پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مهرعلیزاده از چالش‌ها تا یادآوری‌ها سياسي

مهرعلیزاده از چالش‌ها تا یادآوری‌ها

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - آبان ماه سال گذشته بود، که عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور برای استان اصفهان محسن مهرعلیزاده را معرفی کرد، معاون رییس جمهور در دوران اصلاحات و رییس کمیسیون گردشگری در اتاق بازرگانی ایران، او که اصلیتی آذری داشت به اصفهان آمد تا جایگزین رسول زرگرپور شود، زرگرپوری که استان را میدان مین دانست و به قولی از خستگی آن را رها کرده بود.
به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، مهرعلیزاده پس از سکان‌داری اصفهان در همان روزهای اول تعارف معمول میان استاندار و مدیران کل را کنار گذاشت و در همان دو جلسه ابتدایی شورای اداری و شورای جوانان، مدیران کلی که معاونین خود را به جلسه راه داده بودند توبیخ کرد، اتفاقی که نه تنها در اصفهان بلکه در کشور پر سر و صدا شد. استاندار اصفهان به جایگاه خود باز می‌گشت و مدیران کل متوجه شدند که مهرعلیزاده اهل مماشات با کسی در این استان نیست.
او در همان روز معارفه خود اعلام کرد: معضل اساسی این استان مسئله آب است. زاینده رود ستون فقرات این استان و این شهر است و اگر آسیبی ببیند کل این پیکر از هم خواهد پاشید. آسیب‌هایی که زاینده رود در سال‌های گذشته دیده است ترمیم سختی دارد، اما باز هم امید به خدا، با تمام توان درجهت نجات آن گام بر می‌داریم. امیدوارم بتوانم در پیشگاه خداوند و مردم اصفهان روسفید باشم. اتکا به منابع دولتی در چنین استانی کاری غلط است. باید از بخش خصوصی کمک بگیریم. درست است که باید تخصیص‌های دولتی را به بهترین شکل هزینه کنیم و بهترین بازده را از آن ببینیم اما با توجه به مردم اصفهان که مردمانی هوشمند هستند باید اداره امور را به بخش دولتی بسپاریم. مسئله اشتغال باید در اصفهان برطرف شود. اصفهان می‌تواند در زمینه اقتصاد مقاومتی الگوی دیگر استان‌ها باشد. باید در توسعه صادرات، صنایع دستی و جذب سرمایه پیش قدم باشیم. اما باید بدانیم هر اقدامی که انجام می‌دهیم محیط زیست اصفهان باید در اولویت باشد تا بتوانیم به محیط زیستی متوازن دست پیدا کنیم.
استاندار اصفهان در همان ابتدا سعی کرد تا اولویت‌های ذهنی خود را مطرح کند، اما برای اقدام گریبان بانک‌های استان را گرفت و در اولین سخنرانی خود پس از استاندار شدندش گفت: برخی از بانک‌ها در ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی محافظه کاری می‌کنند که باید رویه ی خود را اصلاح کنند و در اجرای اقتصاد مقاومتی همکاری بیشتری داشته باشند. هرچند که او فقط به بانک‌ها نتاخت و مدیران و فرمانداران را نیز مورد خطاب قرار داد او به آنها تاکید کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف و واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی اقدام کنند. باید راه برای کارکردن باز باشد و بروکراسی اداری حذف و در صدور مجوزها به بخش های مختلف با حفظ قوانین و مقررات تسریع شود.
مهرعلیزاده سرمایه‌گذاری را در گام بعدی خطابه‌های خود قرار داده بود او محکم و در جلسات شورای اشتغال استان به همه مدیران استان به صراحت گفت: صاحبان سرمایه و سرمایه گذاران که خود را از این جامعه می دانند و تلاش می کنند که یک کارگر از حداقل های زندگی نیفتد یک ایثار در جنگ اقتصادی کرده اند. سرمایه گذاران خواستار تسریع در ارائه خدمات هستند و اگر در زمینه حل این مشکلات کوتاهی شود، ظلم است. باید مراقب باشیم که یک کارگاه تعطیل و یک نفر بیکار نشود و آن ها که تعطیل شده اند شرایط برگشتشان را فراهم کنیم تا صاحب سرمایه شرایط را بهتر کند.
