پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مدارس شبانه روزی نیازمند توجه بیشتر علمي

مدارس شبانه روزی نیازمند توجه بیشتر

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- مدارس شبانه روزی با هدف عدالت آموزشی، افزایش پوشش و هدایت تحصیلی ایجاد شده که اکنون با وجود اقدامات انجام شده هنوز با مشکلات نظیر کمبود تجهیزات، امکانات، اعتبار مالی مواجه هستند.
به گزارش ایرنا، هم اکنون از مجموع 400 هزار دانش آموز مشغول به تحصیل در سه هزار مدرسه شبانه روزی موجود کشور دست کم 6 هزار نفر در استان اصفهان فعالیت دارند.
استان کرمان با 38 مدرسه شبانه روزی عشایری، بیشترین تعداد مدارس شبانه روزی عشایری کشور را به خود اختصاص داده است.
مدارس شبانه روزی به دنبال ارتقای سطح‌ کیفی‌ آموزش‌ و کاهش‌ افت‌ تحصیلی‌، فراهم‌ کردن‌ زمینه‌ های‌ مناسب‌ برای‌ تربیت‌ دانش‌ آموزان‌ با بهره‌گیری‌ از اوقات‌ فراغت‌ آنان، پیشگیری‌ از تبعات‌ اخلاقی‌ و اجتماعی‌ ناشی‌ از مهاجرت‌ دانش ‌آموزان‌ روستایی‌ به‌ مراکز شهری‌ تشکیل شده است.
استفاده‌ بهینه‌ از نیروی‌ انسانی‌، امکانات‌ و اعتبارات‌ آموزش‌ و پرورش‌ در مناطق‌ کم‌جمعیت، فراهم‌ کردن‌ زمینه‌ تربیت‌ نیروی‌ انسانی‌ مورد نیاز مناطق‌ محروم‌ و عشایری‌ از بین‌ دانش‌آموزان‌ بومی‌ از دیگر اهداف عالی در تشکیل این گونه مدارس عنوان شده است.
این در حالی است که عدالت آموزشی، افزایش پوشش تحصیلی، هدایت درست تحصیلی مهمترین و مطلوب ترین اهدافی است که دولت و آموزش و پرورش می تواند با تاسیس و حمایت همه جانبه از مدارس شبانه روزی، به آن برسد.
شماری از کارشناسان و دست اندارکاران امر در گفت و گو با ایرنا می گویند در صورت ادامه مشکلات اقتصادی و کمبودهای دیگر در ابعاد مختلف نمی توان امیدی به پوشش تحصیلی دانش آموزان داشت زیرا آهنگ ترک تحصیل آنها بصدا در خواهد آمد.
نکته مهم این که توجه اینگونه مدارس به خاطر مشکلات مالی خانواده ها در مقایسه با دیگر بخش های مربوط باید بیشتر و بهتر باشد تا مدیران و دانش آموزان هیج دغدغه ای برای ارایه خدمات و ادامه تحصیل نداشته باشد.
**بیشتر فراگیران مدارس شبانه روزی روستایی و کم درآمد هستند
مدیر مدرسه شبانه روزی شیخ بهایی سمیرم با اشاره به شرایط نامطلوب اقتصادی بیشتر خانواده های دانش آموزان گفت: بیشتر فراگیران مدارس شبانه روزی، روستایی هستند و تعدادی از آنان حتی هزینه رفت و آمد شخصی خود را هم ندارند.
علیداد اسدی، تامین مواد عذایی و گرمایشی را مهمترین چالش مدارس شبانه روزی در شرایط حاضر ذکر کرد و گفت: تامین اعتبار برای سرویس کامل موتورخانه های این مدارس ضرورتی است که تا قبل از سردتر شدن هوا باید انجام و چاره جویی شود.
مدیر این مدرسه شبانه روزی سمیرم از تعاونی های مصرف و نهادهای مرتبط خواست برای تامین گوشت و مواد غذایی با حداقل قیمت ممکن، مدارس و دانش آموزان را یاری کنند.
اسدی استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی جدید را مشکل دیگر مدارس بویژه شبانه روزی ها اعلام کرد و افزود: افزوده شدن این پایه تحصیلی، نیروی انسانی و فضای کارگاهی بیشتری را می طلبد.
مدیر مدرسه شبانه روزی شیخ بهایی سمیرم ادامه داد: این در حالی است که خیرین این منطقه تاکنون کمک های بسیاری برای تامین تجهیزات این مدرسه کرده اند.
