پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

ساماندهی و اصلاح نظام درآمد هزینه استان ها ضروری است علمي

ساماندهی و اصلاح نظام درآمد هزینه استان ها ضروری است

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- نظام درآمد - هزینه استان‌ها حاوی 13 ماده قانونی در فصل هشتم قانون برنامه سوم توسعه است که به منظور تحقق تمرکززدایی و اصلاح ساختار دولت در محدوده استانی تصویب شده است.
ناصر یارمحمدیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نظام درآمد - هزینه استانی از برنامه سوم توسعه کشور، شکل گرفت اما اجرای آن سال به سال، ضعیف تر و محدودتر شده است.
وی برقراری عدالت و ساماندهی در توزیع بودجه کشور را ضروری خواند و تصریح کرد: یکی از مهمترین قوانین موجود در این زمینه، نظام هزینه - درآمد استانی است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مقرر بود که همه بودجه مربوط به این بخش به استان ها تخصیص یابد، ادامه داد: اما سال به سال حجم این بودجه کوچک تر شد و در زمان حاضر حدود پنج درصد از کل بودجه در قالب این نظام به استان ها داده می شود در حالیکه 28 درصد درآمدهای کشور از استان ها تامین می شود.
یار محمدیان با بیان اینکه این میزان سهم توزیعی میان استان ها، باعث تمرکز گرایی می شود، گفت: نسبت مصارف به منابع ( ضریب بازگشت درآمدهای استانی) در برخی استان ها بالای 300 درصد و در برخی استان ها مانند اصفهان 10 درصد یا کمتر از آن است.
وی با تاکید بر اینکه این ارقام عدم توازن در توزیع مصارف استانی را نشان می دهد، تاکید کرد: اصلاح و ساماندهی نظام درآمد و هزینه استانی برای شفاف تر شدن این موضوع ضروری است.
این استاد اقتصاد شهری با بیان اینکه لازم است این الگو به نحوی اصلاح شود که نتیجه عملکرد و فعالیت های هر استان به خود آن بازگردد، تصریح کرد: اگر استانی علمکرد خوبی در جذب درآمدها داشت نظام تشویقی برای آن در نظر گرفته شود اما اکنون مشخص نیست که سازمان برنامه و بودجه چگونه آنها را توزیع می کند.
یارمحمدیان به بودجه سال 98 کشور اشاره و اضافه کرد: بر اساس این لایحه از حدود 85 هزار میلیارد ریال درآمدهای اصفهان فقط 10 هزار میلیارد ریال آن که حدود 11 درصد درآمدها می شود به استان برمی گردد.
وی با اشاره به اینکه این درصد برای برخی استان ها 30 تا 40 درصد است، تاکید کرد: نکته مهم این است که نباید محرومیت با مرزهای استانی تفکیک شود و نمی توان گفت که همه ساکنان یک استان، محروم یا غیر محروم هستند.
به گفته وی، از حدود پنج میلیون تَن جمعیت استان اصفهان فقط 2 میلیون تَن در کلانشهر اصفهان زندگی می کنند و اینکه همه استان برخوردار اعلام شود، درست نیست و نباید مرزهای جغرافیایی برای آن احراز شود.
یارمحمدیان با بیان اینکه حدود 6 درصد جمعیت کشور در استان اصفهان است، اضافه کرد: اما سهم اعتبارات استانی ما فقط سه درصد است.
وی با اشاره به اینکه سه درصد از درآمدهای نفتی برای استان های محروم در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: سهم استان اصفهان که 6 درصد جمعیت کشور را شامل می شود فقط یک درصد است.
این استاد دانشگاه به قانون استفاده متوازن از امکانات کشوری نیز اشاره کرد و گفت : این قانون با هدف برقراری تعادل و از بین بردن شکاف توسعه ای بین استان ها تصویب شد و بر اساس آن باید نگاه توسعه ای به مناطق مختلف را تا جای ممکن محله ای و کوچک کنیم.
وی با بیان اینکه بودجه های ملی از طریق دستگاه های ملی توزیع می شود، اظهار داشت: اطلاعات دقیقی وجود ندارد که دستگاه های اجرایی چگونه و بر اساس چه معیاری این بودجه را در استان ها توزیع می کنند.
