پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

جزییات آتش‌سوزی خوابگاه دخترانه/ خوابگاه ایمن نیست اجتماعي

جزییات آتش‌سوزی خوابگاه دخترانه/ خوابگاه ایمن نیست

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - خوابگاه دخترانه دچار حریق شد، کپسول‌های اطفا حریق آخرین بار سال 1384 شارژ شده و خالی بودند، مسئول خوابگاه در خودرو قایم شده بود و نگرانی سازمان آتش‌نشانی بعد از بازدید از دیگر واحدهای خوابگاه موجب شده برای بازدید از همه خوابگاه‌های اصفهان اعلام آمادگی کنند.
  ساعت 21 و 30 دقیقه روز جمعه، خوابگاه دخترانه خودگران خیابان محتشم کاشانی دچار حریق شده و از آنجایی که هیچ سامانه اعلام حریقی در ساختمان وجود ندارد تا بروز خطر را اطلاع دهد، آتش در سکوت در حال افزایش است.
یکی از دانشجویان این خوابگاه که از دانشگاه هنر اصفهان معرفی و اسکان داده شده است، هنگامی که برای گرم کردن ظرف شام به آشپزخانه مشترک خوابگاه می‌رود، متوجه آتش شده و دیگران را خبر می‌کند. دانشجویان ضمن خبر دادن به حراست و نگهبانی خوابگاه، کپسول‌های اطفا حریق را برمی‌دارند تا آتش را قبل از پیشرفت خاموش کنند.
واحد درگیر حریق، طبقه سوم یک ساختمان هفت طبقه است. آتش سوزی‌های ساختمان‌های بلندمرتبه از آنجایی که در ارتفاع رخ داده و خیلی سریع توسعه پیدا می‌کنند، خطرناک‌ترین نوع آتش سوزی بوده و در صورتی که مهار نشوند می‌توانند خسارت‌های مالی و جانی فاجعه آمیز و جبران ناپذیری ایجاد کنند.
کپسول‌های اطفا حریق خوابگاه متعلق به سال 1384 بود
دانشجویانی که تلاش دارند آتش را با کپسول‌های اطفا حریق خاموش کنند متوجه می‌شوند هیچ‌کدام از کپسول‌ها شارژ نداشته و کار نمی‌کنند. یکی از دانشجویان این خوابگاه می‌گوید کپسول‌ها آخرین بار در سال 1384 شارژ‌ شده بودند.
حراست خوابگاه تلاش می‌کند آتش را با یک پتو خاموش کرده و خوشبختانه موفق می‌شود. آتشی که می‌توانست جان ده‌ها دختر دانشجو را در غیاب سامانه اعلام حریق و نقص تجهیزات آتش‌نشانی به خطر بیندازد خاموش شده و خسارت‌های این حادثه به بیهوش شدن یکی از دختران و تنها چندصد هزار تومان خسارت مالی خلاصه می‌شود.
به گفته دانشجویان، ماموران آتش‌نشانی تنها چند دقیقه بعد به محل رسیده و بعد از اطمینان از رفع خطر، دیگر واحدهای این خوابگاه را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند. دانشجویان می‌گویند نتایج بازدید ماموران آتش‌نشانی مشخص کرده است هیچ کدام از واحدها استاندارد و ایمن نیست.
آتش نشانی اصفهان نیز با تایید این مساله می‌گوید پس از اطفای حریق، آتش نشانان با اطلاع به دانشجویان ساکن در محل و با حضور مالک ساختمان برای بازدید ایمنی کلیه طبقات اقدام کرده و تذکرات لازم را برای برطرف کردن موارد مشابه ناایمن در دیگر طبقات ارائه می‌کنند.
تراکم دانشجویان بیشتر از حد مجاز/ اجاق گاز ماه‌ها خراب بود
دانشجویان می‌گویند به دلیل اینکه تراکم ساکنان خوابگاه بیشتر از حد استاندارد است، هر آشپزخانه دو اجاق‌گاز دارد و شلنگ‌های انتقال گاز درست از کنار شعله‌های اجاق گاز عبور می‌کند. این درحالی است که اجاق‌ گاز ماه‌ها خراب بوده و شعله‌های آن تنها از یک سمت خارج می‌شود.
روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان، علت حریق را نصب سیستم گازرسانی غیراصولی و قرارگرفتن شلنگ در کنار اجاق گاز دانسته که رسیدن حرارت باعث از بین رفتن پوشش شلنگ شده و منجر به حادثه می‌شود.
دانشجویان بعد از این اتفاق از پیمانکار خوابگاه درخواست کرده‌اند مجوز‌های لازم و تاییدیه آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان را در رابطه با ایمنی این ساختمان در اختیار آنها قرار دهد اما پیمانکار این خوابگاه ضمن ادعای در اختیار داشتن این تاییدیه‌ها از ارائه آنها به دانشجویان خودداری می‌کند.
مدیر خوابگاه قایم شده بود
به گفته دانشجویان، مسئولان دانشگاه هنر اصفهان که بزرگترین طرف قرارداد این خوابگاه خودگردان هستند ساعتی بعد در محل خوابگاه حضور پیدا می‌کنند. دانشجویان مدعی هستند مسئول خوابگاه با دیدن مسئولان دانشگاه هنر از محل گریخته و در ماشین خود قایم شده است.
یکی از دانشجویان می‌گوید پیمانکار خوابگاه که در حال روشن کردن خودروی خود برای ترک محل بود با دیدن مسئولان دانشگاه خودرو را خاموش کرده، صندلی را خوابانده و خود نیز در ماشین قایم می‌شود که دانشجویان این موضوع را به مسئولان اطلاع می‌دهند.
پیمانکار خوابگاه از دانشجویان درخواست جبران خسارت کرده است
دانشجویان می‌گویند این حریق برای آنها خسارت مالی نداشته و تنها به خوابگاه خسارت وارده کرده است اما پیمانکار خوابگاه مدعی شده است که دانشجویان باید خسارت وارده را جبران کرده و هزینه‌های بازسازی آشپزخانه را پرداخت کنند. 
ساکنان این خوابگاه می‌گویند هر دانشجو در هر ترم 900 هزار تومان برای خوابگاه پرداخت می‌کند و با این حال هرگز به اعتراض‌های دانشجویان درباره مشکلات خوابگاه توجه نشده است. البته این مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان است که باقی آن را دانشگاه هنر پرداخت می‌کند. دانشجویان تاکید می‌کنند این در حالی است که اگر یک ریال به خوابگاه بدهکاری داشته باشیم، سامانه اجازه اسکان در خوابگاه را نمی‌دهد. 
آمادگی آتش نشانی اصفهان برای بررسی و کنترل همه خوابگاه‌ها و ساختمان‌های دانشگاهی
معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی اصفهان  معتقد است موارد ایمنی در ساختمان‌ها باید به طور پیوسته توسط هیئت مدیره ساختمان یا در این نمونه مسئولان خوابگاه به ساکنین گوشزد و همچنین به طور کلی مورد بازبینی قرار گیرد.
مسعود عنایت زاده تصریح می‌کند دانشجویان نیز باید با پیگیری‌های لازم، شرایط و محیط ایمنی را در محل اسکان برای خود فراهم آورند. آتش سوزی رخ داده در خوابگاه دارای وسعت زیادی نبوده و کارشناسان عملیات و پیشگیری پس از بازدید از مجموعه ساختمان کلیه موارد لازم را به دانشگاه اعلام کرده‌اند.
وی همچنین تاکید داشته و پیشنهاد می‌دهد در صورت اعلام نیاز از سوی دانشگاه‌ها، سازمان آهش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان آمادگی دارد تا کلیه آموزش‌های ایمنی را به صورت تئوری و عملی به دانشجوبان ارائه کرده همه ساختمان‌های دانشگاه را مورد بررسی و بازبینی قرار دهد.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجاوز به دختران جوان به بهانه تست بازیگری

