پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

آثار و برکات شهادت آیت‌الله حاج آقا سید مصطفی خمینی فرهنگي

آثار و برکات شهادت آیت‌الله حاج آقا سید مصطفی خمینی

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - روزنامه کیمیای وطن استان اصفهان روز سه شنبه در ستون سر مقاله خود مطلبی با عنوان " آثار و برکات شهادت آیت‌الله حاج آقا سید مصطفی خمینی" به قلم مظفر حاجیان منتشر کرد.
دراین مطلب آمده است: اول آبان‌ ماه مصادف با سالروز شهادت فرزند ارشد حضرت امام خمینی(ره) ، آیت‌الله حاج آقا سید مصطفی خمینی است . یاد و خاطره این بزرگوار را گرامی می‌داریم و به روان پاک همه شهدا و ایشان درود می‌فرستیم.
تردیدی نیست شهادت آیت‌الله حاج سیدمصطفی خمینی فرازی مهم و استثنایی در تاریخ انقلاب اسلامی است . مبارزان و مجاهدانی که سال‌های سال مرارت ‌های مبارزه و درد هجران پیشوای خود را تحمل کرده بودند، به نیکی در یاد و خاطر دارند که برکات شهادت آن سید عزیز چگونه و تا چه اندازه در گسترش روند روبه رشد انقلاب مؤثر واقع شد.
حضرت امام قبلا آثار و نتایج این شهادت ‌ها را به دشمنان ملک و دین یادآور شده بودند؛ اما به همان دلیلی که هشدار های قبلی آن سید جلیل‌القدر را به فراموشی سپرده بودند، این‌بار نیز بدون پند آموزی از تجربیات گذشته دست‌ به جنایتی جدید زدند و همان‌ گونه که حضرت امام بعد ها فرمودند « بکشید ما را ملت ما بیدارتر می‌شود » ، شهادت فرزند برومندش چراغ هدایتی شد برای بیداری ملت مسلمان ایران.
در این فرصت بعضی از آثار و نتایج ‌شهادت آیت‌الله حاج آقا مصطفی خمینی را بیان خواهیم کرد. یکی از مهم‌ترین آثار شهادت حاج آقا مصطفی، ترویج نام و یاد حضرت امام ( ره) و تحکیم موقعیت رهبری نهضت در یکی از مقاطع حساس تاریخ انقلاب است . در مبارزات سیاسی همواره برای زنده نگهداشتن نام و یاد رهبری مبارزه از لوازم و ابزارهای مختلفی استفاده می‌شود که بعضی از آنها به صورت اتفاقی و ناگهانی به وقوع می‌پیوندد . شهادت فرزند گرامی حضرت امام( ره ) یکی از این عوامل است که در گسترش نام رهبری نهضت نقش تعیین‌کننده‌ای داشت . در آن برهه تاریخ‌ ساز که گفته می‌شود درپی فشار رژیم ذکر نام حضرت امام در محافل و مجامع مختلف دست‌ کم با شش ماه زندان همراه و انواع شیوه ‌های سیاسی و فرهنگی به خدمت گرفته شده بود تا نام و یاد رهبری انقلاب فراموش شود ، به یک‌ باره همه آن تلاش‌های مذبوحانه نقش بر آب شد.
در ادامه همین روند و در شرایطی که همراه‌ داشتن رساله علمیه حضرت امام جرم محسوب می‌شد و رژیم درصدد تبلیغ برخی دیگر از مراجع بود ، تعدادی از سخنرانان مجالس ختم حاج آقا مصطفی، حضرت امام را به عنوان مرجع مسلّم شیعیان به مردم معرفی می‌کردند.
آیت‌الله خمینی که از تبعیدگاهشان در نجف نه‌ تنها بیشتر تشکیلات مذهبی بلکه نبض سیاسی کشور را در دست داشتند، ناگهان نام ممنوع‌الذکرشان بار دیگر پس از سال‌ ها و در پی فوت ناگهانی فرزند ارشدشان مصطفی بر سر زبان ‌ها افتاد ؛ به این ترتیب می‌توان ترویج نام و یاد رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی در ایران و اقصی نقاط بلاد اسلامی و تبلیغ مرجعیت آن حضرت را یکی از آثار مهم شهادت فرزند فاضل ایشان دانست.
