پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

خوشحالم در شهر ممنوعه فیلمم اکران شد فرهنگي

خوشحالم در شهر ممنوعه فیلمم اکران شد

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- مستند "چاوش از درآمد تا فرود" با حضور تهیه کننده آن و شماری از هنرمندان و شیفتگان موسیقی ایرانی، اصفهان بازاکران شد.

هانا کامکار بعد از اکران فیلم در نشست نقد و بررسی فیلمش، صحبت های خود را با گله مندی‌ از اصفهان آغاز کرد و گفت: بالاخره به اصفهان دعوت شدم ، شهری که دوستش دارم.

این هنرمند عرصه تئاتر و موسیقی ایرانی، با اشاره به ممنوعیت زیادی که در اصفهان در امور اجرایی گروه موسیقی خانوادگی، کامکارها را از ارائه کار در اصفهان منع کرده بود، گفت: همه تصور کردند کامکارها به اصفهان نیامدند، ولی ممنوع بودیم، با وجود برنامه ریزی‌هایی که هربار می‌شد، تئاترهای من و اجراهای خانوادگی ما ممنوع می‌شد و خوشحالم از اینکه بالاخره، به واسطه ساخت چاوش، به "شهر ممنوعه"آمدم ! 

وی با بیان اینکه "من زاده چاوش هستم"، ایده اولیه تهیه این فیلم مستند را تصمیمی در دوران کودکی عنوان کرد که با دیدن مفاخر موسیقی در زندگی‌، او را در هر دوره زیستن "در دل خانواده موسیقی" مصمم‌تر به ساخت اثری در معرفی آن‌ها می‌کرده و با همین هدف نیز در دوران جوانی تصمیم به تحصیل در رشته سینما گرفته است.

به گفته کامکار این تصمیم زمانی پا به عرصه عمل گذاشت که "آرش رئیسیان" تهیه کننده دیگر این فیلم که هم دانشگاهی هانا بوده، سال دوم دانشگاه، با او تماس گرفته و پیشنهاد خود هانا را مطرح کرده و تشابهات ایده، این دو کارگردان را در سال 1381 به همکاری متمایل کرده و امروز اثری در موضوع معرفی گروه چاوش که به سرپرستی بزرگان موسیقی دهه 50 ایران شکل گرفته بود، به جا مانده و هربار در اکران‌هایش یادآور فضای خفه و مرده ایران، در آن دوران پرتلاطم، که موسیقی تلاش در احیایش داشته، می‌شود. 

کارگردان مستند چاووش در توضیحات فنی فیلم به مخاطبانش گفت: تدوین کار، 10سال بعد از فیلم برداری های کار، به احترام استاد لطفی، زمین گذاشته شد و بعد از این مدت شروع مجدد کار انجام شد و مجبور بودیم برای یادآوری کارهایی که كردیم، در حدود یک سال، آنچه که 10 سال پیش رخ داده بود را فقط ببینیم و مرور کنیم و سال گذشته موفق به اتمام این پروژه شدیم.

وی در ادامه توضیحاتش، پیرامون قطعه فیلم‌های بسیار قدیمی که در سکانس‌های متعدد فیلم وجود دارد، گفت: سال ابتدایی پروژه فقط تصویر برداری و سال 82 شروع به جمع آوری آرشیویی کردیم که اکثر آن توسط پدرم با دوربین فیلم برداری قدیمی، ضبط و نگهداری شده بود، آرشیوی که هرکسی به آن دسترسی نداشت. 

هانا کامکار با بیان اینكه "ما از صدا و سیما هیچ نگرفتیم وهمه چیز را به صورت شخصی خریدیم، حتی آرشیو صدا و سیما را نداشتیم و حمایتی نشدیم چون فیلم ما فیلم ارزشی نبود!" ادامه داد: از هیچ کدام از آرشیوهای صدا و سیما، استفاده نکردیم نه تنها آرشیو، که از هیچ کمکی از این ارگان دولتی برخوردار نشدیم و ترجیح دادیم از این دید و منظر، کارمان "غیر ارزشی" بماند و از اتفاقاتی که در فیلم‌های ارزشی می‌افتد، در فیلم‌سازیمان استفاده نکنیم! همین باعث شد هزینه های زیادی را متقبل شویم که هنوز هم پایان نیافته است.

کارگردان اثر "چاووش از درآمد تا فرود " در مورد کمبود صحبت‌های بزرگانی چون هوشنگ ابتهاج و پرویز مشکاتیان در روند ساخت این مستند گفت: آقایان ابتهاج و مشكاتیان همکاری با ما را به شرط قبول همکاری محمدرضا لطفی پذیرفته بودند، البته این دو نفر، اطلاعات بسیاری در مورد گروه چاوش، به من ارائه کردند، اما اجازه تصویر برداری و ثبت آن لحظات را نداند و ماهم گرچه از صحبت‌های آن‌ها بسیار بهره گرفتیم اما هیچ تصویر مستندی بنا به قولی که داده بودیم ثبت نکردیم.

