پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

شرق اصفهان نیاز به توجه ویژه در بحش بهداشت و درمان دارد اجتماعي

شرق اصفهان نیاز به توجه ویژه در بحش بهداشت و درمان دارد

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت : مناطق شرق شهرستان اصفهان نیاز به توجه ویژه در بخش های بهداشت و درمان دارند.
مناطق شرق شهرستان اصفهان متشکل از شهرها و مناطقی از جمله زیار، جرقویه، ورزنه، کوهپایه، اژیه، هرند و برآن حدود 200 هزار نفر جمعیت دارد، اغلب مردم این مناطق به کشاورزی اشتغال دارند، اما در چند سال اخیر خشکسالی آنها را در معرض مشکلات مختلف قرار داده است.
به گزارش ایرنا، حسین علی شهریاری روز چهارشنبه در بازدیدی که همراه سایر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از مراکز بهداشتی و درمانی شهرها و روستاهای شرق اصفهان داشت، افزود: لازم است مسوولان دستگاه های اجرایی توجه بیشتری به این منطقه داشته باشند.
شماری از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه برای بررسی امکانات و محرومیت های مناطق کمتر برخوردار اصفهان وارد این استان شدند و سفر آنها به مدت سه روز تا جمعه ادامه دارد.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان در این بازدید گفت: نتایج سفر سه روزه به استان اصفهان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ خواهد شد.
شهریاری اظهارداشت: با وجود کارهای خوبی که در حوزه بهداشت و درمان در شرق اصفهان صورت گرفته اما این منطقه نیازمند توجه بیشتری است.
وی با اشاره به فاصله 80 تا 120 کیلومتری شهرهای شرق اصفهان تا کلانشهر اصفهان، افزود: بیماران با توجه به جاده ترانزیتی و تردد سخت، دسترسی آسانی به بیمارستان ندارند و لازم است بستر کامل درمان در شهرهایی مانند کوهپایه فراهم و در هر هفته چند متخصص به مراکز جامع خدمات پزشکی و سلامت آنها اعزام شوند.
شهریاری با تاکید بر اینکه از نظر تعداد پزشک و تخت بیمارستانی در کشور مشکل جدی نداریم، تصریح کرد: اما توزیع آنها عادلانه نبوده است.
به گفته وی، برخی مناطق در کشور با فاصله 10 تا 15 کیلومتر از مرکز شهر تبدیل به شهرستان شدند اما شهرهایی مانند کوهپایه حدود 80 سال، بخش است و باید در آن بازنگری شود.
به گزارش ایرنا، اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این سفر در بازدید از مرکز بهداشت ورزنه با شماری از بیماران مبتلا به سالک در این منطقه نیز دیدار و گفت و گو کردند.
شرق اصفهان یکی از مناطق سالک خیز در این استان است به طوریکه به گفته مسئولان مرکز بهداشت اصفهان از بین موارد ابتلا به سالک در سالجاری بیشترین آن مربوط به این منطقه بوده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حاشیه این بازدید گفت: امسال حدود 700 بیمار مبتلا به سالک در منطقه ورزنه شناسایی شدند که قابل قیاس با سال های پیش نیست.
کمال حیدری، علت شیوع سالک را وضعیت طبیعی این منطقه دانست و افزود: باید مردم را از این منطقه و طاقزارها دور کرد یا طاقزار ها را به جایی دیگر انتقال داد.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یک تنه وظایف دیگر نهادها از جمله فرمانداری و منابع طبیعی را برای مبارزه با این بیماری انجام می دهد، تصریح کرد: ما در حد توان اقدام های لازم را برای درمان و پیشگیری انجام دادیم.
حیدری با اشاره به افزایش ابتلا به سالک در سالجاری در منطقه ورزنه خاطرنشان کرد: تحریم ها در کمبود دارویی مورد نیاز برای درمان سالک بی تاثیر نبوده است.
به گزارش ایرنا، اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به همراه معاون حقوقی وزارت بهداشت و نماینده مردم اصفهان در مجلس روز چهارشنبه در سفر به شرق اصفهان از شهرهای کوهپایه، نیک آباد و ورزنه و مراکز بهداشتی و درمانی آنها بازدید و با مردم و مسوولان از نزدیک گفت و گو کردند.
آنها از مراکز جامع خدمات سلامت ورزنه و کوهپایه، مرکز خیرساز کوهپایه، بیمارستان در حال ساخت ورزنه و بیمارستان امام خمینی(ره) در شهر نیک آباد بازدید می شود.
مرکز جامع خدمات پزشکی کوهپایه جمعیتی بالغ بر هفت هزار نفر را پوشش می دهد؛ مشکلات عمده این مرکز، کمبود پزشک و پرستار و کسری بودجه عنوان شده است.
همچنین در این سفر، اعلام شد که بهره برداری از طرح توسعه مرکز جامع خدمات سلامت کوهپایه نیازمند اختصاص 25 میلیارد ریال است؛ این طرح در 2 طبقه با زیر بنای یک هزار و 500 متر مربع و دارای اتاق عمل، زایشگاه، آزمایشگاه، داروخانه و پلی کلینیک چشم پزشکی، دندانپزشکی، روانشناسی و گوش حلق و بینی و 10 تخت بیمارستانی است.
این طرح از سال 89 آغاز اما در سال 95 بخاطر عدم تامین بودجه کافی متوقف شد؛ تا کنون با حمایت خیران بیش از 25 میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.
در بازدید اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بیمارستان امام خمینی شهر جرقویه در شرق اصفهان برای اهدای 2 دستگاه دیالیز به این مرکز قول مساعد داده شد.
بیمارستان امام خمینی جرقویه با سابقه 22 سال تنها بیمارستان شرق شهرستان اصفهان است که بیماران بخش های ورزنه، حسن آباد، جرقویه علیا و سفلا، جلگه، بن رود و بر آن شمالی و جنوبی را پوشش می دهد.
این بیمارستان در هر سال به حدود 10 هزار نفر خدمت ارائه می کند و حدود 500 عمل جراحی در آن انجام می شود.
به گزارش ایرنا، طرح توسعه بیمارستان شهید رجایی شهر داران فردا پنجشنبه در جریان سفر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به شهرستان های چادگان، فریدن و فریدونشهر آغاز می شود.
اعضای این کمیسیون روز جمعه نیز از سه مرکز بهداشتی و درمانی و یک مرکز درمانی وابسته به تامین اجتماعی بازدید و در نشستی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مشکلات و معضلات فرا روی بخش بهداشت و درمان استان را بررسی خواهند کرد.
3011/6026/
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قطعی برق مشکلاتی را در بخش های مختلف شهر اصفهان بهمراه داشت

