پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

موفقیت دانشگاه اصفهان در رسیدن به دانشگاه سبز علمي

موفقیت دانشگاه اصفهان در رسیدن به دانشگاه سبز

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - دانشگاه اصفهان در زمینه مدیریت سبز و کاهش مصرف انرژی اقدامات بسیاری انجام داده و بر اساس آخرین رتبه بندی‌ها، علاوه بر قرارگرفتن در میان برترین دانشگاه‌های کشور، در جایگاه بین‌المللی نیز جزء دانشگاه‌های سبز دنیا قرار دارد.
دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، اظهار کرد: فعالیت‌های انجام شده در دانشگاه اصفهان بر مبنای شاخص‌های 9 گانه مدیریت سبز شامل شاخص کنترل سیستم روشنایی، کنترل سیستم های حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع، کنترل تجهیزات اداری و نحوه استفاده از آنها، مدیریت مصرف آب، پسماند و مدیریت میزان مصرف کاغذ و اقلام مصرفی، استفاده از فناوری‌های پاک و انرژی های تجدید پذیر و فرهنگ سازی و توسعه مدیریت است.
مهران زینلیان با بیان اینکه دانشگاه اصفهان در دو سال اخیر در نظام رتبه بندی بین المللی و کشوری جزء دانشگاه‌های سبز قرار دارد، تصریح کرد: از جمله اقدامات شاخص دانشگاه اصفهان در حوزه مدیریت سبز، کنترل سیستم های حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع یا هوشمندسازی موتورخانه های دانشگاه است که بر اساس سیستم، دما به صورت اتوماتیک کم و زیاد و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.
وی استفاده از فناوری‌های نوین در کاهش مصرف انرژی را از دیگر فعالیت‌های دانشگاه اصفهان در مدیریت سبز معرفی کرد و گفت: برخی از این تکنولوژی های کاهنده انرژی برای نخستین بار در سطح کشور در دانشگاه اصفهان انجام شده است.
وی در توضیح این فناوری های نوین، اظهار کرد: یکی از این اقدامات، استفاده از سیستم ذخیره سازی سرمایش یا "آیس بانک" در موتورخانه های دانشکده های زیست شناسی و علوم تربیتی جدید است که اساس این سیستم در ساعاتی از شبانه روز که سیستم سرمایش ساختمان در حال کارکردن حداقل است، آیس بانک با تولید و ذخیره سازی یخ مقدار زیادی از انرژی برودتی را در خود ذخیره و سپس در ساعات اوج عمدتا ظهر و عصر تابستان با آزاد سازی برودت ذخیره شده علاوه بر کمک به سیستم سرمایش باعث پیک مصرف و نهایتا با کوچک تر شدن و کاهش دستگاه ها نقش بسزایی در مصرف انرژی و کاهش هزینه دارد. 
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم دانشگاه مدیریت سبز، استفاده مجدد از پساب خاکستری تصفیه شده به منظور آبیاری فضای سبز دانشگاه و سایر مصارف و صرفه جویی در مصرف آب است. 
وی در توضیح روند اجرای طرح تصفیه پساب خاکستری اظهار کرد: در ابتدای آب خاکستری از آب سیاه جدا و سپس در خارج از محیط خوابگاهی پکیجی قرار داده شده است که آب خاکستری در آن احیا می‌شود و به دریاچه بالای دانشگاه منتقل و برای مصرف کشاورزی و آبیاری درختان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز اقدام مهم دانشگاه اصفهان در زمینه کنترل تجهیزات اداری و نحوه استفاده از آنها بهره گیری از مانیتورهای ال سی دی کم مصرف، نصب و اجرای سیستم اتوماسیون اداری و انجام مکاتبات به صورت الکترونیکی اعلام کرد. 
زینلیان نصب پنل ها و اجرای سیستم آبگرمکن های خورشیدی برای خوابگاه ها، نصب توربین بادی 5kw و نصب نیروگاهkw20 با استفاده از پنل های خورشیدی (فتو ولتایی) را از جمله اقدامات مهم این دانشگاه در استفاده از فناوری های پاک و انرژی های تجدید پذیر دانست و گفت: در خصوص فرهنگ سازی و توسعه مدیریت سبز در دانشگاه از سیستم اطلاع رسانی اتوماسیون استفاده می شود.
وی با اشاره به افزایش مخاطرات زیست محیطی و توجه مردم و مسئولان کشور به چالش های زیست محیطی، پیشرو بودن دانشگاه ها در عرصه نوآوری مدیریت سبز را ضروری دانست و گفت: باید بتوانیم در دانشگاه الگوهای صحیح مصرف انرژی و حرکت به سمت مدیریت سبز را نهادینه کنیم و اگر بتوانیم دانشگاه سبز و کم مصرف از لحاظ انرژی داشته باشیم برای جامعه نیز الگویی مناسبی خواهد بود. 
دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز افزود: برای رسیدن به این هدف، برگزاری همایش های علمی و انتقال دستاوردهای آن به جامعه به فرهنگ سازی در این زمینه و مردمی شدن آن کمک بسیاری می کند. بر همین اساس دومین همایش ملی و نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز به همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اردیبهشت 98 در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.
وی تصریح کرد: این همایش بر الگو پذیری جامعه از دانشگاه تمرکز دارد و دانشگاه ها در عرصه نوآوری و به کار بستن جدیدترین یافته های علمی معرفی می شوند و فضایی برای معرفی دستاوردها در عرصه مدیریت سبز در دانشگاه ها و تبادل علم و تجربیات مسئولان و کارشناسان فعال در زمینه پردیس های پایدار فراهم می آورد تا علاوه بر ارتقاء عملکرد دانشگاه ها، زمینه ساز تغییرات گسترده در سطح جامعه شود.
زینلیان با بیان اینکه این همایش در هشت محور اصلی تجربیات ملی و بین المللی را در این حوزه ارائه می کند، خاطرنشان کرد: محورهای این همایش شامل، انرژی های تجدید پذیر، مدیریت آب و پساب، مدیریت مصرف انرژی، مدیریت پسماند، حمل و نقل سبز، فناوری اطلاعات و ارتباطات سبز و طراحی پردیس های دانشگاهی پایدار است. 
وی ادامه داد: این کنفرانس با برپایی فن بازار و استارت آپ سبز فضایی برای ارائه ایده ها و ارتباط ایده پردازان و کارشناسان مرتبط با موضوعات کنفرانس فراهم می آورد تا علاوه بر توانمندسازی نخبگان دانشگاهی، برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه را تسهیل کند.
دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز آخرین مهلت ارسال مقاله به این همایش را 15 اسفند اعلام کرد و گفت: مقالات این همایش با رویکرد کاربردی بودن ارائه می شود و مقالاتی در اولویت قرار دارند که بتوانند مسائل کاربردی ارائه دهند.
وی همچنین از آماده سازی بخش بین المللی این همایش خبر داد و گفت: از کشورهای مختلف در این همایش حضور خواهند داشت و بخش بین الملل در حال اماده سازی است.
به گزارش ایسنا، دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز 10 و 11 اردیبهشت 98 در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخستین ایده شو بین‌المللی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌‍شود

