پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

رفع کم آبی در اصفهان نیازمند مدیریت واحد است اقتصادي

رفع کم آبی در اصفهان نیازمند مدیریت واحد است

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی اصفهان گفت: چاره اندیشی برای رفع مشکل کم آبی در این استان نیازمند مدیریت واحد در پایین و بالادست حوضه آبریز زاینده رود است.
محمد حسین قرائتی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر این اساس باید به موضوع کم آبی، خارج از قومیت ها بنگریم زیرا همه ما ایرانی هستیم و مشکل آب مختص به یک منطقه نیست بلکه بخش وسیعی از کشور را درگیر کرده است.
وی همچنین با بیان این که کم آبی، مهمترین مشکل و چالش ملی و کلان کشور به ویژه در این استان است، از مسوولان امر استان خواست تا بر صدا و سیما تکلیف کنند که به عنوان کار ملی به موضوع کم آبی در استان نگاه ویژه ای خارج از مباحث مادی داشته باشد.
وی به برنامه های عملیاتی خوب و تاثیرگذاری که در فصل تابستان به ویژه از سوی شرکت آب منطقه ای انجام شد اشاره و اضافه کرد : اگر این برنامه ها همگام با بالادست صورت می گرفت تا حدود زیادی می توانست به کاهش چالش کم آبی در استان کمک کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان یادآور شد: استمرار خشکسالی و کاهش بارندگی ها تاثیر بسیاری زیادی بر آب آشامیدنی روستاها داشته بطوری که در سنوات اخیر حدود 400 لیتر بر ثانیه از منابع آبی این مناطق کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آبفار اصفهان همچنین به خشک شدن حدود 110 حلقه چاه که در سنوات گذشته در مدار بهره برداری بوده است اشاره کرد و گفت : آب استحصالی از باقی چاه ها که مورد استفاده قرار می گیرد هم بدلیل استمرار خشکسالی ها به شدت کاهش یافته است.
وی تصریح کرد : در شرایط حاضر 43 درصد از تامین آب آشامیدنی روستاهای اصفهان از سامانه اصفهان بزرگ است و بقیه از منابع آبی دیگر استحصال می شود.
به گفته مدیرعامل شرکت آبفار استان اصفهان در این مدت بدلیل تغییرات ذکر شده منابع آبی زیرزمینی به شدت تحت الشعاع قرار گرفته است.
وی ارزان بودن نرخ آب را یکی از دلایل هدررفت و اسراف آن برشمرد و گفت : تجربه نشان داده که اگر کالایی ارزان ارائه شود در بلند مدت به ارزش آن اهمیتی داده نمی شود.
قرائتی یادآور شد: قیمت متوسط فروش یکهزار لیتر آب شهری حدود 350 تا 360 تومان است که این قیمت در روستاها بین 150 تا 175 تومان است.
وی تاکید کرد: باید تلاش شود تا قیمت آب نزدیک به قیمت واقعی باشد و این فرهنگ هم در بین مردم نهادینه شود.
مدیرعامل شرکت آبفار استان اصفهان، مشکل فرسودگی شبکه های آب آشامیدنی شهری و روستایی را یکی از عوامل مهم در هدر رفت آب ذکر کرد و افزود: اکنون 35 تا 40 درصد شبکه آب روستایی استان فرسوده و نیازمند اصلاح است.
قرائتی طول شبکه آب روستایی استان را حدود هشت هزار کیلومتر برشمرد و گفت: از این طریق باید آب از عمق 170 تا 200متری استحصال و پمپاژ شود.
وی تاکید کرد : درصورت تامین اعتبار از محل اعتبارات عمرانی می توان فرسودگی شبکه های روستایی استان را که به طور تقریبی 40 درصد آن به حدود سه هزار کیلومتر می رسد اصلاح و ترمیم کرد.
مدیرعامل شرکت آبفار استان اصفهان همچنین با تاکید بر اینکه نباید برای تامین منابع آبی به سمت احداث چاه پیش برویم، گفت: هر جا، چاه زده شود بطور موقت بین یک ماه تا 2 ماه آب خواهیم داشت و به این لحاظ باید منابع آب موجود را از عمق یک متر تا90 سانتی از سطح استفاده کنیم.
وی مشکل تامین آب دام ها را چالش مضاعفی در بخش آبفای روستایی برشمرد و گفت: برای این منظور از یک سو اعتبار و امکاناتی به ما داده نشده و از سوی دیگر در گذشته قنات، چاه و چشمه ها جوابگوی آب دام ها بود ولی الان از همین آب پرمشقت آشامیدنی برای دام استفاده می شود.
قرائتی با اشاره به چینش مدیریتی و همکاری مطلوب بین دستگاه های همسو گفت: اگر این همدلی، تفاهم و همکاری بین دستگاه های مربوطه از جمله آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری و روستایی و برق وجود نداشت چالش های این بخش روز به روز بیشتر می شد.
وی یادآور شد: نباید از مشکل آب به عنوان یک بحران نام برد زیرا بحران مقطعی و قابل حل است.
مدیرعامل شرکت آبفار استان اصفهان، رویکرد درست به مساله آب را بحث سازگاری با کم آبی برشمرد و گفت: باید طوری برنامه ریزی شود که مردم با این وضعیت وفق داده شوند.
وی با بیان این که بحث سازگاری با کم آبی نیازمند برنامه ریزی های بلند مدت است، گفت: بدلیل اینکه معلوم نیست تا چه زمانی وضعیت آب در کشور بهبود یابد و نمی توان به این بارش های مقطعی نیز دل بست باید برنامه ریزی های اساسی و اصولی در این زمینه صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اطلاع رسانی و اقداماتی که در بخش های رسانه ای و آموزشی درخصوص صرفه جویی در مصرف آب صورت گرفته است بسیاری از مردم جامعه به این باور رسیده اند که باید بطور جدی از اسراف آب خودداری کنند و ما نباید بگذاریم این باور کمرنگ شود.
قرائتی به رابطه تنگاتنگ شرکت آبفا با دانشگاه ها برای برنامه ریزی، تصمیمات و طرح های علمی در رابطه با موضوع کم آبی اشاره کرد و گفت: بر این اساس هیات امنای پژوهشکده آب و فاضلاب استان را مدیران سه مجموعه آبی استان تشکیل می دهند و رابطه خوبی بین این مجموعه ها برقرار است.
به گزارش ایرنا، آمار روستاهای سکنه استان اصفهان یک‌هزار و 339 است که 948 روستا با جمعیت بیش از 645 هزار نفر که دارای بیش از 20 خانوار هستند در قالب 240 هزار مشترک زیرپوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار دارند.
6994/6026/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

100 کیلومتر از راه های روستایی اردستان نیازمند آسفالت است

بیشتر شکایت اصفهانی ها مربوط به عدم آنتن دهی تلفن همراه است

تولید علوفه در مراتع اصفهان 20 درصد افزایش می یابد

سیستم رهتاب از تخلفاتی مانند احتکار جلوگیری می کند

تصویب برنامه 24 گانه جامع برای آینده آب اصفهان

زیرگذر شهرک دهسرخ مبارکه به صورت مشارکتی احداث می شود

فنر طلا رها شد

رستوران‌ها حق دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده را ندارند

بارش ها در شهرضا 2.6 برابر شد

آینده نامعلوم صنعت خودروسازی

چهار پرواز مقصد تهران در اصفهان فرود آمدند

اخبار کوتاه از استان اصفهان

تولید گندم در اصفهان بیش از 2 برابر شد

کشت برنج در استان اصفهان به کمتر از یکهزار هکتار رسید

تهران و اصفهان میزبان اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه

رهاسازی آب زاینده‌رود برای باغات اصفهان در تابستان

افزایش قیمت طلا در بازار

نوبرانه‌های گران در بازار اصفهان

24 برنامه سازگاری با کم آبی در اصفهان تصویب شد

60 گونه گیاه درحال انقراض، نادر و آسیب پذیر در اصفهان شناسایی شد

فعالیت سامانه بارشی در اصفهان تشدید می شود

نقش استارتاپ ها در شرایط تحریم بیشتر نمایان شود

چاره ای جز بازسازی اتوبوس های فرسوده نیست

بارش ها در گلپایگان 216 درصد بیش تر از پارسال است

بیش از 70 درصد مشکلات صنایع گلپایگان برطرف شد

حباب طلا ترکید

فرسایش بادی خور و بیابانک را تهدید می کند

9 واحد صنعتی در اردستان راه اندازی می شود

طرح تفکیک اصفهان از لایحه کاپیتولاسیون بدتر است

میزان وابستگی اهالی به سوخت هیزمی در مناطق جنگلی اصفهان کاهش یافت

طلا در کانال کاهش

مشکلات بسیاری از واحدهای تولیدی گلپایگان برطرف شد

پیگیری جذب اعتبار 72000 میلیون ریال برای بازآفرینی شهری

هواشناسی نسبت به سیلابی شدن برخی نقاط استان اصفهان هشدار داد

تفکیک استان اصفهان توجیه اقتصادی ندارد

امام جمعه گلپایگان: توسعه صنعتی متناسب با شرایط اقلیمی انجام شود

مدیریت طبیعت را با سدسازی حذف کردیم

سیر نزولی طلا

ارتباط مدیران با سازمان برنامه و بودجه افزایش یابد

اخبار کوتاه از اصفهان

استاندار اصفهان: تومار شیخ بهایی موضوع آب را حل می کند

طرح تفیکیک استان اصفهان برای دولت هزینه‌بر است

توصیه های 2 روزه هواشناسی کشاورزی

تحقق شهر هوشمند نیاز ضروری کشور

پیش‌بینی تولید 300 هزار تن گندم در استان اصفهان

طلا در مسیر کاهش

توصیه‌های 5 روزه هواشناسی کشاورزی

افزایش نرخ دلار به 15 هزار تومان

نیازمند منابع تسهیلاتی بیشتر هستیم

مالیات بر ارزش افزوده معضل بخش تولید است