پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

توسط پژوهشگران ایرانی ساخته شد

دستگاهی برای بهینه‌سازی کود دهی به درختان شهری علمي

دستگاهی برای بهینه‌سازی کود دهی به درختان شهری

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - پژوهشگران به منظور بهینه‌سازی کوددهی درختان در محیط‌های شهری و باغ‌های متراکم، دستگاهی ساخته‌اند که قادر است گودال‌های مناسبی را در اطراف درختان ایجاد کند و در این راه، انرژی را نیز به‌صورت بهینه مصرف کند.
به گزارش ایسنا، بهترین روش جهت کوددهی درختان، حفر گودال در اطراف تنه آن‌هاست. این گودال‌ها معمولاً روی دایره‌هایی هم‌مرکز در اطراف درخت ایجاد می‌شوند و فاصله آن‌ها از تنه درخت به گونه درخت، نوع ریشه آن، الگوی رشد ریشه و نوع خاک بستگی دارد. عمق گودال بر اساس وارد شدن کمترین آسیب به ریشه و اثربخشی حداکثری کود انتخاب می‌شود. میزان کود توصیه‌شده به‌طور یکنواخت در بین حفره‌ها توزیع می‌شود و بسته به قطر سوراخ، می‌توان کود را با انواع مواد مکمل مانند کود پیت‌ماس، رس آهکی، پرلیت، سنگریزه، شن و ماسه یا سوپرجاذب‌ها مخلوط کرد.
رایج‌ترین شکل گودال‌کن که برای این منظور استفاده می‌شود، طبق نظر محققان کشاورزی، گودال‌کن مجهز به مته مارپیچ است که شامل انواع نفربر (تک‌نفره، دونفره) و پشت تراکتوری است و در آن نیرو به کمک سیستم انتقال مکانیکی یا هیدرولیکی به مته مارپیچ انتقال می‌یابد. ولی هرکدام از این موارد، در کنار مزایایی که دارند، دارای معایبی نیز هستند که به‌طور خاص، به‌کارگیری آن‌ها را برای کوددهی در باغ‌های متراکم و فضای سبز شهری، مشکل یا حتی غیرممکن می‌سازد.
برای رفع این نقیصه و مشکل، پژوهشگران کشورمان دست به ساخت ماشینی کوچک و قابل حمل در فضاهای محدود زده‌اند که برخلاف انواع گودال‌کن‌های موجود، مته در آن با اعمال نیروی فشارنده و با سرعت چرخشی کم به داخل خاک پیچ می‌شود و با بالا کشیدن آن، خاک محبوس در بین پره‌ها از گودال خارج می‌شود.
سپس، در پژوهشی که محققان فوق انجام داده‌اند، عملکرد این ماشین با مته‌های مختلف ازنظر گشتاور و توان مصرفی و کیفیت حفر گودال در نمونه‌هایی از خاک‌های ایران ارزیابی شده است.
در این پژوهش، محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان، گودال‌کن هیدرولیکی فوق را با الگوبرداری از عملکرد مینی‌لودرها ساختند که قابلیت به‌کارگیری در فضاهای محدود را داراست و می‌تواند گودال‌هایی به قطر 20-15 سانتی‌متر و تا عمق 50 سانتی‌متر را با حداقل به‌هم‌خوردگی، به‌منظور کوددهی درختان، در خاک ایجاد کند. در این ماشین از نیروی هیدرولیک برای چرخش مته و بالا و پایین بردن مته در گودال استفاده می‌شود.
محققان فوق، برای انتخاب مناسب‌ترین نوع مته برای این ماشین، سه نوع مته مارپیچ شامل مته مارپیچ با نوک مخروطی (با دو گام مختلف مارپیچ)، مته مارپیچ با لبه برش صفحه‌ای و یک نوع متهٔ استوانه‌ای را ارزیابی کردند. در استفاده از این مته‌ها گشتاور و توان مورد نیاز برای نفوذ در خاک، انرژی مصرفی و عملکرد مته در تخلیهٔ گودال نیز بررسی شد.
بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از این تحقیق، پژوهشگران نتیجه گرفتند که در روش استفاده از مته‌های کم‌سرعت، بالا آمدن خاک متناسب با پایین رفتن مته نیست و خاک کنده‌شده در اثر نیروی گریز از مرکز امکان بالا آمدن از روی مارپیچ را ندارد.
در این روش مته در اثر نیروی فشاری وارده بر آن و حرکت چرخشی مارپیچ، به‌آرامی به داخل خاک وارد و خاک کنده‌شده در بین پره‌های مارپیچ فشرده می‌شود. با بالا کشیدن مته از خاک، خاک محبوس در بین پره‌ها بالا آورده می‌شود و پس از خروج مته از گودال از بین پره‌ها ریزش می‌کند.
آن‌طور که اورنگ تاکی، عضو هیئت‌علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان و همکارش می‌گویند: «در این روش، استفاده از نوک مخروطی برای سهولت پیچ شدن مته در خاک و کمتر خرد کردن خاک، نسبت به لبه برش صفحه‌ای، برتری دارد. مته مارپیچ با لبه برش صفحه‌ای تمایل کمی به نفوذ دارد و خاک را به‌صورت لایه‌لایه می‌برد و ساختمان خاک را کاملاً از هم باز می‌کند. درنتیجه انرژی زیادی صرف خرد شدن ذرات خاک می‌شود و مدت‌زمان زیادی برای حفر گودال نیاز خواهد بود».
این محققان اعتقاد دارند: «علاوه بر نوک مته، گام پیچ (مته) نیز باید متناسب با سفتی و نرمی خاک و میزان چسبندگی خاک انتخاب شود. در خاک‌های شنی برای تضمین عملکرد مطلوب مارپیچ در تخلیه گودال، گام پیچ باید از پنج سانتی‌متر بیشتر نباشد تا حدود 88 درصد حجم خاک گودال تخلیه شود. اما در خاک‌های رسی گام بزرگ‌تر ترجیح داده می‌شود تا فشرده شدن قطعات چسبنده خاک رسی در بین پره‌های مارپیچ به حداقل برسد».
در خصوص مته‌های استوانه‌ای، تاکی و همکارش در این تحقیق، می‌گویند: «استفاده از چنین مته‌هایی به‌عنوان جایگزینی برای مته‌های مارپیچ را می‌توان تنها برای شرایط خاصی پیشنهاد کرد. این نوع مته تنها در شرایطی که در خاک بدون ساختمان (مانند ماسه‌زارهای خشک) نیاز به حفر گودال باشد، نسبت به مته‌های مارپیچی، برتری دارد. در این نوع خاک‌ها پره‌های مارپیچ قابلیت نگهداری ذرات ماسه را ندارند و ریزش آن‌ها باعث پرشدن گودال می‌شود».
درنهایت، بر اساس یافته‌ها، محققان مجری این پژوهش که نتایج آن در قالب مقاله‌ای علمی پژوهشی در نشریه «تحقیقات سامانه‌ها و مکانیزاسیون کشاورزی» منتشر شده است، اظهار کرده‌اند: «مته‌های مارپیچ با نوک مخروطی با صرف حداقل انرژی و مدت‌زمان، بهترین گزینه برای حفر گودال با این ماشین هستند. اما در خاک‌های سخت و اصطکاکی برای تخلیهٔ مطلوب گودال، مارپیچ‌های با گام کوچک‌تر و در خاک‌های چسبنده نیز برای جلوگیری از فشرده شدن خاک در بین پره‌ها، مارپیچ‌های با گام بزرگ‌تر قابل توصیه خواهند بود».
نشریه «تحقیقات سامانه‌ها و مکانیزاسیون کشاورزی» توسط موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی و با اعتبار «علمی پژوهشی» منتشر می‌شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تولید کلینکر و سیمان زیست سازگار در اصفهان

