پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

قیمت گوشت در اردستان رکورد زد/نقش دلالان در گرانی دام سياسي

قیمت گوشت در اردستان رکورد زد/نقش دلالان در گرانی دام

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - اردستان- قیمت گوشت در اردستان به عنوان یکی از قطب‌های تولید دام کشور روند صعودی گرفته و نقش دلالان دام در این میان به خوبی محسوس است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شهرستان اردستان یکی از مهم‌ترین تأمین کنندگان دام در کشور است به نوعی که شهر مهاباد با دارا بودن 70 درصد از دام‌های سبک این شهرستان از قطب‌های دامداری کشور محسوب می‌شود.
به طور کلی حدود 140 هزار رأس دام سبک و حدود 9 هزار رأس دام سنگین در این شهرستان وجود دارد و به نظر می‌رسد مشکلی از نظر تأمین گوشت در این شهرستان و صادرات آن به دیگر شهرهای استان وجود ندارد اما در این میان با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، حضور دلالان در این عرصه نیز مشکل ساز شده است به نوعی که با وجود نظارت‌ها و اهرم‌های مختلف مسئولان برای کاهش قیمت یا مهار آن ثبات قیمت گوشت را شهرستان اردستان به عنوان یکی از قطب‌های اصلی تولید و پرورش دام کشور شاهد نیستیم.
موضوع گرانی گوشت به عنوان یکی از اقلام مهم و مایحتاج مردم در شهرستان اردستان نیز به عنوان یکی از مبادی تولید گوشت استان اصفهان و کشور به یک معضل تبدیل شده است به نوعی که گوشت به شکل چند نرخی در اکثر قصابی‌ها فروخته می‌شود.
در این ارتباط رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت اردستان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: قیمت گوشت از دو تا سه ماه گذشته در شهرستان اردستان افزایش یافته است که در این خصوص شرکت پشتیبانی امور دام با همکاری جهاد کشاورزی به طور هفتگی اقدام به جذب گوشت منجمد کرده و حتی یک دوره توزیع گوشت گرم هم صورت گرفته است.
محمد رضا باقری با بیان اینکه قیمت گوشت در اردستان حالت صعودی گرفته است، افزود: برای تعدیل و کاهش قیمت بیش از 15 تن گوشت منجمد به شهرستان اردستان وارد و بین مردم توزیع شده است که توانست تا حدودی در کاهش قیمت اثرگذار باشد.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت اردستان بیان داشت: با این وجود باز هم متأسفانه شاهد افزایش قیمت گوشت در شهرستان اردستان بودیم، البته رایزنی‌های مختلفی هم در این ارتباط صورت گرفته است به نوعی که گوشت گرم گوساله از استان یزد با قیمتی بسیار پایین‌تر از نرخ فعلی به اردستان وارد و توسط قصابان توزیع شد اما متأسفانه بار دیگر گوشت گوساله افزایش قیمت داشته است.
باقری با بیان اینکه توزیع و عرضه گوشت دوباره به اداره صنعت، معدن و تجارت محول شده است، افزود: از نیمه دوم اسفند شاهد توزیع گوشت گرم هستیم و برای ایام نوروز و تنظیم کالای بازار برنامه‌های خاصی را در نظر گرفته و به شکل روزانه و با اکیپ‌های مشترک از واحدهای قصابی و پروتئینی بازرسی به عمل آمد.
تشکیل 4 پرونده تخلف قصابان در اردستان
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت اردستان ابراز داشت: پیش از ایام عید 50 بازدید و سرکشی از قصابی‌های سطح شهرستان اردستان انجام شد که چهار پرونده تخلف تشکیل شده و به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.
