پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

خوشحالم در شهر ممنوعه فیلمم اکران شد فرهنگي

خوشحالم در شهر ممنوعه فیلمم اکران شد

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- مستند "چاوش از درآمد تا فرود" با حضور تهیه کننده آن و شماری از هنرمندان و شیفتگان موسیقی ایرانی، اصفهان بازاکران شد.

هانا کامکار بعد از اکران فیلم در نشست نقد و بررسی فیلمش، صحبت های خود را با گله مندی‌ از اصفهان آغاز کرد و گفت: بالاخره به اصفهان دعوت شدم ، شهری که دوستش دارم.

این هنرمند عرصه تئاتر و موسیقی ایرانی، با اشاره به ممنوعیت زیادی که در اصفهان در امور اجرایی گروه موسیقی خانوادگی، کامکارها را از ارائه کار در اصفهان منع کرده بود، گفت: همه تصور کردند کامکارها به اصفهان نیامدند، ولی ممنوع بودیم، با وجود برنامه ریزی‌هایی که هربار می‌شد، تئاترهای من و اجراهای خانوادگی ما ممنوع می‌شد و خوشحالم از اینکه بالاخره، به واسطه ساخت چاوش، به "شهر ممنوعه"آمدم ! 

وی با بیان اینکه "من زاده چاوش هستم"، ایده اولیه تهیه این فیلم مستند را تصمیمی در دوران کودکی عنوان کرد که با دیدن مفاخر موسیقی در زندگی‌، او را در هر دوره زیستن "در دل خانواده موسیقی" مصمم‌تر به ساخت اثری در معرفی آن‌ها می‌کرده و با همین هدف نیز در دوران جوانی تصمیم به تحصیل در رشته سینما گرفته است.

به گفته کامکار این تصمیم زمانی پا به عرصه عمل گذاشت که "آرش رئیسیان" تهیه کننده دیگر این فیلم که هم دانشگاهی هانا بوده، سال دوم دانشگاه، با او تماس گرفته و پیشنهاد خود هانا را مطرح کرده و تشابهات ایده، این دو کارگردان را در سال 1381 به همکاری متمایل کرده و امروز اثری در موضوع معرفی گروه چاوش که به سرپرستی بزرگان موسیقی دهه 50 ایران شکل گرفته بود، به جا مانده و هربار در اکران‌هایش یادآور فضای خفه و مرده ایران، در آن دوران پرتلاطم، که موسیقی تلاش در احیایش داشته، می‌شود. 

کارگردان مستند چاووش در توضیحات فنی فیلم به مخاطبانش گفت: تدوین کار، 10سال بعد از فیلم برداری های کار، به احترام استاد لطفی، زمین گذاشته شد و بعد از این مدت شروع مجدد کار انجام شد و مجبور بودیم برای یادآوری کارهایی که كردیم، در حدود یک سال، آنچه که 10 سال پیش رخ داده بود را فقط ببینیم و مرور کنیم و سال گذشته موفق به اتمام این پروژه شدیم.

وی در ادامه توضیحاتش، پیرامون قطعه فیلم‌های بسیار قدیمی که در سکانس‌های متعدد فیلم وجود دارد، گفت: سال ابتدایی پروژه فقط تصویر برداری و سال 82 شروع به جمع آوری آرشیویی کردیم که اکثر آن توسط پدرم با دوربین فیلم برداری قدیمی، ضبط و نگهداری شده بود، آرشیوی که هرکسی به آن دسترسی نداشت. 

هانا کامکار با بیان اینكه "ما از صدا و سیما هیچ نگرفتیم وهمه چیز را به صورت شخصی خریدیم، حتی آرشیو صدا و سیما را نداشتیم و حمایتی نشدیم چون فیلم ما فیلم ارزشی نبود!" ادامه داد: از هیچ کدام از آرشیوهای صدا و سیما، استفاده نکردیم نه تنها آرشیو، که از هیچ کمکی از این ارگان دولتی برخوردار نشدیم و ترجیح دادیم از این دید و منظر، کارمان "غیر ارزشی" بماند و از اتفاقاتی که در فیلم‌های ارزشی می‌افتد، در فیلم‌سازیمان استفاده نکنیم! همین باعث شد هزینه های زیادی را متقبل شویم که هنوز هم پایان نیافته است.

کارگردان اثر "چاووش از درآمد تا فرود " در مورد کمبود صحبت‌های بزرگانی چون هوشنگ ابتهاج و پرویز مشکاتیان در روند ساخت این مستند گفت: آقایان ابتهاج و مشكاتیان همکاری با ما را به شرط قبول همکاری محمدرضا لطفی پذیرفته بودند، البته این دو نفر، اطلاعات بسیاری در مورد گروه چاوش، به من ارائه کردند، اما اجازه تصویر برداری و ثبت آن لحظات را نداند و ماهم گرچه از صحبت‌های آن‌ها بسیار بهره گرفتیم اما هیچ تصویر مستندی بنا به قولی که داده بودیم ثبت نکردیم.

