پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

لیزر کم‌توان درمان جدید دردهای ارجاعی علمي

لیزر کم‌توان درمان جدید دردهای ارجاعی

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - برخی تخصص‌های زیرمجموعه دندان‌پزشکی از جمله بیماری‌های دهان، فک و صورت پلی میان رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی هستند. بنابراین دانش تمام این رشته‌ها را می‌توان برای درمان جامع به کار برد. همین امر، ضرورت ایجاد یک سیستم ارجاع میان این رشته‌ها را الزام می دارد.
به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، اختلالات گیجگاهی فکی یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه بیماران به کلینیک‌های دندان پزشکی است، با توجه به آناتومی پیچیده این مفصل و مجاورت آناتومیک با گوش، بیماری‌های مفصل گیجگاهی فکی علت بسیاری از اختلالات گوش شامل درد، وزوز گوش، احساس پری در گوش و سرگیجه شناخته شده است. فاطمه سهیلی پور، دانشجوی رشته دندانپزشکی مقطع دستیاری و رشته بیماری‌های دهان و فک و صورت در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان در رساله خود به بررسی "تاثیر لیزرهای کم توان در درمان درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی" پرداخت. 
وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، اظهار کرد: بسیاری از دردهای مفصل فک، ارجاعی به گوش هستند و در بسیاری از موارد بیمارانی که از وزوز گوش رنج می‌برند به متخصصان گوش و حلق و بینی مراجعه می‌کنند و در صورت عدم علت‌یابی صحیح این دردها، باید علت درد میان چند تخصص بررسی شود. 
وی افزود: این رساله ارتباط علمی میان رشته‌های دندان پزشکی فک و دهان، گوش، حلق و بینی به وجود آورد. در این رساله برای نخستین‌بار پیرامون این موضوع یک تحقیق کلینیکال ترایال انجام شد. داده‌های آماری پژوهش از بین بیماران که بتوان شرایط درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی را در آنها مشاهده کرد، به دست آمد. 
سهیلی ادامه داد: در این رساله، تعداد 33 بیمار دارای شرایط درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی به تشخیص متخصص گوش و حلق و بینی نمونه آماری این مطالعه را تشکیل دادند. جمع‌آوری آن حدود یک سال و نیم طول کشید و این تعداد از بیماران بیشتر از مطب پزشکان متعدد گوش، حلق و بینی جمع آوری شدند.
این دندان پزشک تصریح کرد: پس از کسب رضایت بیماران از لیزرهای کم توان با طول موج 660 نانومتر برای درمان آنان استفاده شد. یک گروه 16 نفره به عنوان گروه کنترل انتخاب شدند و این آزمایش درحالت بلایند (دوسوءکور) انجام گرفت. یعنی هم آزمایش گر و هم بیمار از روشن یا خاموش بودن دستگاه لیزر بی‌خبر بودند. طی 12 جلسه درمان نتایج تحقیق بررسی شد. 
سهیلی پور خاطرنشان کرد: نتایج جلسات درمان بیماران در گروه کنترل که لیزرها برای آنان خاموش بود و تنها از بیماران تست پلاس بو (بیمار حس کند بر روی او آزمایش انجام می‌شود) گرفته شد و نیز در گروه درمان که با استفاده از لیزر روشن و یک روز در میان آزمایش انجام و پس از اتمام برای تحلیل به متخصصان آمار داده شد. نتایج تحقیق برای گروه درمان معنادار بود و درد و وزوز گوش آنها کاهش یافته بود. 
ا ین مطالعه توانست میان بیماری های گوش، حلق و بینی، دهان و دندان و فک و صورت ارتباط به وجود آورد. در گذشته میان این سه رشته ارتباط به وجود آمده بود، اما درمان درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی در نوع خود جدید است.
