آخرين مطالب

اینجا زندگی در خانه‌های کارتنی تمام می‌شود/ ساختن برای جنگیدن اجتماعي

اینجا زندگی در خانه‌های کارتنی تمام می‌شود/ ساختن برای جنگیدن

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- در کودکی هایمان زمان زیادی را صرف مامان بازی میکردیم و خانه هایی با مقوا و کارتن در حیاط منزلمان برای عروسک های کوچکمان می ساختیم، خاطرات کودکانه مان خلاصه می شد در همان چهار دیواری کاغذی که برای ما بازی بود اما امروز برای بعضی از مردم این شهر یک عمر زندگی!.

اما در میان همه این زندگی های کاغذی انجمن های مردم نهادی دست در دست هم دادند و خشت بر روی خشت گذاشتند تا به کابوس های شبانه کارتن خوابی پایان داده و سقفی آجری برای ساکنان این خانه های کارتنی فراهم کنند.

با ورودی یک در بزرگ سفید حوالی میدان استقلال، وارد ساختمانی قدیمی می شوی، دیوار های آجری و ساختمانی که هدیه میراث فرهنگی اصفهان به انجمن کارتن خواب های استان بود با اتاق های زیادی که هر یک از آنها سالن ورزشی، درمانخانه، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و کتابخانه شده بود.

کمی جلوتر سالنی بود با اتاقک های آجری و قوس دار که به کاروانسراهای دوره عباسی شباهت زیادی داشت، در هر اتاق فرشی پهن شده بود و مردی در اتاقک آجری سیاه آرامش را مزه مزه میکرد آرامشی که سالها در میان کوچه پس کوچه های این شهر به دنبالش می گشت.

امید نداشتم اما از زندگی ناامید نشدم

علی آقا پدری میان سال که 14 سالی است دخترش را ندیده، داستان زندگی خود را روایت کرد و گفت: 14 سال کارتن خواب بودم و زمانی به این راه کشیده شدم که با همسرم اختلاف پیدا کردم و در دادگاه با چاقو همسرم را مجروح کردم و از آن بعد بازداشت شدم و بعد از آزادی از زندان، اعتیاد پیدا کردم و زمانی که به سیاهی رسیدم کارتنی را برای محل زندگی ام انتخاب کردم.

وی ادامه داد: حضانت فرزندم را به من ندادند و نزدیک 14 سال می شود او را ندیدم به جز یکبار که به طور اتفاقی با پیرمردی دیدمش و زمانی تمام جهان روی سرم خراب شد که دختر و هم خون من، مرد غریبه را پدر صدا زد، در آن لحظه تمام غم های جهان مرا گرفت.

علی آقا ادامه داد: یک بسته بیسکویت ساقه طلایی و یک ساندیس غذای سه روزه ام در دوران کارتن خوابی بود و 20 کیلو بیشتر وزن نداشتم که وارد این گرمخانه شدم و با حمایت ها و محبت هایی که از جانب بچه های انجمن صورت گرفت علاوه بر اینکه مواد مخدر را ترک کردم توانستم به وزن ایده عالی برسم و پایم را که شکسته بود عمل کنم و به زندگی ادامه دهم.

در این گرمخانه، تعداد مردان بر زنان غلبه کرده بود اما زنان این گرمخانه نیز کم درد نکشیده بودند، مادر و دختری که حدود دو هفته میشد در این گرمخانه آمده بودند زندگی پر داستانی را از شهر تبریز با خود حمل می کردند. مادر که سی و پنج سال بیشتر نداشت از زندگی پرپیچ و خمش گفت: اهل تبریز هستم و در همانجا ازدواج کردم و صاحب دختری شدم اما بخت با من یار نبود و خشونت همسرم مرا وادار به طلاق و ترک منزل کرد، ابتدا مدتی را در تبریز گذراندم و بعد به پیشنهاد یکی از دوستانم با مردی که چند ده سال از من بزرگتر بود در اراک ازدواج کردم اما خوشی آن زمان نیز دوام نداشت و بعد مرگش با دخترم راهی اصفهان شدم، کسی را نداشتم و در پارک ها و خانه خرابه ها زندگی کردم، نگران دخترم هستم و دلم نمیخواهد زندگی اش اینگونه ادامه پیدا کند.

