پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

جزییات آتش‌سوزی خوابگاه دخترانه/ خوابگاه ایمن نیست اجتماعي

جزییات آتش‌سوزی خوابگاه دخترانه/ خوابگاه ایمن نیست

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - خوابگاه دخترانه دچار حریق شد، کپسول‌های اطفا حریق آخرین بار سال 1384 شارژ شده و خالی بودند، مسئول خوابگاه در خودرو قایم شده بود و نگرانی سازمان آتش‌نشانی بعد از بازدید از دیگر واحدهای خوابگاه موجب شده برای بازدید از همه خوابگاه‌های اصفهان اعلام آمادگی کنند.
  ساعت 21 و 30 دقیقه روز جمعه، خوابگاه دخترانه خودگران خیابان محتشم کاشانی دچار حریق شده و از آنجایی که هیچ سامانه اعلام حریقی در ساختمان وجود ندارد تا بروز خطر را اطلاع دهد، آتش در سکوت در حال افزایش است.
یکی از دانشجویان این خوابگاه که از دانشگاه هنر اصفهان معرفی و اسکان داده شده است، هنگامی که برای گرم کردن ظرف شام به آشپزخانه مشترک خوابگاه می‌رود، متوجه آتش شده و دیگران را خبر می‌کند. دانشجویان ضمن خبر دادن به حراست و نگهبانی خوابگاه، کپسول‌های اطفا حریق را برمی‌دارند تا آتش را قبل از پیشرفت خاموش کنند.
واحد درگیر حریق، طبقه سوم یک ساختمان هفت طبقه است. آتش سوزی‌های ساختمان‌های بلندمرتبه از آنجایی که در ارتفاع رخ داده و خیلی سریع توسعه پیدا می‌کنند، خطرناک‌ترین نوع آتش سوزی بوده و در صورتی که مهار نشوند می‌توانند خسارت‌های مالی و جانی فاجعه آمیز و جبران ناپذیری ایجاد کنند.
کپسول‌های اطفا حریق خوابگاه متعلق به سال 1384 بود
دانشجویانی که تلاش دارند آتش را با کپسول‌های اطفا حریق خاموش کنند متوجه می‌شوند هیچ‌کدام از کپسول‌ها شارژ نداشته و کار نمی‌کنند. یکی از دانشجویان این خوابگاه می‌گوید کپسول‌ها آخرین بار در سال 1384 شارژ‌ شده بودند.
حراست خوابگاه تلاش می‌کند آتش را با یک پتو خاموش کرده و خوشبختانه موفق می‌شود. آتشی که می‌توانست جان ده‌ها دختر دانشجو را در غیاب سامانه اعلام حریق و نقص تجهیزات آتش‌نشانی به خطر بیندازد خاموش شده و خسارت‌های این حادثه به بیهوش شدن یکی از دختران و تنها چندصد هزار تومان خسارت مالی خلاصه می‌شود.
به گفته دانشجویان، ماموران آتش‌نشانی تنها چند دقیقه بعد به محل رسیده و بعد از اطمینان از رفع خطر، دیگر واحدهای این خوابگاه را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند. دانشجویان می‌گویند نتایج بازدید ماموران آتش‌نشانی مشخص کرده است هیچ کدام از واحدها استاندارد و ایمن نیست.
آتش نشانی اصفهان نیز با تایید این مساله می‌گوید پس از اطفای حریق، آتش نشانان با اطلاع به دانشجویان ساکن در محل و با حضور مالک ساختمان برای بازدید ایمنی کلیه طبقات اقدام کرده و تذکرات لازم را برای برطرف کردن موارد مشابه ناایمن در دیگر طبقات ارائه می‌کنند.
تراکم دانشجویان بیشتر از حد مجاز/ اجاق گاز ماه‌ها خراب بود
دانشجویان می‌گویند به دلیل اینکه تراکم ساکنان خوابگاه بیشتر از حد استاندارد است، هر آشپزخانه دو اجاق‌گاز دارد و شلنگ‌های انتقال گاز درست از کنار شعله‌های اجاق گاز عبور می‌کند. این درحالی است که اجاق‌ گاز ماه‌ها خراب بوده و شعله‌های آن تنها از یک سمت خارج می‌شود.
روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان، علت حریق را نصب سیستم گازرسانی غیراصولی و قرارگرفتن شلنگ در کنار اجاق گاز دانسته که رسیدن حرارت باعث از بین رفتن پوشش شلنگ شده و منجر به حادثه می‌شود.
دانشجویان بعد از این اتفاق از پیمانکار خوابگاه درخواست کرده‌اند مجوز‌های لازم و تاییدیه آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان را در رابطه با ایمنی این ساختمان در اختیار آنها قرار دهد اما پیمانکار این خوابگاه ضمن ادعای در اختیار داشتن این تاییدیه‌ها از ارائه آنها به دانشجویان خودداری می‌کند.
مدیر خوابگاه قایم شده بود
به گفته دانشجویان، مسئولان دانشگاه هنر اصفهان که بزرگترین طرف قرارداد این خوابگاه خودگردان هستند ساعتی بعد در محل خوابگاه حضور پیدا می‌کنند. دانشجویان مدعی هستند مسئول خوابگاه با دیدن مسئولان دانشگاه هنر از محل گریخته و در ماشین خود قایم شده است.
یکی از دانشجویان می‌گوید پیمانکار خوابگاه که در حال روشن کردن خودروی خود برای ترک محل بود با دیدن مسئولان دانشگاه خودرو را خاموش کرده، صندلی را خوابانده و خود نیز در ماشین قایم می‌شود که دانشجویان این موضوع را به مسئولان اطلاع می‌دهند.
پیمانکار خوابگاه از دانشجویان درخواست جبران خسارت کرده است
دانشجویان می‌گویند این حریق برای آنها خسارت مالی نداشته و تنها به خوابگاه خسارت وارده کرده است اما پیمانکار خوابگاه مدعی شده است که دانشجویان باید خسارت وارده را جبران کرده و هزینه‌های بازسازی آشپزخانه را پرداخت کنند. 
ساکنان این خوابگاه می‌گویند هر دانشجو در هر ترم 900 هزار تومان برای خوابگاه پرداخت می‌کند و با این حال هرگز به اعتراض‌های دانشجویان درباره مشکلات خوابگاه توجه نشده است. البته این مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان است که باقی آن را دانشگاه هنر پرداخت می‌کند. دانشجویان تاکید می‌کنند این در حالی است که اگر یک ریال به خوابگاه بدهکاری داشته باشیم، سامانه اجازه اسکان در خوابگاه را نمی‌دهد. 
آمادگی آتش نشانی اصفهان برای بررسی و کنترل همه خوابگاه‌ها و ساختمان‌های دانشگاهی
معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی اصفهان  معتقد است موارد ایمنی در ساختمان‌ها باید به طور پیوسته توسط هیئت مدیره ساختمان یا در این نمونه مسئولان خوابگاه به ساکنین گوشزد و همچنین به طور کلی مورد بازبینی قرار گیرد.
مسعود عنایت زاده تصریح می‌کند دانشجویان نیز باید با پیگیری‌های لازم، شرایط و محیط ایمنی را در محل اسکان برای خود فراهم آورند. آتش سوزی رخ داده در خوابگاه دارای وسعت زیادی نبوده و کارشناسان عملیات و پیشگیری پس از بازدید از مجموعه ساختمان کلیه موارد لازم را به دانشگاه اعلام کرده‌اند.
وی همچنین تاکید داشته و پیشنهاد می‌دهد در صورت اعلام نیاز از سوی دانشگاه‌ها، سازمان آهش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان آمادگی دارد تا کلیه آموزش‌های ایمنی را به صورت تئوری و عملی به دانشجوبان ارائه کرده همه ساختمان‌های دانشگاه را مورد بررسی و بازبینی قرار دهد.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مصدومیت 7 نفر بر اثربرخورد 4 خوردو در اصفهان

