پایگاه خبری تحلیلی پیام سپاهان

آخرين مطالب

گیاهان تراریخته، ایمن از نظر سلامتی گفتگو

گیاهان تراریخته، ایمن از نظر سلامتی

  بزرگنمايي:

سپاهان نیوز - استاد بیوتکنولوژی دانشكده کشاوری دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: اگر مردم بدانند واقعیت گیاهان تراریخته چیست و اطلاعاتشان در این زمینه بالاتر رود، شاید نگرانی‌های استفاده از این گیاهان از بین برود.
آقافخر میرلوحی  اظهار كرد: تراریخته به گیاهی گفته می‌شود که یک ژن به روش مهندسی ژنتیک به سلول‌های آن وارد شده است. ژن ابتدا در مرحله تک سلولی یا چندسلولی در محیط کشت بافت به درون سلول‌ها وارد می‌شود و در نهایت یک توده سلولی یا مستقیما یک گیاهچه تولید می‌شود و چون گیاهچه از تقسیم سلولی، سلول حاوی ژن منشا گرفته همه سلول‌های آن حاوی ژن خواهند بود.
میرلوحی درباره تفاوت این گیاهان با گیاهان ایجاد شده به روش انتخاب مصنوعی گفت: گیاهانی که به روش انتخاب مصنوعی ایجاد شدند، به روش هیبریداسیون یا تلاقی بین دو گیاه تولید می‌شوند كه اما از نظر سلامتی، هر دو نوع گیاه ایمن هستند.
وی تاکید کرد: روند ایجاد گیاهان طبیعی با تغییرات خاص کند و زمان بر است. انتقال ژنی از یک گیاه متعلق به گونه دیگر به گیاه دیگر به روش سنتی برای تغییر گیاه در نسل های بعدی، شیوه‌ای کند، بسیار طولانی و زمان بر است؛ اما مهندسی ژنتیک، روشی با سرعت و دقت بالاتر برای ایجاد تغییر در گیاه است.
استاد بیوتکنولوژی دانشكده کشاوری دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: در روش سنتی، ممکن است با انتقال یك ژن، ژن‌های اضافی دیگر نیز منتقل شوند كه گاهی نمی‌توان آن‌ها را حذف کرد. اما با مهندسی ژنتیك دقیقا ژن مطلوب منتقل می‌شود. اگرچه هر دو روش هدفمند هستند اما سیستم تولید کننده گیاهان تراریخته کاراتر، سریع و حتی ایمن‌تر از روش‌های سنتی است.
میرلوحی در مورد مخالفت‌ها نسبت به گیاهان تراریخته گفت: مخالفان اطلاعات دقیقی از این روش‌ها ندارند و متاسفانه عوام زدگی و کم اطلاعی علمی باعث شده برخی گمان كنند که گیاهانی که تحت شرایط کنترل شده تراریخت می شوند از نظر سلامت ایمنی نداشته باشند در صورتی که این تصور نادرست است.
استاد زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه صنعتی اصفهان درباره اثرات گیاهان تراریخته در اکوسیستم گفت: گیاهان تراریخته بیشتر از گیاهانی که به روش سنتی اصلاح و کشت شده‌اند و از کود و سم استفاده می‌کنند، اثرات منفی ندارند. ولی در مجموع کشاورزی مدرن آثار و زیان‌های خود را دارد اما چاره‌ای جز استفاده از آن نداریم.
میرلوحی افزود: مثلا کود دهی در روش کشاورزی مدرن، ممکن است سبب آلودگی آب‌های زیرزمینی شود، با استفاده از حشره‌کش‌ها، این امکان وجود دارد که حشرات مفید از بین بروند یا باقیمانده سموم در سیستم چرخه غذایی وارد می‌شود، مجبوریم برای تولید غذای بیشتر از واریته‌های تک محصولی استفاده کنیم که این کار، تنوع ژنتیکی را از بین می‌برد اما این‌ها جزئی از از ویژگی‌های کشاورزی مدرن است.
