پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

شرق اصفهان ؛ کتاب هزار برگ تاریخ فرهنگي

شرق اصفهان ؛ کتاب هزار برگ تاریخ

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان - مناطق و شهرهای شرق اصفهان آثاری متنوع و متعدد و حتی به زیبایی میدان نقش جهان دارد، در سرزمینی که کویر، کوه آتشفشان، تالاب و آثار باستانی چندین هزار ساله در کنار همدیگر قرار گرفته و گنجینه ای چشم نواز را برای مسافران نوروزی به ارمغان آورده است.
به گزارش ایرنا، استان پهناور و چهار فصل اصفهان به عنوان قطب گردشگری کشور دارای 107 شهر و یکهزار و 934 روستاست، بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی در این استان شناسایی شده و یکهزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده، این استان همچنین دارای 90 موزه تاریخی، مردم شناسی، فرهنگی و طبیعت است که در اختیار بخش دولتی و خصوصی است.
شاید در گفت و گو با هر مسافری درباره آثار تاریخی و مناطق نمونه گردشگری این منطقه سخن بگوییم، بیشتر نظرات به آثار تاریخی خود کلانشهر اصفهان معطوف و کمتر به مناطق پیرامونی این استان اشاره می شود، اما باید بدانیم مناطق شرقی شهرستان اصفهان با جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر متشکل از بخش و شهرهایی مانند جلگه، بن رود، ورزنه، جرقویه، اژیه، هرند، زیار، برآن، کرارج، کوهپایه خود دارای مناطقی طبیعی و تاریخی ارزشمند هستند که ارزش دیدن آن ها کم از دیدن نقش جهان و پل خواجو نیست.
این مناطق بیشتر کویری هستند و از کویر و یک شهر کویری شاید تنها رنگ قهوه ای شنزارها و رمل ها، منطقه بی آب و علف و بی استفاده در ذهن انسانها نقش بسته باشد، اما اگر بدانیم بسیاری از این دیارها از حیث جاذبه های گردشگری و طبیعی، رنگارنگ و متنوع هستند و می توانند به بهترین خطه های جذب گردشگر تبدیل شوند شاید ذهنیتمان تغییر کند و رهسپار یکی از این مناطق شویم.
*** ورزنه شهر کویر، آتشفشان و تالاب
شهر ورزنه در 105 کیلومتری مرکز شهر اصفهان گنجینه ای از انواع نگین های درخشان و چند رنگ استان اصفهان محسوب می شود، این شهر در 30 کیلومتری تالاب بین المللی گاوخونی واقع شده است و با 308 هکتار وسعت، حدود 14 هزار نفر در آن زندگی می کنند.
چادر سفید بانوان ورزنه به عنوان پوشش منحصر بفرد زنان این خطه، این شهر را به اصطلاح به سفیدترین شهر ایران تبدیل کرده و این نوع پوشش در کشورمان فقط به این شهر اختصاص دارد و بسیاری ورزنه را با القابی همچون شهر ملائک و کبوتران سفید یاد می کنند.
ورزنه، آخرین شهر ساحلی زاینده رود به شمار می رود که تنها تالاب بین المللی فلات مرکزی ایران و پایاب طولانی ترین رودخانه فلات مرکزی ایران زمین نیز در آن نزدیکی جای گرفته است.
نخستین گاو چاه (استفاده از گاو برای بالاکشیدن آب از چاه)، اولین آسیاب شتر و آسیاب حنای احیا شده، نخستین سایت تفریحی کویر نوردی و دومین قلعه بزرگ کشور در این خطه قرار دارد و از لحاظ مسافت، نزدیکترین تپه های ماسه ای به مرکز شهر اصفهان را در خود جای داده است.
از حیث طبیعی و مناطق زیبای زیست محیطی، ورزنه هم از کویر و رمل های فراوان با پوشش گیاهی و جانوری متنوع برخوردار است و هم تالاب بین المللی گاوخونی و کوه آتشفشان را در خود جای داده است و هم مسجد جامع، قلعه، برج کبوتر و آب انبار، بخشی از آثار تاریخی این خطه را شکل می دهد.