**مدارس شبانه روزی سمیرم نیازمند کمک خیران است
مدیر آموزش و پرورش سمیرم گفت: 12 مدرسه شبانه روزی این شهرستان برای تامین مخارج و تجهیزات خود، نیازمند کمک خیران هستند.
محمد نادری در جلسه اخیر شورای آموزش و پرورش این شهرستان افزود: تامین تجهیزات گرمایشی، مواد غذایی و تجهیزات کارگاهی این مدارس با توجه به افزایش قیمت ها، مشکل است.
وی یادآور شد: 961 دانش آموز هم اکنون در مدارس شبانه روزی سمیرم تحصیل می کنند که 140 نفر آنها دانش آموزان مهمان از سایر مدارس عادی هستند که بدلیل نداشتن امکان مالی و خوابگاه در مراکز شبانه روزی مستقر شده اند.
شهرستان 100 هزار نفری سمیرم با 150 روستا، چهار شهر و چهار بخش مرکزی دارای 10 هزار و 300 دانش آموز است که 6057 درصد عشایر استان در این منطقه مستقر هستند.
**هزینه مدارس شبانه روزی فریدونشهر به سختی تامین می شود
مدیر آموزش و پرورش فریدونشهر با اشاره به عمر بالای 25 سال ساختمان ‌های مدارس شبانه ‌روزی این شهرستان گفت: هزینه های نگهداری ساختمان این مدارس به سختی تامین می شود.
علی علوی نژاد افزود: به دلیل فرسوده بودن سیستم گرمایشی و شیرآلات هزینه‌ های نگهداری این ساختمان ‌ها بسیار بالا بوده و هزینه معیشتی روزهای پنجشنبه و جمعه این شبانه‌ روزی‌ ها هم از محل هزینه‌ های داخلی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان به سختی تامین می‌شود.
وی با بیان اینکه این شهرستان دارای 2 مدرسه شبانه روزی دخترانه و پسرانه است گفت: دبیرستان شبانه ‌روزی پسرانه آزادگان و دخترانه الزهرا در مجموع 230 دانش‌ آموز دارد که طبق آیین‌ نامه مقررات باید پنج‌ شنبه و جمعه تعطیل باشند.
مدیر آموزش و پرورش فریدونشهر ادامه داد : اما در شهرستان دانش‌ آموزانی هستند که بدلیل بعد مسافت 6 ماه تحصیلی قبل از عید نوروز را مجبور به ماندن در خوابگاه هستند و با توجه به وضعیت اقتصادی ضعیف خود و خانواده‌هایشان، متحمل سختی ‌های زیادی می‌ شوند.
فریدونشهر با داشتن بیش از 100 روستا یکی از شهرستان‌ های با پراکندگی جمعیت بالا در استان اصفهان است که وضعیت کوهستانی این شهرستان در فصل زمستان، موجب بروز مشکلات بسیار زیادی برای دانش ‌آموزان می‌شود.
**ترک تحصیل دانش آموزان در صورت حل نشدن مشکلات محتمل است
کارشناس مسوول مدارس شبانه روزی اداره کل آموزش و پرورش اصفهان گفت: مدارس شبانه روزی این استان با مشکلات عدیده ای و محرومیت های بسیاری مواجه هستند که در صورتی که راهکاری برای رفع آن اندیشیده نشود ترک تحصیل دانش آموزان را بدنبال خواهد داشت.
علی اعرابی در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اکنون این مدارس به لحاظ فضا، هزینه نگهداری ساختمان، تجهیزات گرمایشی و خوابگاهی و همچنین سرانه غذایی دانش آموزان با مشکلات بسیاری مواجه هستند.
وی تصریح کرد: 20 منطقه آموزش و پرورش استان اصفهان دارای مدارس شبانه روزی است که بیشترین مدارس در شهرستان سمیرم با 9 واحد آموزشی دایر است.
کارشناس مسوول مدارس شبانه روزی استان اصفهان، همچنین مدارس شبانه روزی شهرستان سمیرم و فریدونشهر را به دلیل وجود دانش آموزانی از روستاهای صعب العبور و محروم دارای بیشترین مشکلات و کمبودها برشمرد و گفت: محرومیت دانش آموزان تا به حدی است که هزینه رفت و آمد شنبه تا چهارشنبه آنها را مدیریت آموزش و پرورش شهرستان تامین می کند.
