پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

ساماندهی و اصلاح نظام درآمد هزینه استان ها ضروری است علمي

ساماندهی و اصلاح نظام درآمد هزینه استان ها ضروری است

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- نظام درآمد - هزینه استان‌ها حاوی 13 ماده قانونی در فصل هشتم قانون برنامه سوم توسعه است که به منظور تحقق تمرکززدایی و اصلاح ساختار دولت در محدوده استانی تصویب شده است.
ناصر یارمحمدیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نظام درآمد - هزینه استانی از برنامه سوم توسعه کشور، شکل گرفت اما اجرای آن سال به سال، ضعیف تر و محدودتر شده است.
وی برقراری عدالت و ساماندهی در توزیع بودجه کشور را ضروری خواند و تصریح کرد: یکی از مهمترین قوانین موجود در این زمینه، نظام هزینه - درآمد استانی است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مقرر بود که همه بودجه مربوط به این بخش به استان ها تخصیص یابد، ادامه داد: اما سال به سال حجم این بودجه کوچک تر شد و در زمان حاضر حدود پنج درصد از کل بودجه در قالب این نظام به استان ها داده می شود در حالیکه 28 درصد درآمدهای کشور از استان ها تامین می شود.
یار محمدیان با بیان اینکه این میزان سهم توزیعی میان استان ها، باعث تمرکز گرایی می شود، گفت: نسبت مصارف به منابع ( ضریب بازگشت درآمدهای استانی) در برخی استان ها بالای 300 درصد و در برخی استان ها مانند اصفهان 10 درصد یا کمتر از آن است.
وی با تاکید بر اینکه این ارقام عدم توازن در توزیع مصارف استانی را نشان می دهد، تاکید کرد: اصلاح و ساماندهی نظام درآمد و هزینه استانی برای شفاف تر شدن این موضوع ضروری است.
این استاد اقتصاد شهری با بیان اینکه لازم است این الگو به نحوی اصلاح شود که نتیجه عملکرد و فعالیت های هر استان به خود آن بازگردد، تصریح کرد: اگر استانی علمکرد خوبی در جذب درآمدها داشت نظام تشویقی برای آن در نظر گرفته شود اما اکنون مشخص نیست که سازمان برنامه و بودجه چگونه آنها را توزیع می کند.
یارمحمدیان به بودجه سال 98 کشور اشاره و اضافه کرد: بر اساس این لایحه از حدود 85 هزار میلیارد ریال درآمدهای اصفهان فقط 10 هزار میلیارد ریال آن که حدود 11 درصد درآمدها می شود به استان برمی گردد.
وی با اشاره به اینکه این درصد برای برخی استان ها 30 تا 40 درصد است، تاکید کرد: نکته مهم این است که نباید محرومیت با مرزهای استانی تفکیک شود و نمی توان گفت که همه ساکنان یک استان، محروم یا غیر محروم هستند.
به گفته وی، از حدود پنج میلیون تَن جمعیت استان اصفهان فقط 2 میلیون تَن در کلانشهر اصفهان زندگی می کنند و اینکه همه استان برخوردار اعلام شود، درست نیست و نباید مرزهای جغرافیایی برای آن احراز شود.
یارمحمدیان با بیان اینکه حدود 6 درصد جمعیت کشور در استان اصفهان است، اضافه کرد: اما سهم اعتبارات استانی ما فقط سه درصد است.
وی با اشاره به اینکه سه درصد از درآمدهای نفتی برای استان های محروم در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: سهم استان اصفهان که 6 درصد جمعیت کشور را شامل می شود فقط یک درصد است.
این استاد دانشگاه به قانون استفاده متوازن از امکانات کشوری نیز اشاره کرد و گفت : این قانون با هدف برقراری تعادل و از بین بردن شکاف توسعه ای بین استان ها تصویب شد و بر اساس آن باید نگاه توسعه ای به مناطق مختلف را تا جای ممکن محله ای و کوچک کنیم.
وی با بیان اینکه بودجه های ملی از طریق دستگاه های ملی توزیع می شود، اظهار داشت: اطلاعات دقیقی وجود ندارد که دستگاه های اجرایی چگونه و بر اساس چه معیاری این بودجه را در استان ها توزیع می کنند.
