پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

جزییات آتش‌سوزی خوابگاه دخترانه/ خوابگاه ایمن نیست اجتماعي

جزییات آتش‌سوزی خوابگاه دخترانه/ خوابگاه ایمن نیست

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - خوابگاه دخترانه دچار حریق شد، کپسول‌های اطفا حریق آخرین بار سال 1384 شارژ شده و خالی بودند، مسئول خوابگاه در خودرو قایم شده بود و نگرانی سازمان آتش‌نشانی بعد از بازدید از دیگر واحدهای خوابگاه موجب شده برای بازدید از همه خوابگاه‌های اصفهان اعلام آمادگی کنند.
  ساعت 21 و 30 دقیقه روز جمعه، خوابگاه دخترانه خودگران خیابان محتشم کاشانی دچار حریق شده و از آنجایی که هیچ سامانه اعلام حریقی در ساختمان وجود ندارد تا بروز خطر را اطلاع دهد، آتش در سکوت در حال افزایش است.
یکی از دانشجویان این خوابگاه که از دانشگاه هنر اصفهان معرفی و اسکان داده شده است، هنگامی که برای گرم کردن ظرف شام به آشپزخانه مشترک خوابگاه می‌رود، متوجه آتش شده و دیگران را خبر می‌کند. دانشجویان ضمن خبر دادن به حراست و نگهبانی خوابگاه، کپسول‌های اطفا حریق را برمی‌دارند تا آتش را قبل از پیشرفت خاموش کنند.
واحد درگیر حریق، طبقه سوم یک ساختمان هفت طبقه است. آتش سوزی‌های ساختمان‌های بلندمرتبه از آنجایی که در ارتفاع رخ داده و خیلی سریع توسعه پیدا می‌کنند، خطرناک‌ترین نوع آتش سوزی بوده و در صورتی که مهار نشوند می‌توانند خسارت‌های مالی و جانی فاجعه آمیز و جبران ناپذیری ایجاد کنند.
کپسول‌های اطفا حریق خوابگاه متعلق به سال 1384 بود
دانشجویانی که تلاش دارند آتش را با کپسول‌های اطفا حریق خاموش کنند متوجه می‌شوند هیچ‌کدام از کپسول‌ها شارژ نداشته و کار نمی‌کنند. یکی از دانشجویان این خوابگاه می‌گوید کپسول‌ها آخرین بار در سال 1384 شارژ‌ شده بودند.
حراست خوابگاه تلاش می‌کند آتش را با یک پتو خاموش کرده و خوشبختانه موفق می‌شود. آتشی که می‌توانست جان ده‌ها دختر دانشجو را در غیاب سامانه اعلام حریق و نقص تجهیزات آتش‌نشانی به خطر بیندازد خاموش شده و خسارت‌های این حادثه به بیهوش شدن یکی از دختران و تنها چندصد هزار تومان خسارت مالی خلاصه می‌شود.
به گفته دانشجویان، ماموران آتش‌نشانی تنها چند دقیقه بعد به محل رسیده و بعد از اطمینان از رفع خطر، دیگر واحدهای این خوابگاه را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند. دانشجویان می‌گویند نتایج بازدید ماموران آتش‌نشانی مشخص کرده است هیچ کدام از واحدها استاندارد و ایمن نیست.
آتش نشانی اصفهان نیز با تایید این مساله می‌گوید پس از اطفای حریق، آتش نشانان با اطلاع به دانشجویان ساکن در محل و با حضور مالک ساختمان برای بازدید ایمنی کلیه طبقات اقدام کرده و تذکرات لازم را برای برطرف کردن موارد مشابه ناایمن در دیگر طبقات ارائه می‌کنند.
تراکم دانشجویان بیشتر از حد مجاز/ اجاق گاز ماه‌ها خراب بود
دانشجویان می‌گویند به دلیل اینکه تراکم ساکنان خوابگاه بیشتر از حد استاندارد است، هر آشپزخانه دو اجاق‌گاز دارد و شلنگ‌های انتقال گاز درست از کنار شعله‌های اجاق گاز عبور می‌کند. این درحالی است که اجاق‌ گاز ماه‌ها خراب بوده و شعله‌های آن تنها از یک سمت خارج می‌شود.
روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان، علت حریق را نصب سیستم گازرسانی غیراصولی و قرارگرفتن شلنگ در کنار اجاق گاز دانسته که رسیدن حرارت باعث از بین رفتن پوشش شلنگ شده و منجر به حادثه می‌شود.
دانشجویان بعد از این اتفاق از پیمانکار خوابگاه درخواست کرده‌اند مجوز‌های لازم و تاییدیه آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان را در رابطه با ایمنی این ساختمان در اختیار آنها قرار دهد اما پیمانکار این خوابگاه ضمن ادعای در اختیار داشتن این تاییدیه‌ها از ارائه آنها به دانشجویان خودداری می‌کند.
مدیر خوابگاه قایم شده بود
به گفته دانشجویان، مسئولان دانشگاه هنر اصفهان که بزرگترین طرف قرارداد این خوابگاه خودگردان هستند ساعتی بعد در محل خوابگاه حضور پیدا می‌کنند. دانشجویان مدعی هستند مسئول خوابگاه با دیدن مسئولان دانشگاه هنر از محل گریخته و در ماشین خود قایم شده است.
یکی از دانشجویان می‌گوید پیمانکار خوابگاه که در حال روشن کردن خودروی خود برای ترک محل بود با دیدن مسئولان دانشگاه خودرو را خاموش کرده، صندلی را خوابانده و خود نیز در ماشین قایم می‌شود که دانشجویان این موضوع را به مسئولان اطلاع می‌دهند.
پیمانکار خوابگاه از دانشجویان درخواست جبران خسارت کرده است
دانشجویان می‌گویند این حریق برای آنها خسارت مالی نداشته و تنها به خوابگاه خسارت وارده کرده است اما پیمانکار خوابگاه مدعی شده است که دانشجویان باید خسارت وارده را جبران کرده و هزینه‌های بازسازی آشپزخانه را پرداخت کنند. 
ساکنان این خوابگاه می‌گویند هر دانشجو در هر ترم 900 هزار تومان برای خوابگاه پرداخت می‌کند و با این حال هرگز به اعتراض‌های دانشجویان درباره مشکلات خوابگاه توجه نشده است. البته این مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان است که باقی آن را دانشگاه هنر پرداخت می‌کند. دانشجویان تاکید می‌کنند این در حالی است که اگر یک ریال به خوابگاه بدهکاری داشته باشیم، سامانه اجازه اسکان در خوابگاه را نمی‌دهد. 
آمادگی آتش نشانی اصفهان برای بررسی و کنترل همه خوابگاه‌ها و ساختمان‌های دانشگاهی
معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی اصفهان  معتقد است موارد ایمنی در ساختمان‌ها باید به طور پیوسته توسط هیئت مدیره ساختمان یا در این نمونه مسئولان خوابگاه به ساکنین گوشزد و همچنین به طور کلی مورد بازبینی قرار گیرد.
مسعود عنایت زاده تصریح می‌کند دانشجویان نیز باید با پیگیری‌های لازم، شرایط و محیط ایمنی را در محل اسکان برای خود فراهم آورند. آتش سوزی رخ داده در خوابگاه دارای وسعت زیادی نبوده و کارشناسان عملیات و پیشگیری پس از بازدید از مجموعه ساختمان کلیه موارد لازم را به دانشگاه اعلام کرده‌اند.
وی همچنین تاکید داشته و پیشنهاد می‌دهد در صورت اعلام نیاز از سوی دانشگاه‌ها، سازمان آهش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان آمادگی دارد تا کلیه آموزش‌های ایمنی را به صورت تئوری و عملی به دانشجوبان ارائه کرده همه ساختمان‌های دانشگاه را مورد بررسی و بازبینی قرار دهد.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شناسایی و بازرسی 4 پاتوق مواد مخدر در اردستان/8 نفر دستگیر شدند