** تالاب بین المللی گاوخونی
این تالاب در 30 کیلومتری مرکز شهر ورزنه یکی از ارزشمندترین چرخه تالابی کشور و یکی از 14 تالاب ایران است که در سال 1354 به ثبت جهانی رسید.
محیط پیرامونی این تالاب با ویژگی های خاص و متفاوت جغرافیایی، همراه و بخش زیادی از آن را نیزارها و نمکزارهای کریستالی پوشانده است.
البته در سال های اخیر کمبود منابع آبی و خشکی زاینده رود، سبب خشکی این تالاب شده که مشارکت دستگاه ها و ضرورت افزایش آگاهی عمومی از مواردی است که برای احیای آن باید بیش از گذشته به آن توجه کرد.
** کوه آتشفشانی سیاه
این کوه در شمال تالاب گاوخونی واقع شده و از آثار زمین شناسی قابل توجه در منطقه است.
این کوه آتشفشانی که فاقد دهانه بوده، 12 میلیون سال قبل به صورت گدازه گنبدی شکل گرفته و سنگهای موجود در منطقه اطراف آن از نوع بازالت یا سنگ پاست.
کوه سیاه موقعیت بسیار مناسبی فراهم کرده تا بتوان از فراز آن چشم انداز بسیار زیبای تالاب گاوخونی را مشاهده کرد.
** آب بند 'شاخ کنار'
آخرین آب بند روی رودخانه زاینده رود که در 18 کیلومتری شرق ورزنه در مسیر تالاب گاوخونی قرار گرفته، آب بند 'شاخ کنار' است که در دوره قاجار برای هدایت آب رودخانه به طرف زمین های کشاورزی ساخته شده است.
در بخشی از این آب بند، ایستگاه هیدرومتری و سنجش آب سازمان محیط زیست نیز قرار دارد که از طریق آن حجم ورودی آب به تالاب گاوخونی را اندازه گیری می کنند.
** قلعه هزارساله قورتان دومین بنای خشتی و گلی ایران
این قلعه که در سال 1387 به ثبت میراث ملی ایران رسید، دومین قلعه تاریخی وسیع کشور بعد از ارگ تاریخی بم به شمار می رود که وسعت آن به 45هکتار می رسد.
احداث بنای قلعه قورتان احتمالاً در قرن چهارم شمسی آغاز شده و بدلیل همجواری با رودخانه زاینده رود، موقعیت جغرافیایی ممتازی داشته است.
** استراحتگاه شاه عباسی ورزنه
کاروانسرای شاه عباسی ورزنه یکی از 999 استراحتگاهی است که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است، این استراحتگاه برای کاروانیانی که از جنوب و شرق راه ادویه و مسیر فرعی راه ابریشم را به سمت اصفهان و ری طی می کرده اند، برای تجدید قوا مورد استفاده قرار می گرفته است.
این مکان در طول تاریخ کاربردهای متنوعی مانند مکتب خانه و امور نظامی و غیره را نیز تجربه کرده است.
** مسجد جامع ورزنه
این مسجد از معدود مساجد ایرانی دارای کتیبه فارسی است که بر روی بقایای یک آتشکده قدیمی احداث شده و بر اساس کتیبه سردرش، بانی آن محمود بن مظفر ورزنه ای ملقب به «عماد» بوده است.
این مسجد با سازه اصلی خشتی متشکل از تک منار، یک محراب اصلی و دو محراب داخل رواق های شرقی و غربی، دو ایوان شمالی و جنوبی است.
کاشی کاری معرق و همچنین منار و ایوان و محرابی زیبا، جلوه ای خاص به این بنای تاریخی بخشیده و به گفته مورخان وجود نام حضرت علی(ع) در نقش برجسته های ایوان و محراب مسجد از اولین نشانه های ظهور تشیع در دوره تیموریان است.
** برج کبوتر ورزنه
این برج کبوتر یا کبوترخانه دومین بنای تاریخی مرتفع شهر ورزنه بعد از مسجد جامع است که برای تولید کود کبوتر و همچنین به عنوان دیده بان شهر استفاده می شد.
مساحت آن 250 متر مربع و ارتفاع تا تاج بنا حدود 16 متر است و حدود هشت هزار جفت کبوتر را در خود جای می داده است.