یارمحمدیان با اشاره به اینکه بخش مهم دیگری از اعتبارات مربوط به عمرانی ملی است، افزود: این رقم در بودجه 98 حدود 620 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است و سهم ناچیزی از آن در استان اصفهان هزینه می شود.
این استاد دانشگاه به اعتبارات بحران نیز اشاره و تاکید کرد: این اعتبارات شامل سه درصد از کل بودجه کشور است و باید وزارت کشور اعلام کند که توزیع استانی آن چگونه صورت می گیرد.
یارمحمدیان با بیان اینکه اصفهان با بحران های خشکسالی و کمبود آب مواجه و جمعیت زیادی از آن تحت تاثیر قرار این مسائل قرار گرفته است، گفت: این بحران ها ممکن است در آینده بزرگ تر و وارد مسائلی مانند حاشیه نشینی، خانواده، بیکاری و مهاجرت شود لذا ضروری است که اعتبارات بیشتری در بخش بحران به این استان تعلق گیرد.
به گفته وی، برآوردها نشان می دهد که سهم بسیار کمی از این اعتبارها به استان اصفهان تخصیص می یابد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان پیش از این، مجموع بودجه های عمرانی این استان در لایحه بودجه 98 را 21 هزار و 670میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این اعتبارات شامل 12 هزار میلیارد ریال از طرح های ملی، یکهزار و 400 میلیارد ریال از طرح های ملی و استانی و هشت هزار و 270 میلیارد ریال تملک دارایی است.
نعمت الله اکبری اعتبارات هزینه ای استان در سال آینده که بیشتر مربوط به پرداخت حقوق کارکنان دولت است را معادل 79 هزار و 200 میلیارد ریال اعلام کرد.
به گفته وی، بودجه استان شامل بودجه هزینه ای(جاری) و تملک دارایی(سرمایه ای) در لایحه بودجه 98 نسبت به سال جاری 16.5 درصد رشد داشته است.
اکبری با بیان اینکه میزان درآمد مالیاتی اصفهان برای امسال 71 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است، اضافه کرد: این رقم در10 ماه نخست امسال به میزان 75 درصد یعنی 45 هزار میلیارد ریال تحقق یافته است.
وی با اشاره به اینکه تحقق درآمد برخی استان ها بالای100 درصد است، اظهار داشت: اصفهان در چهار سال گذشته با تحقق نیافتن درآمد مالیاتی مواجه شده و این درصد، منفی بوده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان درآمد استان در لایحه بودجه 98 را 84 هزار میلیارد ریال و با رشد 18 درصد اعلام کرد.
اکبری افزود: از مجموع 970 هزار میلیارد ریال درآمدهای استانی در لایحه بودجه 98 حدود 53 درصد متعلق به استان تهران، 7.3 درصد برای اصفهان، 4.7 درصد برای خوزستان و 3.6 درصد برای خراسان رضوی است.
اکبری در باره اعتبارات بحران نیز گفت: در سال آبی گذشته(از مهر 96 تا مهر امسال) 700 میلیارد ریال برای تامین آب آشامیدنی،550 میلیارد ریال برای جبران خسارت خشکسالی،250 میلیارد ریال برای آبرسانی سیار به باغ ها و 50 میلیارد ریال برای کمک خرید بذر از محل منابع سازگاری با کم آبی به استان اصفهان تخصیص یافت.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان با تاکید بر تراکم زدایی در سیاستگذاری ها و تدوین لایحه بودجه کشورگفت: در کمال تاسف، بسیاری از تصمیم ها در سطح وزارتخانه ها گرفته می شود و لازم است مجلس در این زمینه اقدام و اختیارات بیشتری را به استان ها تفویض کند.
وی با اشاره به اینکه اصفهان معادل 10 استان کوچک کشور، درآمد مالیاتی دارد و پس از تهران، دومین استان با بیشترین مالیات است، افزود: استان های بزرگ، تامین کننده منابع استان های محروم هستند و این نگاه همواره در تدوین لایحه بودجه وجود داشته است.
اصفهان با بیش از پنج میلیون تَن جمعیت، 9 هزار واحد تولیدی و صنعتی و 180 هزار واحد صنفی، یکی از قطب های اقتصادی و صنعتی کشور بشمار می آید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اصفهان میزبان کنگره بین الملی ارتوز و پروتز ایران

