پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

اینجا زندگی در خانه‌های کارتنی تمام می‌شود/ ساختن برای جنگیدن اجتماعي

اینجا زندگی در خانه‌های کارتنی تمام می‌شود/ ساختن برای جنگیدن

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- در کودکی هایمان زمان زیادی را صرف مامان بازی میکردیم و خانه هایی با مقوا و کارتن در حیاط منزلمان برای عروسک های کوچکمان می ساختیم، خاطرات کودکانه مان خلاصه می شد در همان چهار دیواری کاغذی که برای ما بازی بود اما امروز برای بعضی از مردم این شهر یک عمر زندگی!.

اما در میان همه این زندگی های کاغذی انجمن های مردم نهادی دست در دست هم دادند و خشت بر روی خشت گذاشتند تا به کابوس های شبانه کارتن خوابی پایان داده و سقفی آجری برای ساکنان این خانه های کارتنی فراهم کنند.

با ورودی یک در بزرگ سفید حوالی میدان استقلال، وارد ساختمانی قدیمی می شوی، دیوار های آجری و ساختمانی که هدیه میراث فرهنگی اصفهان به انجمن کارتن خواب های استان بود با اتاق های زیادی که هر یک از آنها سالن ورزشی، درمانخانه، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و کتابخانه شده بود.

کمی جلوتر سالنی بود با اتاقک های آجری و قوس دار که به کاروانسراهای دوره عباسی شباهت زیادی داشت، در هر اتاق فرشی پهن شده بود و مردی در اتاقک آجری سیاه آرامش را مزه مزه میکرد آرامشی که سالها در میان کوچه پس کوچه های این شهر به دنبالش می گشت.

امید نداشتم اما از زندگی ناامید نشدم

علی آقا پدری میان سال که 14 سالی است دخترش را ندیده، داستان زندگی خود را روایت کرد و گفت: 14 سال کارتن خواب بودم و زمانی به این راه کشیده شدم که با همسرم اختلاف پیدا کردم و در دادگاه با چاقو همسرم را مجروح کردم و از آن بعد بازداشت شدم و بعد از آزادی از زندان، اعتیاد پیدا کردم و زمانی که به سیاهی رسیدم کارتنی را برای محل زندگی ام انتخاب کردم.

وی ادامه داد: حضانت فرزندم را به من ندادند و نزدیک 14 سال می شود او را ندیدم به جز یکبار که به طور اتفاقی با پیرمردی دیدمش و زمانی تمام جهان روی سرم خراب شد که دختر و هم خون من، مرد غریبه را پدر صدا زد، در آن لحظه تمام غم های جهان مرا گرفت.

علی آقا ادامه داد: یک بسته بیسکویت ساقه طلایی و یک ساندیس غذای سه روزه ام در دوران کارتن خوابی بود و 20 کیلو بیشتر وزن نداشتم که وارد این گرمخانه شدم و با حمایت ها و محبت هایی که از جانب بچه های انجمن صورت گرفت علاوه بر اینکه مواد مخدر را ترک کردم توانستم به وزن ایده عالی برسم و پایم را که شکسته بود عمل کنم و به زندگی ادامه دهم.

در این گرمخانه، تعداد مردان بر زنان غلبه کرده بود اما زنان این گرمخانه نیز کم درد نکشیده بودند، مادر و دختری که حدود دو هفته میشد در این گرمخانه آمده بودند زندگی پر داستانی را از شهر تبریز با خود حمل می کردند. مادر که سی و پنج سال بیشتر نداشت از زندگی پرپیچ و خمش گفت: اهل تبریز هستم و در همانجا ازدواج کردم و صاحب دختری شدم اما بخت با من یار نبود و خشونت همسرم مرا وادار به طلاق و ترک منزل کرد، ابتدا مدتی را در تبریز گذراندم و بعد به پیشنهاد یکی از دوستانم با مردی که چند ده سال از من بزرگتر بود در اراک ازدواج کردم اما خوشی آن زمان نیز دوام نداشت و بعد مرگش با دخترم راهی اصفهان شدم، کسی را نداشتم و در پارک ها و خانه خرابه ها زندگی کردم، نگران دخترم هستم و دلم نمیخواهد زندگی اش اینگونه ادامه پیدا کند.