نمای لانه های کبوتر که در این برج قرار گرفته، شبیه کندوی زنبور عسل است که زیبایی وصف ناپذیری را به آن می بخشد.
** پل تاریخی ورزنه
پل تاریخی ورزنه به عنوان آخرین پل تاریخی روی رودخانه زاینده رود جزو آثار به ثبت رسیده دوره صفویه است، این پل آجری دارای ده چشمه است که هفت چشمه آن در ابتدای احداث پل بر روی آن طراحی و ساخته شده و سه چشمه دیگر در دوره قاجاریه به آن افزوده شده است.
پل تاریخی ورزنه 67 مترطول، 6.5 مترعرض و از سطح آب 6 متر ارتفاع دارد.
برخی مورخان اعتقاد دارند که این بنا امکان دارد در دوره دیلمیان یا سلجوقیان ساخته شده باشد.
** امامزاده میرزین العابدین
این مکان مذهبی و تاریخی که میرزین العابدین از نوادگان امام جعفرصادق(ع) را در خود جای داده، در یک کیلومتری شهر ورزنه قرار گرفته و بنای اولیه اش مربوط به سال 1031 هجری قمری در دوره شاه عباس اول است.
** آب انبار حاج میرزا علی اکبر میرمیران
این آب انبار با سازه آجری و سقف گنبدی، جزو آب انبارهای عصر صفوی، از معدود آب انبارهای دارای استراحتگاه است، بادگیرهای آن نیز با سایر آب انبارها متفاوت بوده و از چهار طرف به بیرون نما دارد.
هم اکنون از این آب انبار قدیمی به عنوان سفره خانه سنتی استفاده می کنند.
** خانه یوسفی(موزه مردم شناسی)
خانه یوسفی که با مساحت حدود یکهزار و 900 متر مربع در قلب شهر ورزنه جای دارد، دارای ساختمانی به سبک قاجاری و مربوط به همان دوره است.
این خانه زیبا از حیاطی بزرگ، حوضخانه و بادگیر تشکیل و پوشش اتاقهای آن به صورت طاق چشمه طراحی شده است.
این خانه توسط خیر فرهنگی حاج حسن یوسفی برای تاسیس موزه مردم شناسی و منسوجات شرق اصفهان اهدا شده است.
** کاروانسرای قلعه خرگوشی
این بنای خشتی و سنگی در 30 کیلومتری تالاب گاوخونی و در 60 کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد.
کاروانسرای قلعه خرگوشی یکی از مهمترین کاروانسراهای دوره صفوی است که بنای آن را به زمان حکومت شاه عباس صفوی نسبت می دهند.
این مجموعه به دستور شاه عباس در مسیرهای اصلی آن زمان و حد فاصل اصفهان و یزد ساخته شد.
** جاذبه های ورزشی و تفریحی ورزنه
کویر و کویرنوردی یکی از جاذبه های دیدنی است و از این حیث استان اصفهان با برخورداری از مناطق کویری بکر در بین دیگر استان های کشور در جایگاهی ممتاز قرار دارد.
مناطق کویری به غیر از جاذبه های گردشگری می تواند در رشته های ورزشی بومی محلی از جمله شترسواری نیز مورد استفاده قرار گیرد و به کانون جذب گردشگران تبدیل شود.
منطقه گردشگری 'واحه' واقع در شهر ورزنه از بهترین مکانهای برگزاری مسابقات شترسواری در کشور است و امسال هشتمین دوره مسابقات شترسواری نیز در این محل برگزار شد و ورزنه می تواند به پایگاه اصلی برگزاری این رشته جذاب و دیدنی تبدیل شود.
*** هرند
هرند شهری در بخش جلگه که بازتابش همه جا با آستان امامزده اسحاق تا دیگر اثار تاریخی و مشاهیر و استاتید به نامش، پراکنده شده است.
** امامزاده اسحاق
آستان مقدس امامزاده اسحاق ابن موسی بن جعفر ساختمان وگنبد ان مربوط به دوره صفوی است و این اثر در تاریخ 9 آبان 1351 با شمارهٔ ثبت 930 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
