پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مهرعلیزاده از چالش‌ها تا یادآوری‌ها سياسي

مهرعلیزاده از چالش‌ها تا یادآوری‌ها

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - آبان ماه سال گذشته بود، که عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور برای استان اصفهان محسن مهرعلیزاده را معرفی کرد، معاون رییس جمهور در دوران اصلاحات و رییس کمیسیون گردشگری در اتاق بازرگانی ایران، او که اصلیتی آذری داشت به اصفهان آمد تا جایگزین رسول زرگرپور شود، زرگرپوری که استان را میدان مین دانست و به قولی از خستگی آن را رها کرده بود.
به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، مهرعلیزاده پس از سکان‌داری اصفهان در همان روزهای اول تعارف معمول میان استاندار و مدیران کل را کنار گذاشت و در همان دو جلسه ابتدایی شورای اداری و شورای جوانان، مدیران کلی که معاونین خود را به جلسه راه داده بودند توبیخ کرد، اتفاقی که نه تنها در اصفهان بلکه در کشور پر سر و صدا شد. استاندار اصفهان به جایگاه خود باز می‌گشت و مدیران کل متوجه شدند که مهرعلیزاده اهل مماشات با کسی در این استان نیست.
او در همان روز معارفه خود اعلام کرد: معضل اساسی این استان مسئله آب است. زاینده رود ستون فقرات این استان و این شهر است و اگر آسیبی ببیند کل این پیکر از هم خواهد پاشید. آسیب‌هایی که زاینده رود در سال‌های گذشته دیده است ترمیم سختی دارد، اما باز هم امید به خدا، با تمام توان درجهت نجات آن گام بر می‌داریم. امیدوارم بتوانم در پیشگاه خداوند و مردم اصفهان روسفید باشم. اتکا به منابع دولتی در چنین استانی کاری غلط است. باید از بخش خصوصی کمک بگیریم. درست است که باید تخصیص‌های دولتی را به بهترین شکل هزینه کنیم و بهترین بازده را از آن ببینیم اما با توجه به مردم اصفهان که مردمانی هوشمند هستند باید اداره امور را به بخش دولتی بسپاریم. مسئله اشتغال باید در اصفهان برطرف شود. اصفهان می‌تواند در زمینه اقتصاد مقاومتی الگوی دیگر استان‌ها باشد. باید در توسعه صادرات، صنایع دستی و جذب سرمایه پیش قدم باشیم. اما باید بدانیم هر اقدامی که انجام می‌دهیم محیط زیست اصفهان باید در اولویت باشد تا بتوانیم به محیط زیستی متوازن دست پیدا کنیم.
استاندار اصفهان در همان ابتدا سعی کرد تا اولویت‌های ذهنی خود را مطرح کند، اما برای اقدام گریبان بانک‌های استان را گرفت و در اولین سخنرانی خود پس از استاندار شدندش گفت: برخی از بانک‌ها در ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی محافظه کاری می‌کنند که باید رویه ی خود را اصلاح کنند و در اجرای اقتصاد مقاومتی همکاری بیشتری داشته باشند. هرچند که او فقط به بانک‌ها نتاخت و مدیران و فرمانداران را نیز مورد خطاب قرار داد او به آنها تاکید کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف و واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی اقدام کنند. باید راه برای کارکردن باز باشد و بروکراسی اداری حذف و در صدور مجوزها به بخش های مختلف با حفظ قوانین و مقررات تسریع شود.
مهرعلیزاده سرمایه‌گذاری را در گام بعدی خطابه‌های خود قرار داده بود او محکم و در جلسات شورای اشتغال استان به همه مدیران استان به صراحت گفت: صاحبان سرمایه و سرمایه گذاران که خود را از این جامعه می دانند و تلاش می کنند که یک کارگر از حداقل های زندگی نیفتد یک ایثار در جنگ اقتصادی کرده اند. سرمایه گذاران خواستار تسریع در ارائه خدمات هستند و اگر در زمینه حل این مشکلات کوتاهی شود، ظلم است. باید مراقب باشیم که یک کارگاه تعطیل و یک نفر بیکار نشود و آن ها که تعطیل شده اند شرایط برگشتشان را فراهم کنیم تا صاحب سرمایه شرایط را بهتر کند.
سه ماه ابتدایی نشان می‌داد که حضور او که در اشل یک معاون رییس جمهوری در استان موجب شده تا او استانداری اصفهان را به جایگاه اصلی خود بازگرداند. به همین دلیل بدون هیچ محافظه‌کاری در رفتار و در گفتار همه کاستی‌ها را می‌گفت از مدیران انتقاد می‌کرد به همین خاطر بدون فریاد ولی با تومائنینه از خبرهای بد در استان گفت اینکه کلیدواژه سرمایه گریزی و سرمایه ستیزی اصطلاحی است که در استان همواره بر زبان‌ها جاری است و اینکه 33 درصد از درآمدهای مالیاتی تاکنون محقق نشده است و در خصوص تحقق مجموع درآمدها، رتبه سی‌ام کشور هستیم.
او در سه‌ماهه دوم حضورش در اصفهان سعی کرد تا در کنار مباحث اقتصادی و صنعتی‌ به موضوعات فرهنگی و سیاسی وارد شود به همین دلیل در خصوص برخوردهای سلیقه‌ای با کنسرت‌ها اظهار کرد: معاون سیاسی را ملزم به پیگیری آن کردم. این را بدانید که هیچ منعی در خصوص حضور زنان نوازنده وجود ندارد و این قضیه صحت ندارد که از حضور زنان نوازنده در کنسرتی جلوگیری شده است. از سوی دیگر گفت بنده در مورد جوان‌گرایی و حضور بانوان در عرصه‌های مختلف تاکید زیادی دارم به همین دلیل شورای مشورتی جوانان را تشکیل می‌دهیم که در این شورا به استاندار در خصوص مسائل مختلف جوانان مشورت داده می‌شود. 
در بحث سیاسی یک روز در شورای شهر به دوران احمدی نژاد تاخت و افزود: باید به شما بگویم اثرات اقدامات احمدی‌نژاد تا 70 سال دیگر خواهند ماند. این تخریب‌ها 70 سال وجود خواهد داشت. فرصت زیادی نداریم. فرصت‌های تاریخی زیادی را از منظر تمرین حضور مردم در تصمیمات از دست داده‌ایم و باید شرایطی را فراهم کنیم که در اندک زمانی این تمرین در جامعه وجود داشته باشد که مردم مشارکت بیشتری در سرنوشت خود داشته باشند و این امر گرچه به عنوان شورای شهر است اما هم تمرینی برای دولت است که شنیدن صدای مردم را تحمل کنند و هم تمرینی برای مردم است که وقتی میدان باز شد، حد و حصر این تصمیمات را بدانند.
پس از عید نوروز و ورود به سال 97 استاندار اصفهان دو موضوع مهم فرودگاه و آب زاینده رود را جدی تر از قبل پیگیری و بحث بازچرخانی آب را در فروردین ماه همان سال در دیدارهای نوروزی خود مطرح کرد، موضوع که هر بار و در هر جلسه‌ای پس از عید آن را به هر شیوه بازگویی کرده و سعی داشت همه مدیران استان را با آن همراه کند. به همین خاطر طی س ماهه ابتدایی سال موضوع فرودگاه و کاستی‌هایش را مطرح می‌کرد و موضوع زاینده رود را نیز بارها و بارها ابراز کرد. تا جایی که از مرداد ماه امسال آن را جدی تر مطرح کرد آنقدر جدی که حتی مخالفان را به استانداری دعوت و با آنها مشورت کرد. او سفر به دل کشاورزان شرق و باغداران غرب را نیز در دستور کار قرار داد و مرداد ماه تا اواسط شهریور را به این موضوع گذراند او در شهریور ماه از طرح بازچرخانی آب رونمایی کرد، طرحی که ابتدا در مجمع نمایندگان استان مطرح و با مخالفت شدید چند نماینده مجلس به خصوص موسوی لارگانی مواجه شد مواجه‌ای که همزمان با رفتن او از استانداری اصفهان شد و به همین دلیل نه تنها خودش بلکه معاونین او نیز سعی کردند طرح را به هر شکلی شده در مجامع بازگو کنند و از کسانی که جلوی آن ایستاده‌اند انتقاد کنند، هرچند که گفته می‌شود شاید این همه اصرار به خاطر سرمایه‌گذاری بوده است که در منطقه ناژوان برای سرمایه‌گذاری اقدام کرده و آب را مهمترین عامل حضور گردشگر در این منطقه عنوان کرده بود.
او حالا آماده رفتن شده است دیدارش با آیت‌الله مظاهری و سپس دعوت نامه‌ای برای نکوداشت نشان می‌دهد او چند روز دیگری بیشتر میهمان اصفهان نیست، میهمانی که در طرح بازچرخانی دچار چالش شد، انتصاب‌های پایانی‌اش مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار گرفت تا آنجا که اعضای ستاد روحانی در لنجان در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند، اما او چند نکته را یادآور شد اینکه استاندار شخص ارشد یک استان است و مدیران باید از او تبعیت کنند و اینکه انتقاد کنند هیچ اشکالی ندارد و استاندار با مدیران تعارفی ندارد، مهرعلیزاده می‌رود شاید در جایی دیگر صندلی انتظارش را بکشد، اما جانشین چه کسی می‌تواند باشد آیا باز هم مردی ملی یا اینبار از پتانسیل‌های استانی؟
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استیضاح وزیر ورزش در دستور کار مجلس

دفاع از ارزش های انقلاب منوط به حفظ اقتدار بسیج است

دیدار با پیکان همیشه حساس بوده است

عباس رضایی استاندار اصفهان شد

«عباس رضایی» استاندار اصفهان شد

عباس رضایی از دانشگاه علوم پزشکی سکان‌دار استانداری اصفهان شد

استاندار اصفهان انتخاب شد

'مرتضائی قهرودی' فرماندار کاشان شد

تحریم 9 فرد به اتهام انتقال نفت ایران به سوریه

دشمنان در طول 40 سال گذشته هرگز موفق به مقابله با انقلاب نشده اند

استاندار باید بتواند در مواجه با چالش‌های سیاسی چرایی و چگونگی را بررسی کند

استاندار اصفهان باید بتواند در مواجه با چالش‌های سیاسی چرایی و چگونگی را بررسی کند

اصفهان فقط یک استودیو تلویزیونی دارد/مخالف آنتن فروشی هستیم

جشنواره فیلم کوتاه اصفهان در 60 ثانیه از روز اصفهان آغاز می شود

اصفهان از نگاه مردم تصویر می‌شود/نگاهی به نصف‌جهان در 60 ثانیه

همایش شهید مدرس هشتم آذرماه در اردستان برگزار می شود

عباسی: احمدی‌نژاد، روحانی را سر کار آورد

حضور سردار «غیب‌پرور» در جلسه علنی مجلس

طرح استیضاح «ظریف» کلید خورد

کنترل بیماری آتشک و مگس میوه در سطح باغات استان اصفهان

اعزام 100 گروه جهادی به مناطق محروم استان اصفهان در هفته بسیج

همایش «یاوران معروف» آذرماه در اردستان برگزار می شود

جامعه امروز نیازمند تقویت سرمایه های اجتماعی است/نقش سازنده بسیج

آثار راه یافته به مرحله بازبینی جشنواره تئاتر روح‌الله معرفی شدند

اصفهان از نگاه مردم تصویر می‌شود/نگاهی به نصف‌جها ن در 60 ثانیه

تندروی و جهالت انقلابی‌گری نیست/ برهم زنندگان جلسات اختلافات را افزایش می‌دهند

سرپرست فرمانداری اصفهان معرفی شد

بی توجهی به روح اصفهان، آسمان نیلگون نصف جهان را تیره کرده است

97 درصد مدیران اصفهان از افراد بومی انتخاب شدند

مدیریت و اقتدار، ملاک های مهم برای تصدی استانداری اصفهان است

ظریف برای منتقدانش سند رو کرد

100 اکیپ برای راهداری زمستانه در حالت آماده باش قرار گرفت

اول آذرماه با عنوان روز اصفهان ثبت ملی می شود/برگزاری 74 برنامه

همه جنبه‌های هویتی نصف‌جهان در برنامه‌های روز اصفهان دیده می‌شود

هوای اصفهان در وضعیت ناسالم ثبت شد/شاخص کیفی به 134 رسید

دمای استان اصفهان در 24 ساعت آینده تغییر محسوسی نخواهد داشت

قرارداد منصوریان در هیات فوتبال اصفهان ثبت می‌شود

نماینده شاهین‌شهر: هفت میلیون و ٢٠٠ هزار تومان حقوق می‌گیرم

محمدرضا عسگریان سرپرست فرمانداری سمیرم شد

حیدر قاسمی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان شد

دور بعدی مذاکرات روسیه، ترکیه و ایران درباره سوریه از 7 آذر برگزار می‌شود

چرا تحریم‌های جدید آمریکا اثرگذار نیست؟

وزیر خارجه انگلیس وارد تهران شد

تورم هفت ماهه به 20.3 درصد رسید

بختیار: مدیران چند سِمَتی از برنامه‌ریزی و اجرایی‌کردن برنامه‌ها جا می‌مانند

زنگنه قانون را دور زد؟

ترامپ: نوار قتل خاشقچی وحشتناک‌تر از آن بود که بتوانم گوش کنم

مالکیت مجموعه کاخ سرهنگ آباد تعیین تکلیف شود

آقای ظریف! لطفا با فرافکنی برای شکستِ رویکردِ‌ خود توجیه نتراشید!

بازنشسته‌ها رفتند؟