این مادر سی ساله که سختی زمان پیرترش کرده بود ادامه داد: فرزندم مدرسه نرفته و قرار است یا به شهرمان تبریز منتقل شویم یا در همین اصفهان و در همین گرمخانه بمانیم و با کمک این انجمن دخترم را به مدرسه بفرستم.

بهبود هزار نفر از کارتن خواب های اصفهان

رئیس انجمن کارتن خواب های استان اصفهان اظهار کرد: بیش از هزار نفر از کارتن خواب ها در اصفهان بهبود یافته اند و به زادگاهشان هدایت شده اند.

وی ادامه داد: کارتن خواب ها به دلیل ممانعت و جلوگیری شهرداری اصفهان خیلی در شهر دیده نمی شوند و بیشتر به حاشیه شهر و مناطقی که ساختمان های نیمه کاره وجود دارد منتقل شده اند.

محسن انصاری افزود: تعداد زنان بی خانمان استان به صد نفر می رسد که بسیار در معرض خطر قرار دارند و سعی شده با جمع آوری و انتقال آنها به گرم خانه ها، امنیت لازم برقرار شود.

وی گفت: طی دو سالی که با کمک خیرین گرم خانه ای برای بی خانمان های استان ساخته شد حدود هزار نفر از آنها سامان یافته اند و بعضا پست های اجتماعی خوبی نیز به دست آورده اند.

رئیس انجمن کارتن خواب های استان اصفهان با بیان اینکه هدف انجمن، کاهش آسیب های افراد است، افزود: باید در زمینه اعتیاد آسیب ها را کاهش داد چراکه معتادان برای رسیدن به مواد مخدر دست به هر کاری می زنند و همین امر باعث افزایش آسیب های اجتماعی خواهد شد.

عدم حمایت سازمان های دولتی از بهبود کارتن خواب های اصفهان

وی با اشاره به اینکه انجمن، مردم نهاد است و با کمک خیرین اداره می شود، اظهار کرد: سازمان ها و مسئولین در راستای بهبود اوضاع بی خانمان های شهر هیچ حمایتی نکرده اند به گونه ای که حتی برای گرفتن شناسنامه المثنی برخی کارتن خواب ها موفق به رایزنی با ثبت احوال نشده ایم.

انصاری در ادامه افزود: بی خانمانی جرم نیست، بلکه بی توجهی و کوتاهی مسئولین باعث این اتفاقات می شود.

وی در ارتباط با مناطقی در اصفهان که بیشترین کارتن خواب را دارد، گفت: از آنجایی که کارتن خواب ها بیشتر به حاشیه شهرها کشیده شده اند در مناطقی مانند حصه، ارزنان، زینبه، کهندژ، جوی آباد و مهرنجان در نزدیکی روستای فلاورجان بیشترین کارتن خوابها را داریم.

رئیس انجمن کارتن خواب های استان اصفهان در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه کدام شهرستان های استان بیشترین آمار کارتن خواب را دارد، تصریح کرد: از آنجایی که کارتن خواب ها به حاشیه شهر رانده شده اند، شهرستان ها را نمی توان از استان اصفهان تفکیک کرد و در زمینه تعداد کارتن خواب ها آمار دقیقی ثبت نشده است.

ترک زادگاه آسیب های بیشتری را به همراه دارد

وی بیان کرد: کارتن خواب ها وقتی به مرحله بی خانمانی می رسند و مجبور به ترک محل زادگاه خود می شوند در کمین مشکلات زیادی قرار می گردند و هدف انجمن این است که پس از بهبودی، این کارتن خواب ها را به شهرها و در بعضی موارد به کشور های خود باز گرداند.

انصاری ادامه داد: ما در شهر اصفهان کارتن خواب هایی از استان های خوزستان، شمال و اتباع غیر ایرانی از جمله افغانستانی ها، سوری و عرب داشته ایم که بعد از بهبودی به سفارت خانه معرفی شده اند.

وی افزود: انجمن کارتن خواب های استان اصفهان آمادگی خدمت رسانی به بی خانمان ها را  در صورتی که خود افراد بخواهند به گرم خانه ها بیایند و حمایت شوند، دارد.

