پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

لیزر کم‌توان درمان جدید دردهای ارجاعی علمي

لیزر کم‌توان درمان جدید دردهای ارجاعی

  بزرگنمايي:

پیام سپاهان - برخی تخصص‌های زیرمجموعه دندان‌پزشکی از جمله بیماری‌های دهان، فک و صورت پلی میان رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی هستند. بنابراین دانش تمام این رشته‌ها را می‌توان برای درمان جامع به کار برد. همین امر، ضرورت ایجاد یک سیستم ارجاع میان این رشته‌ها را الزام می دارد.
به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، اختلالات گیجگاهی فکی یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه بیماران به کلینیک‌های دندان پزشکی است، با توجه به آناتومی پیچیده این مفصل و مجاورت آناتومیک با گوش، بیماری‌های مفصل گیجگاهی فکی علت بسیاری از اختلالات گوش شامل درد، وزوز گوش، احساس پری در گوش و سرگیجه شناخته شده است. فاطمه سهیلی پور، دانشجوی رشته دندانپزشکی مقطع دستیاری و رشته بیماری‌های دهان و فک و صورت در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان در رساله خود به بررسی "تاثیر لیزرهای کم توان در درمان درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی" پرداخت. 
وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، اظهار کرد: بسیاری از دردهای مفصل فک، ارجاعی به گوش هستند و در بسیاری از موارد بیمارانی که از وزوز گوش رنج می‌برند به متخصصان گوش و حلق و بینی مراجعه می‌کنند و در صورت عدم علت‌یابی صحیح این دردها، باید علت درد میان چند تخصص بررسی شود. 
وی افزود: این رساله ارتباط علمی میان رشته‌های دندان پزشکی فک و دهان، گوش، حلق و بینی به وجود آورد. در این رساله برای نخستین‌بار پیرامون این موضوع یک تحقیق کلینیکال ترایال انجام شد. داده‌های آماری پژوهش از بین بیماران که بتوان شرایط درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی را در آنها مشاهده کرد، به دست آمد. 
سهیلی ادامه داد: در این رساله، تعداد 33 بیمار دارای شرایط درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی به تشخیص متخصص گوش و حلق و بینی نمونه آماری این مطالعه را تشکیل دادند. جمع‌آوری آن حدود یک سال و نیم طول کشید و این تعداد از بیماران بیشتر از مطب پزشکان متعدد گوش، حلق و بینی جمع آوری شدند.
این دندان پزشک تصریح کرد: پس از کسب رضایت بیماران از لیزرهای کم توان با طول موج 660 نانومتر برای درمان آنان استفاده شد. یک گروه 16 نفره به عنوان گروه کنترل انتخاب شدند و این آزمایش درحالت بلایند (دوسوءکور) انجام گرفت. یعنی هم آزمایش گر و هم بیمار از روشن یا خاموش بودن دستگاه لیزر بی‌خبر بودند. طی 12 جلسه درمان نتایج تحقیق بررسی شد. 
سهیلی پور خاطرنشان کرد: نتایج جلسات درمان بیماران در گروه کنترل که لیزرها برای آنان خاموش بود و تنها از بیماران تست پلاس بو (بیمار حس کند بر روی او آزمایش انجام می‌شود) گرفته شد و نیز در گروه درمان که با استفاده از لیزر روشن و یک روز در میان آزمایش انجام و پس از اتمام برای تحلیل به متخصصان آمار داده شد. نتایج تحقیق برای گروه درمان معنادار بود و درد و وزوز گوش آنها کاهش یافته بود. 
ا ین مطالعه توانست میان بیماری های گوش، حلق و بینی، دهان و دندان و فک و صورت ارتباط به وجود آورد. در گذشته میان این سه رشته ارتباط به وجود آمده بود، اما درمان درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی در نوع خود جدید است.