** مسجد جامع هرند
این مسجد از قدیمی ترین مساجد شهر هرند بوده که در بافت قدیم شهر واقع شده ، قدمت آن به قبل از اسلام بر می گردد چرا که قبل از اسلام یا توجه به آیین زرتشتی در شهر هرند این محل یکی از آتشکده های زرتشتیان بوده، این مسجد دارای دو شبستان است در سال های اخیر نیز مرمت شد. این اثر مربوط به دوره ایلخانی – دوره صفوی است و در سال 1384 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
**مسجد امام خمینی (ره)
از دیگر مساجد قدیمی شهر که با توجه به تمرکز جمعیت در سال های گذشته این مسجد در کنار مسجد سادات به همان سبک معماری احداث شد، مسجد امام هرند مربوط به دوره قاجار دارای دو طبقه است که طبقه زیرین در فصول سرد و طبقه بالا در فصول گرم مورد استفاده قرار می گرفت.
** آستان شاهزاده حیدر
می توان قدمت این مکان مقدّس را حدود 800 سال دانست.
این مکان در زمان های قدیم (حدودا 100 تا 150 سال قبل) فقط منحصر به یک ضریح چوبی (که امروز هم همین ضریح بر مرقد مطهر نصب است.) و یک بقعه ی کوچک بوده که چند سال بعد مرمت شد و یک حیاط بزرگ با حجره های دور تا دور به آن اضافه کردند.
** مسجد سادات
یکی دیگر از مساجد شهر مسجد سادات بوده با بیش از یکهزار سال قدمت در دو طبقه احداث شد، مسجد سادات بنایی از عهد ایلخانی دارای قسمت های تابستانی و زمستانی است.ریالدر کنار این مسجد بازاری قرار داشته است که اکنون اثری از آن نیست. این مسجد فاقد ایوان است و حیاط و شبستان بدون ایوان به هم وصل شده اند.
شبستان تابستانی با ستون های استوار ساده و بی پیرایه ساخته شده اند، این بنا بعد از ویرانگری های اولیه مغولان ساخته شد.
** کبوترخانه
طراحی و عملکرد کبوترخانه بسیار جالب و عالمانه بوده به گونه ای که در جذب کبوتران و خلق زیست گاهی امن برای این پرنده حیرت بر انگیز بوده است و معماری زیبای کبوترخانه های ایرانی همراه با عملکرد اقتصادی آن یعنی کارخانه ساخت مرغوبترین کود شناخته شده در جهان است.
در اطراف اصفهان بالغ بر سه هزار کبوترخانه وجود دارد که در شهر هرند تعدادی10 بنا از این کبوترخانه ها قرار دارد.
** موزه اسحاق
این موزه در سال 1385 با فضایی به مساحت 100 متر مربع به صورت نمایشگاهی در آستان مقدس امامزاده اسحاق دایر شد که آثار موجود در آن از موقوفات امامزاده شامل: کتب نفیس خطی، مسکوکات قدیمی، ابزار آلات مسگری، تجاری، ریسندگی و بافندگی و صنایع دستی قدیمی شهر هرند است.
** قنات
با افزایش جمعیت و پیشرفت تمدن در ایران باستان برای اینکه بتواند در دشتها نیز کشاورزی کنند دست به ابتکار جدیدی زده که آن را قنات یا کهریز نام گذاردند و با این ابتکار که در دنیا بی نظیر است آبهای زیرزمینی را جمع آوری و به سطح زمین می رساندند.
شهر هرند نیز دارای 17 رشته قنات که عمق بعضی از آن ها بیش از 120 متر و طول آنها نزدیک به 30 کیلومتر می رسد که هم اکنون نیز یکی از منابع تأمین آب مزارع این شهر محسوب می شود.
**آب انبار
آب انبار، حوض یا استخر سرپوشیده ای است که برای ذخیره آب معمولاً در زیر زمین ساخته می شود از جمله تأسیسات وابسته به قنات است، در شهر هرند با توجه به اقلیم کویری آن آب انبارهای متعددی وجود دارد که به دست خیرین به صورت موقوفه احداث گردیده است .مانند آب انبار جولاباد، آب انبار شهیدان، آب انبار دربه و آب انبار بازار که هر کدام از آن ها آب را به مدت به مدت چندین ماه به صورت خنک نگهداری می کند.
