پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

ایسنا از تحریم شرکت فولاد مبارکه گزارش می‌دهد؛

گذر از دیوار فولادی تحریم اقتصادي

گذر از دیوار فولادی تحریم

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - طی چند ماه گذشته با بازگشت دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران بسیاری از شرکت های مطرح دنیا از تجارت با کشورمان سرباز زدند. با این وجود ترامپ در هفته پایانی مهر ماه بیست شرکت را در لیست تحریم‌های جدید خود قرار داد که در بین آن‌ها شرکت فولاد مبارکه نیز جای دارد.
به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، به‌طور قطع تحریم‌های جدید آمریکا بر عملکرد تولید شرکت بزرگی همچون فولادمبارکه اصفهان که تأمین‌کننده نیمی از فولاد کشور است، تاثیر خواهد گذاشت، اما اینکه فولاد مبارکه چه برنامه‌ای برای مقابله یا دور زدن تحریم‌ها دارد و چطور چشم‌انداز صادراتی و تولید خود را محقق می‌کند، جای سؤال است؟
البته به گفته رییس انجمن فولاد ایران، فولاد مبارکه در حالی به صادرات ادامه می‌دهد که تجارت و معامله انواع شمش و محصولات فولادی از مرداد امسال در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.
به اعتقاد بهرام سبحانی، مشتریان فولاد ایران منافع مشترکی با آمریکا ندارند و مستقل عمل می‌کنند، همچنین فولاد مبارکه به دلیل ارتباط با شرکتی تحریمی، مشمول تحریم‌های ثانویه شده است.
وی تاکید کرد: این تحریم صرفا دسترسی فولاد مبارکه به شبکه‌های پولی و مالی آمریکا را در سراسر جهان محدود می‌کند درحالی که پیش از این هم هیچ ارتباطی با این شبکه‌ها وجود نداشت.
مدیرعامل سابق شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: تحریم جدید تاثیری بر فعالیت‌های اقتصادی شرکت فولاد مبارکه در داخل یا خارج کشور ندارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
معاون اجرایی پروژه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان در این خصوص به خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان گفت: شرکت فولاد مبارکه طی سال‌های اخیر شرایط تحریم را تجربه کرده و بر اساس هر وضعیتی، راهکارهای مقابله با تحریم را پیدا کرده است.
احمد سعیدبخش افزود: فولاد مبارکه در دوران تحریم بسیاری از قطعات مورد نیاز خود را توسط شرکت‌های دانش‌محور و مهندسی معکوس بومی‌سازی و تولید کرده است، بنابراین از واردات این قطعات بی‌نیاز هستیم. 
وی با تأکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه در تأمین بخش الکترود گرافیت به عنوان یک تکنولوژی خاص و برخی از قطعات یدکی هنوز وابسته به واردات است، اظهار کرد: تاکنون برای تأمین این قطعات از برخی کشورهای غربی کمک گرفته‌ایم و هرچند همکاری آن‌ها در این شرایط با ما محدود شده است، اما به‌طور کامل قطع همکاری نکرده‌اند.
معاون اجرایی پروژه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان ادامه داد: درحال حاضر برخی شرکت‌های اروپایی از قبل اعلام قطع همکاری کرده اند، اما بسیاری از آن‌ها همچنان با فولاد مبارکه همکاری دارند. 
وی درباره همکاری شرکت «اس ام اس» با فولاد مبارکه اصفهان، گفت: این طبق قرار قبلی باید فاینانسی برای فولاد مبارکه تامین می‌کرد که به دلیل تحریم‌ها با محافظه‌کاری بانک‌ها در ارائه وام روبرو شده است.
سعیدبخش درآمدزایی را دلیل اصلی عدم تمایل این شرکت‌ها به قطع همکاری با شرکت فولاد مبارکه اصفهان اعلام کرد و گفت: این شرکت‌ها به دلیل تهدیدهای آمریکا ناچار به محافظه‌کاری هستند، اما در حقیقت تمایلی به قطع همکاری با ما ندارند.
وی با بیان اینکه بازار کشورهای چین، شوروی و شرق آسیا به روی فولاد مبارکه باز است، اظهار کرد: شرکت‌های عظیم فولادسازی چین سالانه 800 میلیون تن فولاد تولید می‌کند که 400 میلیون تن آن صادر می‌شود، بنابراین در شرایطی که چین تولید نیمی از فولاد دنیا را در اختیار دارد، مسلما می‌تواند کمک خوبی برای فولاد مبارکه باشد.
معاون اجرایی پروژه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان درباره میزان تاثیر تحریم‌ها بر صادرات فولاد مبارکه اصفهان، گفت: بدون تردید تحریم‌ها در صادرات هم اثر دارد، اما راهی برای آن پیدا خواهیم کرد. چنین نیست که به آمریکا و اروپا صادراتی نداشته باشیم، ضمن اینکه صادرات فولاد مبارکه به کشورهای همجوار همچنان ادامه دارد.
وی با تأکید بر اینکه تحریم‌ها بر چشم‌انداز فولاد کشور که تولید 55 میلیون تن در سال اعلام‌شده، اثر خواهد داشت و موجب کم‌وزیاد شدن اعداد و کُند شدن روند تولید می شود، افزود: باید با عزم و اراده‌ای راسخ و محکم پای هدف خود بایستیم و امیدواریم مشکلات بزرگ‌تر از این گریبان گیرمان نشود. 
سعیدبخش همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ریزی مشخصی برای افزایش تولید فروش داخلی فولاد در شرایط کنونی وجود دارد یا خیر؟ گفت: سال گذشته برخی به این بهانه که فولاد مبارکه نمی‌تواند تولید لوله پروفیل را تامین کند، قصد واردات داشتند، اما مدیر وقت فولاد مبارکه اعلام کرد که این شرکت قادر به تامین این محصول است و در نهایت خط سبا به تولید این نوع ورق اختصاص یافت.
وی ادامه داد: هدف نخست فولاد مبارکه تامین نیازهای داخلی است و از ارز برای تامین نیازها و خرید قطعات یدکی استفاده می‌کنیم و همین برایمان کافی است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اصفهان تا 2025 خالی از سکنه می‌شود

