پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

اینجا زندگی در خانه‌های کارتنی تمام می‌شود/ ساختن برای جنگیدن اجتماعي

اینجا زندگی در خانه‌های کارتنی تمام می‌شود/ ساختن برای جنگیدن

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- در کودکی هایمان زمان زیادی را صرف مامان بازی میکردیم و خانه هایی با مقوا و کارتن در حیاط منزلمان برای عروسک های کوچکمان می ساختیم، خاطرات کودکانه مان خلاصه می شد در همان چهار دیواری کاغذی که برای ما بازی بود اما امروز برای بعضی از مردم این شهر یک عمر زندگی!.

اما در میان همه این زندگی های کاغذی انجمن های مردم نهادی دست در دست هم دادند و خشت بر روی خشت گذاشتند تا به کابوس های شبانه کارتن خوابی پایان داده و سقفی آجری برای ساکنان این خانه های کارتنی فراهم کنند.

با ورودی یک در بزرگ سفید حوالی میدان استقلال، وارد ساختمانی قدیمی می شوی، دیوار های آجری و ساختمانی که هدیه میراث فرهنگی اصفهان به انجمن کارتن خواب های استان بود با اتاق های زیادی که هر یک از آنها سالن ورزشی، درمانخانه، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و کتابخانه شده بود.

کمی جلوتر سالنی بود با اتاقک های آجری و قوس دار که به کاروانسراهای دوره عباسی شباهت زیادی داشت، در هر اتاق فرشی پهن شده بود و مردی در اتاقک آجری سیاه آرامش را مزه مزه میکرد آرامشی که سالها در میان کوچه پس کوچه های این شهر به دنبالش می گشت.

امید نداشتم اما از زندگی ناامید نشدم

علی آقا پدری میان سال که 14 سالی است دخترش را ندیده، داستان زندگی خود را روایت کرد و گفت: 14 سال کارتن خواب بودم و زمانی به این راه کشیده شدم که با همسرم اختلاف پیدا کردم و در دادگاه با چاقو همسرم را مجروح کردم و از آن بعد بازداشت شدم و بعد از آزادی از زندان، اعتیاد پیدا کردم و زمانی که به سیاهی رسیدم کارتنی را برای محل زندگی ام انتخاب کردم.

وی ادامه داد: حضانت فرزندم را به من ندادند و نزدیک 14 سال می شود او را ندیدم به جز یکبار که به طور اتفاقی با پیرمردی دیدمش و زمانی تمام جهان روی سرم خراب شد که دختر و هم خون من، مرد غریبه را پدر صدا زد، در آن لحظه تمام غم های جهان مرا گرفت.

علی آقا ادامه داد: یک بسته بیسکویت ساقه طلایی و یک ساندیس غذای سه روزه ام در دوران کارتن خوابی بود و 20 کیلو بیشتر وزن نداشتم که وارد این گرمخانه شدم و با حمایت ها و محبت هایی که از جانب بچه های انجمن صورت گرفت علاوه بر اینکه مواد مخدر را ترک کردم توانستم به وزن ایده عالی برسم و پایم را که شکسته بود عمل کنم و به زندگی ادامه دهم.

در این گرمخانه، تعداد مردان بر زنان غلبه کرده بود اما زنان این گرمخانه نیز کم درد نکشیده بودند، مادر و دختری که حدود دو هفته میشد در این گرمخانه آمده بودند زندگی پر داستانی را از شهر تبریز با خود حمل می کردند. مادر که سی و پنج سال بیشتر نداشت از زندگی پرپیچ و خمش گفت: اهل تبریز هستم و در همانجا ازدواج کردم و صاحب دختری شدم اما بخت با من یار نبود و خشونت همسرم مرا وادار به طلاق و ترک منزل کرد، ابتدا مدتی را در تبریز گذراندم و بعد به پیشنهاد یکی از دوستانم با مردی که چند ده سال از من بزرگتر بود در اراک ازدواج کردم اما خوشی آن زمان نیز دوام نداشت و بعد مرگش با دخترم راهی اصفهان شدم، کسی را نداشتم و در پارک ها و خانه خرابه ها زندگی کردم، نگران دخترم هستم و دلم نمیخواهد زندگی اش اینگونه ادامه پیدا کند.

