آخرين مطالب

جنگ روانی مقالات

جنگ روانی

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - روزنامه کیمیای وطن روز یکشنبه در ستون سرمقاله خود مطلبی با عنوان" جنگ روانی " به قلم مظفر حاجیان منتشر کرد.
در این مطلب آمده است : این روزها فضای مجازی و رسانه ‌ها ی مختلف داخلی و خارجی دست به حرکتی وسیع در انتشار اخبار کذب یا نه ‌چندان موثق و شایعاتی زده ‌اند تا از این راه هم ‌راستا با دشمن جنگ روانی را داغ و اهداف او را به تحقق نزدیک کنند. این رویه تازه ‌ای نیست ؛ مردم ما دست ‌کم 40 سال است با ترفند های تبلیغاتی و جنگ روانی دشمن آشنایی دارند و البته نمونه‌ های زیادی نیز از صدر اسلام سینه به سینه به دستشان رسیده است . با این مقدمه کوتاه ببینیم جنگ روانی چیست؟
گفته ‌اند جنگ روانی عبارت است از : « مجموع اقداماتی که از طرف یک کشور به منظور اثر گذاری و نفوذ بر عقاید و رفتار دولت‌ ها و ملت ‌های دیگر در جهت مطلوب و با ابزارهایی غیر از ابزار نظامی ، سیاسی و اقتصادی انجام می‌ شود » .
طرفداران این نگرش بیشتر بر این باورند که تبلیغات جزء اصلی و اساسی جنگ روانی است ، نه همه آن ؛ بنابراین مجموعه اقدامات تبلیغی ‌روانی یک کشور یا گروه به منظور اثر گذاری و نفوذ بر عقاید و رفتار دولت ‌ها و مردم در جهت مطلوب خودشان را جنگ روانی گویند.
حال در این جنگ چه اهدافی وجود دارد ؟ دشمن در جنگ روانی تلاش می‌ کند با تبلیغات و شایعه و دروغ ‌پردازی و بزرگنمایی مشکلات ، امید مردم را مخدوش و به یأس تبدیل و با این روش ملتی را به رهبران و مسئولان کشورشان بی‌ اعتماد کند . آنچه در فضای مجازی و رسانه ‌های مأمور دست به دست می ‌شود با همین اهداف در حال انجام است که در نهایت به شکاف در بین طبقات مختلف جامعه و گروه‌ ها و دسته ‌ها و محلات و اقوام خواهد انجامید . قلب واقعیت و نگفتن کامل یک خبر و تحریف ابزار این روش جنگی است که از مسیر تلویزیون ، رادیو ، خبرگزاری ‌ها ، مطبوعات ، سایت ‌های خبری ، فضای مجازی ، ماهواره و ... القا و اعمال می ‌شود . تجربه مردم ایران در جنگ روانی دشمن زیاد است ؛ برای نمونه در طول سال 1385، دشمن از سناریو ها یی همچون تهدید آمیز بودن ایران برای ملل جهان ، سناریوی ارعاب و تهدید ایران با انتشار اخبار امکان حمله آمریکا یا اسرائیل به ایران ، تشویق ایران به مذاکره مستقیم با آمریکا ، دشمن‌ سازی از ایران برای اعراب و ترغیب ملل عرب و مسلمانان برای مقابله با ایران استفاده کرد و امروز سناریوی دامن ‌زدن به گرانی و تورم و القای قحطی و کمبود و تحریم همه ‌جانبه اقتصادی و تهاجم شدید رسانه‌ ای و جنگ روانی را در پیش گرفته است ؛ همه اینها در جنگ روانی امروز نیز مورد توجه دشمن است ؛ بنابراین جنگ روانی فعلی که با تحریم اقتصادی همزمان و موازی اجرا می ‌شود ، امر تازه ‌ای نیست و مردم ایران از آن هراسی ندارند ؛ زیرا با صبر انقلابی و تاکتیک ‌های برگرفته از آموزه ‌های نبوی این جنگ روانی را پشت سر خواهند گذاشت . دشمن از فرصت گرانی‌ های کاذب و بی ‌تدبیری ‌ها و کم‌ کاری‌ ها استفاده می ‌کند .
در جنگ جهانی اول نیز تبلیغات به عنوان حربه‌ای در راستای جنگ روانی مورد استفاده قرار گرفت. طرفین جنگ برای توجیه اعمال ناپسند خود ، افکار عمومی کشورها را به بیراهه می ‌کشاندند ، فریب می ‌دادند و این امر طی جنگ جهانی دوم چنان اهمیتی یافت که طرفین جنگ در به ‌کار بستن آن به رقابت برخاستند . به این ترتیب جنگ روانی در مواردی بیش از جنگ نظامی اهمیت پیدا کرد و جزئی از فعالیت ‌های سیاسی ، نظامی ، اقتصادی و اجتماعی کشور ها شد .
امروزه دشمنان اسلام و انقلاب با شیوه ‌های غیر انسانی و با داشتن امکانات وسیع تبلیغاتی و رسانه ‌ای هر روز و شب درصدد تشدید جنگ روانی علیه کشور ما هستند و سعی دارند با بزرگ‌ کردن موارد مختلفی مثل اختلاس ‌ها ، رانتخواری ‌ها و طرح اقوام و مذاهب و ... صف ‌های متحد را از هم جدا کنند . همچنان که در دوران پیامبر اسلام(ص) دشمن از جنگ روانی با تمامی ابزار ش استفاده می ‌کرد ، امروز نیز دشمنان از این حربه برنده در وسیع‌ ترین سطح سوءاستفاده می ‌کنند.
دشمن در جنگ روانی خود می ‌خواهد مردم را به مسئولان بدبین و در آنها نگرانی و اضطراب ایجاد کند؛ همچنین ترور شخصیت و لکه ‌دار کردن قداست ارزش ‌ها ، مسئولان و نظام و ایجاد فضای ناسالم اجتماعی، تفرقه در میان مردم برای از بین‌ بردن وحدت و یگانگی و تحریف واقعیات از ابزارهای اصلی دشمن در جنگ روانی است . بصیرت و صبر و پیروی از رهبری می ‌تواند این هجمه دشمن را نقش بر آب کند و منافع ملی و حفظ اقتدار ملت ایران را به ارمغان آور د. بی ‌شک مردم ایران این جنگ روانی را هم پشت سر خواهند گذاشت و همزمان با پیگیری مطالباتی که دارند و تلاش برای رفع ایراد هایی که در حاکمیت و مجریان می‌ بینند ، با جنگ روانی دشمن نیز مقابله می‌ کنند و برای حفاظت از نظام جمهوری اسلامی که دستاورد تاریخی خودشان است ، از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.
/6026/7141
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*

