پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

گیاهان کوهی سمیرم ظرفیتی رها شده اقتصادي

گیاهان کوهی سمیرم ظرفیتی رها شده

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان- منطقه ای ییلاقی با پنج هزار و 224 کیلومتر مربع مساحت و 2 هزار و 460 متر ارتفاع از سطح دریا و دارای چشمه سارها و آبشارهای متعدد، که به برکت بارش های فراوان بهار امسال، بار دیگر جانی تازه گرفتند و جای جای کوه و دشت سرزمین هزار چشمه را، طراوتی تازه بخشیده اند.
حاصل این طراوت، آب و روان آب هایی است که در هر درّه و از میانه هر تپه ای می جوشند و در مسیر حرکت خود، حیات و سرسبزی را به طبیعت هدیه می دهند.
طبیعتی که حالا، چند سالی می شود به محل تاخت و تاز و حتی تامین معاش کسانی تبدیل شده که برای بهره بردن بیشتر از این سفره پربرکت اما هر سال خالی تر و تنُک تر از سال قبل، به جان نوبرانه های دارویی و خوراکی کوه و دشت سمیرم می افتند و ابایی از تخریب، ریشه کنی و بوته کنی این زبان بسته ها هم ندارند.
همزمانی این بهره برداری های گروهی و به اصطلاح وانتی، بویژه از سوی افراد و گروه هایی از روستاییان استان های همجوار سمیرم، با زمان ورود عشایر و دام های مازاد آنان در کوچ بهاره به این این خطه ییلاقی، ریشه کنی و نابودی این طبیعت زبان بسته را دو چندان سرعت بخشیده است.
به گفته صاحبنظران امر توسعه کشت این گیاهان بر اقتصاد داخلی، تولید و اشتغال و افزایش صادرات غیر نفتی تاثیر بسزایی خواهد داشت.
ایران به عنوان یکی از 10 خاستگاه مهم گونه گیاهی در جهان مطرح است و 167 گونه از خانواده گیاهان آوندی شامل یکهزار و 215 جنس، حدود هشت هزار گونه، زیرگونه، واریته و یا دورگه در کشور وجود دارد و در مقایسه با سایر کشورها از نظر تعداد گونه های گیاهی در رتبه هشتم، از لحاظ گونه های انحصاری در رتبه پانزدهم و از نظر تنوع گونه ها در خاورمیانه بی نظیر است.
کارشناس ارشد و پژوهشگر منابع طبیعی و جنگلداری استان اصفهان، در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: امسال وضعیت چشمه سارها در سمیرم بهتر از سال های قبل است و همین عامل باعث جاری شدن روان آب ها و چشمه های فصلی شده اما این آب ها، مقطعی و زود گذرند.
علی حسین بهرامیان خاطرنشان کرد: اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت زمان رسیدن نوبرانه هایی همچون کنگر، ریواس(لواس)،تره کوهی، موسیر و پرموسیر، سیر کوهی(والک)، گنبو و بیلهر، قارچ، شِنگ، موچه و کمی جلوتر در اواسط خرداد ماه چوئه(مخلصه) است.
وی با بیان اینکه در این ماه های بهار، افراد و گروه هایی هستند که متاسفانه رعایت حال علف ها و پوشش گیاهی طبیعت را نمی کنند، ادامه داد: این عده گیاهان را از بن و ریشه می کنند و در مواردی چندین گونی و وانت با خود می برند.
به گفته بهرامیان، منابع طبیعی و یگان حفاظت آن با همه توان و نیروهای خود برنامه های خوبی برای حفاظت از این عرصه ها بویژه در مناطق شناخته شده ای مانند چالقفا، جسیر و پشمکان داشته و محل های ورود خودرویی به آنها را مسدود کرده و تعدادی از متخلفان را هم جریمه کرده است.
این کارشناس منابع طبیعی تاکید کرد: تعدد و پراکندگی زیاد کوه ها و همزمانی مدیریت و کنترل کوچ بهاره عشایر، در کنار کمبود نیروی انسانی این اداره، تلاش و برنامه ریزی بهتر و جدی تری برای مقابله با این شرایط را می طلبد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم درباره اهمیت حفظ مراتع و پوشش گیاهی بویژه در فصل بهار اظهارداشت: حفاظت از طبیعت برای امروز و آیندگان و معیشت و آینده خود عشایر ضرورت دارد.
عزت الله مرادی خاطرنشان کرد: عده ای گونه های کوهی را از ریشه بیرون می کشند و مراتع را به سمت قهقرایی و کویری شدن می برند که اثر این تخریب سال های سال جبران شدنی نیست.
این اکولوژیست(بوم شناس) با تاکید بر اینکه اداره منابع طبیعی با همه توان و امکانات خود با متخلفان برخورد می کند، تصریح کرد: امسال تعدادی متخلف که اقدام به برداشت بی رویه علف های کوهی کرده بودند و بیشتر آنها از روستاییان استان های همجوار سمیرم بودند، دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند.
به گفته مرادی، عشایری هم که با تریلی اقدام به کوچ و جابجایی دام های خود کرده بودند بازگردانده شدند و کسانی هم که تقویم کوچ را رعایت نکنند جریمه های سنگینی در انتظار آنهاست.
بر این اساس، برای این مسائل راهکارهایی میان مدت و بلند مدت پیشنهاد می شود، همچون اینکه باید به مانند اجرای طرح کتیرازنی دست کم، یکسال استراحت به طبیعت داده شود، نیروهای این سازمان با گستره فعالیت در کل طبیعت و مراتع بیشتر شوند، جریمه های سنگین تری برای نابودگران طبیعت در نظر گرفته شود، آموزش و فرهنگ سازی عمومی بویژه برای عشایر بیشتر مورد نظر باشد، مدارس، دانشگاه ها و همه دوستداران طبیعت، امر به حفاظت و حراست از منابع طبیعی کنند و نهی از بوته کنی و ریشه کنی گیاهانی که سال به سال کمتر از پارسال می شوند.
سمیرم به عنوان اولین ذخیره گاه اُرس در کشور در جوار زاگرس مرکزی و دنا و همچنین 2 ذخیره گاه جنگلی داغباشی و تنگ خشک، با افزون بر 527 هزار هکتار مساحت جغرافیایی، 455 هزار هکتار عرصه ملی، مرتعی و جنگلی و 81 هزار هکتار رویشگاه جنگلی بعنوان حوزه الگویی سازمان جنگل های کشور در 160 کیلومتری جنوب اصفهان و 164 کیلومتری شمال یاسوج، قرار دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشت برنج در استان اصفهان به کمتر از یکهزار هکتار رسید

