پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

روایت مدیرکل اوقاف از حاج حسن پورپونه، واقف بزرگ اصفهانی اجتماعي

روایت مدیرکل اوقاف از حاج حسن پورپونه، واقف بزرگ اصفهانی

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان از پیرمردی روایت کرد که با لباسی ساده و مندرس به اداره اوقاف مراجعه کرده و وقف‌های بزرگ و موثری را به ثبت رسانده است.
به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، حجت‌الاسلام رضا صادقی با حضور در خبرگزاری ایسنا به مناسبت روز وقف روایت حاج حسن پورپونه را این گونه نقل کرد که یک روز در یکی از ادارات اوقاف شهرستان بودم که پیرمردی با لباس ساده و یک جفت دمپایی وارد شد. سلام کرد و گفت حاج‌آقا می‌خواهم وقف کنم. پرسیدم چه چیزی را می‌خواهی وقف کنی؟ گفت یک مسجد در آبادان به نام امام حسن مجتبی (ع) ساخته‌ام که پنج واحد تجاری نیز دارد تا مخارج مسجد را تامین کند. گفتم حاج‌آقا آنجا آبادان است و باید به اداره اوقاف همان محل مراجعه کنید و ارتباطی با اداره اوقاف اصفهان ندارد. گفت اموال بیشتری دارم که می‌خواهم در اصفهان وقف کنم. 
پیرمرد گفت "در میدان آزادی (دروازه شیراز) ملک بزرگی دارم که یک واحد تجاری در طبقه پایین و دو واحد اداری در طبقه بالا دارد". این را که گفت کمی شک کردم. با خودم گفتم این پیرمرد هم آلزایمر گرفته و ما را سر کار گذاشته. به خودش گفتم من را ببخش در ذهنم چنین مسائلی گذشت. پیرمرد ادامه داد "خانه‌ای هم در کوشک نجف‌آباد دارم که باغ بزرگی دارد و آن را هم می‌خواهم وقف کنم".