** خانه صباغی ها
این مکان در بافت قدیم شهر و در انتهای جنوبی شهر واقع شده ار آثار ماندگار دوره قاجار به وسعت بیش از هزار و 500 متر مربع در دو طبقه احداث شده و دارای اتاق های گچ بری و سر ستون های نقش و نگاردار است این بنا توسط وراث خاندان صباغی ها در سال 1385 به سازمان میراث فرهنگی جهت احداث موزه میراث فرهنگی واگذار گردیده و از معماری منحصر به فردی که خاص شرایط اقلیمی منطقه است برخوردار است که دارای بادگیر ، جوی آب ،سرداب و … می باشد.
**خانه بزرگ فصیحی ها
یکی دیگر از مکان های تاریخی دوره قاجاریه خانه بزرگ فصیحیها است توسط مرحوم اقا محمد حاجی فصیح شخصی به نام آقا محمد حاجی فصیح درمکه معظمه می زیسته است . ایشان از خادمان حرمین شریفین و کلید دار کعبه بوده است که درآن عهد و زمان آقا محمد حاجی فصیح و قبیله وی ایران مهاجرت و راه اصفهـان را در پیش می گیرند تا به این محـل ( هرند ) می رسند لذا ساکن می شوند . بعد از گذشت سالهــا تعـداد آنهــا رو به فزونی می گذارد و طایفه بزرگی را دراین محل تشکیـل می دهند وبه ساخت این خانه اقدام که در طول سال نسبت به دستگیری از فقرا ومستمندان اقدام واین بنا از ان زمان تا کنون محل عزاداری حضرت امام حسن مجتبی(ع) در ماه صفر می باشد وهنوز این سنت توسط ورثه ان مرحوم به صورت کامل وگسترده تر برگزار نی گردد .این مکان در سال 1388 ه.ش توسط شهرداری مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفت .
**بازار قدیمی شهر
اقتصاد شهر هرند در قدیم الایام تجارت، صنایع دستی از جمله قالیبافی، کشاورزی، دامپروری و غیره بوده است ؛ بطوریکه این شهر بزرگترین صادر کننده مس به شهرهای اصفهان ،کاشان ، یزد و کرمان بوده و بازار مسگرها بیانگر این مطلب است. یکی دیگر از صنایعی که به اقتصاد هرند رونق خاصی بخشیده صنعت پارچه بافی بوده که یکی از محله های شهر نیز بدین نام (جولاباد) نامگذاری شده است.
** روستای تاریخی قهی
در حدود هفت کیلومتری غرب هرند واقع شده است، روستای قهی یکی ازکهن ترین روستاهای اصفهان، تاریخ بنای آن به سده های پیش از اسلام باز می گردد.
مسجد جامع قهی با چارطاقی اولیه آن که بافت و ساخت ساسانی دارد گواه این مدعاست، آثار بازمانده از دخمه های زرتشتی تا چند دهه پیش خرابه های آنها به صورت تلی از خاک نمایان بوده این نظریه را بیش از پیش تقویت می کند، معماری خشتی قهی با رگه های ساسانی، صفوی و قاجار مشهود ترین نشانه ای است که می تواند سابقه تاریخی روستا را برای هر بیننده ای تداعی کند.
*** اژیه
اِژیه یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران با جمعیت چهار هزار و 500 نفر در بخش جلگه شهرستان اصفهان قرار دارد.
اژیه یکی از شهرهای منطقه شرق اصفهان است که مناسب ترین کانون طبیعی فرهنگی اقتصادی و اجتماعی این محدوده شناخته می شود، وجود برجهای کبوترخان در حاشیه زاینده رود پل قدیمی شهر صحرای سرسبز و مردمی فعال و سخت کوش و خوش فکر از ویژگیهای دیگر این شهر است.
آثار باستانی شهر اژیه شامل : برج های کبوترخانه به تعداد زیاد، پل قدیمی رودخانه زاینده رود، مسجد آقاصالح ، قلعه قدیمی طالجرد و از اماکن متبرکه شهر اژیه امامزاده شهباز، مقبره شاه صفی الله ، مقبره آخوند ملاشریف ، مقبره آخوند ملاحیدر علی در داخل شهر، بقعه بابا پیر محمد واقع درغرب اژیه و بقعه متبرکه حضرت امامزاده سید محمد که در کیلومتر 3 جاده اژیه به ورزنه قرار دارد.