تهران و اصفهان میزبان اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه

رهاسازی آب زاینده‌رود برای باغات اصفهان در تابستان

افزایش قیمت طلا در بازار

نوبرانه‌های گران در بازار اصفهان

24 برنامه سازگاری با کم آبی در اصفهان تصویب شد

60 گونه گیاه درحال انقراض، نادر و آسیب پذیر در اصفهان شناسایی شد

فعالیت سامانه بارشی در اصفهان تشدید می شود

نقش استارتاپ ها در شرایط تحریم بیشتر نمایان شود

چاره ای جز بازسازی اتوبوس های فرسوده نیست

بارش ها در گلپایگان 216 درصد بیش تر از پارسال است

بیش از 70 درصد مشکلات صنایع گلپایگان برطرف شد

حباب طلا ترکید

فرسایش بادی خور و بیابانک را تهدید می کند

9 واحد صنعتی در اردستان راه اندازی می شود

طرح تفکیک اصفهان از لایحه کاپیتولاسیون بدتر است

میزان وابستگی اهالی به سوخت هیزمی در مناطق جنگلی اصفهان کاهش یافت

طلا در کانال کاهش

مشکلات بسیاری از واحدهای تولیدی گلپایگان برطرف شد

پیگیری جذب اعتبار 72000 میلیون ریال برای بازآفرینی شهری

هواشناسی نسبت به سیلابی شدن برخی نقاط استان اصفهان هشدار داد

تفکیک استان اصفهان توجیه اقتصادی ندارد

امام جمعه گلپایگان: توسعه صنعتی متناسب با شرایط اقلیمی انجام شود

مدیریت طبیعت را با سدسازی حذف کردیم

سیر نزولی طلا

ارتباط مدیران با سازمان برنامه و بودجه افزایش یابد

اخبار کوتاه از اصفهان

استاندار اصفهان: تومار شیخ بهایی موضوع آب را حل می کند

طرح تفیکیک استان اصفهان برای دولت هزینه‌بر است

توصیه های 2 روزه هواشناسی کشاورزی

تحقق شهر هوشمند نیاز ضروری کشور

پیش‌بینی تولید 300 هزار تن گندم در استان اصفهان

طلا در مسیر کاهش

توصیه‌های 5 روزه هواشناسی کشاورزی

افزایش نرخ دلار به 15 هزار تومان

نیازمند منابع تسهیلاتی بیشتر هستیم

مالیات بر ارزش افزوده معضل بخش تولید است

برپایی نمایشگاه قرآن و عترت طی 7 روز در اصفهان

طلا در کانال افزایش

کاهش نرخ طلا

توصیه های 2 روزه هواشناسی کشاورزی

طرح تفیکیک استان اصفهان برای دولت هزینه‌بر است

ذخیره 646 میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود/ احتمال پر شدن سد وجود ندارد

چرا کنسرو ماهی گران شد؟

کاهش قیمت گوشت قرمز در اصفهان

چاه جدیدی در مجاورت گاوخونی حفر نمی‌شود

افزایش ٤ برابری تسهیلات به بخش تولید/ ترامپ را در مشکلات فراموش کرده‌ایم

توپ کالاهای اساسی در زمین مردم است یا...؟

فراهم شدن ضمانت‌های مالی طرف خارجی راه‌آهن سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان

تصویب بسته حمایتی اداره کل امور مالیاتی استان از واحدهای تولیدی