تأثیر شگرف دیگر شهادت حاج آقا مصطفی را باید در ایجاد وحدت و یکپارچگی در میان نیروهای مخالف رژیم دانست.مبارزات قشرهای مختلف مردم ایران در طول سالیان حاکمیت رژیم ستمشاهی شامل گروه‌ های مختلف سیاسی می‌شد ؛بنابراین ایجاد وحدت و یکپارچگی در میان نیروهای مبارز به لحاظ تعدد گرایش‌های سیاسی و مذهبی کار سخت و دشواری می‌نمود ؛ اما به اعتراف بسیاری از آگاهان سیاسی در پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهادت آیت‌الله حاج آقا مصطفی نقش تعیین ‌کننده‌ای را در این راستا ایفا کرد .
نکته سوم، ایجاد فرصت تجلیل از حضرت امام است که در پی این شهادت ظهور یافت. پس از تبعید حضرت امام در سال 42 تا سال‌های آخر عمر حاکمیت طاغوت ،ملت مسلمان ایران ذره‌ای از مجاهدت بازنایستاد. توده‌ های مختلف مردم که تعهد و مظلومیت رهبری نهضت را درک کرده بودند ، اندوه دوری ایشان را با صبر و مصیبت تحمل می‌کردند . در چنین شرایطی وقتی خبر شهادت فرزند برومند حضرت امام را شنیدند، بیش از پیش به صداقت ، تعهد ، اخلاص ، مظلومیت و نقش محوری امام پی بردند و پس از گسترش نام و یاد آن حضرت از تجلیل آن پیر مجاهد لحظه‌ای روی‌گردان نشدند.
تجلیل از حضرت امام در حقیقت تجلیل از مجاهدت، صداقت، تعهد، شجاعت و مظلومیت ایشان بود که به شایسته‌ ترین شیوه ممکن که همان حضور جدی در مراسم بزرگداشت فرزند گرامی‌شان بود، خود را نشان داد.
سومین تأثیر شهادت آن بزرگمرد را باید در تشدید روحیه مبارزه و داد خواهی ملی اسلامی دانست. بدون شک یکی از مهم‌ترین آثار شهادت حاج آقا مصطفی، ایجاد تحرک و شور انقلابی روز افزون در میان مردم بود . براساس بعضی اطلاعات موجود دست‌کم در شهرهای قم، تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد، همدان، خرم‌آباد، تبریز، مراغه، ارومیه، اراک، کاشان، سمنان، گرمسار، قزوین، کرج، خمین، زاهدان، بهشر، بهبهان، اهواز، آبادان و خرم‌شهر، مجالس سوگواری با همان ویژگی‌های خاص و انقلابی خود برگزار شد . در حقیقت می‌توان این واقعه را مستمسکی جدید برای خشم انقلابی مردم علیه رژیم دانست.
تأثیرشهادت حاج آقا مصطفی بر جنبش مقاومت اسلامی انکار ناپذیر است. از آنجا که حضرت امام از نخستین روزهای نهضت همواره مسائل جهان اسلام را در کنار مسائل و مشکلات ایران مطرح می‌کردند و سر منشأ همه مشکلات جهان اسلام را آمریکا و صهیونیسم می‌دانستند، بیشتر گروه‌ها و محافل سیاسی و نیروهای مبارز کشورهای اسلامی حرکت جهادی حضرت امام را الگو و دیدگاه‌ ها و بیانات آن حضرت را راهنمای عمل خویش قرار دادند. در این میان نقش حاج آقا مصطفی در برقراری تماس مستقیم با مبارزان مسلمان کشورهای اسلامی به‌ ویژه نهضت مقاومت اسلامی فلسطین و همچنین آموزش ، سازماندهی و اعزام نیروهای مبارز به جنوب لبنان بسیار تعیین‌کننده بود . در چنین شرایطی خبر شهادت حاج آقا مصطفی بلافاصله در کشورهای اسلامی منعکس شد و غم و اندوه فراوان را بر دل نیروهای مسلمان برجای نهاد؛ اما خبر این شهادت مظلومانه همان‌گونه که در داخل ایران موجی از خشم انقلابی را به همراه داشت، در میان مجاهدان کشورهای اسلامی نیز به تقویت روحیه جهاد و مبارزه انجامید.
7141/6026

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

'مهرکده نرسه' در صورت تمهید زیرساخت ها آماده دیدن می شود

10 شخصیت فیلم‌های‌ سینمای هالیوود که وجود واقعی داشتند!!