29 درصد جوانان اصفهان بیکار هستند

تحریم‌ها، مانع ورود دارو به کشور است

اختیارات قابل تفویض به استان ها واگذار می شود

نمایشگاه تخصصی بهره وری آب و انرژی در اصفهان گشایش یافت

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

بازسازی عراق و سوریه فرصت است

وضعیت اشتغال و صنعت نگران کننده است

صادرات اصفهان 47 درصد افزایش یافت

تحریم‌های آمریکا باید در مجامع بین المللی محکوم شود

سهم ایران از واردات کشورهای همسایه 2.1 درصد است

تعدیل نیروی کار در اصفهان رشد 27 درصدی داشت

به مدیران سنگ انداز سر راه تولید اجازه کار کردن نمی دهم

شل و سفت کردن های اقتصادی

مصرف گاز اصفهان در پاییز و زمستان افزایش یافت

فرسایش خاک در سمیرم بحرانی است

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

شهرداری اصفهان با پسماندهای پلاستیکی بنزین تولید خواهد کرد

نظارت بر قیمت کالاهای مصرفی مردم افزایش یابد

سند راهبردی منابع آب آران و بیدگل تهیه می شود

سرمای هوای زمستان اصفهان بی سابقه است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

وزارت دفاع در طرح قطار شهری بهارستان مشارکت می کند

شهرهای جدید در مسیر توسعه تمدن طراحی شوند

کاهش قدرت خرید مسکن در دهک‌های مختلف

مصرف گاز اصفهان از متوسط 58 میلیون متر مکعب گذشت

آغاز 6 جبهه کاری جدید در ساخت پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان

سالانه 3 هزار هکتار مراتع و جنگل های اصفهان احیا می شود

پراید، ارزان‌ترین خودروی جهان

میزان ذخیره سد زاینده رود به 161 میلیون متر مکعب رسید

نظم سازمانی به مبارزه با فساد کمک می کند

تعزیرات با احتکار کالا در آران و بیدگل برخورد کند

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/25

واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع شد

رشد 18 درصدی مالیات اصفهان در بودجه 98 /تخصیص اعتبار برای سد کوهرنگ 3

اصفهان میزبان سومین نمایشگاه تخصصی صادراتی صنعت کفش می‌شود

بودجه استان اصفهان در سال آینده 16.5 درصد رشد یافت

کسری پوشاک شب عید

حذف چهار صفر به تقویت پول ملی و کاهش تورم می انجامد

تاثیر طرح کاهش صفر‌های پولی ملی بر اقتصاد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/24

بسته حمایتی فقط به یارانه‌بگیران تعلق می‌گیرد

پیشنهاد عدم افزایش حقوق مقامات در سال 98

جزئیات سومین مرحله عرضه نفت خام در بورس

بازار مسکن در رکود کامل

ضایعات نفتی زنگ خطری برای محیط زیست اصفهان است

بارش های جوی در گلپایگان افزایش یافت