نتایج مطالعات هاروارد در خصوص تاثیر گیاه‌خواری بر سه بیماری قرن

بیشترین پرونده های پزشکی در اصفهان مربوط به عمل زیبایی است

یادداشت فرمانده انتظامی استان در خصوص آسیب‌های اجتماعی

36 هزار نزاع در 10 ماهه ابتدایی سال در اصفهان

قبرهای آرامستان باغ رضوان، حداکثر 4میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارند

توسعه خدمات اورژانس 115 نیازمند مشارکت خیرین است

اهدای عضو از میلیاردها ریال هزینه درمانی جلوگیری می کند

اهدای عضو از میلیاردها ریال هزینه درمانی جلوگیری می کند

پیشگیری آسیب های اجتماعی درمدارس نیازمند آموزش است

کشف محموله البسه قاچاق در اردستان

تمهیدات لازم در "جاده کویر مرنجاب" برای کاهش تصادفات رانندگی

خادمیاران رضوی از مجروحان حادثه تروریستی زاهدان عیادت کردند

کشته شدن 6 سرباز پاکستانی در مرز ایران

خبر خوش برای سهامداران پدیده شاندیز

جاویدنیا: خریداران در سایت دیوار بیعانه ندهند

روایت مصدومان حادثه تروریستی خاش+ عکس

داستان یک سقوط؛ غم‌انگیزتر از همیشه

روایت مصدومان حادثه تروریستی خاش

بیمه هیچ خسارتی به مسافران بدون بلیت پرداخت نمی‌کند

رفع کاستی های مدیریت بحران در سمیرم نیازمند توجه بیشتر

مراسم یادبود شهدای مدافع امنیت در کاشان برگزار می شود

چینی‌های خودروساز هم از ایران می‌روند

کلاهبرداری با خودرو‌های ارزان قیمت!

فریب پیامک جعلی «سهام عدالت» را نخورید

بودجه فرهنگی- اجتماعی شهرداری اصفهان کاهش می‌یابد؟

مکانیسم‌های مشروعیت بخش حضور در چهارباغ (2)

پیکر سه شهید مدافع حریم امنیت در نجف آباد تشییع شد

هنرمندان نقش مهم در پیشگیری از اعتیاد دارند

زنگ خطر معضل اعتیاد در اصفهان را باید جدی گرفت

آیین تشییع شهید حسین قدیری در ورزنه برگزار شد

به رغم مبارزه جلوی استفاده از مواد مخدر را نگرفتیم

2 شهید مدافع حریم امنیت در سمیرم تشییع شدند

پیکر شهید مدافع امنیت عباس کوهی در خور و بیاباک تشییع شد

متهم قتل شهید شاه سنایی در اصفهان محاکمه شد

برنامه راهبردی کنترل و کاهش علل مرگ دردست تدوین است

پیکر مطهر 4 شهید در تیران و شهرضا تشییع شدند

مسئولان خور و بیابانک با خانواده شهید کوهی دلجویی کردند

برخی از تخلف ها را می توان با تذکر حل کرد

تشییع سه شهید مدافع حریم امنیت در نجف آباد

زنگ خطر معضل اعتیاد در اصفهان را باید جدی گرفته شود

معین: اصفهان هنوز پشتیبان انقلاب است

25 بهمن، تکرار حماسه آفرینی دیار نصف جهان

دانش‌آموز متهم به قتل معلم در آستانه اجرای حکم

زمان پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی

افزایش عرضه در بازار مسکن شب عید

ماجرای گم شدن 927 راس دام زنده وارداتی!

قیمت هر کیلو گوشت در بازار تهران

|فیلم| تشییع پیکر پاک شهدای حادثه تروریستی خاش در اصفهان

|فیلم| شمارش معکوس تا برهوتی به نام زاینده‌رود