پرهیز از ایجاد سرگردانی برای مردم

تب تند احتکار خانگی با اعتماد فروکش می‌کند

گذری بر زندگی پنجمین شهید محراب در انقلاب

سازش یا مقاومت؟

چالش یک روز من و ولیچرم

دست زیاده‌خواهان را از جیب مردم بیرون بکشید!

اصفهان و جای خالی شهرک طلا

فامیل ‌گرایی ممنوع!

ما به پاییز پر از بحران عادت داریم!

زیر سایه لغزش

نکاتی درباره FATF

جنگ روانی

تحریم و تهاجم روانی

مسئولیت ناپذیری به بهانه قانونمند

ترامپ و رؤیای مذاکره با ایران

ولنگاری فرهنگی

بی تفاوتی نسبت به اوضاع پیرامون

همه‌ چیز درباره سخنان ترامپ در مجمع عمومی

حواستان به مردم باشد

طرحی برای زنده مانی یک تمدن

تبیین یاداشت روحانی در واشنگتن پست

بانی جنگ کیست؟

شایعه قحطی در ایران و پیامدهای آن

کشکول زندگی

روایتی از قفسه‌های خالی تا ادعای فراوانی کالا

آئین‌های کهن عزاداری در باغ شهر تاریخی نطنز

ماندگارترین قیام

کوپن اقتصاد ایران را از مسیر توسعه عقب انداخت

سنگینی 500 طرح نیمه کاره روی دوش اصفهان/کمک دولت از بخش خصوصی

افراد مبتلا به آرتروز چه ورزش‌هایی را انجام دهند؟

تپش تند قلب سینماهای اصفهان برای کودکان/ تنور جشنواره گرم شد

ابن‌الوقت

آسمان بی‌ستاره کودکان اوتیسم

کار نشد ندارد

سیاه‌بختی عروس تالاب‌های ایران/ «گاوخونی» کانون ریزگرد می‌شود؟

پس‌انداز، رویایی دست نیافتنی!

گزارش یک جشن

اگر لبوفروشی می‌کردم...

ازدواج مجدد برای زنان سخت‌تر است

تب نصف‌جهان برای میراث فرهنگی/آزمون تاریخی مسئولان روی سی و سه پل

خیاوی‌ها

تخت سرخ صنمبر

سرمایه انسانی ، ظرفیت ناشناخته توسعه در فریدن

«مظلوم لاله ها» راوی زندگی شهید بهشتی/خیانت منافقان مستند می شود

مصائب زندگی مجردی

احمد کوچک، شاملوی بزرگ

خورشید و انرژی که هدر می‌رود

استروگت، چهارباغ کپنهاگ

فناوری و تکنولوژی،شمشیری دولبه