وی گفت: زمانی که دلالان گوسفند زنده را بخرند و بدون مجوز آنها را خارج می‌کنند این امر منجر به گران شدن گوشت در شهرستان می‌شود.
نقش دلالان در گران شدن گوشت در اردستان
یکی از قصابان شهرستان در خصوص علت و گران شدن گوشت در شهرستان اردستان در این ارتباط به خبرنگار مهر ، گفت: دام‌های شهرستان به صورت غیر قانونی از شهرستان خارج می‌شود و دست دلالان در افزایش قیمت هویدا است که تا پنج دست می‌چرخد تا به دست مصرف کننده می‌رسد که با توجه به قیمت ایاب و ذهاب و آذوقه موجب شده که گوشت گوسفند بره در شهرستان ما نایاب شود.
اردستان قطب دامپروری است اما نسبت به سال‌های گذشته پرورش دام در این شهرستان کاهش یافته و از شهرهای همجوار روزانه به صورت غیر قانونی دام‌ها از شهرستان خارج می‌شود که می‌تواند یکی از دلایل افزایش این قیمت‌ها باشد
خروج غیر قانونی دام‌ها از شهرستان اردستان
علی کارپناه با بیان اینکه هم اکنون حتی گوشت شتر هم با قیمت کمتر از 100 هزار تومان در اردستان پیدا نمی‌شود، ابراز داشت: با وجود اینکه اردستان قطب دامپروری است اما نسبت به سال‌های گذشته پرورش دام در این شهرستان کاهش یافته و از شهرهای همجوار کاشان، نطنز و حتی اصفهان روزانه به صورت غیر قانونی دام‌ها از شهرستان خارج می‌شود که می‌تواند یکی از دلایل افزایش این قیمت‌ها باشد.
وی ابراز داشت: قیمت‌ها به شکلی افزایش داشته که روزانه قصابان تنها تا حدود پنج کیلو گوشت فروش دارند، ما با توجه به رایزنی‌های انجام شده مدتی گوشت گوساله را به قیمت 640 هزار ریال به فروش می‌رساندیم که بازهم مردم به دلایل نداشتن وضعیت اقتصادی مناسب استقبالی برای خرید نمی‌کردند، واقعاً مردم در این شرایط قدرت خرید ندارند.
مسئول صنف اتحادیه قصابان مرغ و ماهی و میوه فروشان اردستان در این خصوص افزود: با مساعدت فرمانداری شهرستان اردستان و بقیه ادارات مربوطه سهمیه سه برابری گوشت برای اردستان دریافت شد به این امید که قیمت‌ها به تعادل برسد و سیر صعودی نیز نداشته باشد اما دست‌هایی در کار بود که شاهد سیر صعودی قیمت گوشت شدیم.
مرتضی فدایی در این زمینه افزود: متأسفانه در این وضعیت اقتصادی 30 درصد قیمت‌های گرانی گوشت مربوط به جنگ روانی و کار دلالان است اما تعداد 600 تا 700 کانتینر گوشت در گمرک و توزیع نکردن آن توجیهی ندارد، جای این سوال است که چه چیز جلوی تنظیم بازاری را گرفته است که امروز در مرکز استان قیمت گوشت بالای 100 هزار تومان است و موجب شده تا بر قطب تولید گوشت استان نیز این امر اثرگذار شود.
وی با بیان اینکه قیمت گوشت در اردستان نباید با قیمت مرکز استان یکسان باشد، بیان داشت: با وجود اینکه شهرستان اردستان مرکز تولید دام است اما بعضی کشتارگاه‌ها گوشت را با قیمت بسیار بالاتر از قیمت واقعی توزیع می‌کنند که این در حالی است که یک گوسفند فقط بیش از 200 هزار تومان سود حاصل از فروش پوست و کله و دل و جگر دارد که برای یک فروشنده کافی است اما فروشندگان به این بسنده نکرده و روی اصل گوشت اضافه‌تر قیمت می‌گذارند.
یگر از دلایل گرانی گوشت کم شدن متقاضی است، نسبت به سال گذشته قدرت خرید مردم 60 درصد کم شده است و این عرضه و تقاضا بر بازار نیز اثرگذار بوده است