*** کوهپایه
شهر تاریخی کوهپایه در 70 کیلومتری شرق کلانشهر اصفهان قرار داردریال این شهر از طرف شمال با اردستان، از طرف جنوب، با هرند، از طرف شرق با نائین و از طرف غرب با شهرستان اصفهان در ارتباط است.
**کاروانسرای کوهپایه
از نمونه های نسبتاً بزرگ این نوع بنا یادگاری از دوره صفویه در سال های اخیر مرمت شد و هم اکنون آماده استقبال و اقامت مسافران نوروزی است.
** خانه شیخ جواهری کوهپایه
این منزل که در محله گرمابه و در ضلع غربی مسجد خواجه یعقوب واقع شده با مساحتی حدود 1000 متر با معماری سنتی و قدیمی با خشت و گل و آجر از زیبایی های بسیاری برخوردار است.
این خانه دارای دالان دراز و تالار زیبای آن با نقش و نگار های بسیار زیبا پر شده است.
** مسجد جامع کوهپایه
مسجد جامع کوهپایه در زمان سلجوقیان بنا شد، بنای این مسجد پیش از اسلام به عنوان آتشکده بوده است.
شبستان اول این مسجد معروف به شبستان چهلستون است چرا که ستون های بسیار زیادی دارد و به دلیل ارتفاع زیاد سقف و داشتن هوای خنک در فصل تابستان استفاده می شود، شبستان دوم تِنِبی نام دارد که در فصل پاییز مورد استفاده قرار می گیرد و شبستان سوم معروف به زیر زمین است زیرا در زیر 2 شبستان دیگر قرار گرفته و در فصل زمستان مورد استفاده قرار می گیرد.
منبر کاشیکاری آن با ارتفاع 3 متر و 12 پله است که در بالای آن کتیبه ای از جنس کاشی به رنگ سفید با خطوط آبی قرار دارد، ویژگی خاص این مسجد به شمار می رود.
*** جرقویه علیا و سفلی
یکی از شهرهای شهرستان اصفهان محسوب می‌شود که دارای 89 اثر تاریخی است و در کنار دیگر شهروندان سه هزار نفر عشایر از طایفه عرب جرقویه در این خطه زندگی می کنند.
این بخش درجنوب شرقی استان اصفهان و شهر اصفهان واقع شده و از شمال محدود به شهرستان تاریخی ورزنه (بخش بن رود) و رودشتین ازجنوب به شهرستان شهرضا واستان فارس ( شهرستان آباده) ازشرق به استان یزد ( شهرستان ندوشن) و ازغرب به جرقویه سفلی (شهر نیک آباد) محدود شده‌ است، کلمه جر می‌تواند صورتی از جاری شدن باشد در آذری زینه جار به آبهایی گفته می‌شود که از زیر چمن‌ها و شنزارها به سوی پایین ریزش می‌ کنند، بنابراین جرقویه یعنی کوی آبریزهای چمنزارها.
بخش مرکزی جرقویه سفلی شهر نیک اباد است که مهم‌ ترین بخش هم محسوب می‌شود و روستاهای سیان، گنج آباد، قارنه، حسین آباد ، آذرخواران، سعادت آباد، مزرعه عرب، پیکان، حیدرآباد در این منطقه قرار دارند.
دهکده گردشگری خارا در تپه های ماسه ای جرقویه علیا با تفریحاتی مانند شترسواری، بازی های ساحلی، فوتبال ساحلی، ماشین و موتور سواری و تپه نوردی، بی شک مکانی جذاب برای مسافران نوروزی و هموطنان طبیعت دوست است.
آتشکده زرتشتیان، برج کبوترخانه، کواریوم طبیعی و ارگی در کنار رمل های زیبا از دیگر آثار جذاب این منطقه به شمار می رود.
** ورتون
روستا و چشمه آب گرم ورتون در 35 کیلومتری جاده شرق اصفهان به سمت نایین و سگزی قراردارد، حوضخانه چشمه آب گرم ورتون مربوط به دوره صفوی و هم اکنون به یک مجموعه پیشرفته آبگرم و مکان اقامتی مناسب تبدیل شده است.
شاید از برگشت و دیدن آثار تاریخی زیبای شرق اصفهان ساعاتی آرامش بخش را بتوان در چشمه آب گرم این محل سپری کرد و غبار سفر را از تن زدود.
6020/ 6022