ابتکار: تشکل های مردمی باید از پشتوانه حقوقی برخوردار باشند

نگاه امنیتی به تشکل های مردمی آسیب زاست

حضور بانوان در ورزشگاه ها، موضوعی قابل حل است

آغاز طرح معاینه فنی خودروهای خدماتی

تشکیل نخستین جلسه یاوران وقف رسانه

93 درصد جامعه نگران اعتیاد است

قورچانی: حواشی نمی‌گذارد از مزایای شهرهای خلاق استفاده کنیم

روشن کردن آتش در بستر زاینده رود تخلف است

ارابه‌های مرگ در اصفهان چه می‌کنند؟

اعلام آمادگی خواهرخواندگی بوسان و اصفهان

مشارکت بیشتر بانوان در اهدای خون نیازمند فرهنگ سازی است

مشکل خاصی در تامین داروهای دیابت در اصفهان وجود ندارد

ازدواج در آران و بیدگل 15 درصد افزایش یافت

اصفهان می تواند به پایگاه آموزش سگ های زنده یاب تبدیل شود

مشکل تامین داروهای دیابت رفع شده است

قند خون بالای 100 را جدی بگیرید

دمای هوا کاهش می‌یابد/ هوای اصفهان سالم است

بانک شیر مادر در اصفهان راه اندازی می شود

بهزیستی تنها مرجع رسیدگی به معلولان نیست

چاقی کودکان اصفهانی زمینه ساز شیوع دیابت در آینده است

30 کیلوگرم تریاک در نائین کشف شد

انقلاب اسلامی ایران ابهت آمریکا را در جهان شکست

توضیحات پلیس فتا در ارتباط با سو استفاده از یک خیریه

انجمن حمایت از کودکان بهشت درتلاش است تا اشتغال زایی کند

اتاق شماره 453

هشدار پلیس راه اصفهان به رانندگان ؛ احتیاط کنید

قاتل کودک فلاورجانی محاکمه شد

درخواست خانواده مقتول قصاص است

ختم رسیدگی دادگاه ملیکا اعلام شد/ شش اتهام وارد است

کشف مواد مخدر در استان اصفهان 40 صد افزایش یافت

کشف 94 باند سرقت از منازل در هفت ماه گذشته

گزارش هزار و 286 کودک آزاری در اصفهان

موبایل قاتل جان سرنشینان خودرو/250 انبار احتکار در اصفهان پلمپ شد

طراحی سامانه مدیریت بلادرنگ حوادث توسط محققان اصفهانی

|فیلم| واژگونی کامیون میکسر بتون بر روی خودرو پژو

5 متهم مرتبط با شهادت مامور ناجا در اصفهان دستگیر شدند

سقوط بونکر سیمان روی خودروی پژو در اصفهان یک کشته برجا گذاشت

جزییات سقوط کامیون حامل بتون بر روی سواری پژو

طرح بیمارستان تامین اجتماعی کاشان 11 ساله شد

اشرفی: "باغ بستنی" رهنان در دست طراحی است

کیفیت هوای اصفهان در حال کاهش است

جزییات دستگیری افرادی که قصد فراری دادن 2 متهم مواد مخدر در اصفهان را داشتند

سهرابی: شورای عالی چهارباغ تغییر نمی‌کند

تکمیل پرونده الکترونیک سلامت نیازمند فرهنگ سازی

اورژانس تیران و کرون قادر به انجام تمامی ماموریت ها نیست

50 درصد بیمارستان‌های اصفهان موقوفه هستند

مقابله با بحران ریزگرد اصفهان، نیازمند نگاهی فرامنطقه ای

پیکر شهید نیروی انتظامی در اصفهان تشییع شد

آیین چهلم شهید خردسال حمله تروریستی اهواز در اصفهان برگزار شد