سومین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیاء در اصفهان آغاز به کار کرد

بودجه طرح های عمرانی دانشگاه ها 25 درصد افزایش یافت

آیا کاج افسردگی می‌آورد؟

نهادینه شدن مراقبت های بهداشت اولیه، نیاز ضروری جامعه

اصفهان معین خوزستان و لرستان در ارائه خدمات بهداشتی است

بررسی هوش هیجانی با پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان

استان اصفهان نیازمند 15 دستگاه شتاب دهنده خطی است

بازار فناوری اطلاعات کشور تا سال 1400 باید 2 برابر شود

فناوری هسته ای،یادآور عزم ملی در توانمندی علمی کشور است

چکاوک هدهدی در زیست بوم تالاب بین المللی گاوخونی مشاهده شد

نصب زنجیره میانی 20 تایی سانتریفیوژ IR6 آغاز شد

دستگاه شتاب دهنده خطی در اصفهان رونمایی شد

رونق تولید بدون سرمایه‌گذاری معنایی ندارد

رژیم غذایی «نادرست» حتی از سیگار کشنده‌تر است

28 کشور در همایش مدرسه و نظریه نمایش جبرها شرکت کردند

زاغ بور در تالاب گاوخونی مشاهده شد

محققان اصفهانی در میان اساتید پراستناد دانشگاه آزاد اسلامی

پوشش همگانی بهداشت؛ برای همه و در همه‌ جا

توسعه علوم زیستی با کتاب "کاربرد سنجش از دور علوم محیطی"

تاثیر مدل واکنش تقاضا در بهینه‌سازی بازار انرژی

بررسی فاکتورهای ژنتیک در بیماران مبتلا به سقط خود به خودی

تاخیر در ابتلا به آرتروز با 10 دقیقه پیاده روی روزانه

اختصاص حقوق یک‌ روز کارکنان دانشگاه آزاد نجف‌آباد به سیل‌زدگان

ساخت ایمپلنت عروق خونی برای کمک به بیماران دیالیز

اسکان بیش از هزار نفر در دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد

رصد سیارات همراه با مقارنه‌های زیبا در نخستین ماه سال 98

تاثیردیابت بارداری مادر بر شرایط تولد نوزاد

مهمترین رویدادهای علمی و فناوری سال 97 اصفهان

یک قلاده پلنگ ایرانی در منطقه عباس آباد نائین مشاهده شد

بیشترین بیماران دیالیزی در استان اصفهان از میان آقایان هستند

170 فناوری در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تجاری سازی شد

تقویم ایرانی مبتنی بر نجوم است

توانمندسازی دانشگاه‌ها با مدیریت دانش

سرپرست بنیاد نخبگان اصفهان منصوب شد

منطقۀ مرکزی ایران الگویی متفاوت از آغاز یکجانشینی دارد

فعالیت 22 مرکز درمانیِ کاشان در نوروز

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان منصوب شد

تاثیر بیان نسبی ژن‌ها در پیشرفت بدخیمی سرطان کولورکتال

با اپلیکیشن سفر کنید

تصمیمات آینده پژوهی فردی نیست

اجتناب از تولید یا کاهش حجم،اصولی ترین راه مدیریت پسماند است

خیران با ورود به علم و فناوری، هزاران شغل ایجاد می کنند

دانشگاه فرهنگیان اصفهان با کمبود امکانات آموزشی و نیرو مواجه است

بیانیه گام دوم انقلاب، رساله علمی و عملی توسعه کشور است

نخستین مرکز آموزش درجه 1 واحد اصفهان به بهره‌برداری می‌رسد

برندگان ماراتن نجومی مسیه 97 معرفی شدند

ساماندهی و اصلاح نظام درآمد هزینه استان ها ضروری است

کم آبی کنونی محدودیتی برای توسعه اردستان نیست

معرفی برگزیدگان "هفتمین جشنواره مخترعان دانشگاه آزاد"