وی در ادامه همین بحث، به مکاتبات و ارتباط شخصی خودش با محمدرضا لطفی در مورد ساخت این مستند اشاره و اضافه کرد: وی در دو مرحله‌ با دلایل عجیبی، مصاحبه و همکاری در پروژه را رد کردند و در مراجعه سوم ما همکاری را به زمانی موکول کردند که کتاب خود ایشان در همین موضوع منتشر شود، اما متاسفانه چنین کتابی منتشر نشد و خود استاد هم از بین ما رفتند و این شد که بعد از 10سال که از همکاری لطفی ناامید شدیم، با یاد لطفی که در سکانس ابتدایی فیلم هم با نمایش بخش‌هایی از تشییع پیکرش گرامی داشته شده، فیلم‌هایمان را به قصد تدوین بازبینی کردیم.

کامکار تنها سانسوری که فیلم را دستخوش تغییرات قرار داده، سانسور صدای زنانی که در چاوش بوده‌اند عنوان و اضافه کرد: با هدف پرهیز از تحریف، تنها به اضافه کردن بخش‌های موسیقیایی آثار و معرفی تیترگونه آن‌ها بسنده کرده اند و صدای آواز بانوان از کار حذف شده، البته امیدوارم به زودی دیگر شاهد "حذف صدای زنان" نباشیم.

کارگردان، تهیه کننده و ایده پرداز "چاوش از درآمد تا فرود" از فیلم برداری‌های بسیار زیاد، باوجود اینکه از بعد تخصصی موسیقی، بسیار مغتنم و پربار بوده‌اند، اما به سبب کوتاهی زمان فیلم، در فیلم نیامده‌اند، یاد کرد و نوید آن را به دوستداران موسیقی داد که در مجموعه ای کامل، این قطعات، در کنار فیلم منتشر شوند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بی‌اطلاعی از عرضه تخم‌مرغ 13 هزار تومانی

احتمال افزایش وام مسکن

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/25 | انگلیس طلا را گران کرد

گام بلند کاشان در سال پایتختی کتاب ایران

درخواست واردات جگر

زمستان مسکن ارزان می‌شود

دلار وارد کانال 11 هزار تومان شد

15باب کتابخانه تا پایان سال در اصفهان به بهره برداری می رسد

فعالیت تبلیغی ویژه کودکان بسیار حساس است

معافیت مالیاتی را صفر کنید تا فرار مالیاتی کم شود

42 میلیارد ریال به اثرهای تاریخی آران و بیدگل اختصاص یافت

صفحه اول روزنامه های اصفهان- پنجشنبه 24 آبان

اعتبارهای فرهنگی تناسبی با ظرفیت های کاشان ندارد

پدیدآورندگان حمایت می شوند

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

ریشه بسیاری از مشکلات به حوزه فرهنگ بر می گردد

ایرانیان دانایی و مطالعه را در تحریم و سختی‌ها ارج نهاده‌اند

آمادگی راه اندازی باشگاه کتابخوانی در زندان کاشان وجود دارد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟

زنگ دانایی در پایتخت کتاب ایران نواخته شد

نماز باید دغدغه نخست مسئولان نظام اسلامی باشد

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت آغاز هفته کتاب

سلطان سکه بالاخره مجازات شد

ایرانی‌ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟

بیست و سوم آبان ماه با فرهنگ و هنر

سی‌امین جشنواره تئاتر اصفهان به‌زودی برگزار می‌شود

همه وقت زیر آفتاب گلشیری بالیدم و در سایه نبودم

هنرمند واقعی روزی فوران می‌کند

9 موقوفه امسال در نجف آباد ثبت شد

حوزه نشر به رغم تنگناها شرایط مناسبی دارد

مسابقات همخوانی قرآن کریم دانش آموزان دراصفهان آغاز شد

صفحه اول روزنامه های اصفهان- چهارشنبه 23 آبان

افزایش 3 برابری قیمت تجهیزات پزشکی

اعطای وام 160 میلیونی مسکن به اعضای بنیاد ملی نخبگان

علی‌اصغر شاه‌زیدی از آواز ملی ایران می‌گوید

نشستی با معماران برتر سال

رفع مشکلات تاریخی و اجتماعی در گرو فرهنگ سازی است

واردات 10 میلیون تن کالای اساسی

نهضت اسلام در قبال مسائل روز خود پاسخگو و واقع بین بود

اسلام به انسان به عنوان موجودی که مجبور نیست نگاه می‌کند

حکومت پیامبر (ص) مردمی بوده است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/22

ساماندهی کویر مرنجاب با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است

شهرداری ها سهم نیم درصدی کتابخانه های اردستان را نمی پردازند

6 باب مدرسه موقوفه صارمیه در اصفهان به بهره برداری رسید

اخبار کوتاه استان اصفهان

اولویت دولت ایجاد هزار کلاس درس به جای مدارس خشت و گلی است

گردشگری آنلاین بهترین راهکار برای کاهش هزینه و جذب گردشگر

صفحه اول روزنامه های اصفهان- سه شنبه 22 آبان