پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

استاد دانشگاه :

سد زاینده رود تا 75 درصد آبگیری می شود اقتصادي

سد زاینده رود تا 75 درصد آبگیری می شود

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اصفهان- استاد دانشکده عمران دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: با بارندگی های در پیش رو و ذوب ذخیره برفی موجود در ارتفاعات سرچشمه های رودخانه، پیش بینی می شود حجم سد زاینده رود حداکثر تا 75 درصد آبگیری شود و سرریزی اتفاق نمی افتد.
حمیدرضا صفوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حجم سد زاینده رود اکنون به حدود 250 میلیون متر مکعب رسیده و امید است با بارش های خوبی که در این هفته خواهیم داشت، حجم قابل توجه آب در آن ذخیره شود.
ظرفیت سد زاینده رود تا 1.4 میلیارد متر مکعب آب است.
وی با بیان اینکه این آب برای نیازهای آشامیدنی و بهداشت، صنعت، کشاورزی و زیست محیطی مصرف می شود، اظهارداشت: امسال، موقعیت مناسبی از لحاظ حجم آب در سد زاینده رود نسبت به سال های قبل خواهیم داشت.
این استاد دانشگاه و متخصص امور آب تاکید کرد: بارش هایی که در فلات مرکزی کشورمان داشتیم با توجه به کاهش حجم مخازن سدها، بسیار حیاتی بود و کمترین خسارت را بهمراه داشت.
صفوی با اشاره به این که با گرم شدن دمای هوا از اوایل اردیبهشت، حداکثر ذوب ذخیره برفی را تا اواخر همین ماه خواهیم داشت، افزود: پیش بینی می شود که آبگیری سد زاینده رود به بیشترین حجم در این زمان برسد.
این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه با وجود بارش های زیاد، حجم سد زاینده رود آنطور که باید افزایش نیافت، توضیح داد: این موضوع سه دلیل دارد که یکی از آنها، کاهش رطوبت خاک و افزایش برداشت های صورت گرفته از منابع آب زیرزمینی در بالادست است به همین دلیل، بخش عمده ای از بارش ها صرف تغذیه سفره های زیرزمینی شد و سهم روان آب ها کاهش یافت.
صفوی اضافه کرد: دلیل دوم اینکه بیشتر بارش های خوبی که در منطقه کوهرنگ و چِلگرد صورت گرفت به صورت برف است که با افزایش دما به مرور به روان آب تبدیل و به مخزن سد وارد می شود.
وی ادامه داد: دلیل سوم، اجرای تاسیسات ذخیره و انحراف آب در بالادست سد زاینده رود است که با عناوین مختلف از جمله آبخیزداری باعث کاهش ورودی روان آبها به سد شده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از شاخه های میانی زاینده رود یعنی رودخانه شور پس از 10 سال از مسیرهای دهاقان و مبارکه با دبی لحظه ای حدود 100 متر مکعب بر ثانیه به رودخانه وارد شد، گفت: سیلاب و افزایش حجم آبی که در چند روز اخیر در اصفهان شاهد بودیم به دلیل این ورودی بین راهی زاینده رود بود.
صفوی با بیان اینکه تدابیر مدیریتی مناسب در استان و شهر اصفهان و جدی گرفتن هشدارها باعث به حداقل رسیدن مشکلات شد، افزود: اصفهان بواسطه نهرها و مادی های سنتی، ظرفیت خوبی برای ذخیره سازی و انحراف سیلاب دارد که نه تنها باعث طراوت در شهر شده است بلکه ذخیره سازی خوبی در چاه ها و سفره های زیرزمینی اطراف آنها صورت گرفت.
این متخصص امور آب با اشاره به گستردگی مکانی بارش ها در استان و شرق اصفهان، تصریح کرد: این امر باعث کاهش نیاز به آب رودخانه زاینده رود نسبت به برنامه ریزی قبلی در تامین آب در این منطقه شد.