وی در ارتباط با رشته دهان، فک و صورت، گفت: بیماری‌های دهان، فک و صورت زیر مجموعه از رشته دندان پزشکی است که حدود 30 سال پیش وارد رشته‌های تخصصی دندان پزشکی شد. این رشته پلی میان رشته‌های دندان پزشکی، پزشکی و داروسازی است. به عنوان نمونه بیماری‌های سیستمیک دندان پزشکی، زخم ها و ضایعات مخاط دهان توسط دندان پزشکان برای درمان به این زیر مجموعه ارجاع داده می‌شوند. بنابراین برای مواردی که باید پزشک و دندان پزشک با یکدیگر مشورت کنند، بهتر است بیمار به یک متخصص دهان، فک و صورت ارجاع داده شود.
این دندان پزشک افزود: برخی تخصص‌های زیرمجموعه دندان پزشکی از جمله بیماری های دهان، فک و صورت پلی میان رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی هستند. بنابراین دانش تمام این رشته ها را می توان برای یک درمان جامع به کار برد. یک سیستم ارجاع میان این رشته ها باید به وجود آید.
سهیلی پور در ارتباط با تاثیر مدل دستگاه‌های لیزر در درمان درد و وزوز گوش با منشا مفصل گیجگاهی فکی، اظهار کرد: مطالعه دیگری انجام دادم که تاثیر طول موج 810 نانومتر را بررسی می‌کرد و نتایج آن در دانشگاه آخن آلمان مورد استقبال قرار گرفت. تاثیر طول موج 810 نانو متر نیز معنادار بود. بنابراین بسته به طول موج‌های اینفرارد مورد استفاده در درمان، طول موج 660 تا 910 نانومتر مطابق با فیزیک لیزر می‎تواند در بافت‌های ملتهب نفوذ و atpسلول را زیاد کند. هنگامی که atpسلول افزایش یابد، مانند این است که سوخت وارد سلول شود. بنابراین سلول فعال‌تر شده و التهاب را رفع می‌کند. نکته جالب این مطالعه این است که برای نخستین بار از طول موج‌های 660 و 810 نانومتر در درمان دردهای ارجاعی از دهان استفاده شد. 
وی با اشاره به نتایج طرح و آینده این تحقیق، خاطرنشان کرد: دندان پزشکی یک رشته بین رشته‌ای میان پزشکی و داروسازی است. بنابراین تمام این رشته ها را می‌توان در یک درمان جامع به کار برد. یک سیستم ارجاع میان این رشته ها باید به وجود بیاید. به عنوان نمونه هنگامی که یک متخصص گوش، حلق و بینی بیمار خود را معاینه کرد و از نظر آناتومی و فیزیولوژیک سلامت بیمار را تایید کرد، می‌تواند بیمار را به یک متخصص دندان پزشکی برای بررسی مفصل فک ارجاع دهد. همچنین اگر دردهایی در عضلات فک که مرتبط با عضله تراپزیوس (عضلات پشت گردن) است وجود داشته باشد، این درد میان رشته های دندان پزشکی و رشته فیزیوتراپی مشترک است. برخی بیماران که عضلات مسنتر فکی آنها ملتهب می‌شود و درد ارجاعی به گوش و دهان دارند، امکان دارد تحت درمان اشتباه عصب کشی دندان قرار گیرند.
این دندان پزشک با بیان اینکه دستگاه‌های لیزر در رشته‌های فیزیوتراپی بیشتر از دندان پزشکی شناخته شده است، تاکید کرد: در فلوشیپ لیزر دندان پزشکی نیز در چند سال گذشته از طول موج های لیزر در جراحی های بدون نیاز به بخیه، خون ریزی در بافت های نرم وسخت و نیزدرمان التهاب های دهانی استفاده می‌شود. پس از این رساله تحقیقات دیگر در ادامه آن انجام شد و تاثیر سایر طول موج‌ها و بیماری‌های ارجاعی فک در ناحیه سر بررسی شد. بنابراین این تحقیق بستری را برای سایر پژوهش‌ها فراهم کرد. 
به گزارش ایسنا؛ این رساله با راهنمایی امیر منصور شیرانی، سعید سهیلی پور و احمد مقاره عابد در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان دفاع شد. 
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

