پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

اصفهان یکی از نقاط ارزان کشور برای حاشیه نشینی است اجتماعي

اصفهان یکی از نقاط ارزان کشور برای حاشیه نشینی است

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان افزود : این کلانشهر برای حاشیه نشینی از ارزان ترین مناطق کشور به شمار می رود که هر مهاجری را برای حضور در این شهر ترغیب می کند.
کوروش محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : رسیدگی و پرداختن به مقوله حاشیه نشینی به عنوان پدیده ای جدید در کنار کلانشهرها، نیازمند سازمان و متولی خاص، نیروهایی متخصص و کارشناسان مرتبط با این حوزه است.
وی تاکید کرد :استفاده از افراد غیرمتخصص و غیر کارشناس برای حل مشکلات مناطق محروم حاشیه نشین باعث شود که نه تنها گام موثری در این راه برداشته نشود بلکه تصمیمات عجولانه و لحظه ای مشکلات آن ها را فراگیرتر و وسیع تر می کند ؛ حاشیه نشینی از طرف جامعه و از سوی فرآیندها به شهر تحمیل می شود و تعلق فرهنگی به این منطقه برای شخص حاشیه نشین چندان مهم نیست.
وی خاطرنشان کرد : غوغا سالاری شهری و تجمل گرایی از نمودهای جوامع کنونی و شهرهای ما به شمار می رود و بسیاری را از شهرهای دور افتاده به این شهر می کشاند تا یک زندگی خوب را آغاز کند، اما این سراب، آینده ای روشن برای فرد مهاجر ندارد.
محمدی افزود : کودکان کار، تکدی گری، فحشا، اعتیاد، طلاق و دیگر آسیب های اجتماعی از معضلات مراکز حاشیه ای به شمار می رود و به طور کلی سوء مدیریت ها و عدم ارائه امکانات مساوی و رعایت نشدن عدالت توزیعی، معضلات مناطق کم برخوردار حاشیه ای را بیشتر می کند.
این پژوهشگر تصریح کرد : مدیران شهری نباید فقط به نقاط مرکزی و بافت تاریخی و گردشگری شهرها توجه کنند و باید محوریت کار خود را برای ساماندهی عدالت توزیعی از شرق و غرب و جنوب و شمال شهر و به یک میزان معطوف کنند ؛ تصمیمات سلیقه ای در نهادهای مختلف باعث افزایش آسیب ها و نگاه غیر انسانی به مناطق محروم حاشیه نشین شهر نیز خواهد شد.
وی با اشاره به حاشیه نشینی فرهنگی افزود : در کلانشهر اصفهان بالغ بر 500 هزار نفر از شهروندان کمتر تعلق خاطری به شهر دارند و پهنه هایی که به شهر اضافه می شود تنها درآمد زایی را برای شهرداری به ارمغان می آورد و خدمات فرهنگی و اجتماعی در این مناطق رنگ می بازد.
عضو شورای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: نوع مدیریت و اجتماع ما ایجادکننده حاشیه نشینی است و درجه بندی مناطق حاشیه نشین می تواند توزیع امکانات را بهتر کند ؛ نگرش و تفکر منفی از سوی مدیران و مردم به نوعی این بخش از شهرها را از دیگر مناطق شهری جدا می کند و گاهی حتی باعث می شود این مناطق را به فراموشی بسپاریم و به یاد می بریم که حاشیه نشین ها نیز مانند سایر شهروندان نیازمند توجه هستند و نباید طردشان کرد.
محمدی برخورداری یک خطه از شهروند فرهنگی و جامعه پذیر را ضروری خواند و گفت : ما باید چنین شهروندانی برای زندگی و جوامع کنونی تربیت کنیم که نقش آفرینی در بستر جامعه در آنها نهادینه شود.
رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران اضافه کرد: آسیبهای اجتماعی روابط چند سویه با هم دارند و به همین دلیل راه حل های جامع نگر برای آنها چاره ساز خواهد بود.
این آسیب شناس اجتماعی به لزوم برنامه ریزی و طراحی برنامه های کاربردی اشاره کرد و افزود: هم اکنون 6 منطقه حاشیه نشین با 400 منطقه بحرانی از این حیث در اصفهان وجود دارد و چنانچه برنامه درستی نداشته باشیم ظرف چند سال آینده این مناطق به شدت افزایش پیدا می کند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت : اعتیاد طلاق فحشا و دیگر آسیب ها از جمله مواردی است که در مناطق محروم و حاشیه نشین بیش از سایر مناطق مشاهده می‌شود و متاسفانه نگاه غیرانسانی به آنان زمینه افزایش این آسیب ها را افزایش می دهد.
محمدی با بیان این که در موضوع آسیب شناسی اجتماعی، پیشگیری مهمتر از درمان است، خاطرنشان کرد : مدیریت شهری و اجتماعی باید برای حاشیه نشینی و کاهش معضلات آن برنامه مشخص و کل نگر داشته باشد.
وی ادامه داد: مناطق پیرامونی و کم برخوردار شهر قابل برگرداندن نیست اما می توان جلوی ایجاد و گسترش حاشیه ای را گرفت.
این پژوهشگر اضافه کرد: برنامه ریزی برای جلوگیری از تبدیل شهروندان سالم به ناسالم از حیث فرهنگی باید در دستور کار و تفکر مدیران باشد و نگاه غیر انسانی به افراد آسیب دیده اجتماعی بسیار مشکل ساز است و حوزه مدیریت به جای کار عملیاتی شعار می دهد و تنها منتظر است که اقشار مختلف آسیب ببینند و سپس سراغ درمان آنان برود.
وی تصریح کرد: برخی از فعالیت‌های مدیران و مسئولان پیش از آنکه راهکار و روش برای حل مساله باشد تنها یک نمایش است همانند اینکه بتازگی در کنار کمک های ناچیز به برخی آسیب دیدگان اجتماعی از جمله کودکان کار، اقدام به گرفتن عکس سلفی با آنها و انتشار در فضای مجازی می کنند که این پایمال کردن عزت و کرامت نفس آنان است.
به گزارش ایرنا، پدیده و معضل حاشیه نشینی در کلان شهرهای کشورهای جهان پس از انقلاب صنعتی و در کشورمان بعد از انقلاب مشروطیت و ملی شدن صنعت نفت و پس از آن، شکل گرفت و به عنوان یکی از مشکلات شهری مطرح شد که امروز از آن به بیماری خاموش کلان شهر ها نیز یاد می شود.
بنا به تحقیقات صورت گرفته در این خصوص، بـیش از 30 درصـد جمعیـت در کشورهای در حال توسعه در منـاطق حاشیه ای سـکونت دارند.
همچنین بنا به اعلام معاون پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور، هم اکنون 19 میلیون از جمعیت کشور در حدود سه هزار منطقه حاشیه‌ نشین سکونت دارند.
6020
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ویزیت رایگان در امامزادگان شهرستان مبارکه

