پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

حضرت علی (ع)، اقیانوس آموزه های دینی و فضایل اخلاقی فرهنگي

حضرت علی (ع)، اقیانوس آموزه های دینی و فضایل اخلاقی

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- جمعی از کارشناسان معتقدند حضرت علی (ع) اقیانوس آموزه های دینی، فضایل اخلاقی و خزانه علم الهی است که نام او در تاریخ انسانیت و بشریت حک شده است.
به گزارش ایرنا، آن حضرت به واسطه استعداد ذاتی، توفیقات، تاییدات الهی، مراقبت و کوشش دائمی، با علوم نبوی رسول اکرم (ص) اتصال برقرار کرد و تحت تربیت پیامبر قرار داشت.
از روایات متعدد به دست می آید که یکی از منابع و مدارک علمی آن حضرت، قرآن کریم است. آن حضرت چون از اسرار و رموز کلام الهی اطلاع کامل داشت، می توانست احکام و قوانین دین و معارف اسلام را از عمق آن کتاب آسمانی استخراج کند و در اختیار مسلمانان قرار دهد.
تحقیق در فلسفه اسلامی و مطالعه سخنان حضرت علی (ع) نشان می دهد که آن حضرت اولین کسی از امت اسلام بود که برای بیان معارف حقه الهی از استدلال های منطقی، برهان ها و اصول فلسفه الهی استفاده کرد.
**نهج البلاغه مهمترین منبع برای مدح و رثای امیرالمومنین است
استاد معارف اسلامی دانشگاه آزاد، بهترین راه برای شناخت و معرفی شخصیت وارسته و کامل امیرالمومنین (ع) را کتاب ارزشمند نهج‌البلاغه برشمرد و گفت: این دریای بزرگ آموزه های اخلاقی و دینی باید در تمام مناسب ها و در مراسم روضه‌ خوانی و مرثیه ‌سرایی مورد استناد قرار گیرد.
رضا رضویان افزود: نهج‌البلاغه سخنان امیرالمومنین علی(ع) و نوع نگاه آن حضرت به مسایل مختلف است که از این طریق می‌توان شخصیت متعالی ایشان را بیش از پیش شناخت.
وی خطاب به مبلغان تصریح کرد : در تمام مراسم فرازهایی از این کتاب گرانقدر برای مردم عنوان تا هرچه بیشتر با مقام شامخ آن امام همام آشنا شوند.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: معرفی تمام ابعاد شخصیتی حضرت علی (ع) به عنوان یک الگوی انسان کامل برای جوانان در شرایط حاضر بسیار مهم و ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: حضرت علی(ع) نمونه بارز یک انسان متعالی بودند و این امر علاوه بر پرورش در دامن پیامبر اکرم(ص)، ناشی از روحیه والای ایشان در حقیقت‌طلبی و خداباوری بود.
رضویان تاکید کرد : نباید در پرداختن به شخصیت والای این امام نگاه تک بعدی صورت گیرد و آن امام را تنها فردی در گوشه محراب و مشغول به راز و نیاز معرفی شود که در نهایت به شهادت رسیده است.
وی با اشاره به اینکه حضرت علی(ع) سعادت دنیا و آخرت را در کنار هم مورد نظر داشت، افزود: بر این اساس سخن گفتن از مولا علی نهایت ندارد و به آخر نمی رسد و هیچ وقت انسان، از گفتن آن خسته نمی شود بلکه با شنیدن آن دل ها با طراوت و شاداب شده و باعث شادی قلب ها می شود.
این استاد دانشگاه زندگی علی را دریایی بیکران دانست که نمی توان به عمق آن دست یافت.
**پاک زیستن و خوب زندگی کردن سیره حضرت علی (ع) بود
محقق و پژوهشگر اجتماعی از اصفهان گفت: حضرت علی (ع) شخصیتی فراتاریخی است زیرا درس پاک‌ زیستن و خوب زندگی‌کردن سیره آن حضرت بود که برای همه مردم جهان قابل آموختن است.
فخری رضایی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه تمام ابعاد شخصیتی آن امام بزرگوار به هم متصل و مربوط است و در کنار یکدیگر کامل می شود، بیان کرد : آن حضرت خدا را همیشه و در همه حال در کنار و شاهد خود می دید و با چشم دل و عاشقانه عبادت می کرد.
وی خاطرنشان کرد: آن حضرت بالاترین مرحله اخلاص را در عبادت داشت، به طوریکه بدون هیچ چشمداشتی همراه با همسر و فرزندان سه روز افطار خود را به افراد نیازمند و یتیم بخشید.
این استاد جامعه شناسی اضافه کرد : به آن علت حضرت علی بهترین انتخاب را در هر رفتار و عملی داشت زیرا همه کارها و کردار او برای رضای حق تعالی بود.
وی با اشاره به سیره نیک خویی و دوری از بدخویی و ناپسندی آن حضرت اضافه کرد : این رفتار از سوی خانواده او همچنان رعایت می شد زیرا همگی پاک و وارسته بودند.
رضایی، اصول تربیتی آن حضرت را نسبت به فرزندانش بسیار مهم و لازم به تبیین در جامعه دانست و گفت : آن حضرت(ع) براساس اصول تربیتی اسلام و آیات قرآن فرزندانش را تربیت می کرد و همان شد که پس از قرن ها همچنان نام آن بزرگواران باعث آرامش جان هاست.
وی همچنین رفتار همراه با کرامت و احترام به حقوق دیگران را سیره آن حضرت برشمرد و گفت: همواره تاکید داشت که نباید کسی را مورد اهانت و بی احترامی قرار داد زیرا نتیجه تحقیر و اهانت را بروز ناهنجاری‌ و ایجاد انحراف و انحطاط در جامعه می دانست.
وی رفتار همراه با عدالت آن حضرت را از مهمترین ویژگی مولای متقیان برشمرد و گفت: ایشان همواره تاکید داشتند که اجرای عدالت و تساوی برای همه موجب سالم بودن کانون خانواده و جامعه می شود.
این محقق افزود: راستگویی و راست‌ کرداری، حق‌ مداری و باطل‌ ستیزی، قانون ‌مداری و احترام به قانون، نظم و انضباط، شایسته‌ سالاری، مراقبت و نظارت همیشگی بر کارهای آنها، ارتباط همیشگی و بدون واسطه با مردم، رعایت حقوق اقلیت‌ها و توجه عمیق به تعلیم و تربیت را از دیگر سیره های رفتاری آن امام برشمرد.
وی تصریح کرد : ضروری است که دستگاه ‌های فرهنگی به تبیین ابعاد فکری و سیره رفتاری امام علی(ع) در جامعه و بین جوانان بپردازند.
13 رجب روز میلاد حضرت امیر المومنین علی بن ابی طالب (ع)، به نام روز پدر نام گذاری شده است.
/6026/6994