سه ماه ابتدایی نشان می‌داد که حضور او که در اشل یک معاون رییس جمهوری در استان موجب شده تا او استانداری اصفهان را به جایگاه اصلی خود بازگرداند. به همین دلیل بدون هیچ محافظه‌کاری در رفتار و در گفتار همه کاستی‌ها را می‌گفت از مدیران انتقاد می‌کرد به همین خاطر بدون فریاد ولی با تومائنینه از خبرهای بد در استان گفت اینکه کلیدواژه سرمایه گریزی و سرمایه ستیزی اصطلاحی است که در استان همواره بر زبان‌ها جاری است و اینکه 33 درصد از درآمدهای مالیاتی تاکنون محقق نشده است و در خصوص تحقق مجموع درآمدها، رتبه سی‌ام کشور هستیم.
او در سه‌ماهه دوم حضورش در اصفهان سعی کرد تا در کنار مباحث اقتصادی و صنعتی‌ به موضوعات فرهنگی و سیاسی وارد شود به همین دلیل در خصوص برخوردهای سلیقه‌ای با کنسرت‌ها اظهار کرد: معاون سیاسی را ملزم به پیگیری آن کردم. این را بدانید که هیچ منعی در خصوص حضور زنان نوازنده وجود ندارد و این قضیه صحت ندارد که از حضور زنان نوازنده در کنسرتی جلوگیری شده است. از سوی دیگر گفت بنده در مورد جوان‌گرایی و حضور بانوان در عرصه‌های مختلف تاکید زیادی دارم به همین دلیل شورای مشورتی جوانان را تشکیل می‌دهیم که در این شورا به استاندار در خصوص مسائل مختلف جوانان مشورت داده می‌شود. 
در بحث سیاسی یک روز در شورای شهر به دوران احمدی نژاد تاخت و افزود: باید به شما بگویم اثرات اقدامات احمدی‌نژاد تا 70 سال دیگر خواهند ماند. این تخریب‌ها 70 سال وجود خواهد داشت. فرصت زیادی نداریم. فرصت‌های تاریخی زیادی را از منظر تمرین حضور مردم در تصمیمات از دست داده‌ایم و باید شرایطی را فراهم کنیم که در اندک زمانی این تمرین در جامعه وجود داشته باشد که مردم مشارکت بیشتری در سرنوشت خود داشته باشند و این امر گرچه به عنوان شورای شهر است اما هم تمرینی برای دولت است که شنیدن صدای مردم را تحمل کنند و هم تمرینی برای مردم است که وقتی میدان باز شد، حد و حصر این تصمیمات را بدانند.
پس از عید نوروز و ورود به سال 97 استاندار اصفهان دو موضوع مهم فرودگاه و آب زاینده رود را جدی تر از قبل پیگیری و بحث بازچرخانی آب را در فروردین ماه همان سال در دیدارهای نوروزی خود مطرح کرد، موضوع که هر بار و در هر جلسه‌ای پس از عید آن را به هر شیوه بازگویی کرده و سعی داشت همه مدیران استان را با آن همراه کند. به همین خاطر طی س ماهه ابتدایی سال موضوع فرودگاه و کاستی‌هایش را مطرح می‌کرد و موضوع زاینده رود را نیز بارها و بارها ابراز کرد. تا جایی که از مرداد ماه امسال آن را جدی تر مطرح کرد آنقدر جدی که حتی مخالفان را به استانداری دعوت و با آنها مشورت کرد. او سفر به دل کشاورزان شرق و باغداران غرب را نیز در دستور کار قرار داد و مرداد ماه تا اواسط شهریور را به این موضوع گذراند او در شهریور ماه از طرح بازچرخانی آب رونمایی کرد، طرحی که ابتدا در مجمع نمایندگان استان مطرح و با مخالفت شدید چند نماینده مجلس به خصوص موسوی لارگانی مواجه شد مواجه‌ای که همزمان با رفتن او از استانداری اصفهان شد و به همین دلیل نه تنها خودش بلکه معاونین او نیز سعی کردند طرح را به هر شکلی شده در مجامع بازگو کنند و از کسانی که جلوی آن ایستاده‌اند انتقاد کنند، هرچند که گفته می‌شود شاید این همه اصرار به خاطر سرمایه‌گذاری بوده است که در منطقه ناژوان برای سرمایه‌گذاری اقدام کرده و آب را مهمترین عامل حضور گردشگر در این منطقه عنوان کرده بود.
او حالا آماده رفتن شده است دیدارش با آیت‌الله مظاهری و سپس دعوت نامه‌ای برای نکوداشت نشان می‌دهد او چند روز دیگری بیشتر میهمان اصفهان نیست، میهمانی که در طرح بازچرخانی دچار چالش شد، انتصاب‌های پایانی‌اش مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار گرفت تا آنجا که اعضای ستاد روحانی در لنجان در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند، اما او چند نکته را یادآور شد اینکه استاندار شخص ارشد یک استان است و مدیران باید از او تبعیت کنند و اینکه انتقاد کنند هیچ اشکالی ندارد و استاندار با مدیران تعارفی ندارد، مهرعلیزاده می‌رود شاید در جایی دیگر صندلی انتظارش را بکشد، اما جانشین چه کسی می‌تواند باشد آیا باز هم مردی ملی یا اینبار از پتانسیل‌های استانی؟
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرمانده سپاه به نتانیاهو: با دُم شیر بازی نکن

