پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

بهار، فرصتی برای کاشان گردی فرهنگي

بهار، فرصتی برای کاشان گردی

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - کاشان - منطقه کاشان با بیش از هفت هزار سال پیشینه شهر نشینی در بین کویر مرکزی ایران و دامنه رشته کوه کرکس واقع شده و با برخورداری از گوناگونی اقلیمی و صدها اثر تاریخی و طبیعی بی مانند، به ویژه در فصل بهار یکی از مقصدهای اصلی گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، برای سفر به کاشان زیبا بهار فصل بسیار مناسبی می نماید زیرا از یک سو در جوار منطقه ای کویری بوده و سفر به مرنجاب یا سیازگه ابوزیدآباد و پیاده روی، شترسواری یا آفرود در میان تپه های ماسه ای این فصل دلپذیرتر است و می توان لذت اقامت در کویر و شب های پرستاره آن را هم تجربه کرد.
کویر مرنجاب در شمالی ترین نقطه استان اصفهان نمایش آمیزه ای از طبیعت، تمدن و تاریخ می باشد که سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود می خواند اما با توجه به استقبال زیاد جمعیت برای بهره مندی بیشتر، سیازگه در ابوزیدآباد آران و بیدگل از دیگر نقاط کویری این خطه است که به علاقه مندان سفرهای هیجانی و کوتاه پیشنهاد می شود.
دریاچه نمک، رمل های ماسه ای، کلوت ها و گلدان های نمکی در روز و رصد آسمان و ستاره های شب، تجربه دیداری بی مانند دیگری از اقامت در کویر به علاقه مندان دست می دهد.
کویر اما تنها عارضه طبیعی دیدنی کاشان نیست و این منطقه در فاصله نزدیک به 200 کیلومتری شمال اصفهان و 220 کیلومتری جنوب تهران که در سال های گذشته مورد توجه بسیاری از گردشگران خارجی قرار گرفته، از جنوب به کوه های سر به فلک کشیده کرکس می رسد.
جز آبشار نیاسر که در این سال ها با استقبال گردشگران رو به رو شده، غار تالار رئیس نیز با تونل‌های سنگی پیچ در پیچ و تو در تو از دیگر دیدنی‌های شگفت‌انگیز منطقه است که نزدیکی نیاسر کاشان واقع شده و پیشینه آن تا 2 هزار سال تخمین زده می شود.
** اثرهای تاریخی
فین با مساحت 23 هزار و 700 مترمربع، یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو (سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد) است که یک کوشک و حمامی خوش ساخت در میان درختان سروی کهن را شامل می شود.
این اثر تاریخی که سال 1314 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، مجاور چشمه سلیمانیه قرار گرفته و شترگلوهای صفوی، شترگلوی قاجاری، حمام های کوچک و سلطنتی، بنای خلوت کریم خانی، اتاق شاه نشین و موزه از جمله دیدنی های باغ فین کاشان است.
اما دیدن مکانی که شاهد یکی از کهن ترین تمدن های بشری بوده، تجربه ای هیجان انگیز است که تنها در سیلک کاشان می توان به آن رسید.
سفالینه ها، گور خمره ها و خود تپه‌ها که بیشتر از گل رس و سفال در ساخت آنها استفاده شده، به باور برخی باستان‌شناسان زندگی شهری نخستین انسان ها را شاهد بوده است.
مسجد و مدرسه آقا بزرگ نیز یکی از زیباترین و باشکوه ترین مسجدهای ساخته شده دوره قاجار می باشد که گنبد آن معماری زیبا و چشم نوازی داشته و از نظر ساخت در دوره خود بی مانند بود.
