پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

ایازی:

اجتماعی شدن نظام سلامت یک ضرورت است نه انتخاب اجتماعي

اجتماعی شدن نظام سلامت یک ضرورت است نه انتخاب

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - معاون اموراجتماعی وزارت بهداشت گفت: با افزایش صنعتی شدن جوامع و تغییر بار بیماری‌ها و به دنبال افزایش فاصله طبقاتی و کاهش عدالت در سلامت و تغییر سبک زندگی مردم، اجتماعی شدن نظام سلامت به یک ضرورت تبدیل شده است.
به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، سید محمدهادی ایازی صبح امروز (چهارشنبه) در اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه هفت آمایشی کشور در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر اجتماعی شدن سلامت در جامعه، اظهار کرد: اجتماعی شدن سلامت به معنای مشارکت مردم در این حوزه است و هر دستگاهی که بتواند زمینه مشارکت را فراهم کند، توفیق پیدا خواهد کرد.
وی مهمترین استراتژی‌های کشورها در حوزه سلامت و توسعه را ارتقای آگاهی در زمینه فقر و مسائل مرتبط با سلامت، برطرف کردن موانع مالی و ایجاد طرح‌های درآمد زا به ویژه برای اقشار کم درآمد، توجه به همکاری‌های بین بخشی به منظور کاهش میزان فقر، ترویج مشارکت و جلب مشارکت سایر بخش‌ها در قالب مشارکت‌های بین بخشی و تقویت و تلاش در جهت کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری‌ها عنوان کرد.
ایجاد معاونت اجتماعی رویکرد جدید در حوزه سلامت است
ایازی ایجاد معاونت اجتماعی در حوزه سلامت را یک نگاه و رویکرد جدید دانست و گفت: این نگاه، نگاه جامعه محور به حوزه سلامت است. تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت می‌تواند باعث جلب مشارکت بیش از پیش مردم و سایر بخش‌ها و دستگاه‌های اجرایی در نظام سلامت شود و از این جهت که تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت کشورهای دنیا اقدام جدیدی بود، مورد استقبال ویژه سایر کشورها قرار گرفته است.
ایازی با بیان اینکه تقویت سلامت در جامعه نیاز به مشارکت همگانی و عزم جدی دارد و سازمان‌های مردم‌نهاد باید به جد وارد این حوزه شوند، گفت: 25 درصد از موضوعات مربوط به سلامت در حوزه کاری وزارت بهداشت قرار دارد، 75 درصد در اختیار مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های دیگر است و اگر نتوانیم از ظرفیت این دستگاه‌ها و نهادها استفاده کنیم، تمام هزینه های نظام سلامت به هدر می‌رود.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: اجتماعی شدن سلامت به چهار موضوع توجه دارد که شامل مشارکت ساختارمند مردم، همکاری بین بخشی، استفاده از ظرفیت نهادها و دستگاه‌های دیگر، افزایش سواد سلامت مردم و عدالت سلامت در کشور است.
ایازی با تاکید بر همکاری بین بخشی در اجتماعی شدن سلامت، گفت: همکاری بین بخشی همکاری و همراهی ساختارمند مسولانه و متعهدانه همه بخش‌های حاکمیت است که می‌تواند نقش ویژه داشته باشد.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت بر عدالت سلامت تاکید و گفت: عدالت در سلامت بسیار مهم است که بتوانیم دسترسی مردم را به خدمات درمانی افزایش و پرداخت ازجیب مردم را کاهش دهیم.
وی مشارکت، فرایندنگر و اخلاق مدار بودن، مسئولیت پذیری، حفظ حقوق شهروندی، توانمند سازی و... را اصول و ارزش ها در اجتماعی شدن دانست و ادامه داد: سمن ها و کانون ها، انجمن خیریه، دستگاه های دولتی و بنگاه های اقتصادی در حوزه سلامت نقش ویژه ای دارند.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت، کانون های سلامت را سازو کار ساختارمند برای مشارکت پایدار مردم دانست و افزود: با فراهم کردن مشارکت مردم در این حوزه می توانیم سلامت افراد جامعه را ارتقا دهیم.
در31 استان کشور مجمع سلامت فعال است
معاون اموراجتماعی وزارت بهداشت تاکید کرد: وزارت بهداشت با مشارکت وزارت کشور آیین نامه اجرایی تشکیل مجمع سلامت در سطوح ملی، استانی، شهرستانی و محله را تدوین و ابلاغ کرده است.
وی با تاکید بر مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور، تصریح کرد: بر این اساس، تشکیل کانون سلامت و مجمع سلامت شهرستان و محله در سطح کشور به تصویب رسید. تاکنون در 31 استان و 280 شهرستان کشور، مجمع سلامت تشکیل شده است.
ایازی خاطرنشان کرد: مجمع سلامت محله شامل شورایی در سطح محله با حضور نمایندگان مردم، نمایندگان دستگاه‌های دولت است که در کنار یکدیگر بتوانند مشکلات سلامت محله را پیگیری و رفع کنند.
وی با اشاره به اقدامات اجرا شده در این زمینه، تصریح کرد: 723 سازمان و 890 خیریه سلامت در کشور تشکیل و فعال شده است و امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم کانون سلامت به طور کامل در سطح کشور راه‌اندازی شود.
معاون اموراجتماعی وزارت بهداشت، ادامه داد: در سال‌های گذشته خیریه ها نظام مند شدند و در سال 96 بیش از 1700 میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کرده اند.
ایازی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 9.5 درصد جمعیت کشور سالمند است و تا سال 2050 میلادی، 30 تا 33 درصد جمعیت کشور سالمند می شوند که فاجعه است و باید زیرساخت های مورد نیاز در حوزه سلامت و از جمله توانبخشی، ایجاد شده و گسترش یابد.
به گزارش ایسنا، معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با رویکرد افزایش زمینه مشارکت مردم در حوزه کار خیر، سازمان دهی سازمان‌های مردم نهاد سلامت، مشارکت‌های بین بخشی، بررسی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تشکیل شده است. تاکنون 9 اجلاس روسا و معاونین بهداشتی کشور برگزار شده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرگ دانش آموز قائمشهری در یک حادثه عجیب

برداشت میلیونی با کپی کردن کارت‌های بانکی

رانندگان مراقب یخبندان در محورهای غربی اصفهان باشند

وضعیت محیط زیست کشور نگران کننده است

کلاهبرداری به بهانه ازدواج موقت

برف و کولاک در جاده‌ها از امشب

رفتار بچه‌پولدار‌های تهرانی سوژه شد

به نیازهای جوانان شهر توجه بیشتری داشته باشید

هیچ طرحی نباید بی توجه به حقوق کودکان باشد

امام جمعه اصفهان: کار، بیشتر از بیکار وجود دارد

کشف علمی‌ترین و خلاق‌ترین شیوه جاسازی کالای قاچاق

تنها 5 پلنگ تا یک حسرت ملی باقیست

تبادل پرونده با دستگاه قضا، الکترونیک می‌شود

بخش عمده ماموریت های پلیس الکترونیکی می شود

شهرداری در همه اقدامات شهری متعهد به رعایت حقوق کودکان است

سوء استفاده برخی اصناف از گرانی قابل قبول نیست

بی توجهی به مباحث اجتماعی و اقتصادی آب چالش زاست

احداث 21 هزار واحد مسکونی جدید در بهارستان در دستور کار است

واژگونی سرویس مدرسه در قلعه گنج

شرایط پوشش بیمه ایرانیان اعلام شد

وضعیت داروخانه‌ها بحرانی شد

4 هزار طرح عمرانی نیمه تمام عمرانی در استان اصفهان وجود دارد

2 گردشگر خارجی اهل هلند از دریاچه نمک آران و بیدگل نجات یافتند

بهارستان از شهرهای پیشتاز در بحث «TOD» است

پاک‌ سازی منطقه جوی‌آباد خمینی شهر نیازمند حمایت مردمی است

افزون بر 29 میلیارد ریال به کمیته امداد کاشان اهدا شد

امنیت سایبری واتس‌اپ زیر سوال رفت؟

تا کنون درخواستی برای بررسی داروی اسپینرازا ثبت نشده است

اعدام قاتل کودک اصفهانی در ملأ عام

قاتل ملیکا به دار مجازات آویخته شد

کاهش تصادفات به سازمان های مردم نهاد سپرده شود

عملکرد دوایر حقوقی نهادهای اجرایی بازرسی ویژه قرار می گیرد

"کویر مرنجاب" فرصت و ظرفیت بزرگی که به چالش تبدیل شده است

استقرار 420 سامانه پایش فشار شبکه آب در استان اصفهان

سقوط بهمن در جاده چالوس

تصاویری متفاوت از سقوط هواپیمای بوئینگ 707+عکس

کشف اجساد 15 قربانی سقوط هواپیما در کرج

آغاز روند جذب 5 هزار کارمند جدید از هفته آینده

تغییر زمان برگزاری کنکور 98 تکذیب شد

صدور دو هزار اخطاریه زیست محیطی در 9 ماه

محمدی: شورای شهر کودکان تشکیل خواهد شد

آموزش نمایندگان 31 استان کشور در خصوص حقوق کودکان

اصفهان، آلوده برای عموم

دانیالی: تمایل به توسعه صنعت ادامه دارد

10 درصد جمعیت سالمند است

برف مدارس چادگان و فریدونشهر را تعطیل کرد

از تعویق پرداخت مطالبات پرستاران شرمنده ام

برف و کولاک غرب اصفهان را فرا گرفت

جاده های غرب استان اصفهان لغزنده است

تکرار معضل واژگونی خودرو، ناتوانی در برنامه ریزی یا طبیعی