پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

وقتی تکنولوژی به کمک کودکان اوتیسم می‌آید علمي

وقتی تکنولوژی به کمک کودکان اوتیسم می‌آید

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) در اغلب مواقع، به سختی می‌توانند احساسات دیگران را از حالت چهرۀ آن‌ها تشخیص دهند و همین امر به نوبه خود می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در برقراری ارتباط برای آن‌ها شود.
به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، "اوتیسم" اختلال رشدی است که مانع توانایی فرد برای برقراری ارتباط با دیگران می‌شود. اوتیسم را می‌توان یک بیماری با طیف گسترده معرفی کرد. این بیماری می‌تواند نشانه‌های فراوانی داشته باشد که بر اساس این نشانه‌ها، بیمار اتیسمی از درجات خفیف تا شدید درجه‌بندی می‌شود. اگرچه اوتیسم را می‌توان توسط یک سری از رفتارها تشخیص داد، ولی افراد اوتیستیک می‌توانند ترکیبی از این رفتارها را داشته باشند و الزاماً نباید رفتارهای اختلالی تعیین‌شده را به صورت یکجا از خود نشان بدهند.
ممکن است دو کودک که یک تشخیص برای آن‌ها داده‌شده است، از نظر رفتاری با هم تفاوت نشان بدهند و از نظر مهارت‌ها نیز با هم تفاوت داشته باشند. ممکن است والدین کلمات متفاوتی را در رابطه با بیماری این کودکان بشنوند مانند شبه اُتیسم، متمایل به اوتیسم، طیف اوتیسم، اوتیسم با عملکرد بالا و پائین، با توانائی بالا و پائین. والدین باید توجه داشته باشند که مهم‌تر از عنوان بیماری، پرداختن به درمان آن است. باید در نظر داشت که این کودکان با درمان مناسب و به موقع می‌توانند مطالب را بیاموزند، رفتارهای درست را از خود نشان داده و در آینده مانند افراد عادی زندگی کنند. اما به دست آوردن این اهداف، مستلزم درمان به‌موقع و درست، تحمل مشکلات و سختی‌های مربوط به این درمان است.
هر شخص اوتیستیک مانند بقیه افراد جامعه دارای شخصیت مختص به خود است و مانند تمامی افراد خصوصیات خاصی را دارا است. بعضی از این کودکان ممکن است که از نظر گفتاری تأخیر کمی داشته و بتوانند با کمی کمک، ارتباط کلامی مناسبی را با دیگران بر قرار کنند، اما همین کودکان ممکن است از نظر ارتباطات اجتماعی رفتار مناسبی را از خود نشان ندهند. گاهی این کودکان برای شروع صحبت و تبادل کلامی ممکن است مشکل داشته باشند. افراد اوتیستیک معمولا در مکالمات، یک‌طرفه رفتار می‌کنند، یعنی فقط در رابطه با چیزی که خود علاقه دارند صحبت می‌کنند و از صحبت‌های طرف دوم چیزی نمی‌فهمند. در بعضی از این کودکان خشونت و خودآزاری نیز مشاهده می‌شود.
روش‌های فراوانی برای بهبود مشکلات اجتماعی، کلامی، حواس و رفتارهای اختلالی تهیه‌شده است؛ برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از: اِی بی ِای، آموزش جزءبه‌جزء، فِلور تایم، داستان‌های اجتماعی و بهبود مجموعه حواس پنجگانه و … .
در روشی جدید و بر پایه تکنولوژی، محققان یک‌رویه درمانی آزمایشی جدید را با انطباق عینک هوشمند گوگل و نرم‌افزار تشخیص چهره ابداع کرده‌اند که در آن احساسات مردم به کاربر بیان می‌شود. دانشمندان دانشگاه استنفورد در روشی که عینک‌های هوشمند گوگل گلس (Google Glass) را به کار می‌گیرد، امید جدیدی برای این کودکان می‌بینند.
به‌طورمعمول، درمانگران از وسایلی مانند فلش‌کارت‌های چهره استفاده می‌کنند تا به بچه‌های اوتیسم آموزش دهند احساسات مختلف چقدر شبیه به هم هستند. متأسفانه، این نوع آموزش نیازمند اجرا از سوی یک شخص حرفه‌ای و در محیط کلینیک است، به‌علاوه نگاه کردن به عکس‌های ثابت چهره‌ها در کارت‌ها، در تعاملات اجتماعی واقعی همیشه مفید نیست.
