پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

ایازی:

اجتماعی شدن نظام سلامت یک ضرورت است نه انتخاب اجتماعي

اجتماعی شدن نظام سلامت یک ضرورت است نه انتخاب

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - معاون اموراجتماعی وزارت بهداشت گفت: با افزایش صنعتی شدن جوامع و تغییر بار بیماری‌ها و به دنبال افزایش فاصله طبقاتی و کاهش عدالت در سلامت و تغییر سبک زندگی مردم، اجتماعی شدن نظام سلامت به یک ضرورت تبدیل شده است.
به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، سید محمدهادی ایازی صبح امروز (چهارشنبه) در اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه هفت آمایشی کشور در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر اجتماعی شدن سلامت در جامعه، اظهار کرد: اجتماعی شدن سلامت به معنای مشارکت مردم در این حوزه است و هر دستگاهی که بتواند زمینه مشارکت را فراهم کند، توفیق پیدا خواهد کرد.
وی مهمترین استراتژی‌های کشورها در حوزه سلامت و توسعه را ارتقای آگاهی در زمینه فقر و مسائل مرتبط با سلامت، برطرف کردن موانع مالی و ایجاد طرح‌های درآمد زا به ویژه برای اقشار کم درآمد، توجه به همکاری‌های بین بخشی به منظور کاهش میزان فقر، ترویج مشارکت و جلب مشارکت سایر بخش‌ها در قالب مشارکت‌های بین بخشی و تقویت و تلاش در جهت کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری‌ها عنوان کرد.
ایجاد معاونت اجتماعی رویکرد جدید در حوزه سلامت است
ایازی ایجاد معاونت اجتماعی در حوزه سلامت را یک نگاه و رویکرد جدید دانست و گفت: این نگاه، نگاه جامعه محور به حوزه سلامت است. تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت می‌تواند باعث جلب مشارکت بیش از پیش مردم و سایر بخش‌ها و دستگاه‌های اجرایی در نظام سلامت شود و از این جهت که تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت کشورهای دنیا اقدام جدیدی بود، مورد استقبال ویژه سایر کشورها قرار گرفته است.
ایازی با بیان اینکه تقویت سلامت در جامعه نیاز به مشارکت همگانی و عزم جدی دارد و سازمان‌های مردم‌نهاد باید به جد وارد این حوزه شوند، گفت: 25 درصد از موضوعات مربوط به سلامت در حوزه کاری وزارت بهداشت قرار دارد، 75 درصد در اختیار مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های دیگر است و اگر نتوانیم از ظرفیت این دستگاه‌ها و نهادها استفاده کنیم، تمام هزینه های نظام سلامت به هدر می‌رود.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: اجتماعی شدن سلامت به چهار موضوع توجه دارد که شامل مشارکت ساختارمند مردم، همکاری بین بخشی، استفاده از ظرفیت نهادها و دستگاه‌های دیگر، افزایش سواد سلامت مردم و عدالت سلامت در کشور است.
ایازی با تاکید بر همکاری بین بخشی در اجتماعی شدن سلامت، گفت: همکاری بین بخشی همکاری و همراهی ساختارمند مسولانه و متعهدانه همه بخش‌های حاکمیت است که می‌تواند نقش ویژه داشته باشد.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت بر عدالت سلامت تاکید و گفت: عدالت در سلامت بسیار مهم است که بتوانیم دسترسی مردم را به خدمات درمانی افزایش و پرداخت ازجیب مردم را کاهش دهیم.
وی مشارکت، فرایندنگر و اخلاق مدار بودن، مسئولیت پذیری، حفظ حقوق شهروندی، توانمند سازی و... را اصول و ارزش ها در اجتماعی شدن دانست و ادامه داد: سمن ها و کانون ها، انجمن خیریه، دستگاه های دولتی و بنگاه های اقتصادی در حوزه سلامت نقش ویژه ای دارند.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت، کانون های سلامت را سازو کار ساختارمند برای مشارکت پایدار مردم دانست و افزود: با فراهم کردن مشارکت مردم در این حوزه می توانیم سلامت افراد جامعه را ارتقا دهیم.
در31 استان کشور مجمع سلامت فعال است
معاون اموراجتماعی وزارت بهداشت تاکید کرد: وزارت بهداشت با مشارکت وزارت کشور آیین نامه اجرایی تشکیل مجمع سلامت در سطوح ملی، استانی، شهرستانی و محله را تدوین و ابلاغ کرده است.
وی با تاکید بر مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور، تصریح کرد: بر این اساس، تشکیل کانون سلامت و مجمع سلامت شهرستان و محله در سطح کشور به تصویب رسید. تاکنون در 31 استان و 280 شهرستان کشور، مجمع سلامت تشکیل شده است.
ایازی خاطرنشان کرد: مجمع سلامت محله شامل شورایی در سطح محله با حضور نمایندگان مردم، نمایندگان دستگاه‌های دولت است که در کنار یکدیگر بتوانند مشکلات سلامت محله را پیگیری و رفع کنند.
وی با اشاره به اقدامات اجرا شده در این زمینه، تصریح کرد: 723 سازمان و 890 خیریه سلامت در کشور تشکیل و فعال شده است و امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم کانون سلامت به طور کامل در سطح کشور راه‌اندازی شود.
معاون اموراجتماعی وزارت بهداشت، ادامه داد: در سال‌های گذشته خیریه ها نظام مند شدند و در سال 96 بیش از 1700 میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کرده اند.
ایازی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 9.5 درصد جمعیت کشور سالمند است و تا سال 2050 میلادی، 30 تا 33 درصد جمعیت کشور سالمند می شوند که فاجعه است و باید زیرساخت های مورد نیاز در حوزه سلامت و از جمله توانبخشی، ایجاد شده و گسترش یابد.
به گزارش ایسنا، معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با رویکرد افزایش زمینه مشارکت مردم در حوزه کار خیر، سازمان دهی سازمان‌های مردم نهاد سلامت، مشارکت‌های بین بخشی، بررسی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تشکیل شده است. تاکنون 9 اجلاس روسا و معاونین بهداشتی کشور برگزار شده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واژگونی خودرو در نایین یک کشته و 6 مصدوم داشت