این مادر سی ساله که سختی زمان پیرترش کرده بود ادامه داد: فرزندم مدرسه نرفته و قرار است یا به شهرمان تبریز منتقل شویم یا در همین اصفهان و در همین گرمخانه بمانیم و با کمک این انجمن دخترم را به مدرسه بفرستم.

بهبود هزار نفر از کارتن خواب های اصفهان

رئیس انجمن کارتن خواب های استان اصفهان اظهار کرد: بیش از هزار نفر از کارتن خواب ها در اصفهان بهبود یافته اند و به زادگاهشان هدایت شده اند.

وی ادامه داد: کارتن خواب ها به دلیل ممانعت و جلوگیری شهرداری اصفهان خیلی در شهر دیده نمی شوند و بیشتر به حاشیه شهر و مناطقی که ساختمان های نیمه کاره وجود دارد منتقل شده اند.

محسن انصاری افزود: تعداد زنان بی خانمان استان به صد نفر می رسد که بسیار در معرض خطر قرار دارند و سعی شده با جمع آوری و انتقال آنها به گرم خانه ها، امنیت لازم برقرار شود.

وی گفت: طی دو سالی که با کمک خیرین گرم خانه ای برای بی خانمان های استان ساخته شد حدود هزار نفر از آنها سامان یافته اند و بعضا پست های اجتماعی خوبی نیز به دست آورده اند.

رئیس انجمن کارتن خواب های استان اصفهان با بیان اینکه هدف انجمن، کاهش آسیب های افراد است، افزود: باید در زمینه اعتیاد آسیب ها را کاهش داد چراکه معتادان برای رسیدن به مواد مخدر دست به هر کاری می زنند و همین امر باعث افزایش آسیب های اجتماعی خواهد شد.

عدم حمایت سازمان های دولتی از بهبود کارتن خواب های اصفهان

وی با اشاره به اینکه انجمن، مردم نهاد است و با کمک خیرین اداره می شود، اظهار کرد: سازمان ها و مسئولین در راستای بهبود اوضاع بی خانمان های شهر هیچ حمایتی نکرده اند به گونه ای که حتی برای گرفتن شناسنامه المثنی برخی کارتن خواب ها موفق به رایزنی با ثبت احوال نشده ایم.

انصاری در ادامه افزود: بی خانمانی جرم نیست، بلکه بی توجهی و کوتاهی مسئولین باعث این اتفاقات می شود.

وی در ارتباط با مناطقی در اصفهان که بیشترین کارتن خواب را دارد، گفت: از آنجایی که کارتن خواب ها بیشتر به حاشیه شهرها کشیده شده اند در مناطقی مانند حصه، ارزنان، زینبه، کهندژ، جوی آباد و مهرنجان در نزدیکی روستای فلاورجان بیشترین کارتن خوابها را داریم.

رئیس انجمن کارتن خواب های استان اصفهان در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه کدام شهرستان های استان بیشترین آمار کارتن خواب را دارد، تصریح کرد: از آنجایی که کارتن خواب ها به حاشیه شهر رانده شده اند، شهرستان ها را نمی توان از استان اصفهان تفکیک کرد و در زمینه تعداد کارتن خواب ها آمار دقیقی ثبت نشده است.

ترک زادگاه آسیب های بیشتری را به همراه دارد

وی بیان کرد: کارتن خواب ها وقتی به مرحله بی خانمانی می رسند و مجبور به ترک محل زادگاه خود می شوند در کمین مشکلات زیادی قرار می گردند و هدف انجمن این است که پس از بهبودی، این کارتن خواب ها را به شهرها و در بعضی موارد به کشور های خود باز گرداند.

انصاری ادامه داد: ما در شهر اصفهان کارتن خواب هایی از استان های خوزستان، شمال و اتباع غیر ایرانی از جمله افغانستانی ها، سوری و عرب داشته ایم که بعد از بهبودی به سفارت خانه معرفی شده اند.

وی افزود: انجمن کارتن خواب های استان اصفهان آمادگی خدمت رسانی به بی خانمان ها را  در صورتی که خود افراد بخواهند به گرم خانه ها بیایند و حمایت شوند، دارد.

