پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مهم‌ترین رویدادهای نجومی آخرین ماه سال 97 علمي

مهم‌ترین رویدادهای نجومی آخرین ماه سال 97

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان گفت: اسفند ماه سال جاری با رویدادهای نجومی بسیاری همراه خواهد بود که مهم‌ترین آنها عبارتند از چندین مقارنه زیبا در آسمان آخرین ماه سال 97.
عمران مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، اظهار کرد: نخستین رویداد شاخص نجومی در این ماه غروب پنجم اسفند قابل مشاهده خواهد بود. در این زمان سیاره "عطارد (تیر)" در اصطلاح نجومی در بیشترین کشیدگی شرقی قرار می گیرد و فرصت خوبی برای علاقه مندان به رصد این سیاره کوچک منظومه شمسی فراهم می آورد.
وی با بیان اینکه سیاره عطارد نخسین سیاره منظومه شمسی از نظر نزدیکی به خورشید است، تصریح کرد: در این زمان، عطارد در شرق و در بیشترین فاصله با خورشید قرار می گیرد، در چنین حالتی شرایط رصدی عطارد بسیارخوب می شود و می توان این سیاره کوچک را بعد از غروب خورشید و در حوالی افق غرب به صورت یک جرم درخشان مشاهده کرد.
این مدرس و پژوهشگر نجوم افزود: سیاه عطارد به دلیل نزدیکی بسیار زیاد با خورشید، معمولا ارتفاع بسیاری ندارد و برای رصد آن باید افق غرب کاملا باز باشد. حداکثر کشیدگی زمانی رخ می‌دهد که زاویه جدایی خورشید با یکی از سیاره‌های داخلی منظومه شمسی به بیشترین مقدار خود برسد که اگر در این حالت سیاره در شرق خورشید قرار داشته باشد با حداکثر کشیدگی شرقی مواجه خواهیم بود. 
عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان رویدادهای اصلی نجومی این ماه را چندین مقارنه زیبا عنوان کرد و گفت: مُقارنه در ستاره‌شناسی به هم‌راستا قرار گرفتن دو یا چند جرم سماوی با یکدیگر از منظر زمین می‌گویند، به گونه‌ای که در آسمان در کنار هم دیده شوند.
وی تصریح کرد: یازدهم اسفند در ساعت 4:18 سحرگاه، مقارنه "ماه" و سیاره "زحل" با حدود 3.8 درجه فاصله رخ می‌دهد. زحل، زیباترین سیاره منظومه شمسی با فاصله بسیار از زمین قرار دارد و در این تاریخ همراستا با ماه قابل رویت می شود. 
عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان اظهار کرد: حلقه های زحل با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست و تنها با دوربین دوچشمی و تلسکوپ می توان حلقه های زیبای این سیاره غول پیکر منظومه شمسی را مشاهده کرد. 
وی افزود: دوازدهم اسفند مقارنه "زهره و "ماه" با فاصله حدود 2.9 درجه فاصله در ساعت 5:02 قابل رویت خواهد بود. 
مرادی با تاکید بر اینکه سیاره زهره بعد از خورشید و ماه، سومین جرم درخشان آسمان است، خاطرنشان کرد: سیاره زهره به عنوان داغترین جرم منظومه شمسی حتی از عطارد نیز دمای بیشتری دارد. دلیل دمای بالای این سیاره ایجاد گازهای گلخانه ای به علت وجود ابرهای بسیار غلیظ در اطراف آن است. این ابرها نور خورشید را نیز به خوبی منعکس می کند و همین علت زهره به صورت جرم بسیار درخشانی در آسمان قابل مشاهده است.