یارمحمدیان با اشاره به اینکه بخش مهم دیگری از اعتبارات مربوط به عمرانی ملی است، افزود: این رقم در بودجه 98 حدود 620 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است و سهم ناچیزی از آن در استان اصفهان هزینه می شود.
این استاد دانشگاه به اعتبارات بحران نیز اشاره و تاکید کرد: این اعتبارات شامل سه درصد از کل بودجه کشور است و باید وزارت کشور اعلام کند که توزیع استانی آن چگونه صورت می گیرد.
یارمحمدیان با بیان اینکه اصفهان با بحران های خشکسالی و کمبود آب مواجه و جمعیت زیادی از آن تحت تاثیر قرار این مسائل قرار گرفته است، گفت: این بحران ها ممکن است در آینده بزرگ تر و وارد مسائلی مانند حاشیه نشینی، خانواده، بیکاری و مهاجرت شود لذا ضروری است که اعتبارات بیشتری در بخش بحران به این استان تعلق گیرد.
به گفته وی، برآوردها نشان می دهد که سهم بسیار کمی از این اعتبارها به استان اصفهان تخصیص می یابد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان پیش از این، مجموع بودجه های عمرانی این استان در لایحه بودجه 98 را 21 هزار و 670میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این اعتبارات شامل 12 هزار میلیارد ریال از طرح های ملی، یکهزار و 400 میلیارد ریال از طرح های ملی و استانی و هشت هزار و 270 میلیارد ریال تملک دارایی است.
نعمت الله اکبری اعتبارات هزینه ای استان در سال آینده که بیشتر مربوط به پرداخت حقوق کارکنان دولت است را معادل 79 هزار و 200 میلیارد ریال اعلام کرد.
به گفته وی، بودجه استان شامل بودجه هزینه ای(جاری) و تملک دارایی(سرمایه ای) در لایحه بودجه 98 نسبت به سال جاری 16.5 درصد رشد داشته است.
اکبری با بیان اینکه میزان درآمد مالیاتی اصفهان برای امسال 71 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است، اضافه کرد: این رقم در10 ماه نخست امسال به میزان 75 درصد یعنی 45 هزار میلیارد ریال تحقق یافته است.
وی با اشاره به اینکه تحقق درآمد برخی استان ها بالای100 درصد است، اظهار داشت: اصفهان در چهار سال گذشته با تحقق نیافتن درآمد مالیاتی مواجه شده و این درصد، منفی بوده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان درآمد استان در لایحه بودجه 98 را 84 هزار میلیارد ریال و با رشد 18 درصد اعلام کرد.
اکبری افزود: از مجموع 970 هزار میلیارد ریال درآمدهای استانی در لایحه بودجه 98 حدود 53 درصد متعلق به استان تهران، 7.3 درصد برای اصفهان، 4.7 درصد برای خوزستان و 3.6 درصد برای خراسان رضوی است.
اکبری در باره اعتبارات بحران نیز گفت: در سال آبی گذشته(از مهر 96 تا مهر امسال) 700 میلیارد ریال برای تامین آب آشامیدنی،550 میلیارد ریال برای جبران خسارت خشکسالی،250 میلیارد ریال برای آبرسانی سیار به باغ ها و 50 میلیارد ریال برای کمک خرید بذر از محل منابع سازگاری با کم آبی به استان اصفهان تخصیص یافت.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان با تاکید بر تراکم زدایی در سیاستگذاری ها و تدوین لایحه بودجه کشورگفت: در کمال تاسف، بسیاری از تصمیم ها در سطح وزارتخانه ها گرفته می شود و لازم است مجلس در این زمینه اقدام و اختیارات بیشتری را به استان ها تفویض کند.
وی با اشاره به اینکه اصفهان معادل 10 استان کوچک کشور، درآمد مالیاتی دارد و پس از تهران، دومین استان با بیشترین مالیات است، افزود: استان های بزرگ، تامین کننده منابع استان های محروم هستند و این نگاه همواره در تدوین لایحه بودجه وجود داشته است.
اصفهان با بیش از پنج میلیون تَن جمعیت، 9 هزار واحد تولیدی و صنعتی و 180 هزار واحد صنفی، یکی از قطب های اقتصادی و صنعتی کشور بشمار می آید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