پیکر سرباز شهید دهاقانی تشییع شد

تضییع حقوق کودکان توسعه ملی کشورها را تضعیف می کند

مسئولان باید به داد زاینده رود برسند/ضرورت احترام به حقوق کودکان

مصدومیت دروازه‌بان ذوب آهن در دیدار تدارکاتی

امدادرسانی به 51 خوردوی در راه مانده از سوی هلال احمر اصفهان

چیدمان توسعه در اصفهان موجب وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک است

استقلال خوزستان و ذوب آهن به تساوی رسیدند

احمد توکلی از معاون روحانی شکایت کرد

حذف بدرقه فیزیکی متهمان تا محاکم قضایی/راه اندازی کلانتری مجازی

انقلاب اسلامی تحقق اهداف سیاست‌مداران دنیا را با مشکل مواجه ساخت

باند سارقان سیم برق در کاشان متلاشی شد

سایتهای دفن پسماند در اردستان وضعیت مناسبی ندارد

بخشی از مصوبات شوراها در راستای حمایت از کودکان باشد

شهرداری ها مجری پروژه‌های مربوط به شهر دوستدار کودک هستند

تورم قوانین کیفری یک چالش و معضل جدی در کشور است

استفاده از ابزار فضای مجازی برای اطلاع رسانی یک ضرورت است

جمهوری اسلامی تعاملات دنیا را با انقلاب سیاسی بهم زد

زیباکلام: اصلاح‌طلبان متهم اصلی وضع فعلی هستند

پیام جهرمی به حاتمی در پی عدم موفقیت سیمرغ

جزئیات توافق نوبخت با وزیر سابق بهداشت

طرح ترامپ برای خروج از ناتو فاش شد

نتیجه نامعلوم سخنان خوئینی‌ها علیه هاشمی

احضار سفیر ایران در لندن به خاطر نازنین زاغری

ترامپ به اون نامه نوشت

قاتل ملیکای 5 ساله در ملأ عام اعدام شد

برخورد با 46 متخلف حوزه محیط زیست در کاشان

سارقان اموال دولتی در کمتر از 24 ساعت در اردستان دستگیر شدند

بختیار: بدون داشتن نظام حزبی، استانی‌شدن انتخابات مشکلی را حل نمی‌کند

شرایط برای استانی شدن انتخابات فراهم نشده است

کوهکن: اظهارات مسئولان منجر به سوء‌استفاده بیگانگان نشود

یک استاد روابط بین الملل: انقلاب اسلامی ایران یک ایدئولوژی آلترناتیو در جهان مطرح کرد

روحانی: دست بزرگان استان گلستان را می‌بوسم

شایعات تازه درباره رفع حصر مهدی کروبی

برگزاری کارگاه های آموزشی یک روزه هنری در کاشان

مشارکت شهروندان در زیباسازی شهری/برگزاری ایده کاپ نوروزی

کودکان اوتیسم کاشان در سایه بی مهری مسئولان/شناسایی 100کودک بیمار

فیلم تلویزیونی به کارگردانی مسعود آب‌پرور درگلپایگان ساخته می‌شود

آموزش پیشگیری از سالک به دانش‌آموزان/ اعزام تیم درمان به مدارس

گنبد جدید امام حسین (ع) تا شعاع 20 کیلومتری قابل رویت است

شایستگی ملاک انتخاب خادمان اربعین حسینی باشد

بی خطرسازی پسماندها توسط دانشگاه علوم پزشکی را قبول نداریم

بیشترین فعالیت ما پیگیری احیای «زاینده رود» و «گاوخونی» بوده است

برنامه قاصدک در راستای پرداختهای عادلانه به پرستاران اجرا می شود

کم کاری برخی نهادهای استان در عمل به طرح کاهش آلودگی هوای اصفهان

40 درصد پرسنل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پرستاران هستند

ورود سامانه ناپایدار از بعدازظهر چهارشنبه به اصفهان

پرستاران نقش موثری در ارائه خدمات سطح یک و سه پیشگیری دارند

اصفهان سومین شهر دوستدار کودک در خاورمیانه است

تمامی راه های اصلی شهرستان گلپایگان تا سال آینده 4 بانده می شود