پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

شرق اصفهان نیاز به توجه ویژه در بحش بهداشت و درمان دارد اجتماعي

شرق اصفهان نیاز به توجه ویژه در بحش بهداشت و درمان دارد

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت : مناطق شرق شهرستان اصفهان نیاز به توجه ویژه در بخش های بهداشت و درمان دارند.
مناطق شرق شهرستان اصفهان متشکل از شهرها و مناطقی از جمله زیار، جرقویه، ورزنه، کوهپایه، اژیه، هرند و برآن حدود 200 هزار نفر جمعیت دارد، اغلب مردم این مناطق به کشاورزی اشتغال دارند، اما در چند سال اخیر خشکسالی آنها را در معرض مشکلات مختلف قرار داده است.
به گزارش ایرنا، حسین علی شهریاری روز چهارشنبه در بازدیدی که همراه سایر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از مراکز بهداشتی و درمانی شهرها و روستاهای شرق اصفهان داشت، افزود: لازم است مسوولان دستگاه های اجرایی توجه بیشتری به این منطقه داشته باشند.
شماری از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه برای بررسی امکانات و محرومیت های مناطق کمتر برخوردار اصفهان وارد این استان شدند و سفر آنها به مدت سه روز تا جمعه ادامه دارد.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان در این بازدید گفت: نتایج سفر سه روزه به استان اصفهان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ خواهد شد.
شهریاری اظهارداشت: با وجود کارهای خوبی که در حوزه بهداشت و درمان در شرق اصفهان صورت گرفته اما این منطقه نیازمند توجه بیشتری است.
وی با اشاره به فاصله 80 تا 120 کیلومتری شهرهای شرق اصفهان تا کلانشهر اصفهان، افزود: بیماران با توجه به جاده ترانزیتی و تردد سخت، دسترسی آسانی به بیمارستان ندارند و لازم است بستر کامل درمان در شهرهایی مانند کوهپایه فراهم و در هر هفته چند متخصص به مراکز جامع خدمات پزشکی و سلامت آنها اعزام شوند.
شهریاری با تاکید بر اینکه از نظر تعداد پزشک و تخت بیمارستانی در کشور مشکل جدی نداریم، تصریح کرد: اما توزیع آنها عادلانه نبوده است.
به گفته وی، برخی مناطق در کشور با فاصله 10 تا 15 کیلومتر از مرکز شهر تبدیل به شهرستان شدند اما شهرهایی مانند کوهپایه حدود 80 سال، بخش است و باید در آن بازنگری شود.
به گزارش ایرنا، اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این سفر در بازدید از مرکز بهداشت ورزنه با شماری از بیماران مبتلا به سالک در این منطقه نیز دیدار و گفت و گو کردند.
شرق اصفهان یکی از مناطق سالک خیز در این استان است به طوریکه به گفته مسئولان مرکز بهداشت اصفهان از بین موارد ابتلا به سالک در سالجاری بیشترین آن مربوط به این منطقه بوده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حاشیه این بازدید گفت: امسال حدود 700 بیمار مبتلا به سالک در منطقه ورزنه شناسایی شدند که قابل قیاس با سال های پیش نیست.
کمال حیدری، علت شیوع سالک را وضعیت طبیعی این منطقه دانست و افزود: باید مردم را از این منطقه و طاقزارها دور کرد یا طاقزار ها را به جایی دیگر انتقال داد.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یک تنه وظایف دیگر نهادها از جمله فرمانداری و منابع طبیعی را برای مبارزه با این بیماری انجام می دهد، تصریح کرد: ما در حد توان اقدام های لازم را برای درمان و پیشگیری انجام دادیم.
حیدری با اشاره به افزایش ابتلا به سالک در سالجاری در منطقه ورزنه خاطرنشان کرد: تحریم ها در کمبود دارویی مورد نیاز برای درمان سالک بی تاثیر نبوده است.
به گزارش ایرنا، اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به همراه معاون حقوقی وزارت بهداشت و نماینده مردم اصفهان در مجلس روز چهارشنبه در سفر به شرق اصفهان از شهرهای کوهپایه، نیک آباد و ورزنه و مراکز بهداشتی و درمانی آنها بازدید و با مردم و مسوولان از نزدیک گفت و گو کردند.
آنها از مراکز جامع خدمات سلامت ورزنه و کوهپایه، مرکز خیرساز کوهپایه، بیمارستان در حال ساخت ورزنه و بیمارستان امام خمینی(ره) در شهر نیک آباد بازدید می شود.
مرکز جامع خدمات پزشکی کوهپایه جمعیتی بالغ بر هفت هزار نفر را پوشش می دهد؛ مشکلات عمده این مرکز، کمبود پزشک و پرستار و کسری بودجه عنوان شده است.
همچنین در این سفر، اعلام شد که بهره برداری از طرح توسعه مرکز جامع خدمات سلامت کوهپایه نیازمند اختصاص 25 میلیارد ریال است؛ این طرح در 2 طبقه با زیر بنای یک هزار و 500 متر مربع و دارای اتاق عمل، زایشگاه، آزمایشگاه، داروخانه و پلی کلینیک چشم پزشکی، دندانپزشکی، روانشناسی و گوش حلق و بینی و 10 تخت بیمارستانی است.
این طرح از سال 89 آغاز اما در سال 95 بخاطر عدم تامین بودجه کافی متوقف شد؛ تا کنون با حمایت خیران بیش از 25 میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.
در بازدید اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بیمارستان امام خمینی شهر جرقویه در شرق اصفهان برای اهدای 2 دستگاه دیالیز به این مرکز قول مساعد داده شد.
بیمارستان امام خمینی جرقویه با سابقه 22 سال تنها بیمارستان شرق شهرستان اصفهان است که بیماران بخش های ورزنه، حسن آباد، جرقویه علیا و سفلا، جلگه، بن رود و بر آن شمالی و جنوبی را پوشش می دهد.
این بیمارستان در هر سال به حدود 10 هزار نفر خدمت ارائه می کند و حدود 500 عمل جراحی در آن انجام می شود.
به گزارش ایرنا، طرح توسعه بیمارستان شهید رجایی شهر داران فردا پنجشنبه در جریان سفر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به شهرستان های چادگان، فریدن و فریدونشهر آغاز می شود.
اعضای این کمیسیون روز جمعه نیز از سه مرکز بهداشتی و درمانی و یک مرکز درمانی وابسته به تامین اجتماعی بازدید و در نشستی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مشکلات و معضلات فرا روی بخش بهداشت و درمان استان را بررسی خواهند کرد.
3011/6026/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تخلیه بقایای نفتی دلیل بوی نامطبوع در مسیر زاینده رود است