وی ادامه داد: دیگر پدیده مقارنه این ماه در بیست و دوم اسفندماه در ساعت 18:31 مربوط به مقارنه "ماه" و "ستاره دبران" است. ستاره دبران به معنای دنباله رو در صورت فلکی گاو قرار دارد که در افسانه های قدیم اعراب این ستاره خوشه پروین را دنبال می کرده است. علاقه مندان می توانند در این زمان این ستاره زیبا را در کنار ماه مشاهده کنند.
مرادی در توضیح این ستاره غول آسای آسمان گفت: این ستاره یک غول قرمزرنگ است که 25 برابر خورشید اندازه دارد و 150 برابر درخشانتر از خورشید است و. دبران با فاصله زیادی از زمین قرار گرفته و فاصله آن تا منظومه 67 سال نوری است، به این معنی که 67 سال طول می کشد تا نور این ستاره به زمین برسد.
این مدرس و پژوهشگر نجوم همچنین افزود: 22 اسفند در ساعت ،21:46 پدیده تخصصی نجومی با نام اختفای ماه با "ستاره 97 ثور" رخ می دهد. "اختفا" پدیده‌ای که در آن یک جسم آسمانی توسط جسم دیگر پوشیده می شود به بیان دیگر، زمانی که یک جسم دور توسط یک جسم نزدیک تر مخفی شود اختفا رخ می‌دهد. اختفا در نجوم اهمیت بسیاری دارد و اطلاعات بسیاری را به منجمان از جمله پیگیری روند حرکت ها و قطر اجرام می دهد.
عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان 26 اسفند را همزمان با رصد مقاره "ماه" و " خوشه کندوی عسل" اعلام کرد و گفت: این پدیده در ساعت 19:39 با فاصله 2.1 درجه قابل مشاهده است. 
وی خاطرنشان کرد: خوشه کندوی عسل به مجموعه‌ای از ستارگان گفته می‌شود که شکلی شبیه به کندوی عسل دارد و یکی از نزدیک‌ترین خوشه‌های باز منظومه شمسی است؛ خوشه باز کندوی عسل، حاوی تعداد بی‌شماری ستاره است که در حالت پراکنده در کنار هم قرارگرفته‌اند. رصد این پدیده تخصی نجومی نیاز به ابزار رصدی دارد. 
مرادی همچنین تصریح کرد: 28 اسفند نیز مقارنه "ماه" و ستاره "قلب العسد" در ساعت 4:59 سحرگاه با 1.8 درجه فاصله قابل رصد است. قَلبُ‌الاَسَد یا شیردل، درخشان‌ترین ستاره، صورت فلکی شیر است.
وی خاطرنشان کرد: از این تاریخ تا آخر اسفند، خورشید به آرامی ارتفاع می گیرد و از شرق طلوع می کند، به تدریج طول روزها افزایش می یابد و شب ها کوتاه تر می شود، هوا گرم می شود و کم کم به آغاز انقلاب بهاری نزدیک می شویم.
این مدرس و پژوهشگر نجوم افزود: چهاردهم اسفند ماه هلال آخر ماه جمادی الثانی 1440 هجری قمری با چشم غیر مسلح در سمت شرق آسمان و در ساعت 6:16 سحرگاه در نیمه جنوبی ایران امکان پذیر است .
مرادی افزود: برای منجمان رصد هلال آخر اهمیت بالایی دارد، به دلیل اینکه رویت اولین هلال بعدی را می توانیم تخمین بزنیم. بر همین اساس دو روز بعد از رصد هلال آخر ماه، می توانیم هلال ماه اول رجب را با چشم غیرمسلح در ساعت 18:25 در سمت غرب آسمان مشاهده کنیم. 
این مدرس و پژوهشگر نجوم تاکید کرد: رویت هلال ماه از نظر شرعی برای مسلمانان اهمیت بسیاری دارد و از این زمان به بعد گروه های رویت هلال توجه جدی تری به رصد هلال ماه های قمری دارند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تولید داروی سالک در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