حوادث چهارشنبه سوری در اصفهان حدود 50 درصد کاهش یافت

چشم یک نفر در وزوان برای اثر انفجار ترقه آسیب دید

انفجار مواد آتش زا در کاشان پنج آسیب دیده برجا گذاشت

تعداد آسیب دیدگان چهارشنبه سوری در کاشان به 6 نفر رسید

حادثه ای از چهارشنبه سوری در کلانشهر اصفهان گزارش نشد

16هزار پلیس امنیت ایام نوروزی را در اصفهان تامین می کنند

توقیف خودروی رانندگان خطرآفرین تا پایان تعطیلات نوروز

19مصدوم انفجار مواد محترقه روانه بیمارستان های اصفهان شدند

طرح زوج و فرد در اصفهان اجرا نمی شود

حوادث رانندگی در اصفهان 18 مصدوم برجا گذاشت

تعطیلات نوروزی اصفهان بارانی خواهد بود

سیلاب 3 میلیارد ریال به خوروبیابانک خسارت زد

مرجع قضایی اصفهان با مُخلان چهارشنبه آخر سال برخورد می کند

ادارات اردستان به تجهیزات کافی برای مقابله با بحران مجهز نشده است

کشف و انهدام 5 پاتوق مواد مخدر در اردستان

زاینده رود برای جاری شدن آب لایروبی می‌شود

بازگشایی زاینده رود در ایام عید قطعی است

جامعه 123 را نمی‌شناسد

رشد 34 درصد کمک مردمی در جشن نیکوکاری

انجمن اهدای عضو اصفهان تشکیل شد

اصفهان به عنوان جانشین تهران در مدیریت بحران انتخاب شد

انهدام پنج باب پاتوق مواد مخدر در اردستان

معضل نزاع، فصل تلخ جامعه ایران

بارندگی شدید به خور و بیابانک خسارت زد

بی توجهی مردم به تئاتر، نتیجه فروپاشی مدیریت فرهنگ و هنر است

هرجا به جوانان و زنان اعتماد کردیم نشاط و پویایی افزایش یافت

سرمایه‌ها از سال آینده به اصفهان باز خواهند گشت

خاطرات لای نقش فرش‌ها محو می‌شود+فیلم

ساختمان درمانگاه خاتم الانبیاء گلپایگان افتتاح شد

کشف جرایم در نطنز 9 درصد افزایش یافت

ثبت نام برای اعتکاف در استان اصفهان اینترنتی است

مناسب سازی در ساخت مکان های عمومی اردستان جدی گرفته شود

امنیت و اقتدار کشور مدیون خون شهداست

تحقق 80 درصدی بودجه 97 شهرداری

واژگونی خودرو در خور و بیابانک پنج مصدوم برجا گذاشت

2 خبر کوتاه از اصفهان

اکیپ های ویژه پلیس در حاشیه زاینده رود مستقر می شوند

زباله دزدان کوچک

تردد تریلرهای حامل سنگ در خورو بیابانک ممنوع شد

مسافران با رعایت قوانین رانندگی ایمنی سفرشان را تضمین کنند

طرح استقبال از بهار در گلپایگان اجرا شد

اخبار کوتاه از استان اصفهان

ورودی پارک ملی کلاه قاضی اصفهان پاکسازی شد

باران کلانشهر اصفهان را طراوت بخشید

انفجار یک واحد مسکونی در اصفهان 2 کشته بر جا گذاشت

انفجار ترقه دست انگشتان نوجوان اصفهانی را قطع کرد

15 دستگاه آمبولانس در ناوگان اورژانس استان اصفهان توزیع شد

ایثارگران اصفهان با مشکلات خرید دارو و شغل روبرو هستند

حفظ سرمایه های اجتماعی ضروری است