فصل دوم کاوش شهر زیرزمینی سفیدشهر آران و بیدگل پایان یافت

ضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونی معروف

ستاره هایی که در سال 2018 درخشیدند + عکس

تشییع پیکر حسین محب اهری، با حضور هنرمندان + عکس

چند خبر کوتاه از اصفهان

حسین محب اهری درگذشت

ماجرای تلخ استاد شهریار وقتی معشوقه خود را در روز سیزده بدر میبیند

صفحه اول روزنامه های اصفهان- پنجشنبه 27 دی

هیات های مذهبی ضامن استمرار انقلاب اسلامی هستند

کودکان در تصمیم گیری‌ حقوق شهروندی توجه شوند

بیوگرافی و عکس های حسین محب اهری از جوانی تا پیری

هستی مهدوی‌فر با چهره خون آلود و زخمی در «ماجرای نیمروز: رد خون»

حضور تعداد زیادی از چهره های سینمایی در اکران «کوتاه مثل زندگی»

شهر دوستدار کودک همه ساله در کشورمعرفی می شود

نقش روابط عمومی ها کمرنگ شده است

رویکرد شهرنشینی به کودکان باید تغییر کند

توجه موزه هنرهای معاصر اصفهان به نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی

رخ‌نمایی مسجد و محراب اولیه مسجد جامع پس از 40 سال

صفحه اول روزنامه های اصفهان- چهارشنبه 26 دی

فیلم هایی که در واقعیت باعث مرگ انسان های معمولی شدند! + عکس

اسامی رشته‌های بدون کنکور اعلام شد

از مهناز افشار تا هومن سیدی؛ بازیگرانی که سودای سیمرغ دارند

فضاهای آموزشی آموزش و پرورش اردستان وضعیت خوبی ندارد

لزوم توجه مسئولان آموزش و پرورش به تهذیب نفس دانش آموزان

گروه های آموزشی و خیرین جهت بهبود آموزش در اردستان فعال شوند

جسارت بازیگر زن سیاسی ترین اسکار تاریخ را رقم زد! + عکس

الناز شاکردوست خشمگین در یک فیلم عاشقانه!! + عکس

جنجال سلفی بهرام رادان با گاومیش ها در اهواز!! + عکس

به ازای هر اصفهانی 6 دهم جلد کتاب در استان موجود است

60 درصد مدرسه های اردستان نیازمند مقاوم سازی است

کلنگ ساخت حوزه علمیه فاطمیه خواهران کاشان به زمین زده شد

بهترین فیلم های ترانه علیدوستی + عکس

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان:دست‌کند زیر شهر اردستان منحصربه‌فرد است

صفحه اول روزنامه های اصفهان- سه شنبه 25 دی

مشاهده محراب تاریخی گنبد نظام الملک بعد از چهار دهه

23 حقیقت جذاب ناگفته در مورد فیلم ترسناک «جن‌گیر»!

کدام سکانس سریال «مینو» سانسور شد؟!

فراز و فرود سلبریتی های ایران در اینستاگرام/ از آرمین زارعی تا مهناز افشار

وقتی ویل اسمیت غول چراغ جادو می شود! + عکس

اکران «خاله سوسکه» با بهاره کیان افشار، الهام حمیدی با بادیگاردهایش!!

دستکندهای زیرزمینی در پهنه شهر اردستان کشف شد

اصفهان از منظر اجتماعی برای کودکان مناسب نیست

چرا ناگهان مرغ گران شد؟

بازار خودرو در شوک فرو رفت

مهمترین عوامل جهش تورم در تابستان امسال

صفحه اول روزنامه های اصفهان- دوشنبه 24 دی

20 درصد بودجه اصفهان در حوزه میراث فرهنگی به کاشان اختصاص دارد

تمدن فریدن، نماد همزیستی پیروان ادیان توحیدی است