پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

پیکانی به دنبال نوستالژی‌های از بین رفته ایران فرهنگي

پیکانی به دنبال نوستالژی‌های از بین رفته ایران

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - ربکا اگلین، زن آلمانی تبار است که بعد از تجربه خاطرات کودکی خود در آلمان و نظاره روند مرگ نوستالژی‌های کودکی‌اش در این کشور، ایران امروز را محکوم به سرنوشت کشورش، آلمان دانست. با دانش محدودش از خاطرت ایران قدیم، با پیکان، ماشین خاطرات ایرانیان، به دنبال کشف و ثبت باقی خاطرات ایرانیان است.
 زن بور و چشم روشنی که در مقابل چشمان تیره و پوست سبزه من نشسته، جزئی از آلمان کنونی است که آینده ایران کنونی را‌ ناظر است. ربکا بعد از خواندن یک کتاب از شرح "گردش در ایران"، که شروع آن از مناطق بختیاری بوده، خیال تکرار تجربه آن سفر، سال‌ها پس از چاپ به سرش می‌زند و کارش را آغاز می‌کند.
ایده اولیه این سفر، مقایسه تغییرات به وجود آمده در این کشور از سال چاپ کتاب "20 روز در ایران" تا به امروز بوده، کشف این تغییرات برای اون جالب است؛ چرا که تغییرات احتمالی رخ داده در ایران را از سنین کودکی تا به امروز در کشور خودش، آلمان به شکل دیگری تجربه کرده است.
در زمان کودکی او، "دیوار برلین" در ذهنش علاوه بر نماد جنگ سرد، پرده‌ای میان دو دنیای متفاوت آلمانی بود؛ دنیایی میان آلمان شرقی و غربی. دو دنیای متفاوت در یک کشور که تا پیش از فروریزی آن، همسایگان این دیوار بدون لمس یکدیگر، بعضا مکمل هم بودند، اما با ریختن این دیوار و پدیداری اختلافات دو بخش این کشور، شرایط هر دو بخش رو به جهت هم رشد یا سقوط کرد!
سنت‌ها در اختلاط این دو فرهنگ کم و کمرنگ شدند و مدرنیزه و سنت ترکیبی به وجود آورد که نه به دنیای سنتی شباهت داشت و نه به دنیای کاملا مدرن، در این بین، ربکا دلتنگ سنت‌ها، اتفاقات و نمادهای سنتی کودکی خود شد. او بعد از مطالعه کتاب و سفر اولش به ایران، متوجه شد ایران هم در شرف تغییر است.
بعد از بازگشتش به آلمان، متوجه شد ایرانی‌های مقیم آلمان، دلتنگ ایران قدیمی هستند؛ در یکی از سفرهایش به ایران، در سال 2013 یکی از دوستان ایرانی‌اش، خانه دوران کودکی خود را به او نشان داده بود؛ خانه‌ای که تقریبا تخریب شده بود ولی حوض و فواره وسط آن، هنوز دلچسبی آن عمارت را گواه بود.
همراه ربکا به او گفته بود که در زمان کودکی او، هر سال نو، این حوض پر از آب و ماهی‌های قرمز و کوچک می‌شده ولی امروز تمام آن حوض‌ها تخریب شده‌اند. ربکا متوجه شده بود که امروز ساختمان‌ها و خانه‌های کوچک در طبقات زیاد، جای خانه‌های بزرگ و یک طبقه با حیاط‌های زیبا و هوشربا را گرفته‌اند.
به نظر او، اخلاق و فرهنگ مردم ساکن در خانه‌های قدیمی ایرانی، با مردمی که امروز روی سر هم و در طبقات مختلف یک برج رشد می‌کنند بسیار متفاوت و جالب توجه است و احتمالا امروز با ظهور این تغییرات، نوع و نحوه همزیستی مردم ایران دستخوش تحول قرار گرفته است.
ربکا در سفرهای خود با "حمام عمومی" ایرانیان آشنا شده بود، جایی که مردان ایرانی معامله می‌کردند و معاشرت‌های اجتماعی زنان در آن شکل می‌گرفته، او با این که حمام عمومی را تجربه نکرده است، اما مشتاق به تحقیق و حتی تجربه‌ی آن است و در این فکر است، تا مسائلی که برای ایرانیان عزیز بوده و هست اما به دلیل روزمرگی‌ها در زندگی آنها، کمرنگ و کمرنگ‌تر شده را به تصویر بکشد.
ربکا در یک سفر به شیراز و هم‌صحبتی با یک معمار، متوجه شده بود که باغ‌ها و فضاهای سبز این شهر که به بهشت شهره است، جای خودشان را به ساختمان‌ها و هتل‌های تنگ و تاریک داده‌اند. او اطمینان دارد که مردم این شهر متوجه تغییرات شهر نمی‌شوند تا روزی که دیگر باغی وجود نداشته باشد و مردم دلتنگ باغ شوند؛ اتفاقی که او در آلمان شرقی تجربه کرده بود!
-بعد از ریزش دیوار برلین، مردم آلمان شرقی خوشحال بودند، چرا که از این به بعد می‌توانستند محصولات غربی را بخرند و موسیقی غربی گوش کنند ولی بعد از گذشت 10 سال مردم فهمیدند چه اتفاقی افتاده و از آن به بعد، به دنبال یافتن گم شده‌هایشان هستند، حتی چیزهای کم اهمیتی مثل غذا، یا یک نقاشی روی دیوار خیابان.
ایده اول پشت ماجراجویی‌های ربکا در ایران، همین مسائلی بود که احساس می‌کرد در شرف محو شدن هستند و الان با سفر خاص خود، قصد دارد تا چیزهایی مثل توالت ایرانی، پارک‌های شیراز و حمام عمومی را ثبت و یادآوری کند، با کمک "خودروی خاطرات ایرانیان"، پیکان.
او معتقد است که بعضی از این مسائل تاثیرات زیادی بر ایران دارند مثل فضای سبز تخریب شده در شیراز و بعضی دیگر جنبه نوستالژیک دارند، مثل پیکان؛ البته انتخاب پیکان برای او صرفا جنبه نوستالژیک نداشته است چون به نظر او، پیکان نماد اقتصاد ایران است که زمانی شکوفا شد و حالا که می‌داند اقتصاد ایران، در شرایط سختی قرار دارد، قصد دارد تا با سفرش در ایران به وسیله‌ی پیکان، به مردم ایران یادآور شود که می‌توانند گذشته را شکست دهند.
ماجراجویی ربکا، برای زنده نگه داشتن چیزهای کوچک و خاص است.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتقاد از برخورد جنجالی پلیس با یک دختر جوان