وی در ادامه همین بحث، به مکاتبات و ارتباط شخصی خودش با محمدرضا لطفی در مورد ساخت این مستند اشاره و اضافه کرد: وی در دو مرحله‌ با دلایل عجیبی، مصاحبه و همکاری در پروژه را رد کردند و در مراجعه سوم ما همکاری را به زمانی موکول کردند که کتاب خود ایشان در همین موضوع منتشر شود، اما متاسفانه چنین کتابی منتشر نشد و خود استاد هم از بین ما رفتند و این شد که بعد از 10سال که از همکاری لطفی ناامید شدیم، با یاد لطفی که در سکانس ابتدایی فیلم هم با نمایش بخش‌هایی از تشییع پیکرش گرامی داشته شده، فیلم‌هایمان را به قصد تدوین بازبینی کردیم.

کامکار تنها سانسوری که فیلم را دستخوش تغییرات قرار داده، سانسور صدای زنانی که در چاوش بوده‌اند عنوان و اضافه کرد: با هدف پرهیز از تحریف، تنها به اضافه کردن بخش‌های موسیقیایی آثار و معرفی تیترگونه آن‌ها بسنده کرده اند و صدای آواز بانوان از کار حذف شده، البته امیدوارم به زودی دیگر شاهد "حذف صدای زنان" نباشیم.

کارگردان، تهیه کننده و ایده پرداز "چاوش از درآمد تا فرود" از فیلم برداری‌های بسیار زیاد، باوجود اینکه از بعد تخصصی موسیقی، بسیار مغتنم و پربار بوده‌اند، اما به سبب کوتاهی زمان فیلم، در فیلم نیامده‌اند، یاد کرد و نوید آن را به دوستداران موسیقی داد که در مجموعه ای کامل، این قطعات، در کنار فیلم منتشر شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

16 هزار کمبود معلم در استان اصفهان وجود دارد

آزمایشگاه حفاظت و مرمت باغ موزه فین کاشان راه اندازی شد

سی‌ و یکم اردیبهشت با فرهنگ و هنر

پروژه عکاسی 24 ساعت برای نخستین بار در اصفهان

پیکانی به دنبال نوستالژی‌های از بین رفته ایران

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- سه شنبه 31 ازدیبهشت

جای کنگره شهدا در اردستان خالی است

نویافته های باستانی شمال استان در دانشگاه کاشان به نمایش درآمد

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان استعفا کرد

خبرهای کوتاه استان اصفهان

نمایشگاه اسناد تاریخی در دانشگاه اصفهان گشایش یافت

35 میلیارد ریال طرح پژوهشی در دانشگاه آزاد نجف آباد جذب شد

امروز با پدیده شفافیت کدری مواجه شده ایم

آمار دقیقی از اسناد تاریخی ایران در خارج کشور نداریم

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- دوشنبه 30 اردیبهشت

روابط عمومی ها در گسترش و بسط سواد رسانه ای نقش مهمی دارند

روابط عمومی ها در رفع مشکلات نهادها و جامعه نقش دارند

سهمیه حج تمتع اصفهان هزار نفر افزایش یافت

شهر زیرزمینی نوش آباد آران و بیدگل پلمب شد

بحران آتش سوزی در بازار میدان نقش جهان جدی است

انجمن های ادبی ظرفیتی برای شناسایی استعدادها هستند

باید قرآن را فهمید و درک کرد

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- یکشنبه 29 اردیبهشت

شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت در اصفهان گشایش یافت

چهل و‌ دومین مسابقات قرآنی در مهرماه برگزار می شود

جایگاه روابط عمومی در نهادها نیازمند بازنگری است

نقش هنر هشتم در آگاهی بخشی به جامعه- فرزانه سادات مدنیون*

دانشگاه علمی کاربردی آماده راه اندازی دوره های جدید با کمک بخش خصوصی است

باید برای ایمنی بازار اصفهان اقدام جدی صورت گیرد

مردم 40 هزار نسخه خطی در اختیار سازمان اسناد قرار دادند

نقش هنر هشتم در آگاهی بخشی به جامعه

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- شنبه 28 اردیبهشت

صنعت گردشگری رونق دارد/حضور پررنگ گردشگران خارجی در نصف‌جهان

ماه مبارک رمضان افراد را به کمال و انسانیت می رساند

رونق بوم گردی در تیران و کرون نیازمند تسهیلات بانکی است

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- یکشنبه 22 اردیبهشت

آزمون ماه خدا

نمایشگاه گردشگری، جایگاه محوری اصفهان را تثبیت می کند

اخبار کوتاه استان اصفهان

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- دوشنبه 23 اردیبهشت

بافت تاریخی زواره اردستان نیازمند حمایت بیشتر مسوولان است

بهنام صفوی خواننده پاپ جوان کشور درگذشت

اخبار کوتاه از استان اصفهان

مراسم تشییع پیکر بهنام صفوی در اصفهان برگزار می شود

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- سه شنبه 24 اردیبهشت

فتوای انقلابی

شادی دانش آموزان در مدارس باید متناسب با هنجارهای جامعه باشد

میزگرد ضرورت استفاده ازفناوری روز در نظام آموزشی در ایرنا برگزار شد

به وقت افطار!

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- چهارشنبه- 25 اردیبهشت