پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مهرعلیزاده از چالش‌ها تا یادآوری‌ها سياسي

مهرعلیزاده از چالش‌ها تا یادآوری‌ها

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - آبان ماه سال گذشته بود، که عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور برای استان اصفهان محسن مهرعلیزاده را معرفی کرد، معاون رییس جمهور در دوران اصلاحات و رییس کمیسیون گردشگری در اتاق بازرگانی ایران، او که اصلیتی آذری داشت به اصفهان آمد تا جایگزین رسول زرگرپور شود، زرگرپوری که استان را میدان مین دانست و به قولی از خستگی آن را رها کرده بود.
به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، مهرعلیزاده پس از سکان‌داری اصفهان در همان روزهای اول تعارف معمول میان استاندار و مدیران کل را کنار گذاشت و در همان دو جلسه ابتدایی شورای اداری و شورای جوانان، مدیران کلی که معاونین خود را به جلسه راه داده بودند توبیخ کرد، اتفاقی که نه تنها در اصفهان بلکه در کشور پر سر و صدا شد. استاندار اصفهان به جایگاه خود باز می‌گشت و مدیران کل متوجه شدند که مهرعلیزاده اهل مماشات با کسی در این استان نیست.
او در همان روز معارفه خود اعلام کرد: معضل اساسی این استان مسئله آب است. زاینده رود ستون فقرات این استان و این شهر است و اگر آسیبی ببیند کل این پیکر از هم خواهد پاشید. آسیب‌هایی که زاینده رود در سال‌های گذشته دیده است ترمیم سختی دارد، اما باز هم امید به خدا، با تمام توان درجهت نجات آن گام بر می‌داریم. امیدوارم بتوانم در پیشگاه خداوند و مردم اصفهان روسفید باشم. اتکا به منابع دولتی در چنین استانی کاری غلط است. باید از بخش خصوصی کمک بگیریم. درست است که باید تخصیص‌های دولتی را به بهترین شکل هزینه کنیم و بهترین بازده را از آن ببینیم اما با توجه به مردم اصفهان که مردمانی هوشمند هستند باید اداره امور را به بخش دولتی بسپاریم. مسئله اشتغال باید در اصفهان برطرف شود. اصفهان می‌تواند در زمینه اقتصاد مقاومتی الگوی دیگر استان‌ها باشد. باید در توسعه صادرات، صنایع دستی و جذب سرمایه پیش قدم باشیم. اما باید بدانیم هر اقدامی که انجام می‌دهیم محیط زیست اصفهان باید در اولویت باشد تا بتوانیم به محیط زیستی متوازن دست پیدا کنیم.
استاندار اصفهان در همان ابتدا سعی کرد تا اولویت‌های ذهنی خود را مطرح کند، اما برای اقدام گریبان بانک‌های استان را گرفت و در اولین سخنرانی خود پس از استاندار شدندش گفت: برخی از بانک‌ها در ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی محافظه کاری می‌کنند که باید رویه ی خود را اصلاح کنند و در اجرای اقتصاد مقاومتی همکاری بیشتری داشته باشند. هرچند که او فقط به بانک‌ها نتاخت و مدیران و فرمانداران را نیز مورد خطاب قرار داد او به آنها تاکید کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف و واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی اقدام کنند. باید راه برای کارکردن باز باشد و بروکراسی اداری حذف و در صدور مجوزها به بخش های مختلف با حفظ قوانین و مقررات تسریع شود.
مهرعلیزاده سرمایه‌گذاری را در گام بعدی خطابه‌های خود قرار داده بود او محکم و در جلسات شورای اشتغال استان به همه مدیران استان به صراحت گفت: صاحبان سرمایه و سرمایه گذاران که خود را از این جامعه می دانند و تلاش می کنند که یک کارگر از حداقل های زندگی نیفتد یک ایثار در جنگ اقتصادی کرده اند. سرمایه گذاران خواستار تسریع در ارائه خدمات هستند و اگر در زمینه حل این مشکلات کوتاهی شود، ظلم است. باید مراقب باشیم که یک کارگاه تعطیل و یک نفر بیکار نشود و آن ها که تعطیل شده اند شرایط برگشتشان را فراهم کنیم تا صاحب سرمایه شرایط را بهتر کند.
سه ماه ابتدایی نشان می‌داد که حضور او که در اشل یک معاون رییس جمهوری در استان موجب شده تا او استانداری اصفهان را به جایگاه اصلی خود بازگرداند. به همین دلیل بدون هیچ محافظه‌کاری در رفتار و در گفتار همه کاستی‌ها را می‌گفت از مدیران انتقاد می‌کرد به همین خاطر بدون فریاد ولی با تومائنینه از خبرهای بد در استان گفت اینکه کلیدواژه سرمایه گریزی و سرمایه ستیزی اصطلاحی است که در استان همواره بر زبان‌ها جاری است و اینکه 33 درصد از درآمدهای مالیاتی تاکنون محقق نشده است و در خصوص تحقق مجموع درآمدها، رتبه سی‌ام کشور هستیم.
او در سه‌ماهه دوم حضورش در اصفهان سعی کرد تا در کنار مباحث اقتصادی و صنعتی‌ به موضوعات فرهنگی و سیاسی وارد شود به همین دلیل در خصوص برخوردهای سلیقه‌ای با کنسرت‌ها اظهار کرد: معاون سیاسی را ملزم به پیگیری آن کردم. این را بدانید که هیچ منعی در خصوص حضور زنان نوازنده وجود ندارد و این قضیه صحت ندارد که از حضور زنان نوازنده در کنسرتی جلوگیری شده است. از سوی دیگر گفت بنده در مورد جوان‌گرایی و حضور بانوان در عرصه‌های مختلف تاکید زیادی دارم به همین دلیل شورای مشورتی جوانان را تشکیل می‌دهیم که در این شورا به استاندار در خصوص مسائل مختلف جوانان مشورت داده می‌شود. 
در بحث سیاسی یک روز در شورای شهر به دوران احمدی نژاد تاخت و افزود: باید به شما بگویم اثرات اقدامات احمدی‌نژاد تا 70 سال دیگر خواهند ماند. این تخریب‌ها 70 سال وجود خواهد داشت. فرصت زیادی نداریم. فرصت‌های تاریخی زیادی را از منظر تمرین حضور مردم در تصمیمات از دست داده‌ایم و باید شرایطی را فراهم کنیم که در اندک زمانی این تمرین در جامعه وجود داشته باشد که مردم مشارکت بیشتری در سرنوشت خود داشته باشند و این امر گرچه به عنوان شورای شهر است اما هم تمرینی برای دولت است که شنیدن صدای مردم را تحمل کنند و هم تمرینی برای مردم است که وقتی میدان باز شد، حد و حصر این تصمیمات را بدانند.
پس از عید نوروز و ورود به سال 97 استاندار اصفهان دو موضوع مهم فرودگاه و آب زاینده رود را جدی تر از قبل پیگیری و بحث بازچرخانی آب را در فروردین ماه همان سال در دیدارهای نوروزی خود مطرح کرد، موضوع که هر بار و در هر جلسه‌ای پس از عید آن را به هر شیوه بازگویی کرده و سعی داشت همه مدیران استان را با آن همراه کند. به همین خاطر طی س ماهه ابتدایی سال موضوع فرودگاه و کاستی‌هایش را مطرح می‌کرد و موضوع زاینده رود را نیز بارها و بارها ابراز کرد. تا جایی که از مرداد ماه امسال آن را جدی تر مطرح کرد آنقدر جدی که حتی مخالفان را به استانداری دعوت و با آنها مشورت کرد. او سفر به دل کشاورزان شرق و باغداران غرب را نیز در دستور کار قرار داد و مرداد ماه تا اواسط شهریور را به این موضوع گذراند او در شهریور ماه از طرح بازچرخانی آب رونمایی کرد، طرحی که ابتدا در مجمع نمایندگان استان مطرح و با مخالفت شدید چند نماینده مجلس به خصوص موسوی لارگانی مواجه شد مواجه‌ای که همزمان با رفتن او از استانداری اصفهان شد و به همین دلیل نه تنها خودش بلکه معاونین او نیز سعی کردند طرح را به هر شکلی شده در مجامع بازگو کنند و از کسانی که جلوی آن ایستاده‌اند انتقاد کنند، هرچند که گفته می‌شود شاید این همه اصرار به خاطر سرمایه‌گذاری بوده است که در منطقه ناژوان برای سرمایه‌گذاری اقدام کرده و آب را مهمترین عامل حضور گردشگر در این منطقه عنوان کرده بود.
او حالا آماده رفتن شده است دیدارش با آیت‌الله مظاهری و سپس دعوت نامه‌ای برای نکوداشت نشان می‌دهد او چند روز دیگری بیشتر میهمان اصفهان نیست، میهمانی که در طرح بازچرخانی دچار چالش شد، انتصاب‌های پایانی‌اش مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار گرفت تا آنجا که اعضای ستاد روحانی در لنجان در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند، اما او چند نکته را یادآور شد اینکه استاندار شخص ارشد یک استان است و مدیران باید از او تبعیت کنند و اینکه انتقاد کنند هیچ اشکالی ندارد و استاندار با مدیران تعارفی ندارد، مهرعلیزاده می‌رود شاید در جایی دیگر صندلی انتظارش را بکشد، اما جانشین چه کسی می‌تواند باشد آیا باز هم مردی ملی یا اینبار از پتانسیل‌های استانی؟
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مصدومیت ناشی از چهارشنبه‌سوری در اصفهان نداشتیم/کاهش45درصدی حوادث

مادر کاشانی 4 قلو زایمان کرد/حال همه نوزادان خوب است

بیش از 3 هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد در اصفهان کشف و ضبط شد

جمع آوری 400 قلیان از سطح رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌های شهر اصفهان

نصب تندیس امیرکبیر در کاشان/المان‌های نوروزی به سطح شهر آمد

کشف یک حوضخانه تاریخی در مسجد کفشدوزها واقع در بازار کاشان

پلنگ جدیدی در پناهگاه حیات‌وحش عباس‌آباد نائین دیده نشده است

55 تصادف منجر به مجروحیت در جاده‌های اصفهان رخ داد

3 هزار مسافر در اصفهان اسکان داده شدند

کشف کتیبه سنگی مسروقه دژ تاریخی سمیرم/تحویل کتیبه به میراث فرهنگی

نصف‌جهان آماده میزبانی از گردشگران نوروزی/از زنده‌رود تا نقش‌جهان

انفجار مواد محترقه دست‌ساز در شهرک ناجی آباد کاشان حادثه آفرید

زاینده‌رود در اصفهان جاری شد

«مژده بهار» در اصفهان به صحنه می‌رود/ کنسرتی برای مسافران نوروز

پیروزی‌های اخیر ذوب‌آهن را موفقیت نمی‌دانم

گرانی‌ مواد غذایی موجب افزایش سوءتغذیه در جامعه می‌شود

اضافه‌کار پرستاران کاشانی به درآمد دانشگاه علوم‌پزشکی ربطی ندارد

نامگذاری ساختمان ارشاد کاشان بنام شهید محمود فرهادی

میانگین وزنی بارشهای استان اصفهان 247 درصد افزایش یافته است

آب 29 اسفند به اصفهان می‌رسد/ اختصاص حقابه کشاورزان تا15خرداد

کانون روزنامه نگاران جوان در اصفهان شکل می‌گیرد

بی‌مهری گریبان گیر منطقه یحیی‌آباد کاشان/مسئولان زیر بار نمی‌روند

توجه ویژه به اشتغال در بودجه 98

از شرایط سخت تحریم عبور می‌کنیم

کشف یک انبار زیر زمینی تولید فلافل غیر بهداشتی در برخوار

بازارچه‌های خیریه‌ای در آستانه عید نوروز گشایش می‌یابد

دشمن با بهانه کردن CFT و پالرمو در پی ضربه زدن به انقلاب است

نظارت بر 6600 واحد عرضه دام در ایام نوروز در اصفهان

طرح آرامش بهاری در امامزادگان نطنز اجرا می‌شود

راه‌اندازی گردشگری کودک در کاشان/ بازدید رایگان از چشمه سلیمانیه

بهره برداران کاشانی از انتقال و کاشت نهال خودداری کنند

راه اندازی بوستان معرفت در آستان علی بن باقر مشهد اردهال کاشان

بهره‌برداری از مخزن خط انتقال و ایستگاه پمپاژ قهجاورستان

تعداد بیماران مبتلا به ام اس در اصفهان به 8 هزار نفر می‌رسد

بسیاری از ساختمانهای شاخص شهرداری اصفهان بدون استفاده مانده است

دستگیری سارقان بزرگترین کتیبه سنگی کشور در سمیرم

پزشکان اقدام به منطقی کردن درمان برای بیماران مبتلا به ام‌اس کنند

نگاه ویژه به موضوع ورزش‌های همگانی در اردستان ضروری است

رونق گردشگری اصفهان نباید وابسته به زاینده رود باشد

دستورالعمل مقابله با آسیب‌های اجتماعی در اصفهان باید تدوین شود

پیروزی ذوب آهن با درخشش مطهری/ پیکان مقابل صنعت نفت متوقف شد

آمار خوب علیرضا منصوریان با ذوب آهن در سه دیدار اخیر

استقلال بهترین، تراکتور تنها تیم بدون شکست و سپاهان بازنده هفته

پیش بینی بارش باران و برف در بیشتر نقاط استان اصفهان

زمان پیشنهادی کشاورزان برای بازگشایی زاینده‌رود چهارم فروردین است

انتقاد نماینده فلاورجان در مورد نحوه جاری شدن آب در زاینده رود

دشمن از توان جبهه مقاومت وحشت دارد

استاندار اصفهان: انسداد مبادی بی سوادی به تلاش همه جانبه نیاز دارد

مذاکرات صلح با طالبان روندی طولانی دارد

کالبد شکافی اتفاقاتی که سرنوشت قهرمانی لیگ فوتسال را عوض کرد