در این مطالعه، کودکان مبتلا به اوتیسم هدست های گوگل‌گلس که به صورت بی‌سیم به یک دستگاه اپلیکیشن مبنی بر یادگیری، روی تلفن هوشمند مجاور متصل شده بود، زدند. این اپلیکیشن با استفاده از تصویری که دوربین‌های جلوی عینک‌ها از افراد مورد تعامل گرفته بود، احساسات و حالت‌های آن‌ها را آزمایش کرد.
 بعد مشخص می‌کرد که افراد کدام یک از هشت حالت اصلی چهره را نشان داده‌اند و از طریق صفحه بلندگو و صفحه‌نمایش لنز، به کودک گفته شد. این حالت‌ها شادی، غم، خشم، انزجار، تعجب، ترس، بی‌طرفی یا تحقیر را نشان دادند. اپلیکیشن طراحی شده دانشگاه استنفورد با پایگاه داده‌ای از صدها هزار عکس‌های چهره آموزش دیده شد که در آن، افراد آن هشت حالت را ابراز می‌کردند. گروه تحقیقاتی فراونهوفر (Fraunhofer) آلمان نیز «اپلیکیشن شبیه به گوگل گلاس» ساخته‌اند.
در آزمایش دانشگاه استنفورد به نام “Superpower Glass”، چهارده خانوادۀ دارای فرزندان مبتلا به اوتیسم سه تا 17 ساله در خانه حداقل سه جلسۀ 20 دقیقه‌ای در هفته و به‌ طور متوسط در دوره‌های 10 هفته‌ای، از گوگل‌گلس استفاده کردند. این کار می‌توانست به سبک بازی آزاد مورد استفاده قرار گیرد که با آن به راحتی حالت‌های دیگر افراد را تشخیص می‌داد، یا با هریک از دو روش بازی که در یکی از روش‌ها، کودک سعی می‌کرد حالتی را که پدر یا مادر به او نشان می‌داد، حدس بزند. در حالی‌که در روشی دیگر، کودک تلاش می‌کرد از طریق توصیف کردن حالت‌ها، از پدر و مادر بخواهد، آن حالت را نمایش دهند.
پس از گذشت 10 هفته، 12 نفر از خانواده‌ها گزارش دادند که فرزندانشان به‌طور چشمگیری افزایش تماس چشمی داشته‌اند. علاوه بر این، بر اساس پرسش‌نامه‌هایی که قبل و بعد از دوره‌ درمان توسط والدین تکمیل‌شده بود، مشخص شد که به‌طور متوسط، 7.38 امتیاز در مقیاس امتیازدهی‌ صفات اوتیسم موسوم به SRS-2، از کودکان کم شده، این کاهش امتیاز به این معناست که علائم شدت اوتیسم‌شان کم شده بود. در حقیقت، 6 کودک در طبقه‌بندی شدت اوتیسم، یک پله پایین‌تر رفتند.
دکتر دنیس وال ) ( Dennis Wall نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: والدین متوجه تغییراتی شده‌اند. مثلاً گفته‌اند: فرزندم به من نگاه می‌کند. یا ناگهان معلم به ما گفت فرزندم در کلاس درس درگیر می‌شود ... شنیدن این موضوع برای ما واقعاً دل‌گرم‌کننده است.
مقاله‌ای در مورد این تحقیق، در مجله¬ NPJ Digital Medicine منتشر شد و یک آزمایش بزرگ‌تر و تصادفی از این سیستم در حال انجام است.
چشم‌انداز استفاده از تکنولوژی برای کمک به افراد مبتلا به اختلالات رشدی، ذهنی و جسمی روشن است و غول‌های فناوری هرکدام راه‌حل‌های خود را در طول این سال‌ها ارائه کرده‌اند. به عنوان مثال، سامسونگ برنامه‌ای را در سال 2014 برای کمک به بچه‌های اوتیسم در بهبود مهارت‌های ارتباطی خود عرضه کرد و یک استارتاپ فناوری موسوم به "مایتیر" (Mightier) یک پلت‌فرم بازی برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم و ADHD برای یادگیری تنظیم احساسات خود توسعه داد. هم‌چنین "موسسه فناوری ماساچوست" (MIT) یک نمونه اولیه از برنامه یک ساعت هوشمند منتشر کرد که آوا و تن صدای افراد مقابل را برای تعیین حالت احساسی سخنران تجزیه و تحلیل می‌کرد.
مایکروسافت اعلام کرد که 25 میلیون دلار برای برنامه هوش مصنوعی جدید خود هزینه می‌کند تا همچنان به دنبال راه‌حل‌هایی در این موضوع باشد. دانشمندان دانشگاه تورنتو اپلیکیشن اتیسم مبنی بر گوگل گلاس را ایجاد کرده‌اند، که به کودکان تعلیم می‌دهد که بعداً در مکالمه‌ها چه بگویند.
 منبع: دانشگاه استنفورد به نقل از وبسایت New Atlas
مترجم: مسعود سعیدی
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خبر استعفایی که همزمان تایید و تکذیب شد