این مادر سی ساله که سختی زمان پیرترش کرده بود ادامه داد: فرزندم مدرسه نرفته و قرار است یا به شهرمان تبریز منتقل شویم یا در همین اصفهان و در همین گرمخانه بمانیم و با کمک این انجمن دخترم را به مدرسه بفرستم.

بهبود هزار نفر از کارتن خواب های اصفهان

رئیس انجمن کارتن خواب های استان اصفهان اظهار کرد: بیش از هزار نفر از کارتن خواب ها در اصفهان بهبود یافته اند و به زادگاهشان هدایت شده اند.

وی ادامه داد: کارتن خواب ها به دلیل ممانعت و جلوگیری شهرداری اصفهان خیلی در شهر دیده نمی شوند و بیشتر به حاشیه شهر و مناطقی که ساختمان های نیمه کاره وجود دارد منتقل شده اند.

محسن انصاری افزود: تعداد زنان بی خانمان استان به صد نفر می رسد که بسیار در معرض خطر قرار دارند و سعی شده با جمع آوری و انتقال آنها به گرم خانه ها، امنیت لازم برقرار شود.

وی گفت: طی دو سالی که با کمک خیرین گرم خانه ای برای بی خانمان های استان ساخته شد حدود هزار نفر از آنها سامان یافته اند و بعضا پست های اجتماعی خوبی نیز به دست آورده اند.

رئیس انجمن کارتن خواب های استان اصفهان با بیان اینکه هدف انجمن، کاهش آسیب های افراد است، افزود: باید در زمینه اعتیاد آسیب ها را کاهش داد چراکه معتادان برای رسیدن به مواد مخدر دست به هر کاری می زنند و همین امر باعث افزایش آسیب های اجتماعی خواهد شد.

عدم حمایت سازمان های دولتی از بهبود کارتن خواب های اصفهان

وی با اشاره به اینکه انجمن، مردم نهاد است و با کمک خیرین اداره می شود، اظهار کرد: سازمان ها و مسئولین در راستای بهبود اوضاع بی خانمان های شهر هیچ حمایتی نکرده اند به گونه ای که حتی برای گرفتن شناسنامه المثنی برخی کارتن خواب ها موفق به رایزنی با ثبت احوال نشده ایم.

انصاری در ادامه افزود: بی خانمانی جرم نیست، بلکه بی توجهی و کوتاهی مسئولین باعث این اتفاقات می شود.

وی در ارتباط با مناطقی در اصفهان که بیشترین کارتن خواب را دارد، گفت: از آنجایی که کارتن خواب ها بیشتر به حاشیه شهرها کشیده شده اند در مناطقی مانند حصه، ارزنان، زینبه، کهندژ، جوی آباد و مهرنجان در نزدیکی روستای فلاورجان بیشترین کارتن خوابها را داریم.

رئیس انجمن کارتن خواب های استان اصفهان در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه کدام شهرستان های استان بیشترین آمار کارتن خواب را دارد، تصریح کرد: از آنجایی که کارتن خواب ها به حاشیه شهر رانده شده اند، شهرستان ها را نمی توان از استان اصفهان تفکیک کرد و در زمینه تعداد کارتن خواب ها آمار دقیقی ثبت نشده است.

ترک زادگاه آسیب های بیشتری را به همراه دارد

وی بیان کرد: کارتن خواب ها وقتی به مرحله بی خانمانی می رسند و مجبور به ترک محل زادگاه خود می شوند در کمین مشکلات زیادی قرار می گردند و هدف انجمن این است که پس از بهبودی، این کارتن خواب ها را به شهرها و در بعضی موارد به کشور های خود باز گرداند.

انصاری ادامه داد: ما در شهر اصفهان کارتن خواب هایی از استان های خوزستان، شمال و اتباع غیر ایرانی از جمله افغانستانی ها، سوری و عرب داشته ایم که بعد از بهبودی به سفارت خانه معرفی شده اند.