فدایی یکی دیگر از دلایل گرانی گوشت را کم شدن متقاضی دانست و گفت: نسبت به سال گذشته قدرت خرید مردم 60 درصد کم شده است و این عرضه و تقاضا بر بازار نیز اثرگذار بوده است و تقصیر این مسائل تا حدود زیادی به دولت نیز بر می‌گردد و تنها اشخاص در این امر مقصر نیستند؛ همانطور که دو شرکت ایران خودرو و سایپا قیمت‌های خود را افزایش می‌دهند اما کنترل این موضوع از دست مردم خارج است.
مسئول صنف اتحادیه قصابان مرغ و ماهی و میوه فروشان اردستان همچنان با اشاره به سخنان رئیس جمهور در ماه گذشته که اعلام داشت 18 میلیارد دلار برای کالای اساسی اختصاص یافته است، گفت: مگر گوشت جزو کالاهای اساسی نیست، چرا مسئولان این مسائل را به درستی پیگیری نمی‌کنند.
وی ابراز داشت: در شهرستان اردستان بیش از دو هزار بره گوشتی آماده به فروش وجود دارد اما با توجه به جنگ روانی که برای گوشت راه انداخته‌اند و با تشویش افراد مجبور می‌شوند امروز و فردا کنند تا قیمت‌ها بالاتر برود.
خارج شدن دام‌های مولد از کشور موجب افزایش قیمت گوشت شده است
یکی از شهروندان اردستانی گفت: شنیده شده است که برخی گوسفندان مولد را خریداری و به خارج از کشور ارسال می‌کنند که همین موضوع موجب شده است تا گوشت در کل کشور گران شود هر چند معتقد هستیم گوشت در قصابی‌ها وجود دارد اما مردم قدرت خرید ندارند.
این شهروند اردستان افزود: لازم است با نظارتی که مسئولان انجام می‌دهند گوسفندان مولد وارد کشور شده و در اختیار مردم و دامداران قرار گیرند تا شاهد افزایش دام در سطح کشور باشیم و به این طریق قیمت گوشت دوباره به تعادل برسد.
عدم مدیریت مسئولان شهرستان نسبت به توزیع گوشت در اردستان
زهرا کبریایی یکی از شهروندان در زمینه گرانی گوشت اعلام داشت: بخشی از مشکلات کنونی در گرانی اقلام اساسی مربوط به عدم مدیریت مسئولان شهرستان اردستان است، ما تجربه 40 ساله انقلاب را داشته و بحران‌های مختلفی همچون جنگ و تحریم را پشت سر گذاشته‌ایم بر این اساس کافی است مسئولان در زمینه تولید و توزیع گوشت مدیریت به خرج دهند تا از وضعیت کنونی خارج بشویم.
وی افزود: کافی است تا چند فروشگاه بزرگ که مسئول فروش و توزیع گوشت در شهرستان هستند با یک سامانه مکانیزه و از طریق اداره ثبت و کد ملی افراد فعال شود و افراد با استفاده از این سامانه خرید کنند تا توزیع گوشت به شکل عادلانه بین مردم صورت پذیرد اما متأسفانه با شرایط فعلی توزیع، گوشت به دست مصرف کننده واقعی نمی‌رسد.
نیما قاسم زاده یکی دیگر از شهروندان اردستانی نیز در خصوص گرانی گوشت اظهار داشت: ایران کشوری است که چهار فصل را به شکل همزمان داشته و از منابع سرشاری برخوردار است اما مشکلات فعلی کشور بخشی به تحریم‌ها بر می‌گردد و بخشی هم از عدم نظارت بر توزیع ناشی می‌شود.
وی گفت: خیانت‌ها و سو تدبیرهایی در کشور وجود دارد اما مسئولان باید با نظارت دقیق از تولیدکنندگان حمایت کنند تا مشکلات رفع شود.
این شهروند اردستانی تاکید کرد: مهم‌ترین راه در راه رفع مشکلات فعلی اقتصادی کشور اتکای مسئولان و مردم به روحیه انقلابی و بسیجی‌وار ، تکیه نداشتن به کمک‌هایی از خارج از کشور و داشتن برنامه‌ریزی دقیق است.
شهرستان اردستان با یک کشتارگاه دام سبک و سنگین و تعداد 20 قصابی به مردم در زمینه گوشت قرمز خدمات می‌دهند که با توجه به عدم تقاضا و گرانی گوشت در حال حاضر روزانه بیش از پنج رأس دام کشتار نمی‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری سلسله نشستهای صمیمانه با فرماندهان دفاع مقدس در اصفهان