وی در ارتباط با رشته دهان، فک و صورت، گفت: بیماری‌های دهان، فک و صورت زیر مجموعه از رشته دندان پزشکی است که حدود 30 سال پیش وارد رشته‌های تخصصی دندان پزشکی شد. این رشته پلی میان رشته‌های دندان پزشکی، پزشکی و داروسازی است. به عنوان نمونه بیماری‌های سیستمیک دندان پزشکی، زخم ها و ضایعات مخاط دهان توسط دندان پزشکان برای درمان به این زیر مجموعه ارجاع داده می‌شوند. بنابراین برای مواردی که باید پزشک و دندان پزشک با یکدیگر مشورت کنند، بهتر است بیمار به یک متخصص دهان، فک و صورت ارجاع داده شود.
این دندان پزشک افزود: برخی تخصص‌های زیرمجموعه دندان پزشکی از جمله بیماری های دهان، فک و صورت پلی میان رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی هستند. بنابراین دانش تمام این رشته ها را می توان برای یک درمان جامع به کار برد. یک سیستم ارجاع میان این رشته ها باید به وجود آید.
سهیلی پور در ارتباط با تاثیر مدل دستگاه‌های لیزر در درمان درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی، اظهار کرد: مطالعه دیگری انجام دادم که تاثیر طول موج 810 نانومتر را بررسی می‌کرد و نتایج آن در دانشگاه آخن آلمان مورد استقبال قرار گرفت. تاثیر طول موج 810 نانو متر نیز معنادار بود. بنابراین بسته به طول موج‌های اینفرارد مورد استفاده در درمان، طول موج 660 تا 910 نانومتر مطابق با فیزیک لیزر می‎تواند در بافت‌های ملتهب نفوذ و atpسلول را زیاد کند. هنگامی که atpسلول افزایش یابد، مانند این است که سوخت وارد سلول شود. بنابراین سلول فعال‌تر شده و التهاب را رفع می‌کند. نکته جالب این مطالعه این است که برای نخستین بار از طول موج‌های 660 و 810 نانومتر در درمان دردهای ارجاعی از دهان استفاده شد. 
وی با اشاره به نتایج طرح و آینده این تحقیق، خاطرنشان کرد: دندان پزشکی یک رشته بین رشته‌ای میان پزشکی و داروسازی است. بنابراین تمام این رشته ها را می‌توان در یک درمان جامع به کار برد. یک سیستم ارجاع میان این رشته ها باید به وجود بیاید. به عنوان نمونه هنگامی که یک متخصص گوش، حلق و بینی بیمار خود را معاینه کرد و از نظر آناتومی و فیزیولوژیک سلامت بیمار را تایید کرد، می‌تواند بیمار را به یک متخصص دندان پزشکی برای بررسی مفصل فک ارجاع دهد. همچنین اگر دردهایی در عضلات فک که مرتبط با عضله تراپزیوس (عضلات پشت گردن) است وجود داشته باشد، این درد میان رشته های دندان پزشکی و رشته فیزیوتراپی مشترک است. برخی بیماران که عضلات مسنتر فکی آنها ملتهب می‌شود و درد ارجاعی به گوش و دهان دارند، امکان دارد تحت درمان اشتباه عصب کشی دندان قرار گیرند.
این دندان پزشک با بیان اینکه دستگاه‌های لیزر در رشته‌های فیزیوتراپی بیشتر از دندان پزشکی شناخته شده است، تاکید کرد: در فلوشیپ لیزر دندان پزشکی نیز در چند سال گذشته از طول موج های لیزر در جراحی های بدون نیاز به بخیه، خون ریزی در بافت های نرم وسخت و نیزدرمان التهاب های دهانی استفاده می‌شود. پس از این رساله تحقیقات دیگر در ادامه آن انجام شد و تاثیر سایر طول موج‌ها و بیماری‌های ارجاعی فک در ناحیه سر بررسی شد. بنابراین این تحقیق بستری را برای سایر پژوهش‌ها فراهم کرد. 
به گزارش ایسنا؛ این رساله با راهنمایی امیر منصور شیرانی، سعید سهیلی پور و احمد مقاره عابد در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان دفاع شد. 
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهره‌مندی 152 هزار نفر جمعیت روستایی از منابع پایدار آب