ساخت دستگاه لایه‌نشانی فوق سخت برای افزایش مقاومت قطعات صنعتی

کاهش داوطلبان کنکور دکتری 98 در اصفهان

کاهش داوطلبان کنکور دکتری 98 در اصفهان

کسب رتبه برتر همکاری‌های بین‌المللی توسط شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

حفاظت از محیط زیست با کمک سامانه نمک‌زدایی خودجوش

احیا دایمی زاینده رود با برنامه ریزی و تدبیر میسر است

گسترش همکاری پژوهشی دانشگاه‌های ژاپن با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

هیچ چیز به نفسه آن چیزی نیست که هست

اصفهانی ها امسال 45 روز هوای پاک استشمام کردند

لزوم توجه به علم‌محوری در سبک زندگی دانشجویی

امید به کشف داروی آلزایمر شدت گرفت

اصفهان با ژاپن درباره سرطان معده تحقیقات مشترک انجام می دهد

افزایش امنیت طلافروشی‌ها با کمک دستگاه "مه‌ساز امنیتی"

ارائه 89 مقاله به کنفرانس بازی‌های رایانه‌ای کاشان

تکامل جهان از نگاه داروین

تشخیص سریع تومور مغزی با کمک روش‌های الگوریتمی

میزگرد' ضرورت تغییر حافظه محوری در نظام آموزشی' برگزار شد

رکورد گرمایش زمین شکسته شد

"مداخله ترکیبی" یک استراتژی برای کاهش رفتارهای کلیشه‌ای در کودکان اوتیسم

آگاهی عمومی ازنقش مشاوره ژنتیک درسلامتی جامعه ضرورت دارد

بخش سلامت و بهداشت در انقلاب اسلامی توسعه چشمگیر داشت

معاونت علمی رییس جمهوری از زیست فناوری رویان اصفهان حمایت می کند

محققان اصفهانی موفق به تولید 5 نوع بذر هیربید گلخانه‌ای شدند

بازدید از طرح‌های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان

لزوم حمایت بخش خصوصی برای رشد شرکت‌های دانش بنیان

توسعه اقتصاد دانش بنیان با هزینه دولت امکان پذیر نیست

سواد عمومی جوانان پس از انقلاب 80 درصد افزایش داشت

تقویت روحیه کارآفرینی دانشجویان با رویداد "از ایده تا اجرا"

دانشگاه صنعتی اصفهان 430 طرح مشترک با کشورهای مختلف اجرا کرد

آنالیز آزمایش ادرار با گوشی هوشمند!

بی توجهی به استعدادهای داخلی موجب خروج مغزها می شود

رفع بحران بیکاری در زرین شهر با فعالیت جهاد دانشگاهی

ارتباط صنعت و دانشگاه عامل پیشرفت کشورهای توسعه یافته

1.4 درصد تولید علم رشته مهندسی برق دنیا در ایران است

نمایش قدرت زنان در حل کارآفرینانه مسائل

دولت الکترونیک راهکار تحول محیط زیست است

راه‌اندازی پسادکتری در دانشگاه صنعتی اصفهان/فرصت مطالعاتی تابستانه به 53 نفر افزایش یافت

حریم خصوصی زوجین احترام به زندگی زناشویی

"شهر ایلخانی نوش‌آباد" زیر چرخ خودروها

تبدیل مراکز آموزشی به تولید خلاقیت ضروری است

شیوه نامه مدرسه محوری امسال ابلاغ می شود

ششمین دوره مسابقات ملی فتح پرچم برگزار می‌شود

افزایش سرانه مطالعه سنین 2 تا 15 سال با کتابخانه تعاملی

قرن 19 میلادی اوج تاثیر تعاملات ایران و گرجستان

توسعه دانشگاه ها در همه ابعاد مهمترین دستاوردهای انقلاب است

کاهش جرایم زیست محیطی، در گرو آموزش و اجرای قانون

ایران در درمان نازایی همگام با کشورهای پیشرفته است

یکصد دانشجوی هنر اصفهان با طرح های پژوهشی وارد بازار کار شدند

آیا ورزش راه پیشگیری از افسردگی است؟