کارتن خوابهای اصفهان کارتن خوابه
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رویکرد نیروی انتظامی به امنیت، مردم محور است

نوروزی:کارهای بر زمین مانده بسیاری داریم

کلانتری بر درمان کامل محیط بانان مصدوم اصفهانی تاکید کرد

ساختمان شهرداری کمه در سمیرم افتتاح شد

سالگرد انقلاب با شعار افتخار به گذشته امید به آینده برگزار می شود

99 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی است/پاییز بارش‌های نرمال و فراتر از نرمال داریم

یک روانشناس: قتل کودک، کودک آزاری نیست

با بارورسازی ابرها نمی‌شود خشکسالی را از بین برد/وارد تَرسالی نشده‌ایم

93 نفر در اصفهان با گاز منوکسیدکربن مسموم شدند

دشمن در جنگ نرم و رسانه ای مسئولان را مورد هدف قرار می دهد

اعتراض دانش آموزان پایه دوازدهم به دروس و ساعات حضور در مدرسه

آئین سالگرد ارتحال آیت الله مصطفوی در کاشان برگزار شد

اجتماع زائران حسینی در کربلا مانور سیاسی شیعیان جهان است

سرقت سیم موجب قطع برق یک روستای اردستان شد

نوروزی: به آنچه گفتیم عمل کردیم

دشت کاشان بارانی می‌شود

مشکلات محیط زیست ناشی از تصمیمات نادرست گذشته است

خبرنگاران باعث ارایه خدمت بهتر به مردم می شوند

دو هزار و 500 هکتار از موقوفات استان اصفهان سند گرفت

نداشتن مهارت ارتباطی، ریشه بسیاری از طلاق ها در اصفهان است

اجازه دهید کودکان دعوا کنند

مشکلات معماری خط یک مترو در خط دو برطرف می‌شود

35هزار و 591 سمیرمی کارت ملی هوشمند گرفتند

بهسازی راههای نایین و خور و بیابانک نیازمند 5 هزار میلیارد ریال است

اعتیاد خاله، خواهرزاده را به کام مرگ کشاند

آخرین اطلاعات از تعقیب و گریز شکارچی و ماموران محیط زیست در منطقه قمیشلو

اتباع خارجی برای شرکت در مراسم اربعین تا 29 مهر فرصت دارند

شکارچی غیر مجاز پارک ملی قمیشلو جان باخت

هیچ گونه ارتباطی میان برداشتن خال و سرطان پوست وجود ندارد

کمیسیون محیط زیست و اجتماعی شورای شهر مستقل شد

زندگی از صعود یخ تا هبوط آتش+فیلم

2 محیط بان اصفهان با گلوله متخلفان زخمی شدند

مناسب سازی تردد معلولان در مراکز غیردولتی با کم توجهی روبروست

380 هزار نفر زیر پوشش خدمات درمانی تامین اجتماعی کاشان هستند

مصرف میوه و سبزی بین مردم اصفهان ناکافی است

کارت هوشمند ملی افزون بر 60 درصد مردم کاشان صادر شد

معین: اصفهان در زمینه نابینایان پیشرو است/ سنگ‌فرش‌ها مناسب است

ورود خودرو به نقش جهان ممنوع، به جز کلاسیک!

طرح های محله محور موفقیت بیشتری برای مقابله با مواد مخدر دارند

شبکه بهداشت تنها تا 25 درصد قادر به تامین سلامت جامعه است

باید تفکر حقوق شهروندی را نهادینه کنیم

چالش‌های وگان شدن

جزییات واژگونی مرگبار اتوبوس شاهین‌شهر- شیراز

هوای اصفهان سالم است/ جو ناپایدار در راه

حقیقت قطع درختان چهارباغ بالا/ همه فضای سبز اصفهان در خطر است

کمیته درمان برای حل مشکلات بیمارستان های خصوصی تشکیل شود

اصفهان نیازمند توسعه مراکز درمانی بخش خصوصی است

کشف مواد مخدر در نجف آباد 27 درصد افزایش یافت

ارتقای امید اجتماعی در وزارت فرهنگ و ارشاد دنبال می شود

2 هکتار از اراضی قمیشلو رفع تصرف شد