صفوی اضافه کرد: همچنین این امر باعث شد که حجم آب قابل قبولی به تالاب گاوخونی برسد که امید است تداوم داشته باشد تا نیاز زیست محیطی این تالاب بین المللی پس از گذشت 14 سال تامین شود.
وی چند نکته را در باره بارش های اخیر و افزایش حجم آب سد و رودخانه زاینده رود حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: نخست اینکه ما باید تجربه 10 سال گذشته درباره مدیریت آب را به طور جدی به کار ببندیم تا بتوانیم منابع آب و مصرف آن را بصورت پایدار مدیریت کنیم .
صفوی بیان کرد : ما نباید با دیدن این حجم از بارش ها، اشتباه های گذشته را تکرار کنیم زیرا ترسالی بطور حتم به مفهوم پشت سرگذاشتن دوره خشکسالی نیست و باید با مدیریت همزمان تامین و مصرف آب بصورت پایدار منابع آب را اداره کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر این که حریم و بستر رودخانه ها باید بطور جدی رعایت و از هرگونه دخل و تصرف در آن جلوگیری شود، ادامه داد: منابع آب زیرزمینی در چند سال اخیر علاوه بر منابع آب سطحی، دچار بحران شدید شد و لازم است امکان تغذیه آبخوان ها برای آنها را فراهم کنیم که ایجاد استخرهای تغذیه مصنوعی از جمله این راهکارها و بمنظور کاهش سیلاب هاست.
وی استفاده از ظرفیت نهرهای سنتی و مسیل ها برای تغذیه آبخوان ها را بویژه در مناطق شهری و روستایی مناسب دانست و گفت: در 30 سال گذشته در کل آبخوان های حوضه آبریز زاینده رود حدود پنج میلیارد متر مکعب اضافه برداشت صورت گرفت که باعث ممنوع و حتی بحرانی شدن بیشتر آبخوان های این حوضه شد.
به گفته وی این موضوع عوارضی از جمله فرونشست زمین، کاهش کیفیت آب و پیشروی آب های شور را به دنبال داشت بنابراین باید از ظرفیت تغذیه ای بارش های اخیر حداکثر استفاده شود.
صفوی با ابراز تاسف از جان باختن تعدادی از هموطنان در سیل های اخیر ، ریشه برخی خسارت ها را انسانی دانست و اضافه کرد: تجاوز به حریم رودخانه ها، سازه های متقاطع با مسیل ها و رودخانه ها مانند جاده ها، پل ها یا راه آهن ها و اجرای ساختمان ها و تاسیساتی که حق طبیعت را رعایت نکردند از جمله عوامل افزایش این خسارت هاست.
سد زاینده رود در 110 کیلومتری غرب اصفهان به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور در سال 1349 با ظرفیت 1.4 میلیارد مترمکعب بهره برداری شد.
زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد، در فلات مرکزی کشور پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.
این رودخانه در سال های گذشته به دلیل تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و برداشت های بی رویه به یک رودخانه فصلی تبدیل و در پایین دست بویژه در فصل های گرم سال با خشکی مواجه شد.
به دنبال بارش برف و باران در شرق و غرب استان اصفهان در روزهای اخیر، بسیاری از رودخانه های فصلی منطقه جاری و برخی رودخانه های دائمی که به دلیل خشکسالی کم آب شده بودند دوباره لبریز شدند.
رودخانه زاینده رود از اواخر اسفند پارسال در اصفهان جاری شد و بر اساس تصمیم های اولیه مقرر بود تا خرداد جریان داشته باشد.
3011/6026/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استمرار جریان آب در زاینده‌رود به صورت مشروط