وی افزود: انجمن کارتن خواب های استان اصفهان آمادگی خدمت رسانی به بی خانمان ها را  در صورتی که خود افراد بخواهند به گرم خانه ها بیایند و حمایت شوند، دارد.

کارتن خوابهای اصفهان کارتن خوابه

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کانون وکلا با وکالت مجازی موافق نیست

کیفیت پایین گوشت‌های وارداتی صحت ندارد

هزینه آب، برق و گاز مدارس دولتی رایگان شد

تجاوز به دختران جوان به بهانه تست بازیگری

نتایج مطالعات هاروارد در خصوص تاثیر گیاه‌خواری بر سه بیماری قرن

بیشترین پرونده های پزشکی در اصفهان مربوط به عمل زیبایی است

یادداشت فرمانده انتظامی استان در خصوص آسیب‌های اجتماعی

36 هزار نزاع در 10 ماهه ابتدایی سال در اصفهان

قبرهای آرامستان باغ رضوان، حداکثر 4میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارند

توسعه خدمات اورژانس 115 نیازمند مشارکت خیرین است

اهدای عضو از میلیاردها ریال هزینه درمانی جلوگیری می کند

اهدای عضو از میلیاردها ریال هزینه درمانی جلوگیری می کند

پیشگیری آسیب های اجتماعی درمدارس نیازمند آموزش است

کشف محموله البسه قاچاق در اردستان

تمهیدات لازم در "جاده کویر مرنجاب" برای کاهش تصادفات رانندگی

خادمیاران رضوی از مجروحان حادثه تروریستی زاهدان عیادت کردند

کشته شدن 6 سرباز پاکستانی در مرز ایران

خبر خوش برای سهامداران پدیده شاندیز

جاویدنیا: خریداران در سایت دیوار بیعانه ندهند

روایت مصدومان حادثه تروریستی خاش+ عکس

داستان یک سقوط؛ غم‌انگیزتر از همیشه

روایت مصدومان حادثه تروریستی خاش

بیمه هیچ خسارتی به مسافران بدون بلیت پرداخت نمی‌کند

رفع کاستی های مدیریت بحران در سمیرم نیازمند توجه بیشتر

مراسم یادبود شهدای مدافع امنیت در کاشان برگزار می شود

چینی‌های خودروساز هم از ایران می‌روند

کلاهبرداری با خودرو‌های ارزان قیمت!

فریب پیامک جعلی «سهام عدالت» را نخورید

بودجه فرهنگی- اجتماعی شهرداری اصفهان کاهش می‌یابد؟

مکانیسم‌های مشروعیت بخش حضور در چهارباغ (2)

پیکر سه شهید مدافع حریم امنیت در نجف آباد تشییع شد

هنرمندان نقش مهم در پیشگیری از اعتیاد دارند

زنگ خطر معضل اعتیاد در اصفهان را باید جدی گرفت

آیین تشییع شهید حسین قدیری در ورزنه برگزار شد

به رغم مبارزه جلوی استفاده از مواد مخدر را نگرفتیم

2 شهید مدافع حریم امنیت در سمیرم تشییع شدند

پیکر شهید مدافع امنیت عباس کوهی در خور و بیاباک تشییع شد

متهم قتل شهید شاه سنایی در اصفهان محاکمه شد

برنامه راهبردی کنترل و کاهش علل مرگ دردست تدوین است

پیکر مطهر 4 شهید در تیران و شهرضا تشییع شدند

مسئولان خور و بیابانک با خانواده شهید کوهی دلجویی کردند

برخی از تخلف ها را می توان با تذکر حل کرد

تشییع سه شهید مدافع حریم امنیت در نجف آباد

زنگ خطر معضل اعتیاد در اصفهان را باید جدی گرفته شود

معین: اصفهان هنوز پشتیبان انقلاب است

25 بهمن، تکرار حماسه آفرینی دیار نصف جهان

دانش‌آموز متهم به قتل معلم در آستانه اجرای حکم

زمان پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی

افزایش عرضه در بازار مسکن شب عید

ماجرای گم شدن 927 راس دام زنده وارداتی!