وی تصریح كرد: هیچ یك روش‌های مهندسی ژنتیک و گیاهان تراریخته بیشتر كشاورزی مدرن به طبیعت آسیب نمی‌رساند. در واقع مهندسی ژنتیك در قالب کشاورزی مدرن، ژن‌هایی وارد گیاهان می‌كند که کار خاص خودشان را انجام می‌دهند و آسیب‌های حاصل از کشاورزی مدرن را تغییر نمی‌دهد حتی در برخی روش‌ها از این آسیب‌ها جلوگیری می‌شود اما اینکه گیاهان تراریخته بیشتر و زیان‌بارتر از گیاهان حاصل از کشاورزی مدرن هستند، درست نیست.
استاد زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه صنعتی اصفهان درباره ویژگی ژنهای وارد شده به گیاهان تراریخته گفت: گیاهانی که تا الان تراریخت شده‌اند و به طور عمده در سراسر جهان کشت می‌شوند، گیاهانی هستند که به علف‌های هرز مخصوصا علف کش رانداپ یا حشرات خاص مقاومت دارند. عموما گیاهانی که ژن‌های خاصی به آن‌ها اضافه می‌شود بر علیه حشرات خاص مقاوم می‌شوند و این یک نقطه قوت است زیرا حشره‌کش‌های متداول به صورت عموم همه حشرات را از بین می‌برندکه این یک آسیب اکولوژیک است.
میرلوحی ادامه داد: یکی از گیاهان تراریخت، golden rice است در واقع ژنی وارد گیاه شده که ویتامین A تولید می‌کند كه کمبود آن یك معضل اساسی در افریقا است و با این کار، این کمبود رفع می‌شود.
وی در مورد میزان خودکفایی کشور در تولید گیاهان تراریخت گفت: اکثر گیاهان تراریختی که در ایران وجود دارد وارداتی هستند گیاهی در ایران کشت نشده است. حدود 200 میلیون تن غذا در کشور نیاز است که 100 میلیون تن در داخل تولید و مابقی آن به ایران وارد می شود. در خصوص گیاهان تراریخت نیز کشورهای تولید کننده گیاهان ، خودشان این گیاهان را مصرف می‌کنند و مازادان را به بازار جهانی صادر می‌کنند.
استاد زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح كرد: به علت کمبود مواد غذایی، مجبوریم از بازار جهانی، این نیاز را تامین کنیم و آن چیزی که در بازار جهانی موجود است گیاهان تراریخته‌ای است و اگر حساسیت در استفاده از گیاهان تراریخته نیز زیاد باشد، باید به دنبال محصولات غیر تراریخته باشیم که در بازار موجود نیست.
میرلوحی در مورد علت عدم کشت این گیاهان در ایران گفت: یکی از توانمندی‌های علم بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک این است که صفات مختلفی که در گیاهان مختلف وجود دارد را در یک گیاه جمع کند. مثلا ژن‌های مرتبط با مقاومت به خشکی یا شوری را همزمان با ژن‌های مقاومت به حشره کش یا علف کش در یک گیاه وارد کنند كه به دلیل برخی مخالفت‌های بی دلیل باعث شده نهادهای مسئول در ایران اجازه چنین کشت‌هایی را ندهند.
وی در مورد هزینه و زمان مورد نیاز از تولید تا عرضه این محصولات گفت: زمان لازم از تولید تا عرضه این گیاهان به نوع گیاه و نوع ژن وارد شده بستگی دارد و ممکن است برای برخی گیاهان از یك تا 15 سال طول بکشد. برخی گیاهان به زمان طولانی‌تر و برخی کوتاه‌تری نیاز دارند. اگر مردم بدانند که واقعیت در مورد این گیاهان چیست و اطلاعاتشان در این زمینه بالاتر رود، شاید نگرانی‌های استفاده از گیاهان تراریخته از بین برود.
استاد زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: هزینه تولید این گیاهان تنها زمان سرمایه گذاری اولیه است زیرا این هزینه برای گیاهان تراریخته گران‌تر از گیاهان غیرتراریخته است اما در دراز مدت سودآوری که از این گیاهان به دست می‌آید، این هزینه را جبرا خواهد كرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