وی با اشاره به اعتبارات محدود برای مدارس شبانه روزی گفت: سرانه ای که برای برنامه غذایی هر دانش آموز در ماه اختصاص یافته بین 550 هزار تا 600 هزار ریال است در حالی که برای برنامه غذایی ساده هفتگی هر دانش آموز حدود یک میلیون و 600 هزار ریال هزینه می شود که مابه تفاوت آن از سوی خیرین و نیکوکاران هر شهرستان تامین می شود.
رییس آموزش دوره اول متوسطه آموزش و پرورش استان اصفهان افزود: همچنین با وجود آنکه تجهیزات خوابگاهی شامل تشک و پتوها باید هر 2 سال عوض شود ولی برای این منظور هم اعتبارای در وزارتخانه پیش بینی نشده است.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس مدارس شبانه روزی به دلیل مشکلات عدیده ای فرارو نیازمند حمایت خیرین و سازمان های مردم نهاد هستند.
اعرابی، فرسوده بودن فضا و تعمیرات سیستم های گرمایشی این مدارس را از دیگر مشکلات آن برشمرد و گفت: استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی جدید بر مشکلات این مدارس افزود زیرا نیازمند نیروی انسانی و فضای کارگاهی بیشتری است.
وی با اشاره به نیازهای بهداشتی دانش آموزان این مدارس گفت: برای انجام خدمات بهداشتی به مدارس شبانه روزی باید دانشگاه علوم پزشکی، مراکز بهداشت استان را موظف به انجام معاینات دوره ای از دانش آموزان کند.
وی تاکید کرد: هدف تشکیل مدارس شبانه روزی توسعه امکانات آموزشی و پرورشی و ایجاد فرصت تحصیلی برابر برای دانش آموزان روستاهای پراکنده و کم جمعیت است که برای دستیابی به آن نهادهای مردمی و دولتی باید کمک کننند.
اعرابی با بیان اهمیت نقش مسوولان مدارس شبانه روزی در ایجاد انگیزه بین دانش آموزان تصریح کرد: دانش آموزان این مدارس به دلیل دوری از خانواده از نظر روحی نیازمند توجه ویژه هستند و مدیران و متولیان این مدارس، نقش والدین آنها را بر عهده دارند.
وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش تا حد امکان بهترین خدمات را به این دانش آموزان ارائه می دهد، گفت: این دانش آموزان به عنوان امانت نزد ما قرار دارند و وظیفه دست اندرکاران مدارس ایجاد زمینه لازم برای تربیت صحیح آنهاست.
به گفته مسوولان امر وزارت آموزش و پرورش به تناسب شرایط و نیازمندی های مدارس شبانه روزی، از ابتدای سال جاری تحصیلی ماهانه100 میلیارد ریال به طور متوازن بین این مدارس توزیع شده است.
مسوولان امر می گویند یکی از برنامه های وزارت آموزش و پرورش شناسایی و استفاده از سایر منابع بودجه ای کشور است که برای پیشبرد اهداف و برنامه ها به آن نیازمندیم از این رو باید بیش از پیش به این موضوع پرداخت و از ظرفیت های قانون بودجه به نحو احسن استفاده کرد.
کارشناسان تاکید دارند آنچه مهم است توجه سایر دستگاه ها به نهاد بزرگ تعلیم و تربیت کشور است که خروجی آن موجبات ارتقای کیفیت نیروی انسانی کشور را فراهم می آورد.
بنابراین همگان باید نظام تعلیم و تربیت را متعلق به خود بدانند و از هیچ کوششی برای رفع تنگناهای آن دریغ نکنند.
همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کمک آموزش و پرورش عشایری اساسنامه مدارس عشایری را در سطح عملی اجرایی کنند تا در این بخش مشکلات کم شود.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 58 مدرسه شبانه روزی در 20 منطقه استان اصفهان فعالیت دارد که از این تعداد 21 مدرسه در دوره اول متوسطه، 20 مدرسه در دوره متوسطه نظری، 9 مدرسه
دوره کاردانش و هشت مدرسه در دوره فنی و حرفه ای مشغول ارایه خدمات هستند.
/6026/6994