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زنان و بی‌توجهی به هنر

تفاهم نامه سازمان فرهنگی شهرداری کاشان با بهزیستی

مرمت مسجد سید اصفهان تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی پیش می‌رود

بخش زیادی از فضاهای آموزشی اردستان فرسوده است

تعیین تاریخ احتمالی برگزاری جشنواره حسنات

تاسیس اقامتگاه های بومگردی در شهرهای کم جمعیت در اولویت است

تغییر دمای شدید در انتظار ایران

همه‌چیز درباره جایزه ادبی "مهرگان"

توسعه کتابخانه امیرالمومنین جوی آباد نیازمند حمایت خیران است

پردیس بزرگ فرهنگی کاشان سال آینده به بهره برداری می رسد

"شب زاون" از "جایزه زاون" جداست

توسعه کتابخانه جوی آباد نیازمند حمایت خیران است

مستندهای راه یافته به بخش مسابقه هشتمین جشنواره حسنات معرفی شدند

آغاز اعزام نخستین گروه حجاج از فرودگاه اصفهان

اتحادیه املاک: وام مسکن به درد نمی‌خورد

اولین کاروان زائران اصفهانی امشب عازم سرزمین وحی می‌شود

هشدار میراث به شهرداری درباره گذر آقا نجفی

به یاد هنر اصفهان در دهه شصت

آزمون چرتکه و محاسبه ذهنی از مدارس حذف شدند

اجرای طرح اهدای کتاب به کودکان مبتلا به سرطان

دلیل شیوع ازدواج دختران ایرانی با مردان میانسال

غارِ تنهایی و پیاده‌روهای شلوغ...

هشدار وقوع سیلاب‌های موقتی در 14 استان

درخواست پلیس از حجاج: در خانه خداحافظی کنید

ادبیاتِ سطحی یا ادبیاتِ انسان‌ساز؟

جامعه دروغ‌گو

یکی باید بایستد

برخی زائران آداب زیارت امام رضا (ع) را رعایت نمی کنند

ظلم ارشاد در حق موسیقی سنتی

برنامه های دهه کرامت در کاشان توسط 17 کانون برگزار می شود

اسلام با خوشی و شادمانی مردم مخالف نیست

معرفی هیئت انتخاب بخش سینمای ایران جشنواره کودک

کشف راه‌آبه‌ها و سفال‌های صفوی حمام شیخ بهایی

قصه فراموش‌شده رنگ‌ها

مجتمع فرهنگی نیمه تمام سمیرم دچار اما و اگر

برق ادارات و دستگاه‌های پرمصرف قطع می‌شود

تقلب با خودکار و هندزفری هوشمند در کنکور 98

55 نمایشگاه در اصفهان برگزار می شود

جلوگیری از توپ بازی گردشگران با بناهای تاریخی اصفهان

افزایش دما در سواحل شمالی طی 24 ساعت آینده

یک ادغامِ ارشادی

با بی‌حجاب‌های داخل هواپیما هم برخورد می‌شود

اما و اگرهای بازسازی تالار هنر

طرح معلم تمام وقت، نمی‌تواند به صورت دائمی اجرا شود

«آسیفا» به افقِ اصفهان

نگاه "سرآلیش" به کودک همسری

حل مشکلات هنرمندان نیازمند شناسایی عوامل بروز مسائل است

گمشده‌ای به نام «لالایی»

رقابت 523 نخبه قرآنی در مرحله استانی مسابقات قرآن کریم در اصفهان

ادبیات، سپری علیه تهاجم