توصیه های بهداشتی علوم پزشکی اصفهان برای آلودگی هوا و پدیده گرد و خاک

برگزاری رویداد "کارآفرین شو" در حوزه سلامت و پزشکی در اصفهان

بهره برداری از سامانه دوم آبرسانی اصفهان ضروری است

درمان اختلالات جسمی و روانی با بازی درمانی

گسترش روابط علمی با کشورهای آسیای شرقی مورد توجه قرار گیرد

چهاردهمین مسابقات پومسه کشور در اصفهان آغاز شد

معرفی 8 ایده فناورانه در حوزه سنگ در اصفهان

رقابت 44 نفر در آزمون جامع نهایی دانشجویان پرستاری دانشگاه آزاد اصفهان

محققان اصفهانی موفق به ساخت سلول‌های خورشیدی پربازده و ارزان قیمت شدند

خوشبینی مسیر شغلی، عامل موفقیت تحصیلی دانشجویان

پرتوهای کیهانی، موثر بر زندگی فضانوردان

باید زمان ماندِ کالا در گمرک را به حداقل رساند

جایزه سال 2019 موسسه بین‌المللی Architizer به بانوی کاشانی اعطا شد

56 دانش‌آموخته بین‌الملل دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شدند

توسعه دستگاه سونوگرافی دام در یک شرکت دانش‌بنیان اصفهانی

مهارت، کلید پیشبرد جوامع به سمت آینده‌ای روشن

برگزاری نخستین دوره آموزش تربیت مربی در اصفهان

تشخیص زودهنگام بیماری «فنیل کتونوریا» با کمک حسگرزیستی

برگزاری «کنفرانس ملی اویونیک ایران» در اصفهان

تاثیر سطح تحصیلات بر رابطه زوجین

دانشگاه اصفهان میزبان هفدهمین کنفرانس بین‌المللی تخصصی زبان انگلیسی

بررسی سطح بزاقی هورمون تستوسترون در اختلال دو قطبی نوع یک

هر آنچه که باید درباره کارت سوخت بدانید

بررسی کروماتین اسپرم در مردان نابارور مبتلا به گلوبوزواسپرمی

نقش مداخلات ورزشی و رژیم غذایی کم‌چربی بر بافت بیضه و عملکرد اسپرم موش‌ها

تعیین خشکسالی و سیل با بررسی میزان رطوبت خاک

تحمل‌ فشار و دمای بالا در سطح‌سنج‌های شیشه‌ای

حدود 20 هزار نفر از دانش آموختگان شامل دانشجویان پیوسته و مهارت آموز این دانشگاه امسال جذب آموزش پرورش می شوند.

تحلیل آثار پژوهشی مرتبط با حجاب و عفاف با رویکرد فقهی

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین صندوق حمایت از پژوهشگران و دانشگاه اصفهان

لزوم آشنایی پژوهشگران کشور با صندوق حمایت از پژوهشگران

برگزاری «رویداد شتاب‌دهنده پرسیس ژن اصفهان»

نقش مصوبات فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در بهبود عفاف و حجاب

تلاش کشورهای عضو بنیاد علمی اکو برای رفع مشکل آب

سرمایه‌گذاری بر روی کودکان، برنامه آینده بنیاد علمی اِکو

شاخص پژوه حق صدور مدرک تحصیلی ندارد

چهارمین اجلاس بنیاد علمی اِکو در اصفهان آغاز به کار کرد

مایل به همکاری با خانه ریاضیات اصفهان هستیم

دانش، علم و فناوری تحریم کردنی نیست

پاکستان آماده همکاری با ایران در زمینه علوم ریاضی و هنر است

نقش مهم بنیاد علمی اِکو در روابط علمی

رئیس جدید بنیاد علمی اِکو انتخاب شد

تدوین روابط علمی و آموزشی در اکو به توسعه اقتصادی منجر می شود

تاثیر مالیات بر ارزش افزوده بر توزیع درآمد

چهارمین اجلاس بنیاد علمی اکو در اصفهان آغاز شد

اغلب بیماران سرطانی به استرس دچار می‌شوند/ لزوم توجه به بعد روانی بیماران

برگزاری دوره‌های تربیت مربی ماساژ، مراقبت زیبایی و کشاورزی در اصفهان

راه‌اندازی کارخانه نوآوری فضایی در اصفهان

جهاد دانشگاهی اصفهان مجری برگزاری آزمون استخدام آتش‌نشانی