خانه تاریخی بروجردی ها که سال 1354 به فهرست اثرهای تاریخی کشور اضافه شده، با حوضی بزرگ و حیاطی وسیع دیگر اثر دیدنی کاشان می باشد که در دل این شهر واقع بوده و نقاشی های کار شده در بنا با رنگ روغن و آبرنگ زیر نظر کمال الملک ترسیم شده است.
آشپزخانه در قسمت شمال شرقی بنا قرار گرفته، در قسمت شرقی بنا اتاق ها و ایوان های سرپوشیده ای به چشم می خورد که در جلوی آنها پله هایی برای رفتن به سرداب ها در نظر گرفته شده و هوای آنها به وسیله بادگیرهایی بلند تهویه می شده تا در هوای گرم تابستان نیز قابل استفاده باشد.
خانه تاریخی طباطبائی ها که به عروس خانه های ایرانی شهره شده، یکی از شاهکارهای هنر معماری دوره قاجار به شمار می رود و برخوردار از تزئینات باشکوه و متناسب با فرهنگ و اقلیم منطقه است.
قسمت اندرونی این اثر شامل شاه نشین، اتاق پنج دری ساده در مرکز و 2 حیاط در اطراف آن و سرداب هایی که بادگیرها هوا را در آن جریان می دهند.
خانه تاریخی عباسیان با زیربنای هفت هزار مترمربع که از سوی تاجری کاشانی در سال 1245 هجری قمری ساخته شده شامل پنج حیاط بیرونی، اندرونی، باغ، خدمه و حوضخانه است که بخش بیرونی شامل اتاق آینه و تالار سر به عنوان مهمانپذیر و محل پذیرایی از مهمانان تجاری بوده است.
خانه عامری ها با بیش از 80 اتاق و هفت حیاط یکی از بزرگترین خانه های تاریخی کاشان به شمار می رود و پیشینه آن به دوره زندیه بازمی گردد که البته در دوره قاجار نیز بخش هایی به بنای اصلی افزوده شد.
این اثر که دارای بلندترین بادگیر بین بادگیرهای خانه های تاریخی کاشان می باشد، جزو برترین اقامتگاه های سنتی در کشور و حتی خاورمیانه قرار دارد.
بیشتر خانه های تاریخی کاشان با توجه به شرایط اقلیمی منطقه دارای قسمت‌ های تابستان نشین و زمستان نشین بوده و در هر فصل سال بخش‌ های خاصی از آنها مورد استفاده قرار می گرفته است.
همچنین این بناها از روح معماری درون ‌گرا بهره جسته و بر خلاف بناهای امروزی که در ظاهر تزیینات بسیاری دارند، در معماری سنتی ظاهر بنا بسیار ساده بوده و اما درون آن بسیار مورد توجه قرار می گرفت.
*** بقعه های متبرکه
آستان امامزاده علی ابن محمد باقر (ع) 45 کیلومتری جنوب غربی کاشان که آرامگاه سهراب سپهری شاعر نوگرای معاصر نیز می باشد، یکی از مهمترین مکان های مذهبی شمال استان اصفهان به شمار می آید.
برادر حضرت امام صادق (ع) در سال 113 هجری قمری با دعوت مردم فین برای ترویج دین اسلام از سوی پدر بزرگوارشان به ایران ماموریت یافت که پس از سه سال تلاش سرانجام در جنگی نابرابر به همراه جمعی از یارانش در خطه اردهال کاشان شهید شد.
شهادت فرزند حضرت امام محمد باقر (ع) در روز 27 جمادی الثانی سال 116 هجری قمری همزمان با ماه مهر حدود 55 سال پس از واقعه کربلا رخ داده و از این رو آیین سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان سالانه در دومین جمعه مهر ماه در مشهد اردهال محل شهادت این امامزاده بزرگوار برگزار می شود.
امامزاده سلطان میراحمد (ع) که نسبش به حضرت امام موسی کاظم (ع) می رسد، آرامگاهش در دل شهر کاشان واقع شده و دارای صحن، ایوان، بارگاه، رواق‌های بزرگ و گنبد مخروطی شکل است.