6 نفر بر اثر مصرف مشروبات الکی تقلبی در اصفهان فوت شدند

امکان وقوع روان‌آب و سیلابی‌شدن مسیل‌ها در استان اصفهان وجود دارد

نامه باشگاه ذوب آهن برای گرفتن غرامت به AFC ارسال شد

برخورد جدی نیروی انتظامی کاشان با کلید به دستان

پرونده مقدماتی در ارتباط با تک‌خوانی یک زن در ابیانه تشکیل شد

زمان و محل برگزاری دیدار ذوب آهن و النصر عربستان اعلام شد

باید از ظرفیت مردم برای شناسایی و برخورد با محتکران استفاده شود

بازیکن تیم فوتسال مس به گیتی پسند پیوست!

روایت خبرنگار ایسنا از روند اجرای تصمیم «کاهش تعهدات» در "گود" نطنز

عابدی: کادر پرستاری اصفهان به دلیل کمبود نیرو تحت فشار هستند

نماینده شاهین‌شهر: چرا اصرار دارید شهرهای استان اصفهان را دو تکه کنید؟

گفتگوی روزنامه شرق با دکتر امیر محبیان درباره بهنگامی و نابهنگامی تصمیمات سیاسی

باید اقداماتی انجام شود تا تعداد ورودی به زندان ها کاهش یابد

آموزش و پرورش استان اصفهان 16 هزار نفر کمبود نیرو دارد

نصب تابلوهای زمان‌بندی در خطوط اتوبوسرانی اصفهان

مسابقات کشتی جام مولای عرشیان با معرفی برترین‌ها به پایان رسید

انهدام باند شکارچیان غیر مجاز در کاشان/3 شکارچی دستگیر شدند

برخورد با «دور دور» 600 خودرو در عملیات «ظفر 5 » پلیس اصفهان

تداوم رگبارهای بهاری در استان اصفهان/احتمال بارش تگرگ

توقیف محموله میلیاردی ادکلن در اصفهان

اختصاص 500میلیون تومان اعتبار به آموزش شهروندی توسط شهرداری کاشان

توقیف محموله میلیاردی ادکلن از انباری در خارج از شهر اصفهان

فرماندار اصفهان معرفی می شود

تخریب زیستگاه و تصادف با خودرو زندگی «سیاه گوش» را تهدید می‌کند

طرح اصفهان شمالی ثبات را در فلات مرکزی کشور تهدید می‌کند

سیاست فشار حداکثری آمریکا به ایران نتیجه نداشته است

ذوب‌آهن بدنبال غرامت از AFC/ انتقال بازی با النصر به عمان یا قطر

دیدار تیم‌های فوتبال ذوب‌آهن ایران و النصر عربستان لغو شد

توضیحات سعید آذری در خصوص دیدار برابر النصر عربستان

عربستانی‌ها هنوز به عراق نرسیده‌اند/برگزاری دیدار با ذوب در ابهام

جوان 27 ساله اصفهانی قربانی صاعقه شد

هوای اصفهان در وضعیت سالم ثبت شد/شاخص کیفی 68

جشنواره کودک و نوجوان امسال همزمان با عید سعید غدیر برگزار می‌شود

دانشگاه کاشان رتبه نخست کشوری کیفیت پژوهش را کسب کرد

رگبار بهاری و وزش باد شدید در استان اصفهان پیش‌بینی می‌شود

برگزاری روز حماسه و ایثار اردستان/اعزام 5اتوبوس زائر به مرقد امام

صدور بیش از 132 هزار کارت ملی هوشمند در کاشان

اصفهان رتبه نخست تعداد کتابخانه های کشور را دارد

اهدای عضو 36 بیمار مرگ مغزی در کاشان از سال 87 تاکنون

دورهمی خانواده های اصفهانی در «مهمانی با صفا»

چرا بین استقلال و پرسپولیس با ذوب آهن تبعیض می‌گذارند؟

از تجلی مهربانی در رسم جیرجیرونی تا آیین هومبابایی ونخل گردانی

استراتژی استفاده آموزشی از هنرمندان کاشانی اجرایی می شود

تشکیل شورای هنرمندان در شهرداری کاشان/بهره برداری از 7 خانه فرهنگ

تصویب لایحه کمک 3میلیارد ریالی شهرداری اصفهان برای آزادی زندانیان

با اخبار ناخوشایند سربازان پیاده‌نظام علیه کشور نباشیم

توضیحات نماینده مبارکه درباره مزاحش با مرضیه ابراهیمی

رونق تولید به کیفیت کالا و نوآوری نیاز دارد

عقب نشینی از قطعه زمین حوزه علمیه شروع می‌شود