بهبود خواص مواد با کمک ریخته‌گری گریز از مرکز

تجاری سازی فناوری نانو را مدنظر داریم

براساس مقررات وزارت علوم، فعالیت آموزشی شاخص پژوه ممنوع است

باید از پارک علم و فناوری غیاث‌الدین کاشانی با جدیت حمایت کرد

ارزیابی اثرات رقابت‌پذیری بر دگرگونی شبکه شهری

بازدید ستاری از نخستین کارخانه تولید جرثقیل تمام اتوماتیک کشور

دانشگاه اصفهان؛ میزبان همایش ملی شکلات، قهوه و شیرین‌کننده‌های طبیعی

چه عواملی در گرایش زنان به تناسب اندام مؤثر است؟

پذیرش 320 دانشجوی دکتری در واحد نجف آباد

ارائه خدمات پوشش‌دهی با استفاده از دستگاه‌ها و روش‌های مدرن

اعضای شورای صنفی دانشجویان بازوی مشورتی مسئولان هستند

تنوع ژنتیکی نژادهای سیب محلی ایران بر رقم تجاری تاثیرگذار است؟

سرپرست شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان منصوب شد

محققان یک گام به تبدیل گروه‌های خونی نزدیک‌تر شدند

67درصد زباله های الکترونیک قابل بازیافت‌اند

برگزاری آزمون بسندگی زبان در دانشگاه اصفهان

شرکت 2563 نفر در آزمون جامع استانداردهای مهارتی فرهنگ‌وهنر در اصفهان

استفاده صحیح از منابع طبیعی، فرصتی برای اشتغال پایدار

ارزیابی پتانسیل بیابان‌زایی با استفاده از چرخه حیات

آران و بیدگل ١٠٦ هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی دارد

ارائه تسهیلات ویژه به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اصفهان

مقابله با بیابان‌زایی با استفاده از پوشش گیاهی مناسب

ایران وارد مرحله تولید دانش فنی صنعت الکترونیک هوانوردی شده است

جذب 50 دانشجوی پسادکتری در دانشگاه اصفهان

تضمین سلامتی تنها با دو ساعت پیاده‌روی هفتگی در طبیعت

توسعه کسب‌وکار با سامانه‌های اینترنتی مکانمند

اثرات سوء بیابان‌زایی بر وضعیت اقتصادی دامداران

کاهش هزینه‌های اسکان در خوابگاه های دانشگاه آزاد نجف آباد

اجرای استراتژی‌های کنترل آلودگی هوا با کمک مدل مصنوعی

تیرماه، آغازگر انقلاب تابستانی خورشید

رفع چالش مدیریت آب با مذاکره و دیپلماسی

تصویر مقصد گردشگری بر نگرش مسافران تاثیر دارد

67 رشته صنایع دستی در کاشان فعال است

اهدای خون قدرت شما را کاهش نمی‌دهد

بسته‌‌بندی‌های قابل بازیافت راهکار کاهش آلودگی‌ پلاستیکی

شرکت های دانش بنیان، عملکرد خوبی در رفع نیازهای داخلی داشتند

آمارهای تکان‌دهنده از کودکان کار در دنیا

لیزر کم‌توان درمان جدید دردهای ارجاعی

رشد باکتری‌های روده کوچک، عامل ابتلا به سندرم پای بی‌قرار

اجرای برنامه درسی پنهان و کاهش گرایش نوجوانان به اعتیاد

داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در اصفهان 16 درصد کاهش یافت

کاهش 16.27درصدی داوطلبان اصفهانی کنکور ارشد 98

امضای تفاهم نامه وزارت علوم و کشاورزی برای کارورزی

اداره دانشگاه به مدیریت علمی نیاز دارد

اساتید برای دانشجویان وقت بگذارند

از دانشگاه صنعتی اصفهان حمایت کنید

دانشگاه‌ها رسالتی بین‌المللی دارند

تقویت هوش هیجانی دانش آموزان و پیشرفت تحصیلی

نخستین مزرعه تحقیقاتی گیاهان دارویی فریدن راه اندازی شد