پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

کوچک و متوسط ها باید بمانند مقالات

کوچک و متوسط ها باید بمانند

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- در این مطلب آمده است: در برخی از پاساژها یا مرا کز فروش نسبتا قدیمی شهر اصفهان کارگاه های کوچکی را می بینید که به تولید کفش با سفارش مشتری یا لباس های مردانه و زنانه مشغول اند. مثلا مادر یا خواهرتان هر سال دو ماه قبل از شب عید سفارش لباسش را به مزون نسبتا معروف می دهد. یا پدر و برادرتان حداقل سالی دو یا سه پیراهن، پیژامه به خیاط محل سفارش می دهد.
این را بگذارید در کنار برخی عمده فروشی های سنتی که بسیاری از خانواده های اصفهانی، مصرف یک سال حبوبات، برنج و دیگر مایحتاج غذایی خود را از آنجا تهیه می کنند، کسانی که با شما سلام و علیکی دارند و دورا دور از احوال شما با خبر هستند. هر شهر استخوان داری برای خود می تواند سیاهه ای از مشاغل شهری کوچک و متوسط ردیف کند که در گذر زمان نسل به نسل گشته اند یا مثل برخی فروشگاه های میدان نقش جهان تاریخشان از چند صد سال پیش مکتوب است.
این حضور و گردش مالی ناشی از ارکان اقتصاد شهری است که از کانال های توزیع ثروت در میان شهروندان سیراب می شود. روزی را در نظر بگیرید که همه شما از مجتمع های چند عملکردی دیدن می کنید، لباستان را بدون اینکه بدانید چه کسی دوخته است، می خرید و پای افزاری به پا می کنید که به وسیله ماشین دوخته شده است. در این حالت توزیع ثروت نه به صورت افقی که در مسیری عمودی از راس هرم که همان صاحبان تولید و سرمایه اند، به سمت پایین جریان پیدا می کند و در قاعده هرم چیزی از آن باقی نمی ماند.
ممکن است یک منطق اقتصادی ساده به شما بگوید مجتمع های چند عملکردی هزینه حمل و نقل و توزیع را به نفع مشتری پایین می آورد، اما در این میان توسعه انسانی و حفظ پیوندهای اجتماعی به صورت عمدی یا غیر عمدی مورد بی توجهی قرار می گیرد . با کاهش ارتباطات مشاغل خرد شهری همچون تولیدکنندگان کوچک و متوسط با شهروندان اگرچه ممکن است در ابتدا شاخص های توسعه اقتصادی شهر بهبود پیدا کند و گزاره هایی همچون افزایش اشتغال، کاهش سفرهای درون شهری یا توزیع عادلانه خدمات به شهروندان دست خوش تغییر شوند، اما در میان مدت با فروپاشی مشاغل سنتی و کسب و کارهای کوچک شهری، شهر شاهد آن خواهد بود که شهروندانش به صورت پیوست های از یکدیگر دور شوند و نتوانند ارتباطات موثری بین بخش های مختلف جامعه ایجاد کنند.
برای جلوگیری از غلبه تفکردهه70میلادی مبنی بر تجمیع مرا کز خرید شهرها می توان با تکیه بر بازارهای محلی و پیوند دادن آنها با فناوری های نوین مسیر جدیدی را برای ادامه حیات این گونه کسب و کارها فراهم کرد.
امروز می توانید همچنان با خیاط پدرتان و یا جانشین او، درباره راه هایی برای بهبود کیفیت یا تغییرات جذاب در ارائه و فروش محصولات و خدماتش، صحبت کنید. می شود در برابر افزایش روزانه جمعیت یا مهاجرت های درون مرزی موضعی خوش بینانه اتخاذ کرد، اما نباید از نظر دور داشت که همه شهروندان نمی توانند در ذائقه شهر بزرگ بیست و چهار ساعته و مملو از فروشگاه های زنجیره ای عظیم سر گردان و آواره باشند و چهره آشنایی را در میان انبوه فروشندگان پیدا نکنند.
هر شهری برای استحکام و پایداری خود به مجموعه ای از روابط و بده بستان های شهروندی نیاز دارد که این نیاز جز با شکل گیری بازارهای محلی و رونق داشتن کسب و کارهای بومی ممکن نیست. در زمان هایی که اصفهان خود را نیازمند حضور گردشگر می داند، حفظ مشاغل متوسط و کوچک با سابقه یکی از راه های جذب گردشگر و ماندگار شدن او در آن شهر است. برای همین امروزه روند ساخت مجتمع های بزرگ در بسیاری از کشورها منسوخ شده است و آنان تصور می کنند یک جامعه اقتصـادی متکثر بسیار بهتر از چند موسسه قدرتمند انحصار طلب است، جامعه ای که در آن انسان ها می توانند بخشی از نیاز خود به گفت و گو و شناختن دیگران را از دل همین مشاغل خرد و متوسط به دست آورند. هر شهری برای استحکام و پایداری خود به مجموعه ای از روابط و بده بستان های شهروندی نیاز دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صلحی برای افشا

از تفکیک اصفهان تا احیای واحد پول هخامنشی!

نیمه پر لیوان بحران کاغذ

فراز هایی پس از فرود !

نه جنگ، نه مذاکره ایستادگی

به وقت افطار!

فتوای انقلابی

آزمون ماه خدا

قنات دوطبقه اردستان، تنها قنات دوطبقه جهان

شورای امنیت آچاری در جعبه ابزار آمریکا

چرا کاتالیست ها مهم اند؟

وظیفه روزه‌ داران

چگونه یک کتاب خوب بخریم؟

بهار را با تحول پی بگیریم

رونق تولید و اقتصاد مقاومتی در گرو توسعه فرهنگی پایدار

فرصتی برای شکوفایی

خلیج همیشه فارس

بحران ‌خبر‌ در ‌ایران‌

صنایع دستی کلاف سردرگم اقتصاد!

دیپلماسی عمومی، ظرفیت مغفول‌ مانده

خاورمیانه آبستن شیطنت های سیاسی صهیونیست

چالش ‌ها و موانع تحقق عدالت

مونتاژکاران مدعی تولید

رشد پایه پولی و مخاطرات احتمالی

اصفهان، لبریز از مهر به هموطن

نگاه مان به جوان چگونه است؟

تحلیل وقایع آفریقای شمالی / انورسادات‌ ها می ‌آیند

بچه‌ها، معمارهای بهتری هستند

ردپای ابن سینا در مسجد شیخ لطف الله!

تدبیر در مقابل نیرنگ

چرخش مدیریت شهری از تشریفاتی به آینده نگری

خبرنگاران تخصصی خلاء رسانه های کشور

چاه نکن بهر کسی!

تحقق شعار رونق تولید نیازمند اعتماد به نفس ملی است

98سال همدلی می شود؟

رونق تولید ملی

اینجا، گردشگران خوشه چین ستارگان هستند

کهن کاروانسراهای اصفهان جذاب برای گردشگران

منتظر معجزه هستیم؟

سیاه ترین روز در تاریخ معاصر نیوزلند

کوچک و متوسط ها باید بمانند

گلپایگان، همان "وردپاتکان"

این ماهی نمی‌میرد

غش در معاملات غیر فرهنگی!

جامعه مصرفی به حال امروز ما نمی خورد

انتظار از مرکز عدالت

گردشگری چرخ اقتصاد شهری رامی چرخاند

ازدواج؛ رویایی ‌دست ‌نیافتنی !

آمریکا و طالبان سر میز مذاکره

می خواهیم ابرویش را بسازیم چشمش را کور می کنیم!