فتح خرمشهر اشاعه دهنده الگوی نبرد انقلابی درجهان است

منشا بوی گاز در مسیر زاینده رود هنوز شناسایی نشد

مهم ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

1300 زندانی جرایم غیرعمد در اصفهان نیازمند مساعدت هستند

افتتاح اولین مرکز تخصصی خانواده در اصفهان

وحدت عامل دوام وکالت در کشور است

توزیع کنندگان مشروبات الکلی تقلبی در اصفهان دستگیر شدند

عده ای با تشدید مشکلات اقتصادی در زمین دشمن بازی می کنند

وضعیت زندان اصفهان ساماندهی شود

باران شدید به روستای بیاضه خور خسارت زد

مصرف بیش از حد نمک احتمال سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد

فتح خرمشهر نقطه عطفی تاریخی برای کشور ماست

برداشت بی رویه آب در جوار گسل ها می تواند به زلزله منجر شود

جو اصفهان آرام می‌شود

519 فقره وام کارگشایی به مددجویان کمیته امداد شهرضا پرداخت شد

برگزاری دادگاه مجازی در دانشگاه اصفهان

رئیس کل دادگستری استان اصفهان منصوب شد

اردستان از نقاط کانونی انتقال بیماری سالک در استان اصفهان است

طرح استان جدید، مناقشات آبی ایجاد می‌کند

دکتر امیر محبیان: با بازشدن باب همه‎پرسی، شیرازه امور از دست دولت خارج می‎شود

بارش های رگباری و رعد و برق در کاشان خسارتی نداشت

دادستان شهرضا: فضای انتقاد در جامعه نباید سرکوب شود

احتمال بروز روان آب در شمال و شمال شرق اصفهان

مدارس هنگام ثبت نام وجهی دریافت نکنند/مردم به مدارس کمک کنند!

آموزش "مدرسه محور" در راه مدارس اصفهان است

توضیح سخنگوی قوه قضاییه درباره موضوع دوچرخه سواری بانوان در اصفهان

من یک ارباب پورشه‌سوارم

ناچار به بازسازی ناوگان فرسوده اتوبوس‌های شهری هستیم

سرپرست شهرداری نجف آباد تعیین شد

اجرای طرح «همای رحمت» توسط جمعیت هلال احمر اصفهان در ماه رمضان

چگونه با فرد مسموم برخورد کنیم؟

کمک 2 میلیارد ریالی مردم شرق اصفهان به منطقه سیل زده پلدختر

از کودکان دستفروش خرید نکنید

افرادی که کارت هوشمند ملی نگرفتند اقدام کنند

اوقات فراغت و مقوله فرهنگ

آغاز موج مرگ در اثر مصرف مشروبات الکلی در اصفهان

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی تا روزهای ابتدای خرداد

5 نفر در اصفهان به دلیل مصرف مشروبات تقلبی جان باختند

20 هزار سمیرمی فشار خون دارند

رودخانه های کاشان باید لایروبی و بازگشایی شوند

جزییات تصادف خودروی "پورشه" در اصفهان

نصر: به مردم لبخند بزنیم

هواشناسی نسبت به جاری شدن سیلاب در کاشان هشدار داد

از دست مجرم قِسِر در رفته‌ای!

انتقال آب کارون به اصفهان، مانع سیلاب خوزستان نمی شد

واژگونی خودرو درگلپایگان یک کشته و یک مصدوم برجای گذاشت

معین: مردم هرگز حق خود را از زاینده رود فراموش نمی‌کنند

فرهنگ سازی، برنامه ریزی و آموزش نیاز اساسی مدیریت بحران

صاعقه در لنجان اصفهان جان یک نفر را گرفت