پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

ترامپ و رؤیای مذاکره با ایران مقالات

ترامپ و رؤیای مذاکره با ایران

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - روزنامه نسل فردا روز سه شنبه در ستون سرمقاله خود مطلبی با عنوان" ترامپ و رؤیای مذاکره با ایران" را به قلم مریم عمادی منتشر کرد.
در این مطلب آمده است: ترامپ در دو سال گذشته به اندازه ‌ای رفتار های ضد و نقیض و ساختار شکنانه داشته است که او را غیر قابل ‌پیش ‌بینی بدانیم. این موضوع تنها به رفتارش با ایران بر نمی ‌گردد . او در رابطه با همه‌ چیز غیر قابل ‌پیش‌ بینی بود . حتی موضوعات و در رابطه با هم ‌پیمانانی که امریکا در مورد استراتژی خود در رابطه با آن ‌ها قبل از ترامپ شک و شبهه ‌ای نداشت و مسیر سیاست خارجی ‌اش برای سال‌ های متمادی مشخص شده بود . ترامپ مردی فاقد استراتژی برای همه فصول مشخص رو به روی خود بود . یکی از این فصل‌ های مشخص پرونده ایران بود . ترامپ از ابتدای حضور خود در کاخ سفید نمی ‌دانست در مورد ایران چه می ‌خواهد بکند . این موضوع مخصوصاً در سال اول حضور او کاملاً مشخص بود.
او تنها به ملامت اوباما و کارنامه او می‌ پرداخت و بدون داشتن آلترناتیو مشخص ، یک‌ به ‌یک میراث او را کنار می‌ گذاشت . همین روند باعث شده بود او بر جام را بدترین توافق امریکا بداند و به تحریک تهران برای به هم زدن بر جام بپردازد . روندی که وجود اختلافات بزرگ در تیم سیاست خارجی ترامپ را خیلی زود آشکار کرد و او نتوانست حضور تیلرسون و بسیاری دیگر را تحمل کند و آن ‌ها مجبور به خدا حافظی شدند . اما حالا وضعیت کمی متفاوت شده است . ترامپ با تغییر تیم سیاست خارجی خود و آمدن پمپئو و همچنین فردی چون بولتون ، به شرایط مورد نظر خود دست پیدا کرد . این تیم جدید به نظر می‌ رسد برای ترامپ نقشه راه و یک استراتژی در مورد ایران طرح کرده‌اند. هرچند در بررسی رفتار شناسی ترامپ هنوز نمی ‌توان حرکت‌ های بعدی او را چندان دقیق حدس زد ، اما به نظر می‌ رسد او دیگر مانند گذشته از نبود یک استراتژی رنج نمی ‌برد . اما موضوع این است که داشتن یک استراتژی به معنای داشتن یک استراتژی موفق نیست و نمی ‌توان گفت اقدامات مشخص و طرح ‌ریزی ‌شده آن ‌ها را به موفقیت خواهند رساند . در حال حاضر ترامپ پس از خروج از بر جام این مسیر را در ذهن خود دارد که فشار همه‌ جانبه و سنگین بر ایران می ‌تواند او را به هر آنچه می‌ خواهد برساند . اعمال تحریم ‌های همه ‌جانبه نفتی و بانکی و استراتژی به صفر رساندن فروش نفت ایران ، مهم ‌ترین قسمت این اقدامات است . در این‌ باره او تلاش می ‌کند حضور شرکت ‌ها و سرمایه ‌گذاری‌ های متعدد را در ایران سد کند و کشورها و شرکت ‌هایی که بخواهند به همکاری و تعامل با ایران ادامه دهند را مورد جریمه قرار دهد.
سفر فرستادگان او به کشورهای مشتری ایران و استفاده از روش‌ های تشویقی و تهدید برای قطع عامل و مراوده با ایران در همین باره قابل تفسیر است . در حال حاضر تحریم‌ های غیرنفتی اعمال ‌شده و تحریم ‌های نفتی نیز از آبان ماه اعمال خواهد شد . امریکای ترامپ می ‌اندیشد ایران در این شرایط بیش از چند ماه نخواهد توانست دوام بیاورد و به میز مذاکره نزدیک خواهد شد. اصرار او در حال حاضر به مذاکره با مقامات ایرانی نیز به‌ نوعی تحمیل این روند به زمانی نزدیک است . ترامپ تلاش می ‌کند با القا این موضوع که ایرانی ‌ها نمی‌ توانند در این شرایط دوام بیاورند ، خودشان متمایل به گفت ‌و گو با امریکا هستند . مسئله ‌ای که بارها از سوی مقامات ایران تکذیب شده است . در این راستا ترامپ در یک کنفرانس خبری در مقر سازمان ملل متحد در خصوص راهبردش در قبال ایران مدعی شد : " اهمیتی ندارد سران دنیا درباره ایران چه فکر می ‌کنند . ایرانی ‌ها نزد من خواهند آمد و توافق خواهند کرد . ایران مجبور است [به میز مذاکره] برگردد و آن‌ ها مجبورند صحبت کنند . من این کار را از موضع قدرت یا ضعف انجام نمی ‌دهم . فقط می ‌گویم آن‌ ها در یک مقطع زمانی ، مجبورند به میز مذاکره برگردند ." رئیس‌ جمهور آمریکا همچنین مانند گذشته برای موفق جلوه دادن سیاست خود ادعا کرد : « بعد از خروج آمریکا از بر جام ، مشکلات در ایران شدت گرفته است . تورم در آنجا بالا است . در خیابان ‌ها شورش اتفاق می ‌افتد . مردم نمی ‌توانند نان بخرند ! پولشان بی ‌ارزش شده . آن ‌ها مجبورند مذاکره کنند ." اما چرا این روش ترامپ تا کنون نتیجه نداده است ؟ ترامپ با پیش بردن این مسئله می ‌خواهد بیشترین امتیاز ممکن را کسب کند . او از بر جامی خارج شده است که اعتقاد دارد به نفع ایران بوده است و ایران نیز با اعتقاد به این موضوع ، هنوز به ادامه آن راغب است . از این ‌رو برگشت ایران به میز مذاکره به معنای پذیرش طرحی جدید با به رسمیت شناختن کنسل شدن بر جام و دادن امتیاز های جدید از روی انفعال است . این وضعیت ایدئال ترامپ است .
اما موضوعی که ترامپ در ایران‌ شناسی خود با آن مواجه است ، عدم تأثیر متغیر تحریم روی متغیر مذاکره است . جمهوری اسلامی ایران هر چقدر هم در تنگنا قرار گیرد حاضر نخواهد بود از روی بازی باخت به سمت میز مذاکره برود و مذاکره را در صورت ترتیب یک بازی برد برد می ‌پذیرد . ترامپ در ذهن خود یک بازه پنج ‌ماهه متصور است که می‌ تواند ایران را از پای بیندازد . ولی اگر این پنج ماه بگذرد و تغییر و تحول مورد نظر ترامپ اتفاق نیفتد چه خواهد شد ؟ ترامپ با گذشت این فرصت به ‌نوعی دیگر زمان لازم برای طرح بازی جدیدی را نخواهد داشت . زیرا که زمان رقابت‌ های انتخاباتی 2020 فرا خواهد رسید و ترامپ باید در حالی به سمت شکل دادن کمپین تبلیغاتی خود برود که یک بازی سخت را با زنده شده و این موضوع تأثیر بسزایی روی آینده سیاسی او خواهد داشت .
در ادامه آمده است: ایران در حال حاضر از لحاظ وضعیت خود در بیرون مرزها با شرایط قابل قبولی روبرو است و تعامل آن با کشورهای باقی ‌مانده در بر جام و همچنین تلاش آن ‌ها برای شکل دادن ساز و کار جدید برای مبادله با ایران ، باعث پر رنگ شدن اختلافات اروپایی ‌ها با امریکا شده است . اما ایران در داخل باید بتواند دست به یک ساماندهی و ایجاد ثبات و جذب اعتماد مردم بکند . اصلاحات مشخص اقتصادی و جذب اعتماد مردم می ‌تواند موفقیت آن را در آینده با هزینه کمتری پیش ببرد.
7141/6026/
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش بینی اقتصاد ایران در سال 2019