نقش خانواده در کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی مغفول مانده است

کمک رسانی 17 میلیارد تومانی مردم کاشان به مناطق سیل زده کشور

تخلیه بقایای نفتی دلیل بوی نامطبوع در مسیر زاینده رود است

فتح خرمشهر اشاعه دهنده الگوی نبرد انقلابی درجهان است

منشا بوی گاز در مسیر زاینده رود هنوز شناسایی نشد

مهم ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

1300 زندانی جرایم غیرعمد در اصفهان نیازمند مساعدت هستند

افتتاح اولین مرکز تخصصی خانواده در اصفهان

وحدت عامل دوام وکالت در کشور است

توزیع کنندگان مشروبات الکلی تقلبی در اصفهان دستگیر شدند

عده ای با تشدید مشکلات اقتصادی در زمین دشمن بازی می کنند

وضعیت زندان اصفهان ساماندهی شود

باران شدید به روستای بیاضه خور خسارت زد

مصرف بیش از حد نمک احتمال سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد

فتح خرمشهر نقطه عطفی تاریخی برای کشور ماست

برداشت بی رویه آب در جوار گسل ها می تواند به زلزله منجر شود

جو اصفهان آرام می‌شود

519 فقره وام کارگشایی به مددجویان کمیته امداد شهرضا پرداخت شد

برگزاری دادگاه مجازی در دانشگاه اصفهان

رئیس کل دادگستری استان اصفهان منصوب شد

اردستان از نقاط کانونی انتقال بیماری سالک در استان اصفهان است

طرح استان جدید، مناقشات آبی ایجاد می‌کند

دکتر امیر محبیان: با بازشدن باب همه‎پرسی، شیرازه امور از دست دولت خارج می‎شود

بارش های رگباری و رعد و برق در کاشان خسارتی نداشت

دادستان شهرضا: فضای انتقاد در جامعه نباید سرکوب شود

احتمال بروز روان آب در شمال و شمال شرق اصفهان

مدارس هنگام ثبت نام وجهی دریافت نکنند/مردم به مدارس کمک کنند!

آموزش "مدرسه محور" در راه مدارس اصفهان است

توضیح سخنگوی قوه قضاییه درباره موضوع دوچرخه سواری بانوان در اصفهان

من یک ارباب پورشه‌سوارم

ناچار به بازسازی ناوگان فرسوده اتوبوس‌های شهری هستیم

سرپرست شهرداری نجف آباد تعیین شد

اجرای طرح «همای رحمت» توسط جمعیت هلال احمر اصفهان در ماه رمضان

چگونه با فرد مسموم برخورد کنیم؟

کمک 2 میلیارد ریالی مردم شرق اصفهان به منطقه سیل زده پلدختر

از کودکان دستفروش خرید نکنید

افرادی که کارت هوشمند ملی نگرفتند اقدام کنند

اوقات فراغت و مقوله فرهنگ

آغاز موج مرگ در اثر مصرف مشروبات الکلی در اصفهان

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی تا روزهای ابتدای خرداد

5 نفر در اصفهان به دلیل مصرف مشروبات تقلبی جان باختند

20 هزار سمیرمی فشار خون دارند

رودخانه های کاشان باید لایروبی و بازگشایی شوند

جزییات تصادف خودروی "پورشه" در اصفهان

نصر: به مردم لبخند بزنیم

هواشناسی نسبت به جاری شدن سیلاب در کاشان هشدار داد

از دست مجرم قِسِر در رفته‌ای!

انتقال آب کارون به اصفهان، مانع سیلاب خوزستان نمی شد

واژگونی خودرو درگلپایگان یک کشته و یک مصدوم برجای گذاشت