کارتن خوابهای اصفهان کارتن خوابه

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اطلاعیه و توصیه های بهداشتی مرکز بهداشت استان درخصوص پدیده گرد و خاک

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان ناسالم شد

افزایش 38 درصدی پرونده های توهین در اردستان

اجرای طرح ظفر 30 در کاشان/32 فروشنده موادمخدر دستگیر شدند

ساماندهی فرمول ژنتیک مجرمان سابقه دار با سامانه بانک هویت ایرانیان

طرح پرداخت غیر حضوری برق در خمینی شهر اجرا می شود

وداع با پیکر شهید کاشانی پس از 37 سال

هوای اصفهان سالم شد

اشتغال بیشتر زندانیان اصفهان نیازمند رفع محدودیت کارگاهی است

فرماندار تیران و کرون از جابه جایی اعتبارات شهرستان ها انتقاد کرد

تیم های امدادی در سطح جوامع روستایی استان اصفهان تشکیل می شود

استخدام مدلینگ نقشه شوم مجرم سایبری برای اخاذی از دختر جوان

دونات‌های واکسی در اصفهان وجود ندارد/ آزمایش و اظهار نظر در حیطه علوم پزشکی است

گرد و خاک دست بردار نیست

هزینه ساماندهی گلزار شهیدان خور و بیابانک 11.5میلیارد ریال است

55 درصد جامعه هدف گلپایگان در طرح کنترل فشار خون شرکت کردند

کشف دو جنین دختر در میان زباله‌ها

تدریس برخی معلمان در ازای دریافت 500هزار تومان

کشف مواد مخدر و روانگردان در اردستان

عملیات ساخت کنارگذر آران و بیدگل- کاشان از سر گرفته شد

ظرفیت گردشگری منطقه ٩ شهرداری اصفهان ناشناخته است

پیکر شهید کاشانی پس از 37 سال شناسایی شد

زمین کلانتری جوی آباد خمینی شهر تحویل ناجا شد

تدبیر برای احیا دائمی زاینده‌رود

هوای اصفهان در سومین روز متوالی برای گروه های حساس ناسالم است

پیاده‌روی مهدهای کودک اصفهان برای مبارزه با دخانیات+فیلم

کشته شدن 3 نفر و مصدومیت 2 آتش‌نشان بر اثر ریزش چاه

دستگیری مالخر میلیاردی اماکن خصوصی در اصفهان

کودک دوساله طعمه سگ‌ها شد

اصفهان همچنان غبارآلود

98 درصد زندانیان مرد و دو درصد از آنها زن هستند

147 میلیارد ریال کالای قاچاق در کاشان کشف و ضبط شد

بیکاری فارغ التحصیلان کاشانی 10 درصد بالاتر از میانگین کشوری است

فعالیت 84 مرکز ترک اعتیاد در کاشان

توانمندسازی نوجوانان به آموزش مهارت های زندگی نیاز دارد

هوای اصفهان همچنان برای گروه های حساس ناسالم است

از افزایش کشف مواد مخدر تا مصرف آب در کاشان

پرونده های ورودی به دادگستری نجف آباد 25 درصد افزایش داشت

تاثیر صحنه‌های مبتذل بر ذهن جوانان درمان شدنی نیست

با خانه‌های استیجاری که مورد تایید میراث فرهنگی نیست برخورد می‌کنیم

اصفهان 2020 کلید واژه تضمین اصفهان است

100 روز خشک پیش رو داریم

هوای اصفهان برای گروه های حساس ناسالم شد

میزان آلایندگی هوای اصفهان، شفاف به جامعه اطلاع رسانی شود

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نسبت به عوارض گرد و غبار هوا هشدار داد

شبکه پارکینگ‌ها یکپارچه می شود

خشم نهفته در افراد جامعه تاب آوری اجتماعی را پایین می آورد

امیدواریم برخورد قوه قضاییه موجب جذب جوانان به عدالت اسلامی شود

موزه مردم شناسی جلفا با طعم قول تداوم زاینده رود

توصیه‌های بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان برای روزهای آلوده