و عکاسان حوزه‌های مختلف خبری، از برگزیدگان آن‌ها تجلیل کرده باشد؛ دهمین جشنواره مطبوعات اصفهان که از سوی خانه مطبوعات استان برگزار می‌شد و نخستین جشنواره مطبوعات مکتوب و مجازی که چراغ آن به همت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اصفهان روشن‌شده بود. 

امسال اما هیچ‌یک از این جشنواره‌ها در روز خبرنگار برگزار نمی‌شود، دلیل آن را نیز می‌توان در اتحاد بی‌سابقه‌ای جست که می‌گویند بین خانه مطبوعات اصفهان، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان، مجتمع فرهنگی مطبوعاتی و انجمن عکاسان خبری برای برگزاری مراسمی ویژه و واحد و باشکوه به‌منظور گرامیداشت خبرنگاران در روز 17 مرداد ایجاد شده است. درباره جزییات این جشن، در تاریخ‌های مختلف، تصمیم‌های مختلفی از سوی برگزارکنندگان آن اتخاذ شده که در این گزارش شرح آن را از نظر می‌گذرانید:

جشنی بی جشنواره، بی سخنران

شنبه، 6 مردادماه: رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان با اشاره به جزییات جشن روز 17 مرداد گفت: تا امروز هیچ تصمیمی برای برگزاری دومین جشنواره مطبوعات مکتوب و مجازی از سوی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اتخاذ نشده است. انجمن، در این مورد منتظر بود تا تصمیم مشترکی با خانه مطبوعات برای برگزاری یک جشنواره واحد بگیرد اما متأسفانه این مسئله لاینحل ماند و اکنون نیز زمان انتشار فراخوان و دریافت و ارزیابی آثار در این فرصت محدود وجود ندارد. بنابراین برنامه همه تشکل‌ها به برگزاری یک جشن منحصر شده که قرار است خبرنگاران همراه با خانواده‌های خود در آن حضور داشته باشند و سخنرانی هم در کار نباشد. 

عبدالحسین جعفری البته بر اهمیت معرفی تلاشگران عرصه خبر تأکید کرد و ادامه داد: معتقدیم که شور و نشاط این جشن باید با صحه‌گذاری و تائید خبرنگاران فعال مضاعف شود و امیدواریم که اداره کل ارشاد استان، به‌عنوان متولی اصلی برگزاری جشنواره مطبوعات در ماه‌های آینده همتی برای برپایی این جشنواره به خرج دهد تا شاهد ارزیابی فعالیت تلاشگران این عرصه باشیم.

قدم فعالان عضو نشده روی چشم ماست

سه‌شنبه 9 مردادماه: رئیس هیئت‌مدیره خانه مطبوعات اصفهان پیرامون روند برگزاری جشن روز خبرنگار اظهار کرد: در سال‌های گذشته جشن‌های متفاوتی از سوی ارگان‌های مختلف برای گرامیداشت روز خبرنگار برگزار می‌شد و امسال برای اولین بار همه این تشکل‌ها همراه با خانه مطبوعات استان آمادگی خود را برای برگزاری یک جشن واحد اعلام کردند تا اتحاد خود را به نمایش گذاشته باشند.

با توجه به درخواست خبرنگاران مبنی بر حذف سخنرانی‌های متعدد از جشن روز خبرنگار درصددیم که 17 مردادماه یک برنامه شاد در چهل‌ستون برگزار کنیم و باوجود محدودیت‌های مالی، برای حفظ شأن خبرنگاران صلاح ندیدیم که دستمان را جلوی ارگان‌ها دراز کنیم.
 
رضا صالحی پژوه، درباره ملاک دعوت خبرنگاران به این جشن گفت: بعضی از خبرنگاران عضو خانه یا انجمن ها هستند، برخی عضو هر دو و برخی هم عضو هیچ‌کدام. ما سهمیه‌بندی‌هایی برای هر رسانه در نظر گرفته‌ایم و قرار است هر خبرنگار با دو تن از اعضای خانواده خود در این جشن حضورداشته باشد. شناسایی خبرنگاران فعالی که عضو خانه و انجمن نیستند نیز کار سختی نیست و قدم آن‌ها به‌شرط فعال بودن روی چشم ماست. 