استعفای رییس دانشگاه صنعتی اصفهان تکذیب شد

رکورد مشارکت در انتخابات شورای صنفی دانشجویان شکست

دانشگاه‌های اصفهان در میان برترین‌های جهان از نگاه لایدن

استفاده از فناوری روز نیاز ضروری نظام آموزشی

حمایت شهرک علمی، تحقیقاتی اصفهان از پایان‌نامه‌های فناورانه

استفاده از فناوری های داخلی، اثر تحریم ها را خنثی می کند

انتقال دانش و ایده‌های فناورانه در قالب همکاری با دانشمندان ایرانی غیرمقیم

تاثیر عوامل فرهنگی بر مدیریت مالی در زنان شاغل و غیرشاغل

سند تحول بنیادین بهترین گزینه تربیتی برای دانش آموزان است

توسعه جریان و انتقال حرارت نانوسیالات برای نخستین بار توسط محققان ایرانی

از بنگاه‌های خصوصی برای ایجاد دانشگاه حمایت می‌کنیم

ضرورت آشنایی دانشجویان دندانپزشکی با فناوری‌های اطلاعات

بررسی و تحلیل آیین و باورهای ارمنیان اصفهان

برگزاری اولین مسابقات ملی پلتفرم‌های سخت افزاری در اصفهان

محققان یک گام به درمان اسکیزوفرنی نزدیک شدند

تأثیر یوگا بر کاهش افسردگی و اضطراب زنان

دومین کنفرانس مدارس کارآفرین در اصفهان برگزار می‌شود

برنامه درسی پوچ: مغفول یا بی‌اثر؟

در آسمان شب

کشف منطقه اتاق فکر در مغز

روزه عامل خواب آلودگی روزانه نیست

شمال استان اصفهان، مستعدترین نقطه برای توسعه ستاره شناسی کشور

فراگیری فناوری روز در نظام آموزشی اجتناب ناپذیر است

استفاده از دانشگاه ها برای توسعه همکاریهای بین المللی ضروری است

25 تیم در نبرد پلتفرم های سخت افزاری اصفهان رقابت می کنند

روشهای تستی،دانش آموزان را از لذت درس ریاضی محروم کرد

هرمزگان و اصفهان فاتح مسابقات ملی فوتبال کاغذی شدند

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از پایان نامه ها حمایت می کند

عامل آلرژی خود را بشناسید

بین المللی شدن اهداف دانشگاه صنعتی اصفهان است

محققان یک گام به درمان اسکیزوفرنی نزدیک شدند

برگزاری اولین مسابقات ملی پلتفرم‌های سخت افزاری در اصفهان

پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی آبان‌ماه برگزار می‌شود

2 بخش جدید به جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی اضافه شد

بررسی انجام فعالیت‌های ورزشی و روزه‌داری

افزایش 1300 مترمربع به فضای مراکز آموزشی واحد اصفهان

ضرورت تحکیم روابط دانشگاه‌های جاده ابریشم

معاونت علمی از همه تولیدکنندگان حمایت کند/فناوری‌های میانه و ابتدایی نیز به حمایت نیاز دارند

همکاری دانشگاه اصفهان با شبکه جاده ابریشم گسترش می یابد

معرفی تکنیک‌های زیست‌محیطی در آموزش عالی جهان

ضرورت آموزش‌های ایمنی در محیط کار برای حفظ سلامت

تفاهم همکاری دانشگاه فرهنگیان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

حذف فلزات سنگین از آب به کمک تمبر هندی

توسعه فضای سبز با تصفیه پساب‌ها

دانشگاه‌های اصفهان در میان برترین‌های جهان از نگاه تایمز

همکاری علمی ایران و سوئیس گسترش می یابد

تاریخ امتحانات پایان ترم دانشگاه های اصفهان تغییر کرد

دسترسی به برنامه های کاربردی، امنیت کاربران را تهدید می کند

پروفسور سامرلند 12کودک را در اصفهان جراحی می کند