یک پزشک: فقر بیماری‌های غیرواگیر را افزایش می‌دهد

سامانه نظام ارزیابی عملکرد شهرداری رونمایی می‌شود

مصدومیت 7 نفر بر اثربرخورد 4 خوردو در اصفهان

ابتکار: تشکل های مردمی باید از پشتوانه حقوقی برخوردار باشند

نگاه امنیتی به تشکل های مردمی آسیب زاست

حضور بانوان در ورزشگاه ها، موضوعی قابل حل است

آغاز طرح معاینه فنی خودروهای خدماتی

تشکیل نخستین جلسه یاوران وقف رسانه

93 درصد جامعه نگران اعتیاد است

قورچانی: حواشی نمی‌گذارد از مزایای شهرهای خلاق استفاده کنیم

روشن کردن آتش در بستر زاینده رود تخلف است

ارابه‌های مرگ در اصفهان چه می‌کنند؟

اعلام آمادگی خواهرخواندگی بوسان و اصفهان

مشارکت بیشتر بانوان در اهدای خون نیازمند فرهنگ سازی است

مشکل خاصی در تامین داروهای دیابت در اصفهان وجود ندارد

ازدواج در آران و بیدگل 15 درصد افزایش یافت

اصفهان می تواند به پایگاه آموزش سگ های زنده یاب تبدیل شود

مشکل تامین داروهای دیابت رفع شده است

قند خون بالای 100 را جدی بگیرید

دمای هوا کاهش می‌یابد/ هوای اصفهان سالم است

بانک شیر مادر در اصفهان راه اندازی می شود

بهزیستی تنها مرجع رسیدگی به معلولان نیست

چاقی کودکان اصفهانی زمینه ساز شیوع دیابت در آینده است

30 کیلوگرم تریاک در نائین کشف شد

انقلاب اسلامی ایران ابهت آمریکا را در جهان شکست

توضیحات پلیس فتا در ارتباط با سو استفاده از یک خیریه

انجمن حمایت از کودکان بهشت درتلاش است تا اشتغال زایی کند

اتاق شماره 453

هشدار پلیس راه اصفهان به رانندگان ؛ احتیاط کنید

قاتل کودک فلاورجانی محاکمه شد

درخواست خانواده مقتول قصاص است

ختم رسیدگی دادگاه ملیکا اعلام شد/ شش اتهام وارد است

کشف مواد مخدر در استان اصفهان 40 صد افزایش یافت

کشف 94 باند سرقت از منازل در هفت ماه گذشته

گزارش هزار و 286 کودک آزاری در اصفهان

موبایل قاتل جان سرنشینان خودرو/250 انبار احتکار در اصفهان پلمپ شد

طراحی سامانه مدیریت بلادرنگ حوادث توسط محققان اصفهانی

|فیلم| واژگونی کامیون میکسر بتون بر روی خودرو پژو

5 متهم مرتبط با شهادت مامور ناجا در اصفهان دستگیر شدند

سقوط بونکر سیمان روی خودروی پژو در اصفهان یک کشته برجا گذاشت

جزییات سقوط کامیون حامل بتون بر روی سواری پژو

طرح بیمارستان تامین اجتماعی کاشان 11 ساله شد

اشرفی: "باغ بستنی" رهنان در دست طراحی است

کیفیت هوای اصفهان در حال کاهش است

جزییات دستگیری افرادی که قصد فراری دادن 2 متهم مواد مخدر در اصفهان را داشتند

سهرابی: شورای عالی چهارباغ تغییر نمی‌کند

تکمیل پرونده الکترونیک سلامت نیازمند فرهنگ سازی

اورژانس تیران و کرون قادر به انجام تمامی ماموریت ها نیست

50 درصد بیمارستان‌های اصفهان موقوفه هستند