بررسی اشعار سعدی در زمینه ازدواج، خانواده و فرزند پروری

بررسی نقش اندام‌های بدن در استعاره‌های سعدی

درخت کاج یکی از بزرگ‌ترین آلاینده‌های هوا است

زمین، زیست بوم بشر را دریابیم

مدیریت پسماندهای صنعتی مهمترین چالش محیط زیست کاشان است

ساعت21 امشب، بهترین زمان رصد بارش شهابی در آسمان اصفهان است

اردستان به طرح دفن زباله و مدیریت پسماند نیاز دارد

درخت کاج یکی از بزگ‌ترین آلاینده‌های هوا است

پدیده های حدی پیامدهای تغییر اقلیم را باید جدی گرفت

ترافیک شدید عامل افزایش ابتلا به آسم

تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

دانشگاه اصفهان میزبان سومین کنفرانس بین‌المللی "اینترنت اشیاء و کاربردها"

ارائه تازه‌های اینترنت اشیاء در کنفرانسی علمی در اصفهان

کاهش 90 درصدی آلودگی نوری در نیاسر/ثبت ملی ابزارهای نجومی قدیمی

بررسی هوش هیجانی با پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان

مهم‌ترین ویژگی‌های حاصل‌خیزی خاک موثر بر محصول برنج

استراحت؛ عامل کلیدی در یادگیری

«مدیریت سبز» مطالبه جدی جامعه از دانشگاه است

صنعت، دانشگاه و ارگان‌های تصمیم‌گیر سه ضلع تبیین مدیریت سبز در جامعه

سامانه ارزیابی مدیریت سبز دانشگاه‌های کشور رونمایی می‌شود

دانشگاه اصفهان میزبان دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز

اصفهان دومین استان نخبه پرور کشور است

باید فرهنگ نخبه خواهی ایجاد کنیم

چگونه عکس‌های خوبی از ماه بگیریم؟

دانشگاه اصفهان میزبان مدیران گروه‌های عربی جهان

مدیران به سمت نخبه باوری حرکت کنند

سومین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیاء در اصفهان آغاز به کار کرد

رقابت 1254 نفر در بیست و چهارمین آزمون کتبی قرآن و عترت

گستردگی اینترنت اشیاء مدیون پیشرفت تکنولوژی‌های جانبی است

سرای نوآوری در هر استان راه‌اندازی می‌شود/برای همکاری با اتاق‌های بازرگانی آماده‌ایم

تلاش چین و هند در رقابت های فضایی

آینده اینترنت اشیا روشن است

نخستین نمایشگاه کتاب دانش‌آموزان مولف اصفهان برگزار می‌شود

کنفرانس بین المللی اینترنت اشیا در دانشگاه اصفهان برگزار می شود

کارگروه راهبری مدیریت سبز در 180 دانشگاه تشکیل شد

شرایط فعلی کشور، فرصت بی بدیل برای نخبگان است

توسعه فرهنگ نخبه خواهی در کشور ضروری است

جوایز بنیاد ملی نُخبگان هدفمند می شود

2 قطعه فلامینگو در خمینی شهر کشف شد

کنفرانس بین المللی اینترنت اشیا در اصفهان آغاز شد

هوشمندسازی به آسان شدن زندگی منجر می شود

اصفهان میزبان کنگره بین الملی ارتوز و پروتز ایران

سومین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیاء در اصفهان آغاز به کار کرد

بودجه طرح های عمرانی دانشگاه ها 25 درصد افزایش یافت

آیا کاج افسردگی می‌آورد؟

نهادینه شدن مراقبت های بهداشت اولیه، نیاز ضروری جامعه

اصفهان معین خوزستان و لرستان در ارائه خدمات بهداشتی است

بررسی هوش هیجانی با پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان

استان اصفهان نیازمند 15 دستگاه شتاب دهنده خطی است