مترو اصفهان به دلیل قطع برق از مدار خارج شد

پشتیبانی، 70 درصد موفقیت امداد در بلایای طبیعی است

شیوع بیماری ویروسی درگیر کننده ریه در اصفهان

پردیس هنر افتتاح می‌شود، اینبار کامل

حیوان جدا شده از طبیعت، تلف شده محسوب می‌شود

هوای اصفهان برای گروه های حساس ناسالم شد

علت سرقت‌های خرد در اردستان مواد مخدر است

اعتبارهای بهزیستی پاسخگوی درمان معتادان اردستان نیست

صلواتی: آلودگی هوا را نمی‌توان پنهان کرد

صادقی: علاقه‌ای به تملک نداریم

یک جمعیت شناس: نگران سندرم تجرد هستم

علاوه بر مسافران، به دنبال کسب رضایت شهروندان اصفهان هستیم

عرضه خوراکی غیربهداشتی در بوفه های مدارس ممنوع است

مناطق حفاظت شده ذخیره ملی که نباید از بین برود

آب‌رسانی به 5 روستای بخش مرکزی چادگان با تانکر

توصیه‌های پنج روزه هواشناسی کشاورزی استان اصفهان

رینگ چهارم باید پرایسینگ باشد

کمک 92 میلیاردی اصفهانی‌ها به کمیته امداد در هشت ماه

انتقاد مدیرکل دامپزشکی استان از طرح تحول سلامت

افتتاح مجتمع بزرگ آموزشی فرهنگی برکت "شهیدحججی"

واکنش محسنی اژه‌ای به موضوع آزار و اذیت کودکان در اصفهان

ایسنا خود را خرج چپ و راست نکرده است

روشن: از تخریب بنای تاریخی شمس آبادی جلوگیری کنید

زندآور: داوطلبان موجب همبستگی اجتماعی هستند

دانیالی: مجوزی برای استفاده پساب در کشاورزی وجود ندارد

معین: تا زمان باقی است زاینده رود را نجات دهید

از ماست که برماست !

ساماندهی آرامستان های شهرستان سمیرم ضروری است

دادستان اصفهان:پزشکی قانونی تجاوزبه دانش‌آموزان را تاییدنکرد

غلظت آلاینده ها در هوای اصفهان افزایش می یابد

تشنج در سنین مختلف علل متفاوتی دارد

شنبه پاک اصفهان

غفلت دولت در تامین آب اصفهان چالش اجتماعی ایجاد می کند

بیش از 16 میلیارد ریال کالای قاچاق در اصفهان کشف شد

به انتها رسیده

نمی‌دانم چگونه به ایدز مبتلا شدم

پیشروی بیماری دیابت در سایه بی توجهی به زندگی سالم

هوای اصفهان پاک شد

اعضای کمیسیون بهداشت مجلس از بیمارستان های خمینی شهر بازدید کردند

مشکل کمبود پزشک مناطق محروم با متخصصان بومی رفع می شود

حلقه ترافیکی اصفهان از همه رینگ های شهر محافظت خواهد کرد

اقدام نمایندگان مردم استان اصفهان در زمینه آب به حق بود

بیمارستان محلی در بوئین میاندشت راه اندازی می شود

بیمارستان بوعلی چادگان با کمبود پزشک متخصص مواجه است

سالانه بیش از 2500 پیوند کلیه در کشور انجام می شود

نگران طرح تحول نظام سلامت هستیم

کمبود متخصص و توزیع نامتعادل امکانات مهمترین خلا درمانی اصفهان است

اخبار کوتاه زیست محیطی استان اصفهان

60 درصد موقوفه های استان اصفهان در بخش کشاورزی است