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قصه زندگی یک سانسورچی روی صحنه

اتصال مسافران به اینترنت وای‌فای فراگیر می‌شود

شهرستان خوانسار مجتمع فرهنگی و هنری ندارد

آغاز پذیرش سطح دوم حوزه‌های علمیه خواهران اصفهان

روایتی از تنهایی، با طعم خنده

کمدی هولناک "کُلاغ‌ها"

فانتزی پارسی و فراموشی سنت‌ها

راه برخورد با کاربران اعصاب خردکن

ظرفیت‌های گردشگری مقبره شاهزادگان صفوی در اصفهان مغفول مانده است

از همتِ "همایی"

خبرنگاران و اهالی رسانه‌های اصفهان بشتابند

شهر کتاب، یک‌ ساله شد

تعلق و تماشای شاعر منتقد

زنان و بی‌توجهی به هنر

تفاهم نامه سازمان فرهنگی شهرداری کاشان با بهزیستی

مرمت مسجد سید اصفهان تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی پیش می‌رود

بخش زیادی از فضاهای آموزشی اردستان فرسوده است

تعیین تاریخ احتمالی برگزاری جشنواره حسنات

تاسیس اقامتگاه های بومگردی در شهرهای کم جمعیت در اولویت است

تغییر دمای شدید در انتظار ایران

همه‌چیز درباره جایزه ادبی "مهرگان"

توسعه کتابخانه امیرالمومنین جوی آباد نیازمند حمایت خیران است

پردیس بزرگ فرهنگی کاشان سال آینده به بهره برداری می رسد

"شب زاون" از "جایزه زاون" جداست

توسعه کتابخانه جوی آباد نیازمند حمایت خیران است

مستندهای راه یافته به بخش مسابقه هشتمین جشنواره حسنات معرفی شدند

آغاز اعزام نخستین گروه حجاج از فرودگاه اصفهان

اتحادیه املاک: وام مسکن به درد نمی‌خورد

اولین کاروان زائران اصفهانی امشب عازم سرزمین وحی می‌شود

هشدار میراث به شهرداری درباره گذر آقا نجفی

به یاد هنر اصفهان در دهه شصت

آزمون چرتکه و محاسبه ذهنی از مدارس حذف شدند

اجرای طرح اهدای کتاب به کودکان مبتلا به سرطان

دلیل شیوع ازدواج دختران ایرانی با مردان میانسال

غارِ تنهایی و پیاده‌روهای شلوغ...

هشدار وقوع سیلاب‌های موقتی در 14 استان

درخواست پلیس از حجاج: در خانه خداحافظی کنید

ادبیاتِ سطحی یا ادبیاتِ انسان‌ساز؟

جامعه دروغ‌گو

یکی باید بایستد

برخی زائران آداب زیارت امام رضا (ع) را رعایت نمی کنند

ظلم ارشاد در حق موسیقی سنتی

برنامه های دهه کرامت در کاشان توسط 17 کانون برگزار می شود

اسلام با خوشی و شادمانی مردم مخالف نیست

معرفی هیئت انتخاب بخش سینمای ایران جشنواره کودک

کشف راه‌آبه‌ها و سفال‌های صفوی حمام شیخ بهایی

قصه فراموش‌شده رنگ‌ها

مجتمع فرهنگی نیمه تمام سمیرم دچار اما و اگر

برق ادارات و دستگاه‌های پرمصرف قطع می‌شود

تقلب با خودکار و هندزفری هوشمند در کنکور 98