داوطلبان قبولی کنکور سراسری برای ثب‌نام منتظر کارنامه سبز نباشند

نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق

مهار موفقیت آمیز بیماری لمپی اسکین در دام های فریدونشهر

گذر از تحریم‌ها با طراحی و تولید مبدل‌های حرارتی گرافیتی

مشکل پرتو درمانی بیماران سرطانی اصفهان تا آخر خرداد حل می شود

تاثیر بازی‌های رایانه‌ای بر هوش هیجانی

پیام نجفی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان شد

تولید پکیج‌های نوین تصفیه فاضلاب توسط محققان اصفهانی

پنجمین کنفرانس بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌شود

امشب؛ همنشینی ماه با «ستاره دبران» را از دست ندهید

حضور 4 دانشگاه اصفهانی در رتبه‌بندی جهانی تایمز

کوتاه قدها در معرض ابتلا به دیابت نوع 2

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معطوف به مراکز استان‌ها نشود

سیب زمینی سرخ شده، قاتل اعصاب بینایی

«به وقت نوترون» خاطراتی از شهید مصطفی احمدی روشن

آسمان امشب، میزبان مقارنه ماه و زحل

کاهش افسردگی با کمک نرم افزار تحت موبایل

نتایج تحقیقات درباره تاثیر ویتامین D بر باروری مردان

هشدار محققان در مورد مصرف نوشابه‌‍‌های رژیمی

تغییر محیط بازی رایانه‌ای با هوش مصنوعی

محققان اصفهانی موفق به ساخت لیزرهای حکاکی و پزشکی شدند

در خصوص ترانشه‌های زباله، ورود قضایی می‌کنیم

راه‌اندازی مرکز نوآوری بازی‌های رایانه‌ای در دانشگاه اصفهان

تحلیل دیدگاه‌های فلسفی فیزیکدان‌ها در خانه فیزیک اصفهان

اعتبار پژوهشی شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای رساله‌های دکتری دانشگاه تهران

بررسی افسردگی و حافظه کاری فضایی

اسامی معرفی‌شدگان‌ دانشگاه فرهنگیان 2 استان در کنکور اعلام شد

«ماده تاریک» و اسرار شگفت‌انگیز آن

ریه؛ گذرگاه حیاتی بدن

یادگیری بهتر برنامه نویسی با استفاده از ابزار بازی جدی

رصد هلال اول نخستین ماه قمری با چشم غیر مسلح

محققان اصفهانی موفق به ساخت "سیستم پردازش گندله‌های فولاد" شدند

تیشه بی‌تفاوتی بر ریشه مسجد جامع هزارساله گلپایگان

درخشش دانشجویان اصفهانی در جشنواره "تیتر 11"

جامعه القرآن چادگان افتتاح شد

تجاری‌سازی 260 دانش فنی توسط شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

3 محصول دانش بنیان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان رونمایی شد

کاربردی شدن نانوعایق‌های بومی در بزرگترین پروژه ساختمان‌سازی و هتل

برگزاری مدرسه تابستانه پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

نقش شهروندان در توسعه گردشگری خلاق

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در میان برترین‌های جشنواره تیتر 11

مهارت مدیریت استرس را بیاموزید

توسعه آموزش های مهارتی دستاورد مهم دولت در حوزه فنی و حرفه ای است

راه‌اندازی رشته علوم قضایی در دانشگاه آزاداسلامی نجف آباد

جلد اول کتاب «اطلس اعصاب 12 گانه کرانیال» منتشر شد

همه آنچه از «نیوکاسل» باید بدانید!

سه اصفهانی در جمع مدال آوران المپیاد دانش‌آموزی نانو

محققان راهی برای کمک به افراد نابینا یافتند

بهبود رضایت شغلی کارمندان در گرو تصویر سازمانی بالاتر

جشنواره خوارزمی به دنبال شناسایی استعدادهای دانش آموزی است