به پیرمرد که حدود 85 سال سن داشت گفتم دیگر چه داری؟ گفت "حدود 4 هزار متر زمین، پشت زندان دارم که می‌خواهم برای زوج‌های جوان وقف کنم. پرسیدم دیگر چه داری؟ گفت دو قطعه زمین هم برای ساخت مسکن در مشهد خریده‌ام اما هنوز نساخته‌ام و می‌خواهم برای زائران اهل کوشک، اسکان تامین کنم". 
من هم گفتم حاج آقا به من بگو چه شغلی داری؟ گفت "از 12 سالگی نجار بوده‌ام و امروز 85 سال سن دارم. از پیرمرد پرسیدم اولاد داری و آیا راضی هستند همه این اموال را وقف کنی؟ گفت 12 فرزند دارد که دو نفرشان به رحمت خدا رفته‌اند، حالا دو پسر و هشت دختر برایم باقی مانده است و به همه آنها به اندازه کافی اموال داده‌ام".
با خودم گفتم این حاج آقا الحمدلله، هم ازدیاد مال دارد و هم ازدیاد اولاد! پرسیدم می‌توانی اسناد این اموالی که نام بردی را برایمان بیاوری؟ روز بعد پیرمرد با بقچه‌ای پارچه‌ای آمد که همه مدارک اموال و املاکی که نام برده بود را در آن بود. مدارک را که دیدم سر به زیر انداختم و با خود گفتم خدایا ما را به خاطر شکی که به پیرمرد کردم ببخش.
به پیرمرد گفتم شما به منزل برو و از فردا من به همراه مسئولان امر در همان منزل خدمت شما می‌رسیم. روز بعد با معاونین به منزل حاج حسن پورپونه رفتیم. دو پسر را دو سوی خود نشانده و عروس‌ها نیز کنارشان. هشت دختر و دامادهایشان نیز حضور داشتند. از اولاد پرسیدم راضی هستید پدر این اموال را وقف کند؟ همه فرزندان با جان و دل راضی بودند و موجب شد وقف‌نامه‌ای بنویسیم که از این پس نسل در نسل فرزندان بزرگ ذکور این موفوقات را اداره خواهند کرد. 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: بانوان نیز در بحث وقف پیشتاز بوده، بسیار روشن‌فکرانه و با نیت‌های بسیار زیبایی وارد مباحث وقفی می‌شوند. بسیاری از واقف‌های بزرگ را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: بسیاری از علما اموال خود را وقف کرده و گمنام مانده‌اند. برای مثال آیت‌الله حججی موقوفات عجیبی دارند. ایشان بیمارستانی نیز ساخته‌اند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان افزود: برخی فکر می‌کنند روحانیت خشن و سخت‌گیر و کناره‌گیر هستند. اما به هیچ عنوان چنین نیست و بسیاری از علما علاقمند به ارتباط با جوانان و طبقات مختلف اجتماعی هستند. سابقه علما در وقف نیز بسیار قدیمی است و همواره علما در وقف پیشتاز بوده‌اند.
صادقی ادامه داد: حتی گذشتگان ما وقف‌هایی در زمینه‌ها محیط زیست، سگ‌های ولگرد، رسانه، فناوری، انرژی هسته‌ای داشته‌اند. در همین اصفهان وقف برای قلیان در روضه‌خوانی‌ها به ثبت رسیده است که یک زمانی رسم بوده است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر حفاظت از موقوفات تاریخی که میان سازمان میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف دچار همپوشانی شده است، گفت: همواره تلاش بر این بوده که همکاری اوقاف با تمام دستگاه‌ها سالم باشد. همچنین هرگز اقداماتی که موجب شود آسیبی به دارایی‌های میراثی وارد شود انجام نداده‌ایم. 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان افزود: افتخار اداره کل اوقاف این است که مسجد امام (ره) از آثار و برکات وقف است و چیزی که وقف شد دیگر هیچ مرجعی نخواهد توانست آن را از وقف خارج کند.
صادقی گفت: هرگز توپ را در زمین میراث فرهنگی نداخته‌ام اما همیشه این درخواست را داشته‌ام که اداره کل میراث فرهنگی نماینده خود را در رابطه با مناطقی که میراثی است به اداره کل اوقاف و امور خیریه معرفی کند. به خصوص در رابطه با امام‌زادگان و مساجد تاریخی. 
وی ادامه داد: اما در توسعه این مناطق مشکلاتی وجود داشته که نیاز است تعامل و همکاری بیشتر باشد. باید ناظر میراث فرهنگی بر اقدامات اداره کل اوقاف در زمینه تعمیرات این بناها نظارت کند. اما به قوانین اداره کل میراث فرهنگی احترام می‌گذاریم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: بقعه شهشهان را به زودی بازدید خواهیم کرد تا هر کجا نیاز به استحکام بخشی و تعمیر دارد را مرمت کنیم.

صادقی گفت: از همه رسانه‌ها دعوت می‌کنم مردم را دعوت کنند در زمینه‌هایی که به آنها اعتقاد دارند وقف کنند. اداره کل اوقاف به دنبال این نیست که موقوفات را در تملک این اداره در بیاورد. مردم می‌توانند در زمینه‌ای که علاقمند هستند وقف کرده و مدیریت و تملک آن را در دست خود نگاه دارند. 
وی ادامه داد: همه نیازهایی که مردم می‌توانند در آن زمینه وقف کنند مطالعه شده است و مردم می‌توانند به هر کدام از ادارات مراجعه کرده و اطلاعات را دریافت کنند. در هر زمینه‌ای می‌شود وقف کرد. برای مثال مدتی پیش فردی زمینی به ارزش چهار میلیارد تومان را برای درمان معتادان وقف کرد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تاکید کرد: امروز به وقف در زمینه‌های فناوری و توسعه علم و همچنین وقف برای محیط زیست بسیار نیاز است. یک روزی آب انبار می‌ساختند و امروز باید برای تامین آب شرب باید وقف انجام شود.