کاشی کاری‌های جلوی ایوان بزرگ و 2 مناره آن در دوره قاجار بازسازی شده و امروزه تنها روی ازاره‌های درون رواق‌ها تعدادی از کاشی‌های دوران صفوی به چشم می خورد.
بقعه شاهزاده ابراهیم منتسب به یکی از فرزندان حضرت امام موسی کاظم (ع) در فاصله چند صد متری غرب جاده کاشان- فین قرار دارد که بنای اولیه آن در نیمه دوم سده 14 هجری قمری به دست 'خاله بیگم' که خود نیز در این بقعه مدفون می باشد، ساخته شده و نقاشی های نفیس بقعه اثر 'میرزا عبدالرحیم ضرابی کاشانی' است.
بنای اولیه این عمارت دارای گنبد کاشی کاری فیروزه ای رنگ، گلدسته های زیبا، صحن مفرح و ایوان آیینه کاری بوده و نقاشی هایی بی نهایت جالب و جذاب دارد؛ در اطراف رواق و سقف ایوان، نقش هایی حاوی مجلس های مذهبی بر روی گچ کشیده شده و درون بقعه و ایوان نیز آیینه کاری مفصلی به چشم می خورد اما تزیین دیوارهای اطراف آن با خشت های کاشی می باشد.
بقعه پنجه شاه که به دوره صفوی و سلجوقی بازمی گردد، در خیابان بابا افضل کاشان واقع شده و درون ضریح 2 مدفن با نام های هارون بن موسی بن جعفر (ع) و فرزندش امامزاده محمد (ع) به چشم می خورد.
پیکره یک دست از سنگ مرمر به طول یک متر که از سویˈمیرزا ابوالحسن غفاری کاشانیˈ مشهور به ˈصنیع الملکˈ ساخته شده، در داخل محفظه ای در این بقعه نگهداری می شود که از گذشته های دور مورد توجه مردم قرار داشته و دارای بارگاه، رواق کاشی کاری، سقف های آینه کاری، گنبد مخروطی شکل و مناره آجری زیبایی است.
بقعه حبیب بن موسی (ع) که به دوره سلجوقی بازمی گردد، از دیگر مزارهای شریف کاشان می باشد که در محله پشت مشهد بوده و دارای صحن و سرای عالی و خدمه و نذورات و زیارتگاه شیفتگان اهل بیت (ع) است.
بقعه دارای گنبد، کاشی کاری معرق و 2 گلدسته زیبا دارد که ساختمان، کاشی کاری و کتیبه ساقه آن در چند سال گذشته بهسازی شده؛ نسب این امامزاده به یکی از فرزندان حضرت امام محمد باقر (ع) یا حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسد.
حجره های کوچک بقعه با سفال جلادار منقش به تاریخ های 668 و 670 هجری قمری تزیین شده و روی مرقد و داخل ضریح برنجی، با کاشی های کوکبی 6 ضلعی و مثلثی شکل، منقش به نقوش طلایی در زمینه ای سفید که از نفیس ترین کاشی های دوران مغول می باشد، پوشش یافته است.
** خوراک، سوغات و صنایع دستی
گوشت لوبیا، شفته، قیمه ریزه، کوفته چغندر، گوشت عدس بادمجان، گوشت لوبیای سرکه شیره و گوشت کلم و کدو، عدس پلو و کشمش و اشکنه از جمله خوراک های ویژه ساکنان خطه کاشان است.
همچنین کلوچه و پشمک، باقلوا، حلوا ارده، ارده شیره، نقل بیدمشکی، حاجی بادامی و جوزقند، گل محمدی و سایر عرق های گیاهی مانند شنبلیله، نعناع و دارچین از جمله تولیدهای کارگاه های سنتی و صنعتی این منطقه است که می تواند تجربه ای نو در زمینه سوغاتی برای علاقه مندان باشد.
کاشی کاری، سفالگری، اصول چهارگانه معماری و گنبدسازی (گوشه سازی، رسم بندی، مقرنس و گره سازی)، گچ بری، آجرکاری، گره چینی، قالی بافی، شعربافی، زری بافی، مخمل بافی، زیلو بافی، گیوه بافی، رفوگری، رنگرزی، نمد مالی، مسگری، بافت فرش، مشبک کاری و منبت کاری از جمله صنایع دست مردمان هنرمند کاشان به شمار می آید.
7472/8123