براساس مقررات وزارت علوم، فعالیت آموزشی شاخص پژوه ممنوع است

باید از پارک علم و فناوری غیاث‌الدین کاشانی با جدیت حمایت کرد

ارزیابی اثرات رقابت‌پذیری بر دگرگونی شبکه شهری

بازدید ستاری از نخستین کارخانه تولید جرثقیل تمام اتوماتیک کشور

دانشگاه اصفهان؛ میزبان همایش ملی شکلات، قهوه و شیرین‌کننده‌های طبیعی

چه عواملی در گرایش زنان به تناسب اندام مؤثر است؟

پذیرش 320 دانشجوی دکتری در واحد نجف آباد

ارائه خدمات پوشش‌دهی با استفاده از دستگاه‌ها و روش‌های مدرن

اعضای شورای صنفی دانشجویان بازوی مشورتی مسئولان هستند

تنوع ژنتیکی نژادهای سیب محلی ایران بر رقم تجاری تاثیرگذار است؟

سرپرست شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان منصوب شد

محققان یک گام به تبدیل گروه‌های خونی نزدیک‌تر شدند

67درصد زباله های الکترونیک قابل بازیافت‌اند

برگزاری آزمون بسندگی زبان در دانشگاه اصفهان

شرکت 2563 نفر در آزمون جامع استانداردهای مهارتی فرهنگ‌وهنر در اصفهان

استفاده صحیح از منابع طبیعی، فرصتی برای اشتغال پایدار

ارزیابی پتانسیل بیابان‌زایی با استفاده از چرخه حیات

آران و بیدگل ١٠٦ هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی دارد

ارائه تسهیلات ویژه به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اصفهان

مقابله با بیابان‌زایی با استفاده از پوشش گیاهی مناسب

ایران وارد مرحله تولید دانش فنی صنعت الکترونیک هوانوردی شده است

جذب 50 دانشجوی پسادکتری در دانشگاه اصفهان

تضمین سلامتی تنها با دو ساعت پیاده‌روی هفتگی در طبیعت

توسعه کسب‌وکار با سامانه‌های اینترنتی مکانمند

اثرات سوء بیابان‌زایی بر وضعیت اقتصادی دامداران

کاهش هزینه‌های اسکان در خوابگاه های دانشگاه آزاد نجف آباد

اجرای استراتژی‌های کنترل آلودگی هوا با کمک مدل مصنوعی

تیرماه، آغازگر انقلاب تابستانی خورشید

رفع چالش مدیریت آب با مذاکره و دیپلماسی

تصویر مقصد گردشگری بر نگرش مسافران تاثیر دارد

67 رشته صنایع دستی در کاشان فعال است

اهدای خون قدرت شما را کاهش نمی‌دهد

بسته‌‌بندی‌های قابل بازیافت راهکار کاهش آلودگی‌ پلاستیکی

شرکت های دانش بنیان، عملکرد خوبی در رفع نیازهای داخلی داشتند

آمارهای تکان‌دهنده از کودکان کار در دنیا

لیزر کم‌توان درمان جدید دردهای ارجاعی

رشد باکتری‌های روده کوچک، عامل ابتلا به سندرم پای بی‌قرار

اجرای برنامه درسی پنهان و کاهش گرایش نوجوانان به اعتیاد

داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در اصفهان 16 درصد کاهش یافت

کاهش 16.27درصدی داوطلبان اصفهانی کنکور ارشد 98

امضای تفاهم نامه وزارت علوم و کشاورزی برای کارورزی

اداره دانشگاه به مدیریت علمی نیاز دارد

اساتید برای دانشجویان وقت بگذارند

از دانشگاه صنعتی اصفهان حمایت کنید

دانشگاه‌ها رسالتی بین‌المللی دارند

تقویت هوش هیجانی دانش آموزان و پیشرفت تحصیلی

نخستین مزرعه تحقیقاتی گیاهان دارویی فریدن راه اندازی شد

دانشگاه نباید وارد چالش‌های سیاسی شود

تاثیر شبکه‌های اجتماعی در وضعیت بهداشتی نوجوانان

رفع چالش های 38 حوضه آبریز کشور نیازمند نقشه راه علمی