99 کیلوگرم ماده مخدر تریاک در کاشان کشف شد

آمادگی 7 موزه در نطنز برای استقبال از مسافران نوروزی

600 هزار هکتار مراتع تخریب شده اصفهان به مراقبت خاص نیاز دارد

اصفهان کمتر از 5 درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور را دارد

بارندگی در اصفهان نسبت به پارسال 634.2 درصد افزایش داشت

حادثه تروریستی زاهدان انسجام ملت را بیشتر کرد

آثار به دست آمده در شهر زیرزمینی سفیدشهر متعلق به دوران خوارزمشاهیان است

بسته شدن سد زاینده‌رود از 28 بهمن ماه/نگرانی برای آب شرب نداریم

سهم پایین شهرستان‌ها از کالاهای تنظیم بازاری

کمبود ویتامین B12 دغدغه بزرگ گیاهخواران

میزبانی تماشاخانه اصفهان از "آن‌ها"

180 جشن چهل سالگی انقلاب در روستاهای اصفهان برگزار می شود

دستاوردها و کاستی‌های کشور در آستانه چهل سالگی انقلاب از زبان تاج‌الدین

نورنبرگ، قیام یک تئاتر علیه "تعصب"

آزادی، دستاورد مهم انقلاب اسلامی است

گردونه سینمای اصفهان شتاب می‌گیرد

بهره‌برداری از دو طرح بهزیستی با مشارکت بخش خصوصی

توان مقابله با افزایش نرخ میوه را نداریم

تقویم گردشگری کاشان تدوین می شود

اصفهان| سطح فنی لیگ برتر والیبال بانوان بسیار ارتقا یافته است

اصفهان| قانون منع به کارگیری بازنشستگان منجر به اشتغال جوانان نشد

طرح دریافت فرانشیز از بیماران تحت پوشش تامین اجتماعی منتفی شد

از اتاق سیگار در صحن مجلس تا کافی‌شاپ!

راه اندازی SPV منجر به تقویت موقعیت ایران در منطقه و جهان می‌شود

تأیید تعلیق شهردار گلپایگان

دست کی‌روش روی نیمکت باز است/ با شرایط خاص به ایران برمی‌گردم

دستگیری سارقان حرفه‌ای سیم برق در نطنز

با مزد توافقی در حق کارگران اجحاف می‌کنیم

قانون حمایت از معلول به واسطه نبود بودجه مغفول مانده است

جزییاتی از پروژه‌های همجوار گذر آقا نور الله

کنگره بانوان شهیده کاشان بهمن ماه برگزار می شود

جـزئـیـات طـرح سـهـمـیـه‌بـنـدی بـنـزیـن

میزان مراجعه برای اهدای خون در اصفهان کاهش یافت

توسعه صنعتی بلای جان کاشان شده است

انجام نخستین زایمان طبیعی بدون درد در اردستان

در روز هوای پاک، سیازگه و مرنجاب از زباله پاک می‌شوند

زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان در ایران جلوه ای از اتحاد ملی است

پیست دو و میدانی خوراسگان یک متروکه بود

تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی در نطنز به دلیل بارش برف

سالها در استخر رویاهایم شنا می کنم

کشاورزان کاشانی مقابله با علف های هرز را به تعویق بیندازند

ارتفاع برف در پیست اسکی فریدونشهر به بیش از یک متر رسید

زلزله 4 ریشتری بم را لرزاند

سقوط هواپیمای بوئینگ 707 در صفادشت کرج

مخالفت استانداری با پولی شدن تونل‌های تهران

فقر و معلولیت؛ علت بازماندن ایرانی‌ها از تحصیل

رفع تصرف از 7 هزار 500 متر از اراضی تصرف شده منطقه کرکس نطنز

کاشان سرد و بی‌باران

کودکان گل فروش کرمانی ناپدید شدند

مانتوی جلو باز توطئه دشمنان است