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صندوق صدقات روستایی به شورای زکات روستاها واگذار می شود

جمع آوری 5 میلیارد ریال زکات از مردم اردستان در سال 97

برگزاری همایش مطالعات صفویِ روابط فرهنگی ایران و اروپا در اصفهان

شیخ بهایی به اصفهان بُعد جهانی می‌بخشید

مخاطبی که وجود نداشت

سوم اردیبهشت با فرهنگ و هنر

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- سه شنبه 3 اردیبهشت

یک مجتمع موقوفه فرهنگی در برزک کاشان به بهره برداری رسید

درک زبان یکدیگر، مهمترین نقش را در گسترش روابط کشورها دارد

بناهای تاریخی اصفهان از یادگارنوشته ها پاکسازی می شود

فرماندار اردستان: خواسته های دانش آموزان در حد توان برطرف شود

ضریح سه امامزاده والامقام در کاشان رونمایی شد

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- چهارشنبه 4 اردیبهشت

چالش ‌ها و موانع تحقق عدالت

همایش روابط ایران و اروپا در عصر صفوی در اصفهان برگزار می شود

یک واحد آموزشی خیرساز در بادرود نطنز کلنگ زنی شد

پردیس شهدای دانشگاه کاشان به بهره برداری رسید

مردم در چهل سالگی انقلاب اوج بلوغ خود را به نمایش گذاشتند

بهره‌برداری از حمام قاضی با کاربری اصلی در اصفهان

فرهنگ سازی برای انجام وقف در زمینه معیشت طلاب ضروری است

شیخ شگفتی

دست کم 7 هزار زائر از اصفهان عازم حج تمتع می شوند

ضرورت تقویت زیرساخت ها در مرنجاب برای میزبانی گردشگران خارجی

همایش مدیران گروه های عربی جهان در دانشگاه اصفهان آغاز شد

گردشگری نقش مستقیم در رونق تولید دارد

انتظار ظهور امام زمان بدون عمل و امور خیر معنا ندارد

وجود افکار ظالمانه مانع تحقق ظهور مصلح جهانی است

فرهنگ مهدویت ریشه در تاریخ بشریت دارد

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- دوشنبه 2 اردیبهشت

برگزاری نخستین دوره مسابقات قرآنی ویژه اتباع خارجی در کاشان

دومین جشنواره شکوفه‌های انتظار در نوش‌آباد برگزار شد

نگران آتش سوزی در بناهای تاریخی هستیم

آئین سنتی "مجمع گردانی" در متین آباد نطنز برگزار شد

آیین مجمع گردانی در متین آباد نطنز برگزار شد

اصفهان در نیمه شعبان غرق شادی و سرور است

باور به مقاومت و مبارزه با ظلم برای آمادگی ظهور امام زمان ضروری است

جهان به تماشای صبح ظهورت نشسته است

اخبار کوتاه استان اصفهان

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- یکشنبه 25 فروردین

12 موقوفه جدید در آران و بیدگل به ثبت رسید

ردپای ابن سینا در مسجد شیخ لطف الله!

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- دوشنبه 26 فروردین

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- سه شنبه 27 فروردین

بیشتر طرح های مدیریت سبز دانشگاه ها در بخش آب است

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- چهارشنبه 28 فروردین

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- پنجشنبه 29 فروردین

او خواهد آمد

اخبار کوتاه از استان اصفهان

کنگره بین المللی ارتوز و پروتز ایران در اصفهان برگزار می شود

پایان نامه های دانشجویان در قالب نظام موضوعات تدوین می شود