دوستی با موسیقی اصفهان، در عمارت هنرمند

مرسی که هستیم و هستید

رِنانی چه نوشت که هدف حمله قرار گرفت؟

مبارزه همیشگی با فساد، ضرورت ملی

ستم ‌ستیزی، رمز ماندگاری

حواسمان به تعلیم و تربیت باشد

عرصه را برای جوانان باز کنید

همت عالی برای رفع مهمترین نگرانی استان

سقوط صنعت یا نجات کارگران

تکلیف بازنشسته های قانون شکن چیست؟

وحدت، عامل قدرت

مسئولیت قانون در برابر مردم

پیام های سفر برهم صالح به ایران

آرامش بعد از طوفان

شهری که تاکسی مازاد دارد/ رانندگان دوشغله

ایران اینترنشنال زیر چتر حمایتی عربستان

طرح های 7 گانه احیاء زاینده رود

سرما در کوچه یخچال

آقای‌ ایکس،‌ پایه ‌انتصاب‌ های ‌اصفهان!

غلبه بر تحریم ‌ها

اصفهان نیازمند روزهای شاد

آمریکایی‌ها از سناتورهای کنگره خود چه می‌خواهند؟

اقتصاد فرهنگ حلقه مفقوده کلان شهرها

بازی پیچیده امریکا با روسیه

روزی برای فریاد اقتدار

ترنس‌ها نشانه آخرالزمان نیستند

13 آبان و اعتراف ترامپ به اشتباه

مدیریت شهری و پای لنگ خدمات

این ملت نمی‌ترسد

آمریکای ترامپ تئوری رئیس جمهور دیوانه را پی می گیرد

رکن چهارم دموکراسی، ادعا یا واقعیت؟

چشم انداز توسعه شبکه حمل بار ریلی*اصغر دواتگر

در داستان کوتاه و رمان دفاع مقدس دچار کمبود هستیم

گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*

پرهیز از ایجاد سرگردانی برای مردم

تب تند احتکار خانگی با اعتماد فروکش می‌کند

گذری بر زندگی پنجمین شهید محراب در انقلاب

سازش یا مقاومت؟

چالش یک روز من و ولیچرم

دست زیاده‌خواهان را از جیب مردم بیرون بکشید!

اصفهان و جای خالی شهرک طلا

فامیل ‌گرایی ممنوع!

ما به پاییز پر از بحران عادت داریم!

زیر سایه لغزش

نکاتی درباره FATF

جنگ روانی

تحریم و تهاجم روانی

مسئولیت ناپذیری به بهانه قانونمند

ترامپ و رؤیای مذاکره با ایران