چهارم تیر با فرهنگ و هنر

دولت برای رهن مستاجران وام خواهد داد

با من حرف بزن + فیلم

چرا شاهنامه ماند؟ و چرا باید بماند؟

60 درصد حجاج اصفهانی بانوان هستند

طرح فوق‌العاده دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان

ناجا: بی‌حجابی از خارجِ مرزها هدایت می‌شود

رویکرد فرهنگی مهمترین اقدام پیشگیری از آسیب های اجتماعی است

10 شهید دوران دفاع مقدس در اصفهان تشییع می شوند

راه اندازی سامانه‌های سمتا و طوبی در اداره تبلیغات اسلامی اصفهان

دوم تیر با فرهنگ و هنر

انعقاد تفاهم همکاری دانشگاه فرهنگیان و اداره کل کتابخانه‌های استان

سازمان تبلیغات، نیازهای فرهنگی نسل جوان را مد نظر قرار دهد

روایتی از تکثیرِ تنهایی

آزمون جامع استانداردهای مهارتی کار و دانش در اصفهان برگزار شد

عدم تعدی آمریکا به ایران ریشه در عاشورای حسینی دارد

یکم تیر با فرهنگ و هنر

37 ایستگاه مطالعه در شهر اصفهان راه اندازی شده است

مرمت خانه‌های تاریخی اصفهان مورد حمایت میراث فرهنگی است

ضرب‌الاجل شهرداری تهران برای پایتخت‌نشینان

فردا یلدای تابستانی است

مظنه ویلا‌های ارزان در شمال کشور

حوزه گردشگری نیازمند رفتار همسو و همدلی است

اولویت اصلی «اصفهان 2020» ارتقاء سطح کیفیت زندگی مردم است

هنر صنایع دستی ایران در حوزه آثار نفیس، غیر قابل رقابت است

غرفه فریدن در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان برپا شد

شورای جهانی صنایع دستی آماده اعطای نشان به شهرهای بیشتری از ایران است

طرح «اصفهان 2020» رونمایی شد

تولید انبوه، خطری در کمین صنایع‌دستی

وحدت از ضروریّات و عوامل پیشرفت در همایش عظیم حجّ ابراهیمی است

تلاش برای راه‌اندازی دومین مرکز حراج صنایع‌دستی ایران در اصفهان

هنر زیستن داشته‌ایم، تجربه جهانی شدن، نه

اللهیاری: خواستار تسهیل ثبت جهانی میدان امام با عنوان بازار صنایع دستی هستیم

گردشگری، به باورمندی ایران امن منجر می شود

حوزه هنری بزرگ‌ترین مجتمع سینمایی-تجاری را در چهارباغ می‌سازد

بهره برداری غار برزک کاشان پس از نقشه برداری میسر می شود

برگی مهم در تقویم اصفهان

به یاد "مردی از جنس بداهه"

نصف جهان، اقلیمی جاذب و متنوع برای گردشگری

نگاهی به «طلای رشید»

آن جوانانِ میدانِ جوانان

خانه عکاسی کاشان راه اندازی شد

گپ و گفتی با منصور ضابطیان

بیست و ششم خرداد با فرهنگ و هنر

مدیران ویکی‌پدیای فارسی به اصفهان می‌آیند

آسیب‌های مکرر به کاخ هشت بهشت اصفهان در پی توپ بازی گردشگران

ثبت‌احوال در انتظار تولید بدنه کارت ملی هوشمند

آن سویِ رویایِ مهاجرت

یک میلیارد ریال برای برنامه های قرآن و عترت اصفهان اختصاص می یابد