داغِ داغ؛ تهران 40، مشهد 47 و اهواز 49درجه

پیش‌بینی تولید پنج میلیارد دلاری پوشاک در کشور

زمان دقیق رهاسازی آب برای کشت بهاره کشاورزان اصفهانی مشخص نیست

‌حل مشکل صنعت در گرو توجه ویژه قانونگذاران و مسوولان ارشد است

افزون بر 24 هزار میلیارد ریال برای تامین آب اصفهان اختصاص یافت

اعلام نوسانات قیمت سکه و ارز

ضرورت اجرای هر چه سریع تر سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ/ جیره بندی آب نداریم

تکمیل فاضلاب مناطق شرقی اصفهان از مطالبات جدی مردم است

اصفهان کمترین سرانه مصرف خانگی آب کشور را دارد

جریمه سنگین در انتظار مشترکین پرمصرف آب

اقتصاد گردشگری نجاتبخش اصفهان است

آغاز زمان برداشت گندم در اصفهان

کیفیت آب اصفهان هیچ مشکلی ندارد

سه شهرک و ناحیه صنعتی اردستان درون محدوده شهری است

ستاری: اقتصاد با ارتباط نزدیک دانشگاه و صنعت شکوفاتر می شود

فروش 90 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دانش بنیان در سال 97

اقتصاد با ارتباط نزدیک دانشگاه و صنعت شکوفاتر می شود

خودکفایی در علم رونق تولید را به دنبال دارد

افزایش فعالیت شرکت‌های دانش بنیان از رونق خام فروشی می کاهد

توجه ویژه وزارت نیرو به معیشت کشاورزان اصفهانی

توصیه‌های 4 روزه هواشناسی کشاورزی

رشد تولید موجب توسعه کشت گلخانه ای در اصفهان شد

زاینده رود جریان خواهد داشت/ 783 میلیون مترمکعب آب پشت سد داریم

تداوم جریان زاینده‌رود/ تخصیص آب برای کشت تابستانه در اصفهان

افراد عجول در بورس ضرر می‌کنند

اداره برق خوانسار نیازمند 280 میلیارد ریال اعتبار دارد

جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود امروز برگزار می‌شود

خانه‌های ترویجی صنایع دستی راه اندازی شود

باجه فروش بلیت راه‌آهن در اردستان راه‌اندازی می‌شود

لبنیات 23 درصد گران شد

شرایط برای ایجاد کسب و کارهای سودآور خانگی در بخش کشاورزی فراهم است

اعلام نوسانات قیمت سکه و ارز

حضور 44 شرکت در هفدهمین نمایشگاه صنایع چوب اصفهان

ضربه بزرگ فروشگاه‌های زنجیره ای به اصناف

ایران با بیش از 70 کشور جهان کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دارد

وکلا به سیاست‌های نظام و رعایت خطوط قرمز توجه کنند

تخصیص ١٢ میلیارد تومان اعتبار به اجرای شبکه فاضلاب شهرضا

بهره برداری از پروژه "مرکز داده ابر ششم طرح فهام کشور" در اصفهان

اردکانیان: استفاده از برق یارانه‌ای برای ایجاد بیت کویین‌ها با قاچاق سوخت برابر است

تعیین تکلیف بهشت‌آباد در هفته آینده

در تامین برق توسعه صنعتی شرق اصفهان مشکلی نخواهیم داشت

سرمایه گذاری چندصدمیلیارد تومانی صنعت برق از سال 92 تاکنون

پست 400 به 63 کیلوولت هاتف اصفهان به بهره برداری رسید

از پروژه های توسعه پایدار آب حمایت می‌کنیم

اجرای طرح آبرسانی به 24 روستای نایین برای تامین آب شرب سالم

اردکانیان خبر داد: تشکیل کارگروه احیای زاینده رود /حق گاوخونی هم به مرور ادا می‌شود

بهره برداری از ایستگاه پست 230کیلوولتی GIS صفه اصفهان

عظیمیان: کوهرنگ سه مشکلی برای تامین اعتبار ندارد

وزیر نیرو: مطمئن ترین منابع صنایع مناطق خشک، فاضلاب آب است