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرپرست دانشگاه آزاد خمینی شهر معرفی شد

تشخیص سرطان دهانه رحم توسط محققان اصفهانی

بازشناسایی مولفه‌های فرهنگی عصر صفوی در یک همایش بین المللی

همایش بین المللی مطالعات صفوی در دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود

اعطای 40 میلیارد تومان اعتبار به صندوق پژوهش اصفهان

تجاری سازی ایده ها و اختراعات نیاز ضروری کشور

کنگره سراسری ارتوز و پروتز در اصفهان آغاز شد

استفاده از نظر متخصصان برای پیشبرد امور مورد توجه قرار گیرد

نخستین ایده شو بین‌المللی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌‍شود

بررسی اشعار سعدی در زمینه ازدواج، خانواده و فرزند پروری

بررسی نقش اندام‌های بدن در استعاره‌های سعدی

درخت کاج یکی از بزرگ‌ترین آلاینده‌های هوا است

زمین، زیست بوم بشر را دریابیم

مدیریت پسماندهای صنعتی مهمترین چالش محیط زیست کاشان است

ساعت21 امشب، بهترین زمان رصد بارش شهابی در آسمان اصفهان است

اردستان به طرح دفن زباله و مدیریت پسماند نیاز دارد

درخت کاج یکی از بزگ‌ترین آلاینده‌های هوا است

پدیده های حدی پیامدهای تغییر اقلیم را باید جدی گرفت

ترافیک شدید عامل افزایش ابتلا به آسم

تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

دانشگاه اصفهان میزبان سومین کنفرانس بین‌المللی "اینترنت اشیاء و کاربردها"

ارائه تازه‌های اینترنت اشیاء در کنفرانسی علمی در اصفهان

کاهش 90 درصدی آلودگی نوری در نیاسر/ثبت ملی ابزارهای نجومی قدیمی

بررسی هوش هیجانی با پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان

مهم‌ترین ویژگی‌های حاصل‌خیزی خاک موثر بر محصول برنج

استراحت؛ عامل کلیدی در یادگیری

«مدیریت سبز» مطالبه جدی جامعه از دانشگاه است

صنعت، دانشگاه و ارگان‌های تصمیم‌گیر سه ضلع تبیین مدیریت سبز در جامعه

سامانه ارزیابی مدیریت سبز دانشگاه‌های کشور رونمایی می‌شود

دانشگاه اصفهان میزبان دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز

اصفهان دومین استان نخبه پرور کشور است

باید فرهنگ نخبه خواهی ایجاد کنیم

چگونه عکس‌های خوبی از ماه بگیریم؟

دانشگاه اصفهان میزبان مدیران گروه‌های عربی جهان

مدیران به سمت نخبه باوری حرکت کنند

سومین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیاء در اصفهان آغاز به کار کرد

رقابت 1254 نفر در بیست و چهارمین آزمون کتبی قرآن و عترت

گستردگی اینترنت اشیاء مدیون پیشرفت تکنولوژی‌های جانبی است

سرای نوآوری در هر استان راه‌اندازی می‌شود/برای همکاری با اتاق‌های بازرگانی آماده‌ایم

تلاش چین و هند در رقابت های فضایی

آینده اینترنت اشیا روشن است

نخستین نمایشگاه کتاب دانش‌آموزان مولف اصفهان برگزار می‌شود

کنفرانس بین المللی اینترنت اشیا در دانشگاه اصفهان برگزار می شود

کارگروه راهبری مدیریت سبز در 180 دانشگاه تشکیل شد

شرایط فعلی کشور، فرصت بی بدیل برای نخبگان است

توسعه فرهنگ نخبه خواهی در کشور ضروری است

جوایز بنیاد ملی نُخبگان هدفمند می شود

2 قطعه فلامینگو در خمینی شهر کشف شد

کنفرانس بین المللی اینترنت اشیا در اصفهان آغاز شد

هوشمندسازی به آسان شدن زندگی منجر می شود