وی با اشاره به برگزاری یا عدم برگزاری یازدهمین جشنواره مطبوعات استان ادامه داد: این جشنواره آبان یا آذرماه سال جاری برگزار می‌شود و فراخوان آن را نیز شهریورماه منتشر می‌کنیم. جزییات این جشنواره هنوز مشخص نیست اما درصددیم برخلاف سال گذشته که بخشی از داوری آثار به تهران سپرده‌شده بود، از صاحب‌نظران اصفهانی بهره ببریم و از فرم‌هایی که به تائید دانشگاه رسیده برای ارزیابی آثار استفاده کنیم تا تکلیف شرکت‌کنندگان روشن باشد و بدانند که باید چه پارامترهایی را رعایت کنند.

جشن مستقل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اصفهان

پنج‌شنبه، 11 مردادماه، اطلاعیه‌ای فوری با امضای رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان در فضای مجازی منتشر شد، مبنی بر این‌که انجمن صنفی، امسال نیز  مانند سال‌های گذشته به‌صورت مستقل جشن روز خبرنگار را برگزار خواهد کرد و جزییات آن را نیز متعاقباً اعلام می‌کند.
 
یکشنبه 14 مردادماه، عبدالحسین جعفری، درباره چرایی اتخاذ این تصمیم فوری گفت: در روزهای گذشته پاره‌ای نگرانی‌ها برای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایجادشده بود و به همین سبب تصمیم به برگزاری یک جشن جداگانه گرفتیم اما با جلسه‌ای که امروز در خانه مطبوعات استان و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران برگزار شد اختلاف‌نظرها کنار رفت و قرار بر این شد که هم در جشن روز 17 مرداد در کنار بقیه نهادها حضورداشته باشیم و هم یک جشن جداگانه بعد از 17 مرداد برگزار کنیم که جزییات آن هنوز مشخص نشده و تنها طرح آن به تصویب هیئت‌مدیره رسیده است.

سعی کردیم میزان سخنرانی‌ها کم باشد

طی آخرین اظهارات، منشی هیئت مدیره خانه مطبوعات استان، تکلیف این جشن را روشن و اعلام کرد: برنامه جشن روز خبرنگار با خوشامدگویی و شرح گزارش کار مدیر خانه مطبوعات استان آغاز می‌شود، سپس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، گزارش کوتاهی از وضعیت رسانه‌های اصفهان خواهد داد. استاندار اصفهان نیز برای حضور در این جشن اعلام آمادگی کرده و برای تبریک این روز و خوشامدگویی به معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پشت تریبون خواهد رفت. درنهایت نیز مستمع سخنان معاون مطبوعاتی وزیر خواهیم بود. البته اجرای استنداپ کمدی، گروه موسیقی و برنامه‌های شاد دیگری هم برای سرگرمی اصحاب رسانه خواهیم داشت.

درخواست بدهید، دعوت می کنیم

نفیسه یزدانی، بابیان اینکه حدود 1200 نفر در جشن روز خبرنگار حضور خواهند داشت، ادامه داد: مسئولان ادارات و نهادهای مرتبط، اعضای خانه مطبوعات استان، انجمن عکاسان و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اصفهان همراه با دو نفر از اعضای خانواده خود برای حضور در این جشن دعوت‌شده‌اند و امیدواریم با تغییر اساسنامه خانه مطبوعات از سال‌های بعد بتوانیم در خدمت دیگر خبرنگاران فعال و توانمندی که عضو هیچ‌یک از این تشکل‌ها نیستند نیز باشیم. البته اگر خبرنگار فعالی به خانه مطبوعات مراجعه کند و درخواست بدهد برای او هم کارت دعوت صادر می‌کنیم.

وی با اشاره به مهم‌ترین مشکل خبرنگاران که عدم امنیت شغلی است، اظهار کرد: به چهل‌سالگی انقلاب اسلامی ایران نزدیک می‌شویم، اما هنوز کاری برای مهم‌ترین معضل خبرنگاران که نبود امنیت شغلی است انجام‌نشده و با تغییر مدیر یک مجموعه، اولین تغییری که ایجاد می‌شود برکناری خبرنگاران سابق و جذب خبرنگاران جدید است. با واگذاری 16 مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه مطبوعات، این تشکل از پیش قوی‌تر شده و می‌تواند نقش مهم‌تری در حمایت از خبرنگاران ایفا کند.
 
وی افزود: وقتی حال یک خبرنگار خوب نباشد حال مطالب او هم خوب نیست و اگر شرایط برای آن‌ها فراهم باشد اصفهان را به جایگاه والایی که سال‌های گذشته در مطبوعات داشته‌ایم خواهند رساند.

یزدانی زمان برگزاری یازدهمین جشنواره مطبوعات استان را نیمه دوم سال جاری اعلام کرد و گفت: نقدهایی که سال گذشته به دلیل تقارن جشن روز خبرنگار با اختتامیه جشنواره مطبوعات مطرح شد، علت تفکیک این دو رویداد از هم بوده است.

 شرط عضویت خبرنگاران در خانه مطبوعات استان بیمه بودن است و شرط عضویت در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، گرفتن یک معرفی‌نامه از سردبیر رسانه‌ای که در آن مشغول به کارند. با توجه به اشراف همگان بر مصائبی که سر راه بیمه شدن خبرنگاران وجود دارد، شاید اگر به‌جای دو نفر از خانواده اعضای خانه مطبوعات، انجمن صنفی، انجمن عکاسان و مسئولان نهادهای مرتبط، از خبرنگاران زنده و فعالی که به هر دلیل عضو هیچ‌یک از این تشکل‌ها نیستند برای حضور در جشن روز خبرنگار دعوت‌شده بود، نمایش اتحاد این نهادها نیز به یک اتحاد حقیقی بدل می‌شد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*

پرهیز از ایجاد سرگردانی برای مردم

تب تند احتکار خانگی با اعتماد فروکش می‌کند

گذری بر زندگی پنجمین شهید محراب در انقلاب

سازش یا مقاومت؟

چالش یک روز من و ولیچرم

دست زیاده‌خواهان را از جیب مردم بیرون بکشید!

اصفهان و جای خالی شهرک طلا

فامیل ‌گرایی ممنوع!

ما به پاییز پر از بحران عادت داریم!

زیر سایه لغزش

نکاتی درباره FATF

جنگ روانی

تحریم و تهاجم روانی

مسئولیت ناپذیری به بهانه قانونمند

ترامپ و رؤیای مذاکره با ایران

ولنگاری فرهنگی

بی تفاوتی نسبت به اوضاع پیرامون

همه‌ چیز درباره سخنان ترامپ در مجمع عمومی

حواستان به مردم باشد

طرحی برای زنده مانی یک تمدن

تبیین یاداشت روحانی در واشنگتن پست

بانی جنگ کیست؟

شایعه قحطی در ایران و پیامدهای آن

کشکول زندگی

روایتی از قفسه‌های خالی تا ادعای فراوانی کالا

آئین‌های کهن عزاداری در باغ شهر تاریخی نطنز

ماندگارترین قیام

کوپن اقتصاد ایران را از مسیر توسعه عقب انداخت

سنگینی 500 طرح نیمه کاره روی دوش اصفهان/کمک دولت از بخش خصوصی

افراد مبتلا به آرتروز چه ورزش‌هایی را انجام دهند؟

تپش تند قلب سینماهای اصفهان برای کودکان/ تنور جشنواره گرم شد

ابن‌الوقت

آسمان بی‌ستاره کودکان اوتیسم

کار نشد ندارد

سیاه‌بختی عروس تالاب‌های ایران/ «گاوخونی» کانون ریزگرد می‌شود؟

پس‌انداز، رویایی دست نیافتنی!

گزارش یک جشن

اگر لبوفروشی می‌کردم...

ازدواج مجدد برای زنان سخت‌تر است

تب نصف‌جهان برای میراث فرهنگی/آزمون تاریخی مسئولان روی سی و سه پل

خیاوی‌ها

تخت سرخ صنمبر

سرمایه انسانی ، ظرفیت ناشناخته توسعه در فریدن

«مظلوم لاله ها» راوی زندگی شهید بهشتی/خیانت منافقان مستند می شود

مصائب زندگی مجردی

احمد کوچک، شاملوی بزرگ

خورشید و انرژی که هدر می‌رود

استروگت، چهارباغ کپنهاگ

فناوری و تکنولوژی،شمشیری دولبه