کد خبرنگار: 13051
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

علائم اولیه سکته مغزی از زبان یک نورولوژیست

سه ساعت برای درمان سکته مغزی فرصت دارید

آرامستان های اردستان نیاز به ساماندهی دارد

پرونده مسكن مهر اصفهان دهه فجر امسال بسته می‌شود

پیشرفت های کشور مرهون تفکر بسیجی است

میزگرد راهکارهای جلوگیری از افزایش دیابت در ایرنا برگزار شد

جلسه علنی دادگاه رسیدگی به جرایم اقتصادی در اصفهان تشکیل شد

میزگرد چالش های مناطق حفاظت شده در ایرنای اصفهان برگزار شد

بسیج ناحیه امام صادق اصفهان پنج هزار برنامه برگزار می کند

طرح جامع خطر پذیری استان اصفهان تصویب شد

20 کانون آلوده به آنفلوآنزای پرندگان در اصفهان شناسایی شد

آمار تلفات جانی آزادراه کاشان نگران کننده است

یک شهرساز: برند شهری اصفهان بی‌ربط و ضعیف است

خدمات سلامت در مراکز بهداشت، نتیجه گرا باشد

تکیه‌گاه خانواده خشونت کند همه افسرده می‌شوند

مردان سهم کمتری در پرونده های الکترونیک سلامت دارند

کنگره سرداران و 1400 شهید فلاورجان برگزار می شود

هوای اصفهان ناسالم برای گروه های حساس

بیش از 138کیلوگرم تریاک در نائین کشف شد

طرح مدیریت جامع پسماند فریدن پس از 10 سال اجرایی نشد

احیا صنعت نساجی اصفهان بزرگترین آرزوی مرحوم تاج الدین بود

تاج الدین و نوربخش مظهر خدمت به کارگران بودند

آلودگی هوا و توصیه های بهداشتی

40 عنوان برنامه در شرق اصفهان اجرا می شود

سواد رسانه ای راهکار مقابله با آسیب شبکه های اجتماعی است

زندآور: سامانه تاکسیرانی خاموش است

روشن: اخلاق رو به افول است/ برهم زنندگان "من بهشتی هستم" را نکوهش می‌کنم

آمار بازنشسته‌ها را ارائه کنید

تذکر عضو شورا پیرو به کارگیری بازنشسته‌ها در شهرداری

ساچمه در سر محیط بان ماند

طرح تاب آوری شهری در تیران و کرون اجرا می شود

فرهنگ برخورد با سانحه کمرنگ است

آغاز عملیات زیرساخت فیبر نوری شهر زواره

چرا وقف برای نخبگان نباشد؟

پیکر تاج الدین در گلستان شهیدان اصفهان به خاک سپرده شد

اخبار کوتاه زیست محیطی استان اصفهان

بیشترین میزان بارش ها در فریدونشهر و میمه ثبت شد

کاسبان دست از گرانفروشی بردارند

مشکل خاصی در جاده های اصفهان گزارش نشد

نیازمندان خون را در فصل سرما دریابید

حماسه 25 آبان اصفهان باید به صورت ملی در تقویم ها ثبت شود

جاده های اصفهان لغزنده است

یک دستگاه اتوبوس در آزادراه کاشان دچار حادثه شد

اخبار کوتاه استان اصفهان

داروی سرطان خون با یک بیستم قیمت مشابه خارجی در کشور تولید شد

حکم قاتل ملیکا: دو بار اعدام و سی‌ویک سال و 9 ماه حبس

فعالیت معادن موجب تخریب محیط زیست تیران شده است

سرطان شناسی در کشور با محدودیت تشخیص تکمیلی مواجه است

270 تشکل تخصصی زنان و خانواده در اصفهان فعالیت دارند

ویزیت رایگان در امامزادگان شهرستان مبارکه