پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

استاد دانشگاه :

قانون نگرش استانی بدترین ضربه را به پیکره آب کشور زد اقتصادي

قانون نگرش استانی بدترین ضربه را به پیکره آب کشور زد

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: قانون نگرش استانی به منابع آبی که در اسفند سال 1384 تصویب شد بدترین ضربه را به پیکره آب کشور زد زیرا مرزهای سیاسی به آبی ترجیح داده شده است.
حمیدرضا صفوی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : بر این اساس هر استان حق خود دانست که منابع آبی را بی حساب و کتاب در استان خود استفاده کند و نه تنها نگرش جامع نگرانه نداشته باشد بلکه فقط شهر، منطقه، قومیت و استان خود برایش مهم جلوه کند.
وی صدور مجوز غیراصولی حفر چاه ها در سال 1385 را دومین تصمیم غلطی دانست که نه تنها سودی به همراه نداشت، بلکه آب های زیرزمینی را بشدت دستخوش استفاده غیر عقلانی کرد.
وی خاطرنشان کرد : 50 درصد از چاه های کشور پس از این تاریخ حفر شد که نتیجه آن کاهش شدید سفره های آب زیرزمینی و بروز بحران فعلی بوده است.
به گفته این استاد دانشگاه اقدامات مردم باورانه برخی از مسوولان که فقط برای خشنودسازی جامعه هدف و کسب رضایت مردم انجام شد اکنون ضرر و نتایج تاسف برانگیز خود را نمایان می کند و دامنگیر همگان شده است.
صفوی سفارش افراد و دخالت برخی مسوولان ، سد راهی برای اقدامات اصولی، فنی مهندسی است، تصریح کرد : توجه همزمان و جامع نگر به انرژی، آب و کشاورزی ضروری است زیرا این سه مقوله برهم تاثیر گذارند و نمی توان از یکی برای حفظ دیگری چشم پوشی کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد : نگاه به حفظ منابع آبی و احیای زاینده رود باید چند وجهی و در ابعاد مختلف زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باشد و نگاه تک بُعدی به آن سودبخش نیست.
وی یادآور شد : اکنون سالانه 25 میلیارد مترمکعب از منابع آبی کشور صرف تولیدات غیرقابل استفاده می شود در حالی که حدود 60 تا 90 درصد از منابع آبی در بخش کشاورزی مصرف و 30 درصد تولیدات این بخش دور ریخته می شود.
این استاد دانشگاه اضافه کرد : با این هزینه کرد بخش کشاورزی و تولیدی کشور نتوانسته است هماهنگ با شرایط حرکت کند و اکنون چرخه طبیعت و بارش ها دیگر قادر به پاسخگویی به این بی تدبیری ها نیست.
عضو هیات علمی دانشکده عمران دانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد: آیا آبی که کشاورزان به صورت غیرقانونی مورد استفاده قرار می دهند سبب تولید ثروت برای آنان شده یا صنایع ما توانسته اند با استفاده از آب زاینده رود به صنایعی پیشرو و کارآمد تبدیل شوند، به طور حتم جواب این پرسش ها منفی است.
صفوی با بیان این که نظام پرداخت یارانه در انرژی و آب سبب بی مبالاتی مصرف کنندگان شده است، گفت : وقتی به کشاورز آب و برق را به نرخ کمتر از قیمت اصلی می دهند بطور قطع آن را دلسوزانه مصرف نمی کند و شکل گیری کشت غیراصولی، سنتی، غیرکارآمد و با هدررفت بالا را در پی دارد.
وی گفت : امروز تمام نگاه ها درباره عواقب خشکسالی به مردم معطوف و به نابودی گونه های مختلف گیاهی و جانوری کمتر توجه شده است.
به گفته وی منابع آبی در طول سال ها منبع حیات هزاران گونه جانوری و گیاهی بوده است و هم اکنون بسیاری از آن ها یا از بین رفته اند و یا در معرض نابودی قرار گرفته اند.
این پژوهشگر توضیح داد: آب رودخانه زاینده رود سال های طولانی حیاتبخش انواع موجودات بوده و آبزیان، انواع گیاهان و حیوانات از این منبع سرشار استفاده می کردند، اما اکنون بسیاری از آنها از بین رفته اند و دلیل آن هم چیزی جز خودخواهی بشر نیست.
وی اظهارداشت: همواره گفته می شود که خشکی این رودخانه و تالاب گاوخونی باعث انتشار ریزگردهایی می شود که برای شهروندان ضرر دارد، در همین دیدگاه دوباره فقط انسان لحاظ شده و به سایر اجزای محیط زیست شامل حیوانات و گیاهان توجهی نشده است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با دسته بندی عواملی که مشکلات کنونی زاینده رود را رقم زده است، تاکید کرد که قوانین کنونی در زمان پرآبی وضع شده زیرا آن زمان محدودیتی برای استفاده از مایه حیات قائل نمی شدند و اکنون نمی توان با استفاده از آن قوانین پیش رفت، زیرا منابع آبی به شدت کاهش پیدا کرد و به ما اجازه استفاده بدون برنامه را نمی دهد.
صفوی تصریح کرد: پیش از دهه 50 مردم وضعیت نامناسب آبی و خشکسالی را درک کرده بودند و در آب در منازل در حوضها و باغچه ها بازچرخانی می شد، اما در دهه 50 با درآمدزایی بیشتر کشور حاصل از افزایش فروش نفت و توسعه زیرساخت های آبی مانند سد ها، توهم پُرآبی در بین مردم به وجود آورد و این موضوع تاکنون ادامه داشته است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان خاطرنشان کرد : از سوی دیگر و به ویژه در سال های اخیر بی اعتمادی مردم به مسوولان باعث شده که هر چه قدر کم آبی اطلاع رسانی می شود مردم همانقدر این گفته ها را دروغ می پندارند و در نتیجه توسعه بی رویه باغ ها و کشاورزی آن هم به صورت سنتی افزایش پیدا کرد.
خشکسالی امسال کشور در 70 سال اخیر بی سابقه است به همین دلیل باید مدیریت مصرف آب مورد توجه قرار گیرد و در این بین، شرایط مناطق مرکزی ایران به شدت بحرانی تر از سایر مناطق کشور است.
بررسی گزارش های وضعیت آب و خشکسالی بیانگر این است که استان اصفهان بدترین روزهای خشکسالی در مقایسه با میانگین 40 سال اخیر را تجربه می کند، و به طور جدی با پدیده خشکسالی روبرو است.
شدت این پدیده در مرکز، شرق و جنوب شرقی اصفهان بیشتر از دیگر نقاط این استان است، به گونه ای که 64 درصد از مساحت استان دچار خشکسالی و 22.5 درصد گرفتار خشکسالی شدید و بسیار شدید است و همین امر لزوم برنامه ریزی و اقدامات اساسی و جدی را برای مقابله با بحران آبی در بلند مدت و کوتاه مدت نشان می دهد.
6020/6026/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با پیش‌بینی بی‌آبی باید به سمت کشت برون‌مرزی می‌رفتیم

307 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزا در آران و بیدگل اعطا شد

فروش محصولات سایپا، امروز هم ادامه دارد

بزرگ شدن شهرها چالش بزرگی است

فضای شهری در ایران پاسخگوی نیازها و رویدادها نیست

پرونده مسکن سهم اصفهان در سرپل ذهاب بسته می شود

تشکیل جدول معافیت مالیاتی در کشور ضروری است

ذخیره گندم استان اصفهان بیشتر از نیاز است

فرآوری محصولات راهی مناسب برای توسعه فلاورجان است

منابع آبی محدود با عدالت تقسیم شود

عشایر اصفهان تولید گوشت قرمز را به مقدار 500 تن افزایش می دهد

احتمال تولید «لادا» در ایران

مرغ ارزان شد

مأموریت لاریجانی درباره بررسی گرانی خودرو

قیمت خودرو‌های خارجی در بازار تهران

اتحادیه آجیل و خشکبار: قیمت پسته حباب دارد

قیمت اقلام مورد نیاز شب عید کاهش می‌یابد

وزیر صنعت: قیمت خودرو کاهش می‌یابد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/12/01

صادرات بهترین گزینه‌ پیش روی صنعت سیمان است

سودآوری عامل تخریب زودهنگام ساختمان‌ها

320 تن فراورده دامی فاسد در اصفهان معدوم شد

طرح ملی دادرس در 354 مدرسه اصفهان اجرا شد

اصفهان فرودگاه کمکی بیش از 90درصد پروازهای داخلی است

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی نخستین روز اسفند

ضرورت تحقق شعار واگذاری به بخش خصوصی

ضرورت تحقق شعار واگذاری به بخش خصوصی

حضور اصفهان در نمایشگاه صنعت نمایشگاهی ایران

اینفوگرافی/ کدام دشت‌های اصفهان ممنوعه هستند؟

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی نخستین روز اسفند

ذخیره 134 میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود/نگران تامین آب شرب اصفهان نیستیم

جیره‌بندی آرد نانوایان در اصفهان/دلالان قیمت‌ها را چند برابر کردند

راه اندازی رادار هواشناسی در اصفهان نیازمند 90 میلیارد ریال است

صادرات فرش و صنایع وابسته از آران و بیدگل افزایش یافت

اصفهان در نمایشگاه بین المللی صنعت نمایشگاهی حضور دارد

همکاری افریقای جنوبی و ایران با خروج امریکا از برجام کم نمی شود

بازنشستگان فولاد از هرگونه خصوصی سازی برائت دارند

توسعه مشاغل اینترنتی در اصفهان، تهران و خراسان رضوی

کالا‌های اساسی با قیمت مصوب در نمایشگاه بهاره

صدور مجوز اخذ وام 5 میلیارد دلاری ایران از روسیه

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/29

گرانیِ مرغ و گوشت، جگر و سنگدان را محبوب کرد

کباب‌کوبیده زیر 15 هزار تومان، کباب نیست

تأمین حقابه زیست محیطی تالاب گاوخونی اهمیت بالایی دارد

پایانه بار هوایی اصفهان کی به بهره برداری می رسد؟

عملیات ساخت سه طرح شهرداری منطقه 14اصفهان آغاز شد

کشاورزی دانش بنیان تنها راه تامین امنیت غذایی در آینده است

مسوولان سمیرم از کوچ زودهنگام عشایر پیشگیری کنند

تنها 35 درصد اراضی کشاورزی اصفهان زیر کشت می رود

